Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Kupiłem niedawno komputer:

Procesor: AMD RYZEN 5 1600AF

Płyta główna:GIGABYTE B450M DS3H

Dysk twardy:ADATA XPG SX6000 Pro SSD 512GB

 

Niestety okazało się, że dysk 512 GB to za mało na moje potrzeby i pojawił się pomysł kupna czegoś dodatkowego o pojemności ok 1TB.

Pytanko do Was, czy lepiej kupić jakiś dysk SSD sata 3 np. https://www.al.to/p/487433-dysk-ssd-crucial-960gb-25-sata-ssd-bx500.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

Czy może coś na m.2 z adapterem?

 

Adapter: https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-m-key-ssd-do-pci-e-x4-x8-x16-9000606540?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Dysk: https://www.al.to/p/461047-dysk-ssd-adata-1tb-m2-pcie-nvme-xpg-sx6000-pro.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

W pierwszym przypadku wszystko jest jasne, ale zdaje sobie sprawę z tego, że dyski m.2 są dużo szybsze niż na sata 3, więc druga opcja kusi, ale mam kilka pytań:

1. Czy w momencie w którym dołożę dysk przez adapter do drugiego gniazda PCIe x16 nie zwolni mi pierwsze złącze, w którym mam kartę graficzną?

2. Jak z szybkością takiego dysku podpiętego przez adapter? Czy w ogóle ma to sens? W tej konkretnej płycie, drugie złącze PCIe x16 może pracować w standardzie 2.0 z prędkością X4.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Czy w momencie w którym dołożę dysk przez adapter do drugiego gniazda PCIe x16 nie zwolni mi pierwsze złącze, w którym mam kartę graficzną?
Nie, gdyż leci ono w chipset, a nie przez switch-a PCI-e do CPU.

 

 

 

2. Jak z szybkością takiego dysku podpiętego przez adapter? Czy w ogóle ma to sens? W tej konkretnej płycie, drugie złącze PCIe x16 może pracować w standardzie 2.0 z prędkością X4.
Max na ile pozwoli złącze, czyli około 1600MB/s (bo PCI-e 2.0 x4), w recenzjach SX6000 pro pisze, że korzysta z 4 linii, więc max około 1600MB/s będzie.

 

pomijam tutaj całkowicie wybór tych konkretnych SSD, wiadomo że wolałbym abyś coś lepszego kupił, ale to kosztuje.

Link to post
Share on other sites

Hej, dzięki za odpowiedź.

 

Konkretny model dysku jeszcze nie został wybrany, jestem otwarty na sugestie. Czy dobrze rozumiem, że w konfiguracji

Gigabyte B450M DS3H

Ryzen 5 1600 AF

GTX 1660 SUPER

Dysk adata sx 6000 pro 512GB wpięty w gniazdo m.2

Dysk ssd m.2 wpięty za pomocą adaptera do drugiego gniazda PCIe x16. Na tej konkretnej płycie drugie gniazdo PCIe x16 pracuje w standardzie 2.0 ma maksymalnie 4 linie do wykorzystania więc przepustowość w jedną stronę wynosiłaby około 2000MB/s (4x500MB/s) i dobrze zrozumiałem, że grafika ciągle miałaby swoje 16 Lini PCIe w standardzie 3.0 dysk m.2 wpięty w gniazdo na płycie nie straci swojej wydajności, a dysk wpięty w w drugie PCIe będzie mógł mieć przepustowość na poziomie 2000 MB/s (ograniczenie PCIe x4 2.0). Dopytuje, ponieważ spotkałem się z teorią, że na chipsecie B450 skorzystanie z drugiego slotu PCIe spowoduje obniżenie prędkości pierwszego do x8 (pytania pod oferta adaptera w jednym ze sklepów)

 

Załączę jeszcze link do specyfikacji płyty

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450m_ds3hrev_10#sp

Link to post
Share on other sites

Właśnie nic nie znalazłem odnośnie współdzielenia linii tego złącza PCI-e x16 ( 2.0 x 4 ) z M.2 ale zerknę jeszcze w instrukcje ( powinno być w ogólnej specyfikacji napisane ) Kodowanie PCI-e w wersji 2.0 to 8b / 10b, dlatego około 1600MB/s max się wyciąga.

W instrukcji nic nie widzę odnośnie jakiegokolwiek współdzielenia linii z tym drugim PCI-e x16

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...