Skocz do zawartości

Zmiana 2200G na 1600


Recommended Posts

Hej, jako ze znamy już wszyscy informacje na temat zen 2 zastanawiam się, czy nie lepiej w moim przypadku jest kupić 1600 za 429zl. Problem polega na tym, ze płyty A320 (posiadam Gigabyte A320M-S2H) nie otrzymają wsparcia dla Zen 2 przez co koszt wymiany rośnie a tez nie jest tak kolorowo jak miało być i najtańszy procesor oparty na Zen 2 to będą okolice 900zl. Komputera używam do lekkich gier i montażu filmów z karta graficzna GTX1070.

Link to post
Share on other sites

Masz temat ogólny o procesorach AMD.

Po co zakładać nowy?

ponieważ nie jest to luźna dyskusja o zen2 tylko pytanie czy powinienem zmienić mojego 2200g na 1600

Edytowane przez uberas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na xkom jest promocja i można kupić R5 1600 za te 430 zł. Dam się zastanawiam nad nim. Płytę już mam Gigabyte b450 Aorus Elite, ram też , brakuje tylko procesora. Na nowe również nie czekam bo wychodzi że poza moim budżetem przewidzianym na upgrade. Więc rozważam R5 1600 za 430, r7 1700 używany kilka mc za 450/480 lub nowy R5 2600 za 550 zł. I jestem w kropce trochę, bo naoglądalem się porównań na Youtube i różnice są niewielkie pomiędzy nimi. Grafikę mam gtx1080.

Link to post
Share on other sites

Nie zobaczysz różnicy między R5 a R7. Jeżeli nie planujesz OC to warto rozważyć 2600 (bo wyższe zegary stockowye) ale zastanów się, czy dopłata 100 pln jest warta ~15% wzrostu wydajności.

 

W grach, gdzie już teraz masz 60 FPS, będzie 70 FPS. Zobaczysz te 10 fps?

Link to post
Share on other sites

Jednak płytę zmieniłem i wziąłem MSI tomahawk b450 . Jutro biorę pod gościa R7 1700 za 450 już się udałem. Procka będę chciał podkręcić na te 4ghz , ciężko może być ale będę próbował. Ram też jutro mam do odbioru Adaty która się ponoc kręci spokojnie na 3400 z bazowych 3000 i to bez stary na Cl które domyślnie jest 16. Zobaczymy ;)

Link to post
Share on other sites

Z tym że ty masz nowy, a ja używany ;).

Ale mam pewien problem, ponieważ chłodzenie mam tylko box, które robi wrażenie, ale chyba tylko robi, bo temperatury są jakieś absurdalne, procka podkręciłem do 4 GHz to temperatury skoczyły na momentami 100 stopni , masakra. Ale co najlepsze nie throtluje procek. Pamięci z 3000 MHz Cl16 idą sobie na 3200 bez zmiany czegokolwiek. Musiałem otworzyć obudowę z boku żeby temp spadły . I teraz tak jak go podkręce na 3.5 3.6 to jeszcze jako tako bo koło 70 stopni z otwartą obudowa, a jak więcej to temp idzie szybko w górę. Chyba trzeba kupić jakieś chłodzenie normalne. Tzn mam silentiuma jakiegoś ale nie mam zapinki na AM4. Skąd można zapinkę dostać do silentiuma na Am4

Tak się też zastanawiam bo w tym momencie dwa wentyle wprowadzają ciepłe powietrze czy nie dołożyć trzeciego na górę obudowy nad procesorem żeby jeszcze nie wyprowadzało efektywniej, i jeszcze jeden na przód żeby wprowadzało. Albo po prostu zmienić wentyl na procka. Bo procesor widać ma potencjał OC na te 4 GHz lub więcej. Płyta to MSI tomahawk b450, z aoursa zrezygnowałem po recenzjach.

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Ja zmieniłem R5 1600 na R7 2700 też z boxem i chłodzenie jest dalej ok o ile się nie kręci procka. Obecnie jak u mnie przygrzewa na 30-40 stopni w pokoju pod dachem to proc w Battlefront 2 ma do 65 stopni więc nie jest źle w zimie pewnie będzie 45-50 co jest akceptowalne pod obciążeniem, a mimo wszystko jest ciche. Natomiast sama zmiana R5 na R7 czysto kosmetyczna chyba specjalnej różnicy nie widać jeszcze nowe pamięci włożę ale chyba jedyna różnica to będą cyferki w benchmarkach bo na R5 też było jak dla mnie bardzo dobrze.

Link to post
Share on other sites

Jak nie kręcę to temp są ok około takich jak u ciebie, z tym że twój procek ma bazowe wyższe chyba taktownie jak mój. Ja u siebie widzę różnicę między 3 a 4 GHz. Ciekawostką jest też że najmocniej grzeje procesor assetto corsa competizione. Inne gry tak nie grzeją procesor. Może dla tego że gry Kunos zawsze mocno siedzą na procesorze ?

Dzięki

Up. Zrobiłem OC tym razem nie w aplikacji MSI gaming coś tam która chyba grubo idzie po napięciach i stąd te wysokie temp. Dziś zrobiłem OC wedle jakiegoś poradnika z YouTube wie w bios płyty. Efekt... 3.9 GHz i temp w okolicach 60 do 75 stopni w obciążeniu. Więc bardzo duża różnica. Doda czego aż taka różnica to się pewnie nie dowiem bo kompletnie akurat na OC ryzenow nie orientuje. Ale jeszcze będę kombinował żeby te 4.0 GHz osiągnąć , tylko jeszcze nie wiem jak hehe... Macie jakieś sugestie ci trzeba by podbić w MSI tomahawk ??

Link to post
Share on other sites
Procka będę chciał podkręcić na te 4ghz , ciężko może być ale będę próbował.

 

Dlaczego ma być ciężko? to co prawda zależy od konkretnej sztuki ale u mnie wskakuje na 4.0 i jest stable.

Ostatecznie zszedłem na 3.9 ale tylko dlatego, że napięcia sporo niższe wtedy mogę ustawić, a co za tym idzie na Fortisie 3 nawet w pełnym obciążeniu nie słychać wentylatora, na 4.0 temperatury były odczuwalnie wyższe (do 80 stopni przy tych upałach jakie teraz mamy) na 3.9 nie przekraczają 70 - w pełnym stresie oczywiście.

 

 

 

Chyba trzeba kupić jakieś chłodzenie normalne

 

No raczej,

 

Także jeśli planujesz zestawić to z wydajnym chłodzeniem to nie powinno być problemów (choć pierwsze serie ponoć własnie wyżej niż 3.9 nie chciały iść.

 

 

 

Macie jakieś sugestie ci trzeba by podbić w MSI tomahawk ??

standardowo, musisz ustawić to 4.0 na 1,4V i schodzić do pułapu gdzie nie wywali Ci OCCT, ale skorzystaj z możliwości jakie daje SPC - swoją drogą miło z ich strony, link podesłał Ci@@Artok, bo na stockowym coolerze to szkoda tego procka męczyć.

 

A odnośnie konfiguracji chłodzenia to u mnie wygląda to tak (buda SPC Gladius M40 Pure Black):

 

ac07baffba835efamed.jpg

 

6x120mm 3in/3out

 

A oc jak ma być porządnie to tylko w UEFI - takie jest moje zdanie.

Co do autora tematu, nie masz co żałować 430zł to dobra cena jak za nowy procesor. Posiedzisz jakiś czas i jak wypłyną używki 3 gen to zrobisz przesiadkę ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

W tym spc to jakieś łosie są, typ mi wmawiać zaczął że nie potrzebuje tego zestawu do am4 bo mój cooler pasuje bez tego zestawu, na nic moje tłumaczenia, a jak wysłał mi już instrukcje jak go niby mam założyć bo chyba kurła nie potrafię to mnie już poządnie wkur.... Więc mu co nieco niemiłego napisałem . Co do Oc procek poszedł na 4.0 i napięciu 1,3750 i pracuje stabilnie temp podczas grania w metro exodus to maks 74 stopnie, ale dość dużo wentyle wydmuchują ciepłego powietrza, więc się trochę boję że przy dłuższej grze coś się tam zagotuje, chociaż i grafika jakoś normalne na nadal temp. Monitoruje MSI avterburner, które ponoć źle mierzy temp na prockach AMD i zawyża. Jest ponoć jakiś program od AMD co dobrze mierzy temp. Znacie go.? Ram na domyslnych nastawach poszedł na 3333 MHz jak dałem 3400 to już zwis. Jakie maks napięcie można dać na ram gdy u mnie jest dedykowane 1,35v.

Link to post
Share on other sites

@@MariuszB35PL, Zacznę od końca.

 

Dla ddr4 wartości graniczne są wyższe ale ja nie przekraczałbym 1,45V jako w miarę bezpiecznej granicy, 

Prawdopodobnie jednak na tych pamięciach zwiększanie napięcia nie wiele da, będzie ciezko przeskoczyć te 3333.

 

 

 

Więc mu co nieco niemiłego napisałem

Może nie potrzebnie, co to dokładnie za cooler?

 

 

 

Co do Oc procek poszedł na 4.0 i napięciu 1,3750 i pracuje stabilnie temp podczas grania w metro exodus to maks 74 stopnie

To Krzychu Kadetem tera, i zapuść OCCT  ;)  jak będzie stable przez 5 min, możesz odgwizdać sukces. Tylko nie wiem czy to twoje chłodzenie wydoli....

 

 

 

ale dość dużo wentyle wydmuchują ciepłego powietrza, więc się trochę boję że przy dłuższej grze coś się tam zagotuje

 

To akurat dobrze ze ciepło jest wyrzucane i "to czuć".. znaczy mniej więcej tyle, że masz dobrą cyrkulacje.

 

 

Jest ponoć jakiś program od AMD co dobrze mierzy temp. Znacie go.?

 

Nie znam, wystarczy zostawić HWinfo64 w tle i nie potrzeba żadnych cudownych softów.

Link to post
Share on other sites
Nie przekraczaj 1,45V i będzie dobrzeMasz na myśli Ryzen Master?
No właśnie nie wiem, ale chyba inna nazwa mi się obiła o uszy niż ryzen master .
@@MariuszB35PL, Zacznę od końca.Dla ddr4 wartości graniczne są wyższe ale ja nie przekraczałbym 1,45V jako w miarę bezpiecznej granicy, Prawdopodobnie jednak na tych pamięciach zwiększanie napięcia nie wiele da, będzie ciezko przeskoczyć te 3333.Może nie potrzebnie, co to dokładnie za cooler?To Krzychu Kadetem tera, i zapuść OCCT ;) jak będzie stable przez 5 min, możesz odgwizdać sukces. Tylko nie wiem czy to twoje chłodzenie wydoli....To akurat dobrze ze ciepło jest wyrzucane i "to czuć".. znaczy mniej więcej tyle, że masz dobrą cyrkulacje.Nie znam, wystarczy zostawić HWinfo64 w tle i nie potrzeba żadnych cudownych softów.
Gościu po zdjęciach ocenił że to model Spartan , ja nie pamiętam ale być może jest to ten cooler. Oczywiście zanim zgłosiłem próbowałem zamontować go na płycie i brakuje po 1cm mniej więcej z każdej strony żeby zapiąć. Koszyczka nie da się zamontować bo w płycie tylko się wkręca a ja mam te pierdolniki plastikowe co się wciska w koszyczku
Link to post
Share on other sites

Kurde ale ja nie dam rady założyć bo zapinka jest za krótka , widzę że jak ten gościu nie rozumiesz hehe... ;) Ja poza tym mam inną jakiś wersje bo z kwadratowym wentylem . Kupowałem go z 7 lat temu.

Poza tym jak by się dało jakimś cudem to wentyl by był albo w stronę karty graficznej albo w stronę górnej obudowy, więc na bank mam inną wersję

 

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Nie każdy jest alfą i omegą, trochę zrozumienia... może nie pracuje za długo tam;)... empatia Panowie, sam kiedyś pracowałem na infolinii... ;)

Poza tym ciężko oczekiwać takiego supportu dla tak leciwego sprzętu.

 

jeśli tak, to niestety nie założysz go... ale w brew pozorom nie tracisz wiele... to chłodziwo i tak byłoby niewystarczające... 

 

 

 

Od Fortis 3 w górę wszystko będzie "zadowalające +" do tego procesora... 

 

Sam mam fortisa 3 z tym CPU i doszedłem to takiego etapu gdzie przy 3.9 wentyli nawet nie usłyszysz przy normalnym użytkowaniu.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Szczerze to te wszystkie kiepawe AIO bym sobie odpuścił,

 

Jeśli już to @@krzyhox, ma Navisa pro 240 z ryzenem 2700 a wcześniej miał 1700 podpytaj jak to się u niego sprawuje, ale to już nie ten budżet.

 

Z tych co podałeś to pozostałbym przy powietrzu, wybrałbym BQ Shadow Rock 2.

 

Poza tym, budżecie (do 200zł)  jeszcze: Fortis 3, Grandis 2, Thermalright - Macho, Scythe Mugen 5.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...