Skocz do zawartości

Kot nabroił i autofocus w EOSie jakoś dziwnie chodzi...


Recommended Posts

Temat tego postu już nieco wyjaśnia... Miałem nowego EOSa na trójnogu oraz z dosyć ciężkim adapterem x0.2 fisheye doczepionym do obiektywu i sobie stał na trójnogu złożonym tak do ok. 40cm. Zostawiłem go na podłodze i wiszący z aparatu pasek bardzo zainteresował kota, który lubi walczyć z róznymi przedmiotami. W każdym razie aparat upadł na kafelki, a cieżki adapter zerwał gwint na obiektywie i przy okazji naprawdobodobniej zadał jeszcze jakieś obrażenie wewnetrzne.

 

Aparat sprawia wrażenie sprawnego i normalnie pstryka fotki jak powinien ale za to obiektyw zaczął stawiać jakieś opory podczas zmieny ogniskowej i autofocus działa dość niepewnie. Zazwyczał błyskawicznie łapał ostrość, a teraz bywa troche powolny i niezdecydowany. Zazwyczaj łapie ostrość po kilku próbach nawet jak stoi nieruchomo na statywie i troche to trwa.

 

Na szczęście podczas upadku zamontowany był tylko standardowy EOS EF-S więc to nic strasznego ale zastanawia mnie bardziej czy strajkuje tylko obiektyw, czy mogło też coś się popsuć jeszcze w aparacie?

Pod ręką mam tylko dodatkowy obiektyw samyang 8mm ale on jest 100% manualny i bez żadnej elektroniki więc nie mam jak sprawdzić.

Link to post
Share on other sites
Mogło się coś "zruszyć" w komorze lustra albo w pryzmacie. WYstarczy drobne przekrzywienie i AF zacznie szwankować. Sprawdź na innym obiektywie co i jak. Sprawdź też czy nie ustawia ostrości za lub przed zadanym obiektem.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na szczeście tylko obiektyw ucierpiał. Przetestowałem dzisiaj aparat na 2 obiektywach canona i AF działał zupełnie bezproblemowo. Nawet przy ogniskowej 200mm AF łapie ostrość w ułamku sekundy również z dodanym cieżkim adapterem x0.2 180°. Przy okazji daje dość ciekawy efekt przesunięcia widma kolorów na całej scenie.

 

W przypadu uszkodzonego obiektywu musiała ucierpieć wewnetrzna mechanika, bo AF działał ale ostrość była zazwyczaj korygowana w 3-6 krokach i nie zawsze się to udawało.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...