Skocz do zawartości

1080ti po undervoltingu pytania.


Recommended Posts

Witam.

 

W końcu zabrałem się za swoją kartę graficzną, jako totalny amator który robił to pierwszy raz.

Na bazowych ustawieniach grając w assassin creed origins(wszystko na ultra) temperatura była na poziomie 72 stopni.

Ustawiłem wszystko tak:

https://scr.hu/4z6aGG

Na 900mV karta wywalała mi gre co jakiś czas. Na 925mV chodzi stabilnie od 3 dni. Z tego co czytałem wynik jaki uzyskałem na tych ustawieniach raczej jest taki sobie. Jednak jestem bardzo zadowolony z efektu:

-Po zmniejszeniu napięć maks temperatura 65stopni

-Po zmianie krzywej wiatraków maks 62 stopnie, chociaż trzyma się bliżej 59-60.

-Wydajność według Valley benchmark odrobinkę większa.

Co można jeszcze próbować zmienić? Co podkręcać?

 

PS. i5-8400 nie będzie dławić 1080ti w rozdziałce 2560x1440?

Link to post
Share on other sites

Jeśli bawiłeś się tylko napięciami to pozostaje zabawa taktowaniem zegarów.

 

co do PS. proponuję znaleźć sobie jakiś test w tej rozdzielczości.

I tu chyba jest problem bo jak podnosiłem zegar np na 1850 przy danym napięciu to karta nie dawała rady w benchmarku i wywalało program. Więc to chyba maks jaki jest na tym napięciu? Chyba, że powinienem robic to jeszcze inaczej.

Jedyny zegar jaki podbilem to jak widać na ss taktowanie pamięci. Mysle ze jeszcze moge go podbić. Tylko czy to da odczuwalny skok wydajności? Z tego co testowalem to chyba nie.

Edytowane przez Bolt65
Link to post
Share on other sites

Każda karta graficzna jest inna przez jak to wszyscy nazywają "loterię silikonową". UV jest bardzo fajny, bo pozwala uzyskać bardziej optymalna prace gpu (czasami dając dużą różnice jak sam zauważyłeś).

 

Druga sprawa miej na uwadze technologie boost 3.0, która potrafi sprawiać problemy. Ta technologia zwiększa, bądź zmniejsza taktowania gpu w zależności od temperatury (13Mhz co 5 albo 10 stopni, nie zwracałem uwagi). Jest to ważne, bo np. już choćby same wciskanie apply zmienia ci lekko wykres w zależności jaką masz aktualną temperaturę co jest wkurzające i zmusza cię do uwzględniania tego. Słyszałem, że niektórzy robią wykresy, gdy gpu jest schłodzone poniżej 40C (bo chyba wtedy najwięcej podnosi do góry) a inni, gdy gpu jest najbardziej gorące (powyżej chyba  75C najbardziej znosi wykres w dół oczywiście gdy mowa o praktycznych temperaturach jakie twój model osiągnie najwyższe).

 

To w jaki sposób wykonywać test to po prostu grając w coś bardziej wymagającego przez pewien czas (polecam jakąś grę, która szybko się uruchamia i nie sprawi ci problemów jeżeli w trakcie wywali sterownik). Możesz spróbować z jakimiś benchmarkami w stylu heaven benchmark jak to robiłeś dotychczas, ale podczas gry raczej nie masz sytuacji w której non stop gpu pracuje w 100% (one są dobre, jak chcesz sprawdzić wydajność wliczając chłodzenie/temperatury i jak ci będą spadać taktowania).

 

To, czy odczujesz zmianę po taktowaniu pamięci jest bardziej zależna od gry. W niektórych to może zauważalnie pomóc, a w innych nie zauważysz różnicy. Ogólnie jednak podkreślę (jeśli nie wiesz), że oc pamięci ma trochę inny przebieg, bo ta zazwyczaj sypie artefaktami na ekranie (np. migający obraz, jakaś tekstura będzie miała dziwne kolory itp) zamiast po prostu wywalać sterowniki. Wymaga po prostu dłuższych testów, czy nie dzieją się dziwne rzeczy.

 

Kolejna sprawa nie tylko ostatni pkt na wykresie ma znaczenie. Chodzi gdy grasz w mniej wymagające gry, bądź używasz vsynca. Gpu będzie zmniejszało taktowania, gdy nie będzie potrzebował pełnej mocy. Dlatego z pozostałymi pkt (z lewej) strony też warto się pobawić, choć oczywiście to może być problematycznie bo byś musiał robić oc lecąc od pkt z lewej strony (aby móc przetestować, czy na danym napięciu częstotliwość daje radę), bo raczej ciężko testować, kiedy ci skacze na wyższe. Oczywiście nie musisz ich podnosić do maksimum, ale żeby nie było sytuacji, że np. cały czas siedzi na ostatnim pkt, pomimo tego, że mógłby zmniejszyć taktowania/napięcie, gdyby troszkę podnieść pozostałe pkt na wykresie. CHYBA, że zrobisz sobie osobne profile do takich sytuacji, gdy nie będziesz potrzebował pełnej mocy gpu, aby osiągać niższe temperatury (jeśli ci na tym zależy oczywiście).

 

Ogólnie jeśli chodzi o oc i lubisz się bawić (i masz czas i chęci) to ja polecam zrobić sobie 3 profile (4 jeśli masz gtx 1080ti z dobrym chłodzeniem).

1. Profil "ekonomiczny". Czyli najwyższe taktowanie na napięciu 800mv. Gdy np. chcesz jak najcichszą pracę gpu, a nie potrzeba ci akurat pełnej mocy gpu. 

2. Profil normalny czyli spróbować znaleźć najniższe napięcie na domyślnym częstotliwości core gpu.

3. OC z UV. Czyli uzyskać większe taktowania jednocześnie przy mniejszym napięciu. Polecam takie coś (choć samemu należy zdecydować w jaką częstotliwość/napięcie chce się celować) , bo można dojść do ciekawej sytuacji. Np. u mnie w gtx 1060 mam ~2000MHz przy 943mV, gdy domyślnie mam ~1898MHz i 1.043 napięcie. Gdybym robił samo OC na ile model mi pozwala bez UV to ze względu na temperatury (mam model ze słabszym chłodzeniem) to otrzymuje ~2043Mhz i strasznie wysokie temperatury.

4. Jak masz dobre chłodzenie to możesz zrobić 4 profil w którym po prostu masz bez bawienia się napięciami najwyższe OC jakie twój model jest w sanie osiągnąć. Przy okazji wykres jaki powstanie jest dobry jako model na którym możesz bazować (do obserwacji) ile mniej więcej da się wyciągnąć na swoim gpu na określonych pkt.

 

 

 

Uuu ale żem się rozpisał xD 

Takie moje osobiste małe rady.

Edytowane przez DreamerDream
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...