Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

GladiusQ50 analogowy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tymianek

Tymianek
 • Nowicjusz

 • 4 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 13:50

Gladius Q50 to moja ulubiona obudowa, w swojej prostocie jest genialna i to nakręciło mnie do stworzenia czegoś nowego, oryginalnego...analogowego;). Uprzedzam, nie ma tu hydrauliki i oplatanych kabli, a hardware to leciwy cpu i7 4770 + dodatki...Natomiast możliwości brzmieniowe komputera to teraz zupełnie inna przestrzeń dźwiękowa :D. Zdjęcia które tu zamieściłem może nie są najlepszej jakości, liczy się treść, a szczegóły to sprawa wyobraźni;). To tak naprawdę krótki fotoreportaż z dwóch lat moich zmagań. Przy tak małej i prostej obudowie był to dość długi proces twórczy. Zaprojektowanie, wykonanie prototypów, testy, poprawki...itd. przesuwały w czasie dokończenie modyfikacji, pomijam poniesione koszty, bo te były duże. Nie obyło się bez drobnych błędów :E, ale co tam, następny projekt będzie perfekcyjny ;). Ogólny efekt wizualny jest do przyjęcia...chociaż tu nie chodzi o wrażenia wzrokowe, a o słuchowe...  

PICOPSU:

Za garść dolarów ;) na Aliexpressie można kupić bardzo dobre zasilacze pico, równie wydajne i stabilne jak oryginalne rozwiązania PICO PSU, HDPLEX...itp.
   
LR1106 DC DC 12V Power Supply 250W.

mC9tlZo.jpg

mNhUABo.jpg

1BY3bzR.jpg

To ile ta płytka przepuści przez siebie mocy zależy od zewnętrznego zasilacza.   

 

PRZEWODY:

fRhLEeq.jpg

Ten typ gniazda zasilającego przy zadeklarowanej mocy 250W to nieporozumienie.

gaVHrTb.jpg

Kable z wyczkami EPS 4pin są rozdzielone.  Jedna wtyczka 4pin wychodzą  z wtyczki 24pinowej ATX nie pasuje do gniazda płyty głównej - chyba, że ja czegoś nie wiem? Drugi przewód zakończony dwoma wtyczkami EPS 4pin to oddzielny kabel do podłączenia zasilania płyty głównej.   

LpytwnN.jpg

Najlepiej zrobić nowe przewody na odpowiednią długość i o większej wytrzymałości prądowej. Tak prezentują się nowe kable wykonane przez Iksmodiwa (dzięki Marku :)).

Psuye7y.jpg

Można teraz wykorzystać niewielką (pod względem mocy, nie wymiarów) kartę graficzną, która nie potrzebuje dodatkowego zewnętrznego zasilania.

Elementy do stoliczka ;) i adapter do nowego gniazda zasilania...
 
qr1tZUL.jpg

...a tak wygląda podstawa stolika z przykręconym pcb pico...

56uSQJf.jpg

 

DELL DA-2:

I02ZDTl.jpg

Dostępny na allegro za kilkadziesiąt złotych - kupiłem 3 były po 30zł :). Zasilacz o sporej mocy (3x12.4V/6A, max.220W), stabilny przy dużym obciążeniu, idealny do niewielkiego miniITXa. Po podłączeniu do sieci jest w stanie czuwania (standby), uruchomienie następuję po zwarciu pinów GND + REMOTE. Dellowska wtyczka jest jak zwykle oryginalna, nie pasuje do standardowych gniazd molex i zostanie wymieniona na...

...Molex Mini-Fit TPA, raster 4.2mm...

Mo1SsMS.jpg

...i nowe gniazdo do obudowy.  

9cAPfXb.jpg

yBlwAf8.jpg

Nowe przewody i wtyk do podłączenia zasilania.   

IbZbryp.jpg

Wpięte w obwód dwa kondensatory filtrują i stabilizują napięcie.

EYGFfUU.jpg

Obieg powietrza w obudowie jest odwrócony poprzez wentylator pod spodem adaptera - chłodzi płytkę pico (chłodzenie jest konieczne!) i wciąga chłodne powietrze do obudowy.

UXW8Vx3.jpg

TEST OBCIĄŻENIA:

CPU: i7 4770s
GPU: QUADRO K2000

Odczyt (płyta główna) napięcia jest zaniżony o 1V.

OCCT power supply:

qBbjOGH.jpg

OCCT Linpac:

V5gk1Mm.jpg

Przez kilka tygodni komputer był używany dość intensywnie, działał stabilnie, zawieszenia czy resetu nie było.

NOWY FRONT PANEL:
 
Przeprojektowałem front panel tak aby można było włączać i wyłączać zasilacz przyciskiem lub włączyć na stałe poprzez zwarcie pinów REMOTE+GND. Układ załączający zasilacz powstał na transoptorze - schemat i opis można znaleźć na forach.

mG1rcCg.jpg

Fs419xv.jpg


NOWY WŁĄCZNIK:

Nowy przycisk POWER w obudowie :).

2uBt76U.jpg

3Bn43ig.jpg

Wersja 12V, RGB LED z możliwością wyboru koloru podświetlenia...np.POWER - led zielony, HDD - led czerwony.

ADAPTER HDD:

Ramka na dyski została wycięta z adaptera 5.25 i pomalowana na czarno. Dyski są teraz przesunięte do brzegu obudowy, co umożliwia łatwiejszą ich wymianę.

9X6x0V3.jpg

lMCguYG.jpg

NOGI:  

Oryginalne nóżki Gladiusa Q50 to odpustowy plastik i trafiły tam gdzie ich miejsce czyli do kosza.Analogowy Gladius tylko i wyłącznie na nóżkach aluminiowych :D.

eANV45Z.jpg

WEWNĘTRZNA KARTA MUZYCZNA:

DIY. Proste projekty są najlepsze. Bez dodatkowych transformatorów czy skomplikowanych ;) zasilaczy, które i tak się nie zmieszczą do obudowy. Wystarczy 5V z USB i 12.4V z della.     

INTERFEJS USB - DAC:

Interfejs audio jest zbudowany na popularnym układzie C-Media CM6631A pracujący w trybie asynchroniczny z separacją galwaniczną danych I2S + przetwornica izolowana 5V do zasilania DACa + trochę filtrów, stabilizatorów, oscylatorów, itp.  

iUGtyLu.jpg

DACi:

Wszystkie DACi z  wyjściami prądowymi. Konwersja I/V na rezystorach do lamp wystarczy. Stare (AD1865, PCM1702) przetworniki R2R nawet w wersji NOS potrafią zabrzmieć znakomicie, a w połączeniu z lampami...trzeba posłuchać.
 
Oto 3 prosiaczki :P

8Z4FzA4.jpg

PCM1794A - ogólnodostępny i tani przetwornik, bardzo dobry do tzw. lampizacji ;), to taki punkt odniesienia do pozostałych moich daców.  

TESTY PRZETWORNIKÓW:

Konwersja I/V na rezystorach, 48Khz/24bit. ARTA. Test na zewnętrznym interfejsie audio:

qzYnWIa.jpg

NOS DAC AD1865:

THD:
xyt6wGN.jpg

IMD:
IpbySTY.jpg

NOS DAC PCM1702:

THD:
8CZOxn6.jpg

IMD:
ikr8DMe.jpg

DAC PCM1794A:

THD:
zFxx5GZ.jpg

IMD:
0Iuxpqk.jpg

WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY:

OTL na 3 triodach: ECC88, 2x6N6P czyli wtórnik White'a z preampem. To dość dobrze opisany, przetestowany i sprawdzony wzmacniacz słuchawkowy. Żarzenie napięciem stałym. Napięcie zasilania: ok.175V (anodowe: 167V). Wymiary pcb: 120x79mm.

Wersja z wlutowanymi rezystorami...

ZYYEpvA.jpg

QypEm9E.jpg

...wersja otwarta z możliwością zmiany rezystorów.

aiRZ6fO.jpg

vVSaFrZ.jpg

Aktywny filtr napięcia na tranzystorze + softstart:

vHiXLsQ.jpg

Masa jest rozdzielona i połączona rezystorami 0R + rezystory antyparazytowe przy nóżkach lampy preampu. Na dole pcb zabezpieczenie (na diodzie :P) przed odwrotną polaryzacją zasilania - czasami się zapominam :D .

66o8HUW.jpg

OTL+DAC...

HMMLPIL.jpg

dRMEVK3.jpg

LEDy pomarańczowe pod lampami to podstawa ;) każdego dobrego wzmacniacza lampowego. A tak serio to podświetlenie fajnie wygląda :).

M80lpck.jpg

TESTY WZMACNIACZA SŁUCHAWKOWEGO + PRZETWORNIKÓW:

Testy przeprowadzone w obudowie z włączonym komputerem i szumidłami w tle: wentylatory,dyski,cewki,zasilacz...

OTL+AD1865

THD:
tAVRCdl.jpg

IMD:
PHoEB1z.jpg

OTL+dual mono PCM1702

THD:
GHZBzbE.jpg

IMD:
Y8JFZq1.jpg

OTL+PCM1794A :

TEST RMAA - dla odmiany, pomiar na integrze:

ixbpoR0.jpg

Frequency response:
TDHAFZZ.png

Noise level:
jlMVh3H.png

Dynamic range:
oeTja15.png

THD + Noise (at -3 dBFS):
6tVfqUx.png

IMD:
6etEUDF.png

Stereo crosstalk:
Co61M3W.png


TEST OBCIĄŻENIA IMPEDANCJĄ: 32R, 56R, 150R
Źródło: DAC PCM1794A

tIf0qtv.jpg

Frequency response:
WKa8rgI.png

Noise level:
Uv4288O.png

Dynamic range:
5E0DBva.png

THD + Noise (at -3 dBFS):
RjGBs6e.png

IMD:
9kL7Wlf.png

Stereo crosstalk:
cPuPVAq.png

Jak na wzmacniacz lampowy zbudowanych z 3 triod to źle nie jest ;). Impedancja 50 ohm to mimum dla tego wzmacniacza. Lampy mają też niewielki rozrzut parametrów i te zniekształcenia są raz mniejsze, raz większe. Stereo crosstalk (przesłuch między kanałami) zależy od długości i jakości kabla. Jeżeli chodzi o wrażenia odsłuchowe to dźwięk analogowy uzależnia(!) serio...muzyki można słuchać godzinami bez zmęczenia czy bólu głowy. Co do ocieplania dźwięku...na pewno lampy są gorące od żarników :E i można palce poparzyć.

POTENCJOMETR:

Tradycyjnie ALPS...

kJ3QMHp.jpg

...z oryginalną skalą.

BG6g2ji.jpg

iH2PZxF.jpg

hB7Uj66.jpg

Mała modyfikacja obudowy skali jest konieczna i trzeba ją zacząć od nowego szkiełka i pomalowania tuszem wygrawerowanego napisu...

McSzAT4.jpg

...następnie wydrukowania na kartonie (znalazłem stary z lat 80:) nowej podziałki i naklejenia jej na oryginalną tarczę skali.

43yFIM8.jpg

Dodana mała dioda led podświetla wskaźnik skali.

LJgYreX.jpg

Po niewielkim rozwierceniu obudowy skali ALPS wpasowuje się idealnie :D.

ss1NGvY.jpg

STOLIK:

b1kAANt.jpg

NT2iH4i.jpg

Dla bezpieczeństwa dodałem wyłącznik zasilania wzmacniacza.

AWLYo92.jpg

Jak widać wszystko to ręczna robota :E.

OKIENKO:

Zamknięte i schowane lampy w obudowie? Nie ma takiej możliwości. Wstawienie okna z plexi i przykręcenie śrubkami (lub przyklejenie) jest zbyt prostackie. Fajnie te lampy pokazać, ale trochę je odrealnić...cokolwiek to znaczy. I tak powstało okienko...

r1pjXfi.jpg

...o średnicy 72 mm złożone z soczewki x4(!) + pierścienia mocującego zrobionego na zamówienie w firmie C7 Adapters z Lublina. To chyba jedyna firma w Polsce, która robi profesjonalne adaptery i mocowania do kamer filmowych PRO i aparatów foto. Okienko wkręca się w nagwintowany otwór w obudowie.

uAcfiwW.jpg

Te małe plastikowe prostokąty to organizery kabli.Bardzo się przydają przy dużej wiązce przewodów w obudowie.

Kjk0HYF.jpg


GRAWER:

Obudowa jest anodowana i trzeba użyć mocnego lasera do wygrawerowania napisów. Myślałem o CNC, ale obawiałem się dropów i nierówności przy szczotkowanym i anodowanym alu. Jako że był to front obudowy to wszystkie modyfikacje musiały być idealnie wykonane. Szukałem firmy, która mogłaby zrobić grawer, ale jak zawsze sprzęt i kreatywnych ludzi miałem niedaleko. Grawer powstał w Pracowni Inspiracji w Lublinie.

ejDEU88.jpg

FRONT:

OqHWQsK.jpg

GLADIUS Q50 analogowy:

m4xUZNg.jpg

WmBlGYR.jpg

L7WQZxZ.jpg

jfnXQGP.jpg

pNGaLsL.jpg

 

OCf0KiM.jpg


To wszystko. Napisy powstały spontanicznie tak jak cały projekt. W pierwszej wersji zamiast OTLa była hybryda. Szkło powiększające (4x) delikatnie zniekształca lampy i je powiększa...Komputer jest stabilny i nie nagrzewa się. Wszystkie elementy tj.wzmacniacz, DAC, gniazdo Jack odizolowane od obudowy, nie tworzy się pętla masy, nie słychać dysków, wentylatorów, dławików...Cisza!       
 
 


 • 8

#2 kroni

kroni
 • Gaduła

 • 397 postów
 • GG:21701108
 • Miejscowość:Wrocław

Napisano 24 kwiecień 2019 - 13:59

Piękna sprawa <3


 • 0

PC -> 

Spoiler

White Dream // Deluxe // Royal Sample


#3 worm

worm
 • π

 • 10964 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 14:34

Świetny projekt, poparty sporą wiedzą.  Brawo!


 • 0

Moderator / Ekspert działów: Kącik retro komputerów / Pełne zestawienie Ekspertów


#4 pawel92

pawel92
 • LittleModified

 • 285 postów
 • Miejscowość:Ostrowiec Świętokrzyski

Napisano 25 kwiecień 2019 - 21:39

Super projekt :)
 • 0

My PC:

Spoiler

 

Mój blog LittleModified:

http://forum.benchma...littlemodified/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych