Skocz do zawartości

Nowy komp do grania i muzyki (do 5.300 zł)


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Proszę Was o pomoc, bo sam się za bardzo nie znam.

Chcę kupić komputer w miejsce mojego już wysłużonego 11-latka. Chciałbym móc na nim zagrać w pełnych detalach w gry takie jak: Crusader Kings 3, GTA 5, Red Dead Redemption 2, Mount and Blade 2, Assassin's Creed: Valhalla oraz mieć jakiś zapas mocy na przyszłość. Specyfikację podaję poniżej:

  • Zastosowanie komputera: gry, słuchanie muzyki z netu i płyt CD
  • Maksymalna kwota: 5.300 zł (lepiej 5 tys. i mniej)
  • Kiedy zamierzam kupić komputer: w ciągu 1-2 tygodni
  • Których części potrzebuję: cała buda + system operacyjny
  • Czy będę podkręcać sprzęt: nie planuję
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: 1920x1200, 60 Hz, Dell U2412M
  • Specjalne wymagania: cichy zestaw, napęd DVD (słucham płyt CD, mam gry na DVD), żadnych RGB świecących z/w obudowy, obudowa najchętniej bez szyby, mogą być inni producenci podzespołów niż wybrani
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele): brak
  • Własna propozycja zestawu: https://proline.pl/koszyk/23a954e5
  • Pytania:
    1. Czy muszę robić upgrade BIOSu wybranej płyty głównej?
    2. Czy wybrana pyta obsłuży taktowanie pamięci RAM bez problemu?
    3. Czy da się złożyć w w/w cenie zestaw z grafiką Radeon RX 5700 XT i przy moim monitorze warto? A może można to co jest jeszcze odchudzić?
    4. Mam głośniki Edifier R1700BT. Czy zamiast karty dźwiękowej kupić płytę główną z lepszym kodekiem dźwięku, czy zrezygnować z zakupu i karty i lepszej płyty? (Przepraszam, jeśli to nie ten dział)
    5. Wewnętrzny napęd DVD znacznie ogranicza ilość możliwych obudów. Czy lepiej kupić zewnętrzny napęd DVD?  Nie będzie „warczał” przy odtwarzaniu muzyki? (Przepraszam, jeśli to nie ten dział)
    6. Może polecicie jakąś lepszą obudowę?
    7. Proline czeka na część towaru, choćby na obudowy. Warto na nich poczekać, czy rozeznać temat u innych dostawców (Morele, X-kom)?
    8. Czy wzorem wcześniejszych czasów są jakieś kody promocyjne na złożenie/testowanie sprzętu i instalację systemu np. właśnie w Proline?

Dziękuję za pomoc!!!

Link to post
Share on other sites

Bios będzie ok. Z pamięciami może być różnie. Profil niekoniecznie musi pójść a i lepsze mobo niekoniecznie tutaj zwiększy gwarancję powodzenia. Z 5700 XT razem z system i audio raczej się nie zmieścisz. Możesz póki co pojechać na integrze a później coś dorzucić. Napęd możesz brać zew na spokojnie a gdyby co, to i znajdzie się odpowiednia buda z zatoką 5,25. 

 

Obudowę możesz dać mniejszą https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-m-black-tempered-glass-window-ph-es515ptg-bk-z-oknem-hartowane-szklo-p1109076

 

Ogólnie zestaw ok. Złożenie masz taniej z kodem PROPRO gdzie 5 dni masz w tedy za 1 zł. Testowanie też wywal i będziesz 200 zł do przodu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedź. Piszę dopiero teraz, bo cały czas kombinowałem jeszcze z konfiguracją.

 

@kajtek. za Twoją poradą zrezygnowałem z testów kompa i karty dźwiękowej. Spróbowałem w założonym budżecie złożyć jednak zestaw z grafiką RX 5700 XT. Bardzo pomocny był podpięty wątek "propozycje zestawów na sierpień " (wzór: "zestaw z RX 5700 XT" w kolumnie "drożej").

Na tej podstawie moja buda z systemem wygląda obecnie tak (dołożę do tego złożenie za złotówkę, jak pisałeś):

https://proline.pl/koszyk/fac794b5

Mam takie wątpliwości:

1. Dałem tańszą płytę główną niż we wzorcowym zestawie. Mam: B450 PRO MAX. Czy ta płyta obsłuży całą konfigurację?

2. Dałem słabszy zasilacz niż we wzorcowym zestawie. Mam: Seasonic Focus GX 550W. Czy on również obsłuży całą konfigurację?

3. Zostawiłem pamięci z taktowaniem 3733MHz. Pisałeś @kajtek, że profil może nie odpalić. Więc zmieniać na inne kości, czy to to samo ryzyko?

4. Zmieniłem obudowę i do niej kilka pytań:

a) czy wejdą wszystkie podzespoły wraz z DVD?

b) czy wszystkie gniazdka z front panelu będą działać (łącznie z czytnikiem kart)?

c) czy wystarczą wiatraki montowane fabrycznie w obudowie, czy jakieś dodatkowo zamawiać?

d) regulator obrotów na front panelu; rozumiem, że już nie mogę zostawić kontroli nad tym płycie głównej/softwareowi. Czy mogę wybierać między sterowaniem automatycznym a ręcznym?

e) zakładając, że przekroczę swój budżet - warto dopłacić do takiej obudowy?

      https://proline.pl/obudowa-be-quiet-pure-base-600-czarna-z-oknem-bgw21-p951893

 

Oczywiście proszę o ocenę zestawu po modyfikacji. Bardzo dziękuję!!!

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy ta płyta obsłuży całą konfigurację?

Tak

 

 

 

Mam: Seasonic Focus GX 550W. Czy on również obsłuży całą konfigurację?

Tak

 

 

 

Zostawiłem pamięci z taktowaniem 3733MHz. Pisałeś @kajtek, że profil może nie odpalić. Więc zmieniać na inne kości, czy to to samo ryzyko?

Ryzyko zawsze będzie jak nie pójdziesz w jakieś znacznie droższe na B-Die. Ogólnie zostawiłbym te 3733 MHz. Zawsze można ręcznie w razie czego ustawić i pomoc znajdziesz tutaj na forum gdyby co

 

 

 

czy wejdą wszystkie podzespoły wraz z DVD?

Tak

 

 

 

czy wszystkie gniazdka z front panelu będą działać (łącznie z czytnikiem kart)?

Tak

 

 

 

czy wystarczą wiatraki montowane fabrycznie w obudowie, czy jakieś dodatkowo zamawiać?

Wystarczą ale zawsze można coś dołożyć. Z temperaturami problemów przy takich chłodzeniach na CPU oraz GPU mieć nie będziesz. 

 

 

 

regulator obrotów na front panelu; rozumiem, że już nie mogę zostawić kontroli nad tym płycie głównej/softwareowi. Czy mogę wybierać między sterowaniem automatycznym a ręcznym?

To już Twoja decyzja. Możesz podpiąć wentyle albo do regulatora albo pod płytę główną

 

 

 

zakładając, że przekroczę swój budżet - warto dopłacić do takiej obudowy? https://proline.pl/o...m-bgw21-p951893

 

P600 bym nie brał pod uwagę. Jeżeli coś z zatoką wew na napęd, to zdecydowanie https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-m-black-tempered-glass-window-ph-es515ptg-bk-z-oknem-hartowane-szklo-p1109076 albo taniej wtedy bez okna https://proline.pl/obudowa-silentiumpc-armis-ar7-spc181-p1228060

Link to post
Share on other sites

Ad. regulator obrotów na front panelu: o swojej decyzji mam poinformować sklep przed montażem?

 

Z racji ceny zostanę jednak przy tej obudowie, co w zestawie. Rozumiem, że do samej propozycji zestawu z RX5700 XT nie masz uwag  (to zaznaczyłbym problem jako rozwiązany)?

Link to post
Share on other sites

4Mam głośniki Edifier R1700BT. Czy zamiast karty dźwiękowej kupić płytę główną z lepszym kodekiem dźwięku, czy zrezygnować z zakupu i karty i lepszej płyty? (Przepraszam, jeśli to nie ten dział)

 

Masz głośniki R1600BT, jak są one u ciebie podłączone do PC?

Zazwyczaj dopłata do płyty z lepszym kodekiem nie ma większego sensu (przy dopłacie >100), ewentualnie można znaleźć płytę z lepszym kodekiem w podobnej cenie.

Pytanie ile chciałbyś na kartę wydać i czego od niej oczekujesz.

Link to post
Share on other sites

Mam 1700BT. Jestem teraz w pracy więc nie widzę, ale jeśli dobrze pamiętam, to chyba podłączone przez cinch. Płyta główna w planowanym do kupienia kompie ma zdaje się kodek alc892. W podobnej cenie płyty z lepszym kodekiem nie znalazłem, ale może za słabo szukałem.

 

W starym kompie mam kartę Creative X-Fire Xtreme Gamer i do słuchania muzy na kompie mi wystarczała. Kosztowała pewnie w granicach 300-400 zł i tyle rozważałem wydać. Kompa jednak oddaję w całości rodzinie, więc z niej nie skorzystam.

 

Jak widać z ostatnich postów, zdecydowałem się nie kupować wewnętrznej dźwiękówki (zwłaszcza, że rano przestała być w Proline dostępna). Chyba że doradzisz, jak inaczej można zadbać o lepszy dźwięk na tych moich głośnikach. Jeśli to nie ten dział, to mogę założyć nowy wątek w odpowiednim.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Minęły 3 tygodnie od pierwszej przymiarki do złożenia kompa. Niestety nie mogłem i nie mogę go zakupić, bo ciągle brakuje jakichś podzespołów. Tak czy siak po waszych uwagach (kajtek, FeX) mój zestaw wygląda następująco:

https://proline.pl/koszyk/63622834

 

Korzystając, że czekam cały czas na odpowiedź z proline co do części, mam jeszcze do was pytanie:

 

Wybrałem koniec końców obudowę Fractal Design Meshify C. Ma ona zamontowane fabrycznie dwa wiatraki 120mm (przód/tył). Czy w przypadku tej obudowy dla mojego konfigu te dwa wentyle wystarczą?

 

Wydaję mi się, że tak, skoro wcześniej dla obudowy mniej przewiewnej (signum Regnum RG4) kajtek pisał, że nie powinienem mieć problemów z temperaturami.

No i zestaw jest minimalnie droższy. Kosztuje ok. 5,4 tys, a nie 5,3 tys. jak planowałem, ale cóż...

 

Sorry zmieniłem link do koszyka na poprawny

Edytowane przez Tesciu
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...