Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie, kiedyś miałem procesor Intel Core i5 3570, który miał standardowe taktowanie 3.40GHz i 3.80GHz w trybie turbo. Pamiętam, że w biosie dało się ustawić, aby procesor przez cały czas pracował z najwyższym taktowaniem, czyli 3.80GHz. Miałem wtedy płytę AsRock B75-Pro3 i dało się to zrobić za pomocą jednego lub dwóch kliknięć. Wchodziło się do opcji taktowania procesora, zmieniało jakąś opcję z "auto" na inną.

 

Obecnie mam procesor i5 4590 i płytę główną MSI H97M-G43. 

 

Standardowe taktowanie tego procesora to 3.30GHz i 3.70GHz w trybie turbo. Mógłby mi ktoś powiedzieć, czy na tej płycie głównej również da się ustawić taktowanie 3.70GHz na stałe? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać? Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

ale autor nie chce zgasić oszczędzenia energii tylko zwiększyć turbo, nie wiem ile dokładnie i5 4590 ma w turbo dla wszystkich rdzeni, podejrzewam że 3,5Ghz, a dla jednego/dwóch rdzeni ma 3,7Ghz

da się zrobić tak, żeby dla wszystkich rdzeni było 3,7Ghz

ustaw w biosie mnożnik na 37 i turbo boost na all core


wtedy masz 3,7Ghz na wszystkich rdzeniach pod obciążeniem, a w trybie spoczynku proc oszczędza energie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam coś takiego jak:

 

CPU Ratio - Auto

 

Tę opcję "Auto" mogę zmienić ustawiając maksymalnie wartość na 37. Wtedy automatycznie opcje tj

 

"Adjusted CPU Frequency" i "Adjusted Ring Frequency" zmieniają się na 3700MHz

 

Jest jeszcze opcja:

 

GT Ratio - Auto

 

Mogę zmienić maksymalnie na 60.

 

Wtedy opcja "Adjusted GT Frequency" zmienia się na 3000MHz. 

 

 

Powinienem zwiększyć samo CPU Ratio na 37, a GT Ratio nie ruszać?

Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za odpowiedź  :)


A załóżmy taką sytuację, że ktoś ma procesor z literką "K". Np. i7 3770K, albo i5 4690K. I zostanie on podkręcony do sporych wartości jak chociażby 4.60GHz. Czy w takim wypadku działa on przez cały czas na 4.60GHz i nie zrzuca taktowania nawet przy totalnej bezczynności komputera? Czy działa to na takiej samej zasadzie jak tryb "turbo"? Czyli że mnożnik jest ustawiony na 46 (4600MHz) ale procesor korzysta z tych wartości tylko wtedy, gdy działa pod obciążeniem, a przy wyświetlaniu samego pulpitu taktowanie spada do powiedzmy 800MHz? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...