Skocz do zawartości

Kilka kart - piszczące cewki


Recommended Posts

Złożyłem nowy zestaw:
 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600
Płyta: MSI B450 TOMAHAWK
Ram: G.Skill Ripjaws 4 DDR4 8GB (4GBx2) 3200MHz CL16
Zasilacz: Seasonic Focus 550W Gold
Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White
SSD: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Chłodzenie cpu: SilentiumPC Fortis 3 v2 
 
Kolejno kupiłem te karty:
- Gigabyte RTX 2070 Gaming OC
- MSI GTX 1070ti Gaming 
- MSI RTX 2070 Armor
- MSI RTX 2070 Armor
 
4 karty i na każdej było słychać piszczenie cewek. 3 zwrócone, aktualnie posiadam ostatniego armorka i nie wiem co robić...
 
Piszczenie dobiega na 100% z kart, bo wyciągnałem nawet zasilacz z komputera i położyłem obok, by nabrać pewność. Podłączałem inny zasilacz (Corsair VS 450W) i nadal jest to samo. Undervolting daje dość duże efekty, ale dopiero jak obniżę z 1V na 800mV, to piszczenie ucicha (ale nie powiedziałbym, że w 100%).
 
Piszczenie słyszę szczególnie w grze Wiedźmin 3. W grze mam detale ustawione na uber, co daje mi ok. 110 fps. Przy zamkniętej obowie bez problemu słyszę brzęczenie/piszczenie karty.
 
Z tego co czytałem, to głośne piszczenie cewek jest raczej rzadko spotykane. Piszczenie 4 różnych nowych kart tym bardziej powinno być mało prawdopodobne.
 
Co to więc oznacza? Mam jakiegoś wielkiego pecha, czy może chodzi o coś innego?
Edytowane przez devtrack
Link to post
Share on other sites

 

A co ma do tego procesor? Spędziłem wiele godzin na studiowaniu tego tematu, ale nadal nie wiem wystarczająco dużo.

 

Pinnacle Ridge jest bez iGPU więc tak nie sprawdzi. A możesz odpalić grę z limitem 60 FPS i porównać piszczenie do tego bez limitu (jest taka opcja grze)?

 

Im mniej fps tym brzęczenie ma niższy ton i jego częstotliwość jest niższa. Przy 30 fps słychać bardziej terkotanie niż brzyczenie. Głośność podobna. 

 

Jedynie undervolting i underclocking pomaga. Undervolting do 800mv powoduje, że tracę 10% fps (mam wtedy w wiedzminie 90fps), ale brzęczenie jest o wiele mniejsze. Po undervoltingu mając 90fps brzęczenie jest mniejsze, niż po zmniejszeniu fps do 30 w ustawieniach gry.

Edytowane przez devtrack
Link to post
Share on other sites

Sprawdź na innym kompie (kolegi), dużo było tego w necie może być wina zasilacza, ustawień gpu (synchronizacja pionowa), kiepska sieć elektryczna w domu, czy nawet UPS jeśli podpięty itd....Musisz spróbować na innym kompie i wtedy będziesz mieć pewność.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie chce mi się wierzyć, ze na 4 wszystkich kartach piszczały cewki :D, może coś ci na płycie piszczy, ewentualnie zasilacz (chociaż pisałeś , że go poza budą położyłeś i dźwięk miał źródło gdzie indziej 

a może masz coś ze slotem pcie, podaje jakieś dziwne napięcie i piszczą na każdej karcie cewki, spróbuj do drugiego kartę wsadzić

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Mój RX 580 u mnie nie piszczał, brzeczal itp.
Kartę sprzedałem a kupujący stwierdził że u niego piszczy, poinformował mnie także że zgłosi sprawę na allegro oraz uda się na policję.

Widać z tego morał że komp kompowi nie równy.

Link to post
Share on other sites

IMHO Janusz zmienił zdanie zwyczajnie, na takich nie poradzisz. Rozumiem jeszcze jak komuś piszcza mniej a innemu więcej (percepcja inna i te sprawy) ale tu zwyczajowo kit. Policja się nie przejmuj, bo tego praktycznie nie ma jak udowodnić.

Link to post
Share on other sites

Istnieje jeszcze opcja że zapomniał że karta z pudełka jest zimna, i sekcje przypalił.

 

Przewiozłem komputer do innego mieszkania i tam z jakiegoś powodu nie było piszczenia. W magiczny sposób brzęczenie ustało. Pojawił się natomiast inny problem:

 

U siebie miałem komputer około tygodnia. Wszystko działało; restartowany był kilkunastokrotnie. Musialem przewiezc komputer do innego miejsca.

 

Na nowym mieszkaniu po włączeniu wszystko działało. Na drugi dzień po włączeniu komputera po pojawieniu się ikonki ładowania windowsa dostaję czarny ekran. Po wejściu do biosu nie widzę 3/4 opcji, a jak kliknę na "settings" to obraz się zawiesza. Karta padła, czy co?

 

Nie wiem, czy to tez przez to, ze w poprzednim mieszkaniu 3 dni bylo otwarte okno i bylo zimno w pokoju. Wzialem komputer, a po okolo 3 godzinach (transport + oczekiwanie w nowym mieszkaniu na domownika) wlaczylem go w innym mieszkaniu, gdzie bylo juz cieplo. Czy moglo sie cos w takim razie uszkodzic? Jesli tak, to dlaczego komputer by sie wlaczyl ten 1 raz? Uruchomiona zostala wtedy gra wiedzmin 3 na jakies 15 min, a potem przez kilka godzin komputer byl uzywany do ogladania filmow. Na kolejny dzien tak jak juz pisalem - czarny ekran..

Edytowane przez devtrack
Link to post
Share on other sites

Wypnij co można, wszystkie kable zwłaszcza od psu i w mobo, ram, gpu,itd... sprawdź mocowanie chłodzenia lub odkręć daj nową pastę i wepnij wszystko na nowo, jeśli dalej padaka to następną rzeczą będzie sprawdzenie Twojego zestawu na innym psu- obstawiam że jest trafiona zasiłka ale mogę się mylić. 

Edytowane przez Han44
Link to post
Share on other sites

Wypnij co można, wszystkie kable zwłaszcza od psu i w mobo, ram, gpu,itd... sprawdź mocowanie chłodzenia lub odkręć daj nową pastę i wepnij wszystko na nowo, jeśli dalej padaka to następną rzeczą będzie sprawdzenie Twojego zestawu na innym psu- obstawiam że jest trafiona zasiłka ale mogę się mylić. 

Problem rozwiązany - okazało się, że kabel display port - dvi się zepsuł. Był nowy, a wytrzymał 1 dzień.. Po zmianie kabla wszystko działa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...