Skocz do zawartości

Acer Predator G9 - prośba o pomoc w zdiagnozowaniu problemu


Recommended Posts

Witam,

 

- Laptop Acer Predator G9-792 od nowości w moich rękach, zero problemów

- Win 10 64 bit

- i7 6700hq, RAM 8GB, GTX 970m, HDD 1TB, SSD M.2 256 GB, zasilacz 180 W (o nim za chwilę...)

- antywirus - zawsze Avast, na bieżąco aktualizowany, system czyszczony i optymalizowany regularnie.

- Laptop zawsze na podkładce "chłodzącej".

 

Wszystko było z nim OK do momentu gdy padł oryginalny zasilacz - kupiłem zamiennik firmy Green Cell o tych samych parametrach co oryginalny 19,5V 9,23A - na co dzień działa, ładuje, przy normalnej pracy jest OK.

Podczas grania (Anno 1800 z ustawieniami prawie max) po 20,30 minutach zaczyna się przełączać z baterii na zasilanie tak w odstępach co 2 sekundy. Czasami po chwili przestanie i jest OK by znowu po kilku minutach zacząć. Ustawiłem zasilanie na najwyższą wydajność - teraz już nie ma tych przeskoków, ale po prostu daje znać "piknięciami", że przełącza się z baterii na zasilacz. Wszystko to dzieje się tylko przy baterii naładowanej w 100%.

 

Faktycznie, zdarzało się z tego co czytałem że modele te potrafią cierpieć z powodu throttlingu, ale nigdy u mnie to nie miało miejsca.

 

Zapuściłem standardowy OCCT - godzinę nic się nie działo, żadnych błędów.

W tym samym OCCT test zasilania i test karty graficznej sam się wyłącza (napis anulowano - chociaż nic nie anulowałem)po 5 sekundach - nie wyskakują jednak żadne błędy.

 

3D Mark - przeszedł cały test bez przełączania zasilania uzyskując wysokie jak na niego 8960 punktów.

 

Wyjąłem z niego SSD M.2 bo używam go w innym PC, więc przeinstalowałem wszystko na talerzowy - tym razem żadnych problemów w grze.

 

Moje podejrzenia:

1. zasilacz nie oryginalny podaje prąd "na granicy" zapotrzebowania kompa - czy to możliwe, że SSD M.2 już przeważał szalę?

2. Po prostu walnięty zasilacz?

 

Ponieważ laptopa chcę sprzedać, podpowiedzcie proszę czym mógłbym go sprawdzić, co włączyć żeby upewnić się, że nie sprzedaję czegoś uszkodzonego?

 

Dzięki WIELKIE!

 

Link to post
Share on other sites

Skombinuję po "sześciu królach" :D  W sumie już wcześniej o tym myślałem, ale obstawiam, że to będzie jakaś mikro różnica która już sprawia że jest jak jest - swoją drogą to wymyślili dawać zasilacz na styk najprawdopodobniej...

Dzięki za radę póki co - będę ogarniał zasilacz!

Link to post
Share on other sites

Najbardziej prawdopodobne jest to, że bateria nie poprawnie współpracuje z czujnikami laptopa lub przy 100% naładowaniu na tyle szybko traci pojemność , że laptop przełącza się na zasilanie. Sprawdziłbym ten problem na oryginalnej baterii lub nawet inny zamienniku w jakimś serwisie lub jak masz możliwość pożyczonej.

Link to post
Share on other sites

Bateria jest oryginalna i nie ruszania od nowości. To zasilacz został zamieniony na nieoryginalny ale o tych samych, podobno, parametrach.

Ostatnio już zaczął przechodzić z baterii na sieciowe poniżej 100%,tak przy 95%. Robi to na moje oko w momentach dużego obciążenia - zbliżenie w grze na zatłoczone ulice miasta np.

Sprawdzę jak Kolega radził miernikiem i zastanawiam się czy nie kupić po prostu zasilacza 240W z takim samym wtykiem. Nawet jak nie będzie do końca dawał 240 to już i tak 180 obsłuży...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...