Skocz do zawartości

[600-800 zł] Ergonomiczna klawiatura + mysz wertykalna do pracy z tekstem


Recommended Posts

Hi all ;)

 

Czeka mnie kolejny miesiąc pracy zdalnej, a po nasilonym bólu nadgarstka odczytuję, że mój zestaw ma z ergonomią niewiele wspólnego. Zatem, proszę o polecenia, najlepiej na bazie własnych doświadczeń. Biurko mam niewielkie, więc byłoby dobrze, gdy klawiatura nie zajmowała dużo miejsca.

 

Btw, myślałam o myszce wertykalnej - czy to się opłaca, spełnia swoją funkcję i jak długo człowiek się przyzwyczaja do takiej myszy?

Link to post
Share on other sites

Klawiatura będzie do gier do pisania czy 50/50 czy 30/70 czy jak? Potrzebujesz numpada i klawiszy F1-f10 ?

 

Myszkę polecam Glorious Model D lub mniejsza Sharkoon Light 2 200, niska waga spowoduje mniejsze bóle nadgarstka , kabel typu sznorowka sprawi ze nie odczujesz go wiec tez ból będzie mniejszy a są to najwygodniejsze modele. Zalecam tez zakup podkładki pod myszkę

Link to post
Share on other sites

Ja używam myszki wertykalnej już od ponad roku i widzę, że naprawdę działa, w aktualnej sytuacji pracy zdalnej i wieczorem pracy przez ponad 5h nie boli mnie ani ręka ani nadgarstek. Mogę spokojnie polecić tą myszkę, jest w wersji przewodowej i bezprzewodowej:

 

https://www.komputronik.pl/productVariantGroup/5793/trust-verto.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

"Myszkę polecam Glorious Model D lub mniejsza Sharkoon Light 2 200"

Zachłysnąłeś się chyba gejmerską prozą;p, wydawanie prawie dwustu pięćdziesięciu złotych na mysz o pospolitym kształcie, do pracy "point'n'click", której cena wywindowana jest wyłącznie ze względu na fakt bycia "fancy-schmancy" w gronie zajadłych graczy, nie ma żadnego uzasadnienia, szczególnie w sytuacji dokuczliwego bólu nadgarstka, który doprowadzić może do "carpal tunnel syndrome" - lepiej zapobiegać.

 

@naekana

Priorytetowo, optowałbym za klawiaturą mechaniczną, co wlecze za sobą nierozłączne pytanie - czy wysoki profil klawiszy wraz z ponadprzeciętną głośnością, są dla Ciebie akceptowalne?

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
Klawiatura będzie do gier do pisania czy 50/50 czy 30/70 czy jak? Potrzebujesz numpada i klawiszy F1-f10 ?

Jak wskazano w tytule tematu - do pracy z tekstem. Potrzebuję wszystkich klawiszy.

 

czy wysoki profil klawiszy wraz z ponadprzeciętną głośnością, są dla Ciebie akceptowalne?

Hm, pracuję na klawce Logitech G105. Czy ona ma wysoki profil klawiszy? - nie mam porównania. Czy jest głośna? - okrutnie, ale może trochę w tym mojego wkładu, bo nie piszę 10 palcyma i dosyć mocno uderzam w klawisze. Mam też wrażenie, że wyprofilowanie tej klawiatury sprzyja nieprawidłowej pozycji nadgarstków, są wiecznie uniesione. Zdecydowanie wygodniej pisze mi się na klawiaturze pracowego laptopa. Nie wiem tylko, czy zdrowiej. Jednak faktem jest, że to nadużywanie domowej klawy zawsze mi załatwia nadgarstki.

 

Ja używam myszki wertykalnej już od ponad roku

A powiedz, czy ciężko było Ci się przestawić z myszy zwykłej na wertykalną ze względu na trudniejszą do osiągnięcia (podobno) precyzję ruchu?

Edytowane przez naekana
Link to post
Share on other sites

Nierozłączny wątek, który wciąż jest aktualny: 

 > https://bit.ly/3cjfzwS

 

W ofercie iKBC, pojawił się urokliwy wariant w różowym kolorze - model C200.

Brak jakichkolwiek informacji odnośnie różnicy pomiędzy nim, a opisanym w wątku modelem F87, suponuję jednak, iż jest to bliźniacza konstrukcja, pozbawiona diod DIP, a powstała by odświeżyć serię nową kolorystyką.

 

Utyskiwać można nad ubogą ofertą przełączników, wyłączność Cherry, przestała być zaletą już dawno temu.

Dotknięte degresją i marazmem, Cherry nie oferuje nic ponad akceptowalne przełączniki, które urzec mogą wyłącznie podczas pierwszego, organoleptycznego spotkania z klawiaturą mechaniczną.

Jeżeli spędzasz wiele godzin klepiąc tekst, rozważyłbym Kailh Box White, a zatem kompaktową Anne Pro 2 - przestrzegam przed hałasem, który generują przełączniki z rodziny "clicky-clack": https://www.youtube.com/watch?v=gJmh8UHxZnE

 

Zakup klawiatury z krajowej dystrybucji, jest półśrodkiem, jeżeli jednak zależy Ci na czasie, jest to jedyna możliwość.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Bardzo dziękuję  ^^  Nie zdecyduję się na półśrodki. Wolę zainwestować, poczekać i mieć gwarancję porządnego produktu. Zwłaszcza, że być może przejdę na stałe na częściową pracę zdalną. Moje nadgarstki są tego warte ;)

 

Czy konfiguracja Anne Pro 2 White na switchach Cherry MX Brown będzie OK? Przeczytałam taką opinię:

 


 



Cherry MX Brown

Uchodzą za najbardziej uniwersalny rodzaj przełączników. Świetnie spiszą się zarówno w czasie grania, jak i pracy oraz codziennego użytkowania. Charakterystyka ich działania zbliżona jest do Cherry MX Blue. Są więc przełącznikami o nieliniowym sposobie pracy, jednak do ich aktywacji potrzebna jest nieco mniejsza siła nacisku, która w tym wypadku wynosi 45 gramów. Co więcej, podobnie jak Cherry MX Blue, tak i je charakteryzuje bardzo dobrze wyczuwalny opór w trakcie wciskania, jednak, w odróżnieniu od niebieskich odpowiedników, w trakcie aktywacji nie pojawia się tak głośny sygnał dźwiękowy. Dzięki temu są znacznie cichsze, co dla wielu jest ogromną zaletą.

 

 

Tak by to wyglądało pod względem ceny i dostawy na stronie mechanicalkeyboards.com. Czy znasz tę stronę, mogę bezpiecznie dokonać zakupu? Trochę martwi mnie status: "Confidence: Low" w opcjach dostawy...

 

 

cherry-brown.png

anne2.png

 

Edytowane przez naekana
Link to post
Share on other sites

"Czy konfiguracja Anne Pro 2 White na switchach Cherry MX Brown będzie OK? Przeczytałam taką opinię:"

Anne Pro 2, wybrałbym wyłącznie wtedy, kiedy zdecydowany byłbym na przełączniki Kailh Box White, w innym przypadku - iKBC, która jest skrupulatniej wykonana.

Wątek doboru przełączników, jest jak zawsze - bardzo indywidualny.

Użytkuję iKBC F87 już dwa lata, wariant na Cherry MX Brown, okazał się dla mnie być niezadowalający w dłuższej perspektywie - obecnie, wybrałbym przełączniki linearne, gładkość mnie rozpieściła.

Mówię to jako osoba, która posiada IBM Model M, klawiaturę-matkę i archetyp klawiatury z klikającymi przełącznikami: https://www.youtube.com/watch?v=c_r5F9w1Sc4

Wiele osób wysmaga mnie za tę opinię, ale uważam iż mimo wszystko jest to nieżwawa klawiatura, która podczas dłuższej pracy męczy swoją niemrawością - klik jest dosadny, przełączniki "Buckling spring" są kunsztowne, lecz właśnie ten brak subtelności najbardziej mi nie dogodził.

Przypomina mi to charakterystyczną pracę mikro-przełączników Huano w myszach Zowie, która akcentuje aż przesadnie pojedynczy klik, wszelakie szybkie kliknięcia, przemęczają.

Konkluzja - w przypadku zakupu pierwszej klawiatury mechanicznej, bez możliwości uprzedniego sprawdzenia przełączników, wybór MX Brown jest uzasadniony, lecz opinię i zalecenia dotyczące tych przełączników należy traktować poglądowo, gdyż jest to po prostu zbiór opinii większości.

 

mechanicalkeyboards, wysyła z USA, toteż opłacalność tego zakupu w wirażu ofert wprost z Hong Kongu bądź Tajwanu, niknie.

iKBC F87, w schludnej bieli, Cherry MX Brown:

 > https://bit.ly/2yy2RM9

Model C87, najprawdopodobniej posiada "set" z czcionką wykonaną w technologii "laser-etching", która pomimo żywotności kilku lat, ustępuje wykonaniu legend modelowi F87, któryż to posiada faktyczne "double-shoty" - litery, cyfry i znaki, są integralną częścią klawisza.

Spotkałem się również z modelem C87, który nie miał przesmarowanych stabilizatorów, solucja jest bardzo prosta, lecz zawsze milej jest mieć nowy produkt, który nie wymaga ingerencji i pracuje należycie.

 

Jeżeli zależy Ci na rozmiarze 60%, Anne Pro 2 nadal jest w porządku.

W tej kategorii, rozważyć można również klawiatury "hot-swap", umożliwiające wymianę przełączników, droższa zabawa o gorszej finalnej jakości klawiatury, lecz mająca doceniony "feature" - społeczność rozwinęła się nieprawdopodobnie, niekończąca się lista przełączników dalekich od głównego nurtu Cherry.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przyznam, że się napaliłam niemożebnie na Ankę ;) Niemniej jednak wiem, że kiedyś mi zabraknie dostępności wszystkich klawiszy i będę żałować zakupu klawki w rozmiarze 60%. Pierwsza mechaniczna, to nie ma co szaleć.
Zatem IKBC F87 na switchach Cherry MX Brown stąd -> https://bit.ly/2yy2RM9.

 

Ten dźwięk jest bardzo satysfakcjonujący dla moich uszu ^^ Myślę, że te switche przynajmniej od strony fonii będę odpowiednie.

 

Swoją drogą nie mogłam się doszukać na youtube porządnej recenzji tego modelu. Za to króluje niepodzielnie w filmikach typu ASMR.

 

Finalnie dopytam jeszcze o kwestię higieny i ergonomii. Na filmach zauważyłam, że u większości piszących nadgarstki wiszą, a dla zdrowia powinny jednak przybierać pozycję spoczynkową. Czy przyczyną jest wysoki profil klawiszy? I czy w związku z tym niezbędne będzie dobranie podkładki pod nadgarstki?
Czy łatwo jest utrzymać w czystości białą klawiaturę o jednak dosyć sporych przestrzeniach pomiędzy klawiszami?

Link to post
Share on other sites

Aktualnie używam cooler master mk750 brown to moja trzecia mechaniczna klawiatura a z racji używania jej na blacie biurka podpórka pod nadgarstki która jest w niej doczepiana magnesem sprawdza się wzorowo z racji dość dużych dłoni mogę ją odczepić i odsunąć od klawiatury co daje potrzebny dystans i dopasowanie do wielkości dłoni. Szukał bym czegoś podobnego choć teraz dostępność i cena tego modelu nie zachęca.

https://i.imgur.com/zAmOG0e.jpg 
https://i.imgur.com/q3KxIWK.jpg 

W domu używam mechaników od ponad 3 lat niestety w pracy muszę używać zwykłej, dlatego w miarę możliwości chętnie bym pozostał na pracy zdalnej :P

 

 

 

Finalnie dopytam jeszcze o kwestię higieny i ergonomii. Na filmach zauważyłam, że u większości piszących nadgarstki wiszą, a dla zdrowia powinny jednak przybierać pozycję spoczynkową. Czy przyczyną jest wysoki profil klawiszy? I czy w związku z tym niezbędne będzie dobranie podkładki pod nadgarstki?
Czy łatwo jest utrzymać w czystości białą klawiaturę o jednak dosyć sporych przestrzeniach pomiędzy klawiszami?

 

Tak jak wyżej na zdjęciach podpórka pod nadgarstki z miękkim wykończeniem sprawdza się fajnie. Klawiatury mechaniczne są łatwe w czyszczeniu ściągamy wszystkie przełączniki, płuczemy je w misce, a resztę klawiatury traktuję pianką czyszczącą do tapicerki samochodowej; nakładam na pędzel i czyszczę przestrzenie między switchami, przecierając scierką z mikrofibry. Przed czyszczeniem można zrobić sobie zdjęcie układu klawiszy :P 

 

Finalnie dopytam jeszcze o kwestię higieny i ergonomii. Na filmach zauważyłam, że u większości piszących nadgarstki wiszą, a dla zdrowia powinny jednak przybierać pozycję spoczynkową. Czy przyczyną jest wysoki profil klawiszy? I czy w związku z tym niezbędne będzie dobranie podkładki pod nadgarstki?
Czy łatwo jest utrzymać w czystości białą klawiaturę o jednak dosyć sporych przestrzeniach pomiędzy klawiszami?

 

Edytowane przez Teshi
Link to post
Share on other sites

MK750, ma wręcz fatalne MSRP.

Liche "keycapsy" ABS i poprawna jakość, dyskwalifikują ten model.

 

"Finalnie dopytam jeszcze o kwestię higieny i ergonomii."

Posiadam F87 w białym kolorze, moim przypadku - potliwe dłonie, klawiaturę musiałbym przecierać codziennie, by utrzymać ją w czystości, niestety biały kolor bardzo wyolbrzymia zanieczyszczenia.

 

"I czy w związku z tym niezbędne będzie dobranie podkładki pod nadgarstki?"

Niezbędne? Nie, ale może wpłynąć pozytywnie na ergonomię.

Dobranie podkładki pod nadgarstki, również może być problematyczne (albo są za wysokie, albo zrobione z nieprzyjemnego tworzywa), najsampierw zaleciłbym kupno najzwyklejszych podkładek pod mysz i położeniem ich przed klawiaturą, bądź po prostu zakup takowej na całe biurko.

Link to post
Share on other sites

 

 

Aktualnie używam cooler master mk750 brown
Dzięki za polecenie, ale jestem już zdecydowana na IKBC F87 ;)

 

 

 

ściągamy wszystkie przełączniki, płuczemy je w misce, a resztę klawiatury traktuję pianką czyszczącą do tapicerki samochodowej; nakładam na pędzel i czyszczę przestrzenie między switchami, przecierając scierką z mikrofibry
Mam nadzieję, że nie trollujesz. Brzmi to dosyć brutalnie %-) Kiedyś za słabszych czasów wciągnęłam sobie pół klawiszy odkurzaczem, więc :wariat:

 

Została mi podkładka i mysza.

 

Odnośnie podkładki - są jakieś czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią, czy jak bądź? Np. taka byłaby OK?
https://ergopoint.com.pl/podkladka-pod-nadgarstki-ergosoft-do-klawiatur-mechanicznych-i-dla-graczy-czarna-kensington-132557

 

Odnośnie myszki - proszę o polecenie myszy ergonomicznej wertykalnej. @BlackCoffe bardzo dziękuję za polecenie Trust Verto, ale niestety są tylko ciemne modele w sprzedaży.

 

§  Budżet: 300 zł

§  Jakiej myszki obecnie używasz: Logitech M171

§  Jaką masz obecnie podkładkę: zwykłą, biurową

§  Z jakich wartości DPI korzystasz: 1000 dpi

§  W co grasz (gatunki oraz konkretne tytuły): nie gram, potrzebuję do wielogodzinnej pracy z tekstem

§  Ile przycisków używasz w myszce: LPM i PPM + scroll

§  Chwyt: palm grip

§  Jakie jest Twoje ułożenie palców na myszce (1+2+2 czy 1+3+1): 1+2+2

§  Wielkość dłoni (cała dłoń i od czubka palca środkowego do kciuka): od czubka palca do zgięcia nadgarstka - 16,5 cm; od czubka palca środkowego do kciuka - 10 cm

§  Dlaczego chcesz zmienić mysz: ze względu na nasilający się ból nadgarstków

§  Uwagi (wygląd, liczba przycisków, waga, materiał myszy): kolor biały,  jasno szary lub połączenie tych dwóch kolorów

 

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz jaśniejszą to tutaj masz bezprzewodową i różową mychę:

 

https://www.emag.pl/mini-mysz-bezprzewodowa-delux-m618-ergonomiczna-703749282/pd/DRVCN5BBM/

 

 

Tu jest biało-szara: https://arena.pl/mysz-connect-it-pionowa-ergonomiczna-cmo-2700-wh-biala,p42783705.html

 

A tu biało-czarna: https://www.emag.pl/mysz-delux-m618-se-bezprzewodowa-pionowa-myszka-b-deluxm618seb/pd/DNDC45BBM/

 

 

Tylko właśnie, o ile tamtą mogłam polecić z własnego doświadczenia to o tych nic nie wiem.

Link to post
Share on other sites

1.Mam nadzieję, że nie trollujesz. Brzmi to dosyć brutalnie %-) Kiedyś za słabszych czasów wciągnęłam sobie pół klawiszy odkurzaczem, więc :wariat:

2,Odnośnie podkładki - są jakieś czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią, czy jak bądź? Np. taka byłaby OK?

https://ergopoint.com.pl/podkladka-pod-nadgarstki-ergosoft-do-klawiatur-mechanicznych-i-dla-graczy-czarna-kensington-132557

 

1.W sumie napisałem serio ;) no może zamiast pianki faktycznie lepiej na sucho pędzelkiem a potem wacik z Benzyną ekstrakcyjną jak na filmiku : 

https://youtu.be/EG0JmFS4yNg?t=43

Dodatkowo no większości mechaników jest dołączany : removing keycaps tool

 

2. Ewentualnie zamów sobie taką na test z allegro i bedziesz wiedzieć czy Ci wygodniej czy wolisz bez:  

https://allegro.pl/oferta/podkladka-zelowa-pod-nadgarstek-przed-klawiature-8588368880

Jako że teraz smart jest za darmo weź 2 będzie darmowy paczkomat jak i zwrot :D zwrócisz jedną albo dwie :D 

Link to post
Share on other sites
i różową mychę:

Nigdzie nie pisałam, że chcę myszkę w kolorze różowym. Dziękuje za Twój czas, ale daruj - dla wylistowania wyników z Google nie zakładałabym tematu na profesjonalnym forum komputerowym.

 

  o tych nic nie wiem

A zatem jaki sens ma publikacja tego postu? Wydaje mi się to jasne, że proszę o polecenie na bazie własnych doświadczeń i wiedzy oraz na podstawie uzupełnionych parametrów.

 

@Teshi, @Leminairre

Odnośnie podkładki - OK, najpierw kupię jakąś najzwyklejszą i potestuję.

Edytowane przez naekana
Link to post
Share on other sites

No to dostałaś odpowiedź na bazie własnych doświadczeń produkt w 100% godny polecenia i naprawdę działający, ręka mnie nie boli odkąd ją używam. A że jest czarna to drobiazg bo w tego typu myszkach nie chodzi o estetykę, a właśnie o kształt, który naprawdę spełnia obietnicę producenta. 

Link to post
Share on other sites

Sednem jest jakość tych produktów, Delux M618 powinien być do zaakceptowania (mają wiele produktów na AliE od lat, żadne to świadectwo jakości wykonania - to wciąż odrażająca chińszczyzna) lecz spotkać można raporty o nieprawidłowej pracy "scrolla" po kilku miesiącach.

Liczba recenzji myszy wertykalnych, jest bardzo niewielka, a zdecydowana większość to dwa akapity ocierające się o kazuistykę bądź pastisz specyfikacji producenta - nie jestem w stanie Ci należycie doradzić, kwestia żywotności jest pod zupełnym znakiem zapytania.

 

Utwierdzający wydaje się być MX Vertical, który w przytoczonym zestawieniu zdaje się być produktem premium, jednakże MSRP i mimo wszystko, wciąż nie zapewniająca bezproblemowej pracy jakość (pamiętne, wadliwe rewizje MX Master), odstrasza.

Chyba wybrałbym na przymiarkę po prostu Trust Verto, mimo iż to nawet nie semi-budżetowa marka, to ratuje się ceną.

Link to post
Share on other sites

Ja mogę szczerze polecić dwie, które używam: Trust Verto i Tracer Eazzy RF Nano [bezprzewodowa, szaro-czarno-niebieska, trudno już dostępna]. Widziałam recenzję myszki HAMA i ją można odradzić: https://myitworld.com.pl/forum/Temat-artykuly-myszka-bezprzewodowa-hama_806

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...