Skocz do zawartości

Paski na ekranie


Recommended Posts

Witam serdecznie

Jako że nigdy się na użytkownikach tego forum nie zawiodłem to kolejny raz zwrócę się do Was o pomoc. 

 

Przejdźmy do rzeczy

Od pewnego czasu występuje na moim komputerze pewien problem, który objawia się tym ze w losowych momentach podczas korzystania z niego na ekranie wyskakują mi pionowe paski albo inne dzieła sztuki abstrakcyjnej i nic nie moge na to poradzić poza restartem. Nie zawsze towarzyszy temu zawieszenie całego systemu, czasami mogę wtedy jeszcze powiedzieć znajomym na discordzie że mam problem i wrócę za chwile. Niemniej jednak ostatnim razem komputer zawiesił się całkowicie i usłyszałem tylko robotyczny dźwięk zamiast muzyki, której słuchałem (to nie był dubstep, więc na pewno coś poszło nie tak). Przez pewien czas nie stanowiło to dla mnie ogromnego problemu, ale utrata efektów kilkugodzinnej pracy zmobilizowała mnie do naprawienia tego. Czasami podczas normalnego użytkowania komputera po prostu "skacze" mi ekran, dzieje się to bardzo szybko, podskakuje odrobinę w górę i w dół, po czym wraca do normy.

 

Próbowałem znaleźć coś w windowsowym podglądzie zdarzeń, ale nie potrafię się w tym odnaleźć. 

Tutaj z zakładki "Krytyczne" problem z chwili kiedy zresetowałem już komputer po kolejnej zawieszce i kolorach na ekranie.

Nazwa dziennika:System
Źródło:        Microsoft-Windows-Kernel-Power
Data:          2019-10-26 00:26:25
Identyfikator zdarzenia:41
Kategoria zadania:(63)
Poziom:        Krytyczne
Słowa kluczowe:(2)
Użytkownik:    SYSTEM
Komputer:      PiecKaflowy-PC
Opis:
System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.
Kod XML zdarzenia:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>2</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000000000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2019-10-25T22:26:25.701202100Z" />
    <EventRecordID>573201</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>PiecKaflowy-PC</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">false</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
  </EventData>
</Event>

Zakładka Błędy>WMI Aplikacja 15 sekund później.

Nazwa dziennika:Application
Źródło:        Microsoft-Windows-WMI
Data:          2019-10-26 00:26:40
Identyfikator zdarzenia:10
Kategoria zadania:Brak
Poziom:        Błędy
Słowa kluczowe:Klasyczny
Użytkownik:    Nie dotyczy
Komputer:      PiecKaflowy-PC
Opis:
Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.
Kod XML zdarzenia:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-WMI" Guid="{1edeee53-0afe-4609-b846-d8c0b2075b1f}" EventSourceName="WinMgmt" />
    <EventID Qualifiers="49152">10</EventID>
    <Version>0</Version>
    <Level>2</Level>
    <Task>0</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x80000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2019-10-25T22:26:40.000000000Z" />
    <EventRecordID>207557</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="0" ThreadID="0" />
    <Channel>Application</Channel>
    <Computer>PiecKaflowy-PC</Computer>
    <Security />
  </System>
  <EventData>
    <Data>//./root/CIMV2</Data>
    <Data>SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99</Data>
    <Data>0x80041003</Data>
  </EventData>
</Event> 

Przedstawię wszystko w okolicy tego czasu w formie zdjęcia, na życzenie dam raport błędu, bo nie wiem co jest istotne a co nie jest, a troche tego jest i mógłbym przedłużyć temat do rozmiarów broadwayu.

 

4zgA1jgfETrQ.png

 

Informacje:
System

Windows 7 Ultimate SP1 x64 (zasadniczo nie zmieniany i pracujący od 2009 roku)

CPU

Intel Core i5-4460 @ 3.20 GHz 

GPU

Asus Radeon R9 280X-DC2 TOP

Sterowniki aktualne

HDD 

Seagate Barracuda ST310005

SSD

Samsung SSD 840 EVO 120G

MOBO

Gigabyte GA-B85M-D3H

RAM

8GB DDR3 1600MHz (nie pamiętam jakiej firmy)

PSU

coś bodajże z OCZ, 600-650W

 

 

 

 

Nie wiem co jeszcze dodać aby ułatwić identyfikację źródła problemu. Ja nie mam pomysłów żadnych, ale jeśli czegoś będzie potrzeba to wrzucę jak najprędzej.

Link to post
Share on other sites

Błąd Kernel-Power jest rejestrowany przez system każdorazowo przy nieczystym zamknięciu systemu np. utrata zasilania lub jak w Twoim przypadku po resecie PC. Paski na ekranie to na pewno wina karty graficznej lub sterowników grafiki. Przeczyść rejestr systemu np CCleaner i przeprowadź instalację sterowników grafiki, wcześniej odinstalowując obecne za pomocą DDU w trybie awaryjnym.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przeinstalowałem cały system, usunąłem dosłownie wszystko z dysku na którym był poprzedni. Zainstalowałem świeże sterowniki, wszystko odbywa sie zupełnie tak samo. 

 

Sprawdziłem czy cały sprzęt i kable są dopięte, bo w przeszłości był mały problem z tym, poskładałem to do kupy wszystko przy okazji czyszcząc. Na tej linii też wszystko jest okej.

 

Co mogę podejrzewać?

Uszkodzony kabel HDMI łączący monitor z komputerem? To chyba nie wywołałoby zwiechy systemu, co miało miejsce.

Umierająca karta graficzna? Można się jakoś upewnić czy tak rzeczywiście jest i coś z tym może zrobić?

Link to post
Share on other sites

Jakie masz temperatury karty graficznej i jakie jest zachowanie systemu i grafiki w testach karty np.w FurMark? Możliwym jest koniec żywota karty lub jak to bywa w przypadku kart Radeon problem z zimnymi lutami. Sprawdź przez zastosowanie metody piekarnika, poradniki dostępne w sieci. Może to pomóc jednak na niezbyt długo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Temperatury CPU i GPU w normie, GPU standardowo 39-40 stopni w spoczynku a około 47-48 kiedy coś robię. Raczej nie używam teraz komputera do niczego co obciążałoby kartę w znacznym stopniu.

 

Pobieram FurMarka i zaraz podziele się relacją z testów, a co do metody piekarnika to jestem sceptyczny odnośnie tego co się z karty wydziela podczas pieczenia i tego jaki to ma wpływ na dalsze przyrządzanie jedzenia w tym piekarniku :D

 

Jak można ostatecznie zweryfikować czy problem leży w karcie jeśli FurMark nie przyniesie żadnych nowych informacji?


Zrobiłem trzyminutowy test na rozdzielczości takiej jak używam, w okienku, bez anti-aliasingu, uruchamiając GPU Stress Test. Nie wiem czy nie było to za krótko ale oto odczyty:

 

4zm1eNP7SQMV.jpg

 

4zm1i7h75P47.png

 

 

Poza tym, że temperatura stawała się co raz większa i przez to wiatrak zaczął chodzić na większych obrotach to absolutnie nic się nie stało. Żadnego resetu, zwiechy, nic.

Link to post
Share on other sites

Trochę krótki ten test.

 

Jak można ostatecznie zweryfikować czy problem leży w karcie
Podmienić na inną nawet chwilowo pożyczoną. Dobrze byłoby mniej więcej takiej samej, aby pominąć kwestię przeinstalowania sterowników.

 

8GB DDR3 1600MHz (nie pamiętam jakiej firmy)
Możesz jeszcze sprawdzić ten kierunek i wykonaj test RAM Mem Test.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A na karcie zintegrowanej? Radeony 270/280 lubią padać. Kilka przykładów z forum przerobione. 

 

 

 

 

Używasz windowsa bez najnowszych uaktualnień? 

Już używam Windows 10 Pro x64

 

Sprawdzę tą kartę zintegrowaną, ale nie mogę powiedzieć że ta szybko padła. Mam ją bodajże 7 lat i kupiona była już jako używana.

 

 

 

Trochę krótki ten test.

 

Podmienić na inną nawet chwilowo pożyczoną. Dobrze byłoby mniej więcej takiej samej, aby pominąć kwestię przeinstalowania sterowników.

 

Możesz jeszcze sprawdzić ten kierunek i wykonaj test RAM Mem Test.

 

 

Jak długi powinien być?

Poszukam znajomego z podobną kartą i zobaczymy tą opcję.

Test RAM też wykonam i dam znać.

 

Dzięki panowie za podpowiedzi.

:!: Dwudziestominutowy test RAM programem MemTest64 wykonany, nie wykazał żadnych błędów przy 33 pętlach.

Raport z programu: https://pastebin.com/tiia5SDY

4zmWfx4rZ1H1.png

 

 

Podsumowując moje dotychczasowe działania i to co jeszcze chcę zrobić:

:right: Format dysku z poprzednim Windowsem 7 i sterownikami

:right: Instalacja nowego Windowsa 10

:right: Instalacja nowych sterowników

:right: Wyczyszczenie komputera

:right: Przepięcie kabli PSU, przepięcie grafiki

:right: Wykonanie 3 minutowego stress testu grafiki, bez zastrzeżeń

:right: Wykonanie 20 minutowego testu pamięci RAM, bez błędów

:?: Do przeprowadzenia dłuższy stress test grafiki

:?: Do wypróbowania działanie na karcie zintegrowanej

:?: Do wypróbowania działanie na podobnej karcie graficznej

:?: Do wypróbowania inny kabel HDMI/Display Port

:?: Do wypróbowania inny monitor

 

Chwytam się brzytwy z tymi rozwiązaniami powoli, ale może dojdziemy do tego co jest grane. Jeszcze raz wielkie dzięki dla was za dotychczasową pomoc, wrócę do tego tematu jutro jak zorganizuje sprzęt testowy i troche się prześpię. Miłej nocy :)

_________________________________________

Aktualizacja. Na obecnej wersji systemu to już nie są kolorowe paski. Podczas pracy po prostu wyrzuca mi niebieski ekran, albo cały biały i nic się z tym nie da zrobić poza resetem. Ciężko mi sprawdzić wtedy temperaturę karty graficznej, ale zaraz po restarcie (15-20 sekund później) są to zaledwie 42 stopnie.

 

W losowych momentach dalej ekran podskakuje albo mruga, jakby pokazując błyskawiczne przebitki z innego pulpitu albo czegoś w tym stylu.

 

Logi z podglądu zdarzeń z okolic godziny o której się to stało po raz kolejny.

Błędy: https://pastebin.com/hvvVcdJe

Ostrzeżenia: https://pastebin.com/sn53GvGe

Niepowodzenia: https://pastebin.com/j6Sn7bJL

Link to post
Share on other sites
Jak długi powinien być?

Po jakim czasie od uruchomienia pojawiają się problemy z obrazem? Czas trwania testu przynajmniej 3 min. od momentu osiągnięcia maksimum temperatury. Błędy i ostrzeżenia zapisane przez system nie mają nic wspólnego z problemem.

:?: Do wypróbowania działanie na karcie zintegrowanej

:?: Do wypróbowania działanie na podobnej karcie graficznej

:?: Do wypróbowania inny kabel HDMI/Display Port

Te działania na pewno pomogą zweryfikować winę karty graficznej. Możesz jeszcze sprawdzić działanie karty w drugim slocie (niżej) PCI Express.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problemy z obrazem pojawiają się raczej losowo. Bywa, że i pare minut po uruchomieniu komputera, a bywa że po paru godzinach. Po wczorajszym teście stresowym miałem spokój na pare godzin, dziś po włączeniu komputera niemal od razu zaczęły się skoki.

 

Zrobiłem 15 minutowy stress test, nie wykazał błędów ani żadnych niepokojących zachowań. Po osiągnięciu temperatury 85 stopni raczej się uspokoił jej wzrost, bardzo powoli temperatura zwiększyła się do 86 stopni, krótkie epizody 87-88, ale głównie dominowała temperatura 86. Załączam informacje i wykresy.

 

4zrOuxzvm2wi.png

 

Tu poniżej czerwonymi liniami w ms paint zaznaczyłem moment kiedy na chwile zminimalizowałem furmarka żeby włączyć GPU Tweak Monitor.

4zrOwq8vaQVM.png

 

 

Wykaz z GPU Tweak Monitora, linią przerywaną zaznaczony koniec testu. Dopiero teraz zauważyłem, że jest to zaznaczone deczko za późno, ale na pewno zauważycie który moment był końcowy.

4zrOyOvl6AuO.png

 

 

Ten drugi slot tutaj to bodajże PCI 4x, nie 16x jak używam w tej chwili. To ma jakieś znaczenie w kontekście testu?

Link to post
Share on other sites

 

 

Po wczorajszym teście stresowym miałem spokój na pare godzin
Jakie zachowanie PC po dzisiejszym teście? Bo wygląda jakby wyższa temperatura karty miała pozytywny wpływ na stabilność.Ten drugi slot to też gniazdo PCI Express x16, ale działające na x4. Przełożeniem do niego karty sprawdzisz czy przypadkiem problematycznym nie jest obecny slot. Nie zauważysz natomiast różnicy w obsłudze grafiki.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety trop z rozgrzaną kartą to ślepa uliczka, bo dziś po stress teście bardzo szybko wystąpił problem skaczącego obrazu i późniejszego white screena i ścinki.

 

Odpiąłem kabel HDMI i monitor BenQ GL2250, z których korzystam na co dzień. Zamiast tego testuje teraz kabel DisplayPort i BenQ XL2430T, aby totalnie wykluczyć taką ewentualność, że to po tej stronie wisdi problem. Jeśli się okaże, że problem dalej występuje to podepnę z powrotem swój monitor i kabel HDMI, tym razem do slota z płyty głównej. Jak rozumiem będę wtedy korzystał ze zintegrowanej karty? Czy wypinać jednocześnie swoją kartę wtedy?


Aktualizacja:

To samo na kablu i monitorze drugim. Czyli kabel HDMI można wykluczyć, wejścia HDMI w monitorze i karcie też, monitor też. Mało prawdopodobne żeby to było akurat to, ale wszystko warto sprawdzić dla pewności. 

Link to post
Share on other sites

Wypnij i tak potem zamontuj w drugim slocie PCI Express by wykorzystać wszystkie możliwości weryfikacji problemu.

Tak zrobię, chodziło mi raczej o to czy samo przepięcie HDMI do slotu z mobo zamiast gpu sprawi, że będe domyślnie korzystał ze zintegrowanej karty. Tą ewentualność też chciałem sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

Bios domyślnie ma ustawienia Init Display First na  PCIe 1 Slot, ale po przepięciu kabla na port HDMI na płycie powinien wykryć gdzie ma podać sygnał. Jeżeli to nie nastąpi wówczas musisz wejść do biosu i ustawić opcję Init Display First na IGFX. Jeżeli masz włączoną opcję XMP to wyłącz ją przed podłączeniem  grafiki zintegrowanej.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A jak sprawdzić z którego miejsca podaje sygnał? Jak sie upewnić czy już w tej chwili nie korzystam z karty zintegrowanej? I czym jest opcja XMP?

 

Po tym przepięciu kabla pojawiła mi sie w prawym dolnym roku na pasku ikonka Intel Graphics obok sterownika AMD, której wczesniej nie było jeśli się nie mylę.

Edytowane przez Omnadren
Link to post
Share on other sites

Chyba masz podpięty tylko jeden kabel do monitora?

 

w prawym dolnym roku na pasku ikonka Intel Graphics

Prawidłowo, bo uruchomił się sterownik grafiki Intel, a po kliknięciu PPM na ekranie powinno pokazać się okno panelu sterowania grafiki Intel.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, tylko jeden kabel do przesyłu obrazu.


Od czasu przepięcia kabla (jakoś 3 godziny temu) ani śladu skoków ekranu ani zwiech i całej reszty objawów, jak ręką odjął. Nie chcę chwalić dnia przed zachodem słońca, ale jeśli taki stan się utrzyma to można mówić o znalezieniu rozwiązania. 

 

Czy w takim przypadku należy założyć z całą pewnością, że winna jest karta graficzna? Czy próbować jeszcze przepinki na innego slota? 

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy próbować jeszcze przepinki na innego slota?
Powinieneś sprawdzić na 2 slocie PCI Express ( ten najniżej na płycie gł) Jeżeli tu też pojawią się problemy z obrazem to na 99% wina po stronie karty. Jeżeli w tym slocie będzie poprawnie to wina po stronie slotu 1, a tym samym problem z płytą gł.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety, przepięcie do innego portu nie dało oczekiwanego efektu. Wszystko wskazuje na to, że karta graficzna dokonała żywota.

 

To była dobra karta, ale umarł król niech żyje król, pora poszukać nowej, bo tej już się nie będzie dało chyba naprawić. Czy jeszcze jest jakaś szansa dla niej?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy jeszcze jest jakaś szansa dla niej?
Można ją oddać do naprawy, a minimalny koszt lutowania układów BGA (reballing) - od 250 zł. Sam musisz zdecydować czy nie lepiej zainwestować w nową kartę. Mimo powyższego, w celu utwierdzenia diagnozy powinieneś przetestować jeszcze na innej karcie.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Można ją oddać do naprawy, a minimalny koszt lutowania układów BGA (reballing) - od 250 zł. Sam musisz zdecydować czy nie lepiej zainwestować w nową kartę. Mimo powyższego, w celu utwierdzenia diagnozy powinieneś przetestować jeszcze na innej karcie.

Jak tylko będę miał możliwość sprawdzenia tego to tak zrobię.

 

W międzyczasie poszukam alternatywy, czy coś takiego się sprawdzi? Znajomy mi polecił, ale ja nie znam kompletnie tej firmy i nie jestem pewien.

https://www.amazon.de/dp/B077VX31FZ?linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&smid=A3JWKAKR8XB7XF&creativeASIN=B077VX31FZ&th=1&language=pl_PL&tag=pepperpl09-21

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...