Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mojemu 3 letniemu laptopowi przydałby się powiew świeżości w postaci dysku SSD.

 

Szukam czegoś najlepszego w stosunku cena/wydajność do kwoty 350 zł za 256 GB.

 

Oczekiwania? Szybkie uruchamianie się systemu i programów, gier.

Wykonałem pomiar prędkości uruchamiania się systemu:

35 sekund - był to czas liczony od momentu wciśnięcia włącznika do momentu pojawienia się panelu logowania użytkownika laptopa.

95 sekund - był to czas liczony od momentu wciśnięcia włącznika do momentu załadowania się systemu na tyle aby możliwe było korzystanie z przeglądarki (na czas wpisywania hasła stoper został zatrzymany)

 

 

MODEL: ASUS ROG GL752VW

 

Według mojej wiedzy i tego co piszą w internetach potrzebny będzie dysk SSD M.2 o max. pojemności 256 GB

 


 

Co sądzicie, co polecacie?

 

Link to post
Share on other sites

pojemność może być jaka tylko chcesz. 

w instrukcji jest że M.2 2280 AHCI lub NVMe, kup co chcesz (no może bez tych z radiatorami, o nie wiem czy wejdą)... lista polecanych M.2 na TLC jest tutaj

 

Wg Twojej listy najlepiej wypada ten Samsung 970 EVO PLUS - znalazłem go na amazonie za 440 zł z darmową dostawą, więc jestem w stanie dołożyć te pare zł jeżeli aż tak znacznie góruje nad resztą w tym przedziale cenowym.

 

Poniżej link dla zainteresowanych:

https://www.amazon.de/Samsung-MZ-V7S500BW-Plus-Interne-Schwarz/dp/B07MFBLN7K/ref=dp_ob_title_ce

 

Ogólnie to pisze aby się upewnić, że na 100% dokonuje dobrego zakupu, może ktoś się jeszcze wypowie.

 

Zauważyłem, że kilka osób wspomina o zalecanych radiatorach, ponieważ dysk się grzeje... co z tym fantem?

 

Jak wygląda montaż takiego dysku? Wkładam w odpowiednie miejsce i śmiga?

 

Na koniec nadal zastanawia mnie dlaczego ASUS sugeruje dysk max. 256 GB?

Poszperałem trochę w necie i rzeczywiście są z tym jakieś problemy: https://rog.asus.com/forum/showthread.php?79590-Issue-with-M-2-SSD-in-ASUS-ROG-GL752VW

 

Na stronie ASUSA jest taka informacja --- > https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1015768

 

Co radzicie aby zrobić w takiej sytuacji?

Edytowane przez Hakuna Matata
Link to post
Share on other sites

Szczerze to nie znalazłem nigdzie, ile to złącze ma max prędkości... (więc tu bym najpierw do supportu napisał, jeśli chcesz topowy SSD kupować)

Oraz o ile samsung jest dobry, to kosztuje 50% więcej od innych konstrukcji, co nie są wcale mocno wolniejsze. 

Do tego w laptopie różnica między samsungiem a konstrukcjami np. na E12 powinna być minimalna. 


 

 

Zauważyłem, że kilka osób wspomina o zalecanych radiatorach, ponieważ dysk się grzeje... co z tym fantem?
No jak obciążysz bardzo mocno SSD to kontroler będzie się grzać, pytanie czy obciążasz. No i w laptopie trudno zwykle schłodzić SSD. 

Producenta może co najwyżej specjalnie blokować niektóre SSD przez czarną listę, lub gorzej, pozwalać działać, tylko niektórym SSD przez białą listę. Nie ma stricte ograniczenia co do pojemności (ewentualnie zablokowali specjalnie modele z wyższymi pojemnościami). To jest tylko dlatego, że z takimi pojemnościami, producent sprzedaje tego laptopa. 

Link to post
Share on other sites

Czyli zwracać uwagę na zależność cena/prędkość odczytu i zapisu przy wyborze?

W takim razie chyba ten dysk wydaje się być rozsądny, ma też w wiekszosci pozytywne opinie.

PNY XLR8 CS3030 500GB za 319zł

 

Odnośnie kompatybilności to chyba napiszę do supportu Asusa czy dysk, który już wybiore na 100% będzie działał w tym modelu ktory posiadam...

Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki wielkie za pomoc !

Dam znać jak tylko dostanę odpowiedz od Asusa ;)

Na ten moment zdecydowalem się na PNY XLR8 CS3030 500GB oby tylko pasował do mojego lapka


Po konsultacji z Asusem doiwedziałem się tylko tyle że dysk M.2 lub jeżeli chodzi o SATA to 2,5 cala.
Oni tam napisali, że zalecają stosowanie 256 GB z tego względu, że robili tylko testy z dyskami o takiej pojemności więc nie mogą dać gwarancji, że większe pójdą bez problemu ale Pan powiedział, że raczej powinno działać :D
No nic, to zamawiam i przetestuje
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...