Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pany i panewki,

taka sprawa: siedzę obecnie na martwej już i dość leciwej platformie 1151 z i5 7400, czyli na 4 gołych jajkach, jakkolwiek by to nie brzmiało... I szukam możliwości zmiany procka na 4R/8W, oczywiście jest I7 7700, ale ceny są idiotycznie wysokie i niewspółmierne do możliwości tego procka, więc teraz pytanie do was: czy jest jakiś Xenon, który będzie odpowiednikiem I7 7700 bez zintegrowanej grafy i który będzie pasował na moje mobo czyli Asusa Prime B250 Plus? Może jakieś wynalazki z Chin na Aliexpres czy innym E-bayu? Podlinkujcie coś, bo ja nie jestem obeznany. Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Twój chipset nie obsłuży Xeona, bo - siwy dym - majfrendy niebieskie zablokowały to od Skylake wzwyż (pomimo zgodności podstawki). Musiałbyś mieć płytę z chipsetem C232/C236.

 

www.tomshardware.com/amp/news/intel-c232-c236-chipsets-xeon,31051.html

 

Jeżeli marzy Ci się tanie (i szybkie!) 4R/8W to zapraszam na AM4. Pod koniec maja (zamiast w połowie, eh korona...) ma mieć premierę Ryzen 3 3100/3300x. Wg przecieków mówimy o wydajności na poziomie i7-7700 w cenie $99.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

O AM4 to ja wiem, dzięki, ale do mojego niedzielnego grania zmiana całej platformy to póki co zbyt duży wydatek. Wiem, że pod względem stosunku cena/wydajność taki Ryzen 3600 jest najrozsądniejszym wyborem, ale to nie na teraz.

Link to post
Share on other sites

Czyli nie rozumiemy się. Ok, to napiszę inaczej.

 

Rozpatrywałeś Xeona Skylake, podczas gdy ceny najtańszego takiego Cpu (E3-1240v5, 4R/8W) są wyższe niż używany i7 6700 (800 vs 700 pln) - ale ok, nie wiedziałeś tego. Zakładam zatem, że byłbyś skłonny dołożyć na "nowe" i7 te ~100 pln do pieniędzy, które odzyskałbyś ze sprzedaży i5 7400, zgodzisz się?

 

No to jedziemy z konkretami :D

 

Wkład własny: 100 pln

Zwrot z i5 7400: 400 pln

Zwrot z płyty B250: 150 pln

 

Budżet total: 650 pln

 

Ryzen 3 3100: 99$ * 4,18 * 1,23 = 510 pln

 

Najtańsza sensowna płyta pod AM4, która ogarnie bez problemu 8R/16W Cpu, to koszt ~300 PLN. W związku z tym koszt własny przejścia na poszukiwanego przez Ciebie 7700 (patrz przecieki na temat R3 3100), wraz z całkowitą zmianą platformy, to około 250 pln (czyli 150 pln więcej niż byłeś skłonny wydać na Xeona). Dużo? ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No cóż, cen Xenona nie znałem, wiedziałem tylko ile mniej więcej kosztuje i7 7700. Nie da się odmówić sensu temu co piszesz. Muszę się z tym przespać. Zobaczymy ile faktycznie będą kosztować nowe R3 na naszym rynku. Dzięki za rzeczowe info.

Link to post
Share on other sites

W grach R3 powinien być szybszy zauważalnie, bo to jednakowoż Zen2 oraz podobnież pokaźny zapas

OC (~4.5GHz). Oczywiście, będą tytułu typu AC, gdzie 6R/12W bardziej się przyda. Ale nadal jest sporo gier, gdzie szybkie 4R/8W wykręca lepsze wyniki.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
A jeszcze niedawno 3100 na Xkomie wyceniony był na niecałe 400pln.

Ogólnie ceny idą w górę, w związku z czym przejście na nową platformę, akurat teraz, chyba nie jest najlepszym wyjściem. Myślę, że poczekam, aż ceny nieco spadną i wtedy przyjdę po poradę w sprawie kompletu CPU + mobo + ram. Póki co zostaje mi mój stary i5 7400 oraz przeglądanie aledrogo w poszukiwaniu I7 7700. 

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

A jeszcze niedawno 3100 na Xkomie wyceniony był na niecałe 400pln.

Oni tak specjalnie robią, żeby ich porównywarki cenowe złapały i wypozycjonowały jako TOP1. Wiadomo, że przy obecnym kursie nie da się z 99$ zrobić 399 PLN. Z 5600XT Pulse było to samo. 1299 zł przed faktyczną dostawą, potem prędko podwyżka o sto złotych.

Link to post
Share on other sites

@Up to nie tak. Mieli faktycznie Pulsa za 1299 ale tylko kilkanaście sztuk. Z 3100 to już jednak czysto pod porównywarki cenowe zagranie. W Szwecji piszą, że sprzedaż rusza 7/5, z ceną 1229 Sek (~520 pln).

 

https://www.komplett.se/product/1157948/datorutrustning/datorkomponenter/processor/amd-ryzen-3-3100-processor

Link to post
Share on other sites

Z innej beczki, jeżeli i5 7400 kosztuje 400plu to ja bym się chyba nie zastanawiał i sprzedawał. Wg mnie procesory 4/4 szybko stracą na warości patrząc na politykę cenową amd - 4/8 tak szybko nie spadną bo jeszcze dają radę.

Link to post
Share on other sites

Haswelle już można kupić za 150 , a jak są wariaci co rzeczywiście dadzą 400 za 7500 to też bym sprzedawał . Ze 2 razy w życiu i mi się udało zrobić prawie darmową przesiadkę przez głupie ceny na rynku wtórnym . Kiedyś pamiętam sprzedając ram DDR2 i kupując nowy ze sklepu ddr3 jeszcze kasa mi została .

Link to post
Share on other sites

 

 

oczywiście jest I7 7700, ale ceny są idiotycznie wysokie i niewspółmierne do możliwości tego procka,

 

:o .. właśnie sprawdziłem i jestem wręcz "oczarowany".

 

 

 

 

Z innej beczki, jeżeli i5 7400 kosztuje 400plu to ja bym się chyba nie zastanawiał i sprzedawał.
 

 

Najtańsze oferty jakie widzę to 450zł, a i tych po 500/600+ nie brakuje :roll:  - a za te pieniążki to nic tylko całować przyszłego właściciela po rączkach. Opchnąłbym to razem z mobo i wrzucił np. 1600AF czy wspominanego 3100. Do tego configu nic więcej nie trzeba.

 

Albo pogodzić się z "gołymi jajami" zbierać kasę i czekać na nową platformę z ddr5. ;)

Link to post
Share on other sites

Tyle że czekanie na DDR5 to też nie jest tak na prawdę jakaś super opcja na początek. Pierwsze moduły dostępne na rynku będą droższe i wolniejsze od dobrych DDR4. Poza tym AM5 to najpewniej okolice połowy 2022, może Q1.

 

Ale jasne, jeżeli kogoś nie ziębią "gołe 4 jajka" to można czekać™ nawet Zen5. Jest szansa, że do tego czasu Skylake/Kebablake nie straci na wartości AZ tyle.

Link to post
Share on other sites

Płyta autora też trzyma cenę! 

Autorze ja taktowyany jest twój ram? (może gzieś było ale nie doczytałem) Jak poniżej 3000 to naprawdę przemyśl czy tego zestawu nie sprzedać bo tak na oko wychodzi 800pln albo i lepiej a za taką kasę masz albo r5 1600af albo r3 3100 i płytę na b450 z możliwością ich oc - dorzucasz od siebie tylko na ram 220 lub 330 zależnie czy 8 czy 16gb teraz to chyba dobry czas na sprzedaż jak kupca znajdziesz nawet gdybyś miał tydzień bez pc być?

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dzięki panowie za zainteresowanie tematem, dyskusja rozgorzała na dobre. Nie  badałem zupełnie tematu opłacalności odsprzedaży moich obecnych gratów, jeśli faktycznie mógłbym sprzedać obecne podzespoły za rozsądną cenę, to może przesiadka byłaby w moim zasięgu - tzn. w zasięgu jest, ja tylko muszę sam siebie przekonać, że wydawanie kasy na nowe klocki w dobie pandemii i niepewnego dochodu (prowadzę własną działalność i kwiecień był cienki jak du*a węża) jest dobrym pomysłem...

@up: RAM jest taktowany 2400 MHz.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Nawet przy ramie 2400 będzie różnica, przy czym nikt tu nie zmusza Cię do niczego. Po prostu sytuacja na rynku wtórnym jest jaka jest (światowa tym bardziej). Ja u siebie praktycznie z powodu tego zje*****o wirusa (i przemyśleń w nadmiarowym czasie wolnym) robię downgrade sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Nie no jasne, ja się nie czuję wcale zmuszany, dzięki za cenne uwagi. Na szybko licząc wychodzi, że przy zmianie całej platformy  na R3 3100 na przyzwoitej płycie z 16 GB ramu (komplety 2x4 są nieopłacalne) musiałbym dołożyć ok. 500 zł. To niby nie dużo, ale jak już wcześniej napisałem, czasy raczej trudne a ja nie mam lat nastu tylko prawie 40, więc i optykę muszę przyjmować inną. A tak przy okazji co sądzicie o ASUS TUF B450-PRO GAMING, ma nieco lepszą dźwiękówkę a teraz w x-komie za 499 zł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...