Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Ostatnio włączając komputer (ze stopki) włączyło mi się narzędzie do naprawy systemu Windows 7. Jako, iż mieliło dobre 3h bez efektów postanowiłem zrobić formata (pierwszy raz od kilku lat :)

Po formacie przeskanowałem dysk i żadnych bad sektorów nie było, ogólny stan dysku OK, lecz niestety następnego dnia ten sam problem z naprawianiem systemu. Znowu format, wyłączyłem aktualizację by wyeliminować ewentualny problem. Na razie działa, lecz jak na świeży system włączenie trwa zbyt długo i zdarzają się przycinki przy otwieraniu folderów.

 

I tu pojawia się moje pytanie, czy HDD pada, czy może nie tu problem?

Link to post
Share on other sites

Jest sens robienia dalszych testów, czy po prostu do wymiany? W sumie i tak planowałem kupno jakiegoś SSD, więc bez większej różnicy (po prostu nie lubię ruszać czegoś co działa ;)

 

Jeśli wymiana, to na jakiś konkretny model dla mojego zestawu? Myślałem wydać w okolicach 350zł za wersję ~500GB, bo w sumie większej ilości przestrzeni nie potrzebuję.

 

Dzięki wielkie za zainteresowanie się tematem.

 

Edit. Ten byłby ok?

https://www.mediaexpert.pl/dyski-ssd/dysk-samsung-860-evo-500gb-ssd,id-1066503

Edytowane przez Sir R
Link to post
Share on other sites

Można się pobawić z HDD, bo by był na backup (zależnie co z testów pokaże). Bo w obecnym stanie nie masz 100% gwarancji że nie uszkodzi ci plików ( można na ślepo remapa puścić, no ale to jest zwykle tymczasowe rozwiązanie, bo jak powierzchnia zaczyna padać to następne niestabilne zwykle to kwestia czasu) lepiej zobaczyć co jest nie tak dokładnie i później myśleć nad naprawą.

 

Samsung 860 evo 500GB będzie OK, to najlepszy z SSD na TLC pod SATA.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Aktualnie nie ma szans na jakiekolwiek testy. System jeszcze jakoś się włącza po paru minutach, natomiast później nie ma mowy o uruchomieniu jakiegokolwiek programu, czy choćby folderu.

Zakupiłem ww. SSD, gdy przyjdzie zainstaluje na nim system i wtedy spróbuję czegokolwiek więcej z tym HDD.

Póki co bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

Link to post
Share on other sites

tymczasowo można remapa puścić, ale to ukryje przed nami skalę problemu i trudno mi będzie wtedy powiedzieć, czy ten HDD będzie się do czegoś nadawać. No ale przynajmniej system powinien działać tymczasowo. Pytanie czy potrzebujesz PC teraz, czy zaczekasz na SSD. Jeśli możesz zaczekać, aż dojdzie SSD, to nic nie rób.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No wiem, już się trochę doksztalcilem w tym temacie. Z tym, że... coś chyba znowu padło. Komputer w kółko się restartuje nie załączając biosu, co któryś raz widzę tylko logo płyty głównej, niebieskie tło i znowu restart. Staruszek ma już swoje lata i nie wiem, czy to płyta, procek, czy może najświeższa z całości karta?

Pomożecie tu, czy jednak nowy temat w innym dziale założyć?

Link to post
Share on other sites

Jak do biosu/uefi się dostać nie możesz, to POST-u pewnie nie przechodzi. Jeśli restart CMOS nic nie daje, to być może zasilacz, płyta, lub procesor padł...

 

Jak masz multimetr, to zasilacz sprawdzisz. Płyty i CPU sam nie dasz rady sprawdzić.

Zmiana ustawień kontrolera SATA z IDE na AHCI nie powoduje takich problemów, no bo można się zawsze do bios/uefi dostać. 

Chyba masz pecha ostatnio... No nic więcej powiedzieć nie mogę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dyski rzadko padają tak same z siebie, coś zawsze jest przyczyną. Częste restarty, zaniki napięcia, uszkodzony zasilacz lub taśma sata. Wyciągnij ram z pc i próbuj odpalić sprzęt. Jeśli masz podłączony głośniczek usłyszysz pikanie, które sygnalizuje brak ram ale to oznacza również, że reszta jest raczej sprawna. Wyczyść styki kości ram, użyj w tym celu preparatu Kontakt 60 lub nasącz chusteczkę higieniczną w zmywaczu do paznokci. Odczekaj aż preparat zadziała i powtórz czynność. Potem niech preparat wyschnie i zamontuj kości ponownie w pc, najpierw jedną i sprawdź czy sprzęt odpali. Potem ewentualnie drugą. Kartę grafiki możesz przeczyścić tak samo jeśli chcesz. Na koniec jeśli sprzęt nadal nie odpala pozostanie odłączenie wszystkiego co zbędne HDD, napędów, USB itp. i odpalanie tylko podstawowych podzespołów. Możliwe że zajedzie konieczność ich podmiany gdyby dalej nic nie ruszało. 


Na płytach głównych mogą być różne kontrolery Sata, najlepiej jest podpiąć nowy dysk SSD to portów sata obsługiwanych bezpośrednio przez chipset płyty głównej. Wtedy czasy dostępu i prędkości odczyt/zapis mogą być lepsze. Kontrolery np. ASMedia mają często przestarzały firmware i mogą lekko ograniczać transfery dysków SSD.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...