Skocz do zawartości

Stuttering w grach - czy jest w ogóle jakakolwiek odpowiedź na to?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez krzyhox,

Recommended Posts

Hahahaha, w 2 bańkach wyskakuje o to taki komunikat :D... 

WkEDKwu.jpg

 

LrJFfm4.jpg

 

 

Komputer się odpala do Windowsa, ale żaden profil XMP nie działa... Działają one teraz na 2133MHz


Okej, nagrałem filmik jak kości ram nie chcą się zbootować na 3200MHz, poszły na 2933 aleeee... po paru chwilach poszedł bluescreen :D

 


Qpcl1kQ.jpg

Idę sprawdzić następujące czynności. Przetestuję teraz kości memtestem, jeśli okażą się dobre to ustawie XMP na 2933 przy defaultowych ustawieniach procka/biosa. Jeśli dalej będą zwiechy, sprawdzę na 2133mhz, gdy dalej się to pojawi będzie można wykluczyć ram z tego problemu.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Odpalenie kompa poza obudową nic nie da. ;p

 

Może być inna kwestia... 

Od kiedy masz PC i od kiedy masz stuttering?

 

Może się okazać że... ram nie jest za specjalnie kompatybilny z mobo... czy konkretnie twój model ram jest na qualified vendor list danego modelu? Ryzen 1000 miał problemy z tym, co poprawiona trochę nowszym AGESA (nie każda płyta dostała aktualizacje... wina producentów, śmierdzące lenie). A z poziomu HW kompatybilność poprawiono dodatkowo w ryzenach 2000. 

 

Pamiętam na zagranicznych forach czytałem sporo że ludzie musieli mieć ram na -200-300Mhz względem "oficjalnego taktowania" ich pamięci. Dotyczyło to właśnie Ryzenów 1000 na płytach B350 i X370. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Kości pamięci są wspierane przez moją płytę główną.
21I2P2c.png

 

No i mamy gdzieś problem z czymś... Z ramami lub CPU. Wy będziecie wiedzieć lepiej ode mnie co to. Dodam drugie zdjęcie lub kolejne jak zakończy się cały test 4/4.

Q4ENvJ3.jpg

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Istnieje szansa że szlak trafił kontroler pamięci w procesorze, ale to jest tak rzadki przypadek że wtf...

Raczej bym tu stawiał na błędy pamięci (są wadliwe?). Gdyby raczej procek był walnięty to byś miał już totalny BSOD-fest, którego windows by nie skorygował (stuttering może się brał z tego że trzeba było "poprawić" spartolone instrukcje z ramu). 

Wyjmij 2 kość ram. Sprawdź obie oddzielnie. Może jedna z nich jest kopnięta. 

 

Inna opcja: ustaw pamięci na sztywno na np. 2400Mhz, albo zostaw je na 2133MHz. I wtedy testuj. Być może jest to o czym wspominałem wcześniej - twoje pamięci nie dają rady na Ryzenie 1700X przy deklarowanej prędkości (ani w jej pobliżu). Co się zdarzało wielokrotnie. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Mam Ryzena 1700 bez X.

 

Niech się ten test skończy najpierw, pewnie jeszcze jakieś dobre 1,5h... :/

 

Kolejną rzecz co zrobię to sprawdzę je na prędkościach 2933 oraz 2133. Jeśli problem będzie nadal występował to przetestuję każdą z osobna w memtest.

 

Powiedz mi teraz tylko na jakich wartościach je testować? 2133/2933/3200? Teraz obie lecą na 3200 jak widać na zdjęciu powyżej.

 

Wyjaśnij mi proszę jakim cudem pass 1 przeszedł bez żadnego erroru w a pass 2 error już się pojawil?

 

Kolejna rzecz montażu kostek do 2 slotów. Czemu mam komunikat, że sloty obok nie są zoptymalizowane? Wtf? Jakim cudem tylko 4 i 2 działają, że ramy idą na 3200mhz a 3 i 1 nie bootuja ich w takiej prędkości zaś na 2933 wysypał się system...

 

Może przyczyną tego wszystkiego nie są ramy a płyta główna jest walnięta?

Link to post
Share on other sites

Jeden pies czy z X czy nie. Nie ma to żadnego znaczenia.

Po diabła test ma się skończyć skoro już wiadomo że sypie błędami?

Sprawdź prędkość 2133MHz wpierw. Jeżeli przejdzie to wtedy 2933. Potem ew. oddzielnie pojedyncze kości testować.

 

2133Mhz to domyślne, najniższe taktowanie. 

Pass 1 a Pass 2 może polegać na innych obliczeniach. Jedna są bardziej stricte CPU inne RAM a jeszcze inne combined (mieszane). 

 

W jakich w końcu slotach siedzą pamięci?

 

De-facto w przypadku 2 kości powinny być one umieszczone w slotach podanych przez producenta płyty według instrukcji. Więc może tak być że zabezpieczyli się że ma być po ichniemu. 

 

Z RAM'em porozumiewa się Procesor, w nim zlokalizowany jest kontroler pamięci. Kiedyś był w chipsetach na mobo, w dzisiejszych czasach siedzi w CPU. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Kości teraz siędzą tak jak zaleca producent na zdjęciu powyżej, czyli A2/B2. Wtedy gdy przełożyłem je na A1/B1 to nie chciały się zbootować do 3200mhz a na 2933mhz dostałem BSa po chwili.

 

Zostawię ten test do końca, niech już sobie przejdzie. Tyle czekam to ta kolejna godzina już mi różnicy nie zrobi.

 

Aktualnie jest Pass 3, test 10 i zero błędów do tego momentu.

 

Prawda taka, że nie kupowałem kości by korzystać z nich 2133 bo jak wiadomo, im szybsze tym lepiej Ryzen działa.

 

Wyczytałem gdzieś, że niestety mimo podanych przez producenta wartości nie zawsze idą maksem, czyli np 3200 a stabilnie działa na 3000mhz. Te 200mhz jeszcze przeboleje, tylkooo jakie ustawić wartości timingów na 3000mhz do testów gdyby np na 2133 i 2933 działały stabilnie.

Link to post
Share on other sites

Niestety, kompatybilność pamięci nie została ogarnięta na wielu płytach X370 bo ich producenci je olali. W praktyce tylko ASUS wydał większe łatki.

A z poziomu hardware dopiero seria 2000 (ryzen refresh) jest udoskonalona.

 

Wiele osób nie kupowało po to pamięci dla Ryzenów 1000 by te kisiły się na mniejszym taktowaniu ale co zrobić, skoro producenci płyt olali update'y biosu z fixami przygotowanymi przez AMD. Woleli sprzedać nowe płyty B450 i X470. Tak samo z resztą było na Intelu dawno temu... Intel czy AMD nie mają nic do powiedzenia, to vendorzy opracowują biosy. 

 

Najbezpieczniej ustaw timingi takie jak dla 3200Mhz tylko ustaw 3000Mhz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobrze, ustawie takie timingi jakie są na 3200MHz. 

Mimo wszystko proszę doradź mi co zrobić. Jeśli okaże się, że test zakończy się na tym jednym błędzie, dalej będzie problem ze stutteringiem to logicznym rozwiązaniem jest, żeby oddać je na gwarancję + dołączyć zdjęcie z memtestu i żądać wymiany na nowe. 

Wpadłem na taki pomysł, czy może nie sprzedać tej x370 i dołożyć te 150/200zł do wersji X470 Gaming Plus?

Co lepiej w ostateczności zrobić. Zostać na X370 i po wymianie kości sprzedać je, dołożyć trochę i kupić inne pamięci czy lepiej sprzedać płytę i zostać na tych kościach od G.Skilla? 

PS. Pass 3 zakończył się powodzeniem, 0 błędów. 

A gdy jeśli Pass 4 zakończy się sukcesem i 0 błędami to może jednak wina leży gdzieś po stronie CPU? 

Bo w tym errorze najbardziej mnie ciekawi ta końcówka błędu: "CPU: 12"


Tak się zakończył test.
XqgszlC.jpg

 

ycZOMkm.jpg

 

A tutaj link do logu z całego testu. Może ktoś będzie w stanie powiedzieć dlaczego powstał Error w Pass 2, test 7 a wszystkie inne przeszły bez problemu: https://www45.zippyshare.com/v/ml36Usu0/file.html

Teraz idę testować gry z niższymi taktowaniami pamięci. 

Wyciągnąłem baterie z biosa by na pewno wszystko się odpaliło na defaultowych ustawieniach. Na kościach z taktowaniem 2133MHz również miałem zwieche ekranu na jakąś sekundę. Dokładnie taką samą jak na wideo które wrzucałem wyżej...

Pozostaje mi jeszcze sprawdzić inne ramy znajomego na moim kompie czy będą podobne objawy.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Wiem, że pewnie taka rada "dobra jak każda inna", ale masz możliwość wziąć inną płytę i zrobić potem zwrot (ustawowe 14 dni)? Konkretnie wziąłbym jakiegoś B450 (może być Tomahawk jak lubisz MSI) i zobaczył czy coś jest nie tak vs inna płyta.

Link to post
Share on other sites

BIOS default + off SMT = pojawiły się przycięcia

OC 3.5GHz
Napięcie 1.25V

SpreadSpectrum Off
Cool&Quiet off
LLC mode 2
Ramy 3200MHz
Napięcie ram 1.4V
SMT off                                     = pojawiły się przycięcia


Dzisiaj mam okazję przetestować nowy zasilacz, Corsair RM750X, zobaczymy jak wyjdzie w praniu. Gdy pojawi się jąkanie w grach to wiem, że PSU jest dobre.

W sobotę będę miał szansę sprawdzić inne ramy + inna kartę graficzną.

Co płyty głównej, może i jestem w stanie ogarnąć nową na te 14 dni ale to wolałbym zostawić w ostateczności niż się bawić w zwroty. 

Czy jakbym zamówił płytę główną w komputroniku, odebrał osobiście w sklepie i płacił gotówką to w momencie zwrotu towaru również otrzymam gotówkę z powrotem do ręki, tak? 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Odbiór w sklepie nie podlega zwrotom. Komputronik wycwanił się i złożenie zamówienia przez internet z odbiorem w sklepie jest jako "rezerwacja" a prawidłowy dokument sprzedaży (czyli zawarcie umowy) następuje w sklepie. Nie przysługuje wtedy zwrot. 

Link to post
Share on other sites

Czyli jedynie zamówienie towaru przez stronkę morele/xkom/komputronik, opłacenie, kurier przywozi, testuje i wtedy mogę dokonać zwrotu 14 dniowego? 

A czy przy zwrocie 14 dniowym przysługuje mi przetestowanie produktu? A nie, że można zwrócić z nienaruszonym otwartym kartonem? 


PS. Zadzwoniłem na infolinie do komputronika i mogę zamówić towar przez internet oraz odebrać go w punkcie opłacając go gotówką i jak najbardziej przysługuje mi prawo do zwrotu 14 dniowego, aczkolwiek, towar musi być kupiony na osobę prywatną a nie firmę.

Więc jeżeli sprawdzę PSU, Ramy i Kartę a problem będzie dalej występował to kolejną rzeczą wtedy będzie próba nabycia nowej płyty i jej sprawdzenia z resztą moich podzespołów.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Potwierdzam - sam zamawiałem niedawno procesor w komputronik przez net z odbiorem osobistym w salonie. Zaznaczyłem wyraźnie pracownikowi że jak proc się nie będzie kręcił to przychodzę z nim z powrotem :) Dał mi jakieś formularze i poinstruował nawet jak to zrobić krok po kroku :) Nawet kod do gry w pakiecie z procesorem przysalali dopiero po czasie gdybym się zdecydował na zwrot

Link to post
Share on other sites

Sprawdzone na nówce zasilaczu i dzieje się dokładnie to samo. Fakt, że na profilu XMP 3200MHz, ale już mi się nie chce dalej testować na mniejszym bo pewnie będzie to samo. Wiem tyle, że to nie wina zasilacza i ten mój, już 5 letni daje wciąż rade :D

W weekend przetestuje ramy i kartę. 

Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów.

Wczoraj natrafiłem na ten wątek, ponieważ też się borykałem (w czasie przeszłym nie bez powodu:)) z problemem przycięć w grach. Głównie gram multi a ostatnio BF5, i mimo około 75fps występowały zacinki co eliminuje radochę z gry i efektywność. Tylko posiadam procesor z poprzedniej generacji fx 8370 bez problemu kręci się do 4.6GHz na płycie asus sabertooth 990fx 2.0 i pracuje stabilnie przechodzi wszelkie testy i benchmarki, tylko te przycinki. Kombinowałem ze wszystkim jak Quarantino, i wczoraj jako ostatnią rzecz zrobiłem było pobranie sterownika chipsetu płyty głównej ze strony amd jak sugerował Revenant (dziekuję Ci po 100-kroć dobry człowieku) software który sie zainstalował oferował dwie opcję, okienko z lewej (odinstalowanie sterowników) co najpierw uczyniłem.

Odinstalowały się sterowniki chipsetu i dodatkowo dezinstalator usunoł  Radeon software prócz sterownika ekranu. Następnie okienko po prawej, po kliknięciu wyszukiwało najnowszych sterowników więc instaluję. Restart komputer i kolejny monit o instalację kolejnego sterownika znów restart i znów wyskakuje instalator sterownika ale tego który pprzed chwilą instalowałem pomogła instalacja adrenalin, restart i wszystko ok nie ma kolejnych komunikatów instalatora. Więc czas na BF5, odpalam i sukces takiej płynności nie widziałem od dawna 0 słownie zero przycięć fx na 4.4GHZ i jest spoko klatki w przedziale 75fps z tym że ustawiłem synchronizację bo monitor tylko 60Hz jak było bez, widać było niedomagania monitora. Od wczoraj jest bajecznie Revenant dziękuje jeszcze raz bo te automatyczne aktualizację w windows uśpiły moją czujność aż wstyd się przyznać. Dzieki jeszcze raz.

:banan:  :banan:  :banan:  :banan:  :banan:

Edytowane przez sebanczyk
Link to post
Share on other sites

Witam i powracam z nowymi informacjami. 

Wczoraj za dużo czasu nie miałem na testy, ale tak przy 2h testowania mojego komputera z tymi kościami: https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-rgb-pro-ddr4-32-gb-3200mhz-cl16-cmw32gx4m2c3200c16w-4990603/ nie uświadczyłem żadnych rzeczy które by mnie niepokoiły. Więc obstawiam, że wina leży w moich kościach. Nie wiem jak i dlaczego są uszkodzone, ale no niestety errory w memtest nie powinny się pojawić gdyby były w 100% sprawne.

Teraz pytanie jak to ogarnąć. Czas naprawy/wymiany pewnie wyniesie około miesiąca a ja nie mogę zostać bez komputera... mimo, że służy mi on tylko do rozrywki ale akurat w tej chwili mam miesiąc L4. 

Jak sprawdzić które pamięci są od Hynix'a a które Samsungowskie? Załóżmy, że kupiłbym nowe na ten czas gwarancji by później tamte sprzedać. Nie muszą być RGB, kolor kości również mniej ważny, ważne by były te 3000/3200MHz taktowane no i te 16GB. Co byście dobrego polecili?

Link to post
Share on other sites

3200mhz 14cl to zawsze bdie samsunga. Moduły 8gb są jednostronne natomiast 16gb są dwustronne. Najlepsze rozwiązanie pod względem wydajności kosztem ceny. W każdym innym przypadku (tańszym) nie ma znaczenia czy Samsung czy hynix.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...