Skocz do zawartości

Nowe, dołożone kości nie działają z poprzednimi bez obniżenia taktowania


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

 

szukam rozwiązania problemu z tematu ale oczywiście najpierw specyfikacja:

- Płyta główna ASRock Z97 EXTREME4

- Procesor Intel Core i5-4690K, socket LGA1150, 64bit, do 3.9 GHz w turbo, 88W, cache 6MB

- Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224

- Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9

- Zasilacz Antec VPF 550W - Bronze

- Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache

- Karta graficzna Zotac GeForce GTX 980 AMP! Edition 4GB GDDR5 (256 Bit) DVI, HDMI, 3xDP

- System operacyjny Microsoft Windows 8.1 64bit

 

Po 3 latach działania jako że dostałem zastrzyk gotówki postanowiłem dołożyć na początek RAMu, a że znalazłem tańszy ale wg. parametrów identyczny to kupiłem Patriot ViperX 3RD 2x4GB DDR3 1600MHz CL9 1.5V.

Dokładam nowe, wchodzę do biosa żeby sprawdzić czy wykryte, są więc reset i nic. Komp się resetuje zanim cokolwiek się pokaże, do biosu też już nie zdążę wejść.

Wyjąłem nowe kości, wyczyściłem cmos, uruchomił się.
Ogólnie jest tak:

-same stare ramy działają,

-same nowe ramy działają,

-1 stara + 1 nowa (wszystkie opcje) działają,

-sprawdzone to było we wszystkich slotach.

W biosie ustawiłem najpierw ręcznie wartości na dedykowane w przypadku obu teoretycznie identycznych zestawów, czyli 1600Mhz, CL 9-9-9-24, 1,5V, potem te same wartości z profili XMP i tym razem na zmianę (losowo) dochodzi do ekranu pierwszego ładowania systemu i albo reset od razu albo błąd winload.exe i ntoskrnl.exe i reset albo nawet nie dociera do ładowania i reset jak wcześniej prawie od razu.

Próby dały mi stabilne działanie po obniżeniu taktowania na wszystkich kościach do 1066Mhz. Wtedy bios i system się uruchamiają i wykrywają 16gb. Ale to miało być 1600 bo to i tak już nisko jak na te wymagające czasy...
Najdziwniejsze, że mimo iż zarówno płyta jak i oba zestawy ram są przystosowane do dual-channel to jest stabilnie i z wykryciem 12gb przy 3 kościach, a przecież to się miało nie zgadzać bo jest 2x4 + 1x4.

Napięć nie zmieniałem na inne niż z "auto" (domyślnie oba zestawy 1,5) na manualnie "twarde" 1,5V.

Oczywiście płyta obsługuje to nieszczęsne 1600Mhz.
 

Co jest nie tak?

Czy jest szansa żeby jeszcze jakieś wartości pozmieniać?
A może mimo wszystkich zgodnych parametrów te kości się gryzą i po prostu muszę oddać Vipery i dopłacić do identycznych ballistix?

Liczę na pomoc i pozdrawiam:)

 

 

Edit:

Taktowanie 1066 jednak stabilne nie jest. po ok. 30 min crash i reset.
Czyli zostaje albo grzebanie w pojedyńczych parametrach albo te dwa zestawy razem nie zdadzą egzaminu wcale.

Edytowane przez Roku1
Link to post
Share on other sites

Sprawdź, czy do płyty nie wydano nowszego BIOSu, czasem to naprawia problemy z pamięcią. Jeżeli to nie pomoże, to tylko wymiana pamięci. Często się już spotykałem z tym, że 4 kości nie powodują problemów tylko wtedy, jak wszystkie są identyczne, albo ewentualnie różni producenci RAMu, ale ten sam producent kości.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupione Patrioty oddałem, w tym samym czasie zamówiłem dostawę takich samych Ballistix'ów jakie już mam. Dziś przyszły, włożone, działa bez żadnego klikania czy aktualizacji biosu. Nie na mój wątły umysł te zgrzyty między producentami, wszystko miało być identyczne. Szkoda tylko że trzeba było wybrać te, które są droższe o równowartość dobrej butelki whisky :cry:

 

Temat zdaje się do zamknięcia?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...