Skocz do zawartości

Spadki FPS po ~20 min grania


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kershav,

Recommended Posts

Witam!

Na wstępie konfiguracja:

i5 4440

r9 270x Gigabyte windforce

ram 2x4GB Kingston hyperx Fury PC3-14200 + 8GB Kingston hyperx Fury PC3-10700  (1333Mhz)

ssd Patriot Spark 128GB

hdd seagate barracuda 7200 500GB (do gier nie używany) 

płyta Gigabyte G1.Sniper b5 cf (rev 1)

zasilacz Modecom Carbon "620W" (szrot czy nie - już niewzruszenie 6 lat na pokładzie :P)

chłodzenie Spartan 3 Pro HE1024

win 10 Pro x64 oryginał

 

Do sedna:

Około 10 dni temu podjąłem się pierwszego podejścia do Elex'a. Ustawienia średnio-wysokie, okolice 50-60 fps. Przy każdym otwarciu "inwentarza/mapy" fpsy schodziły do ~35 fps a po powwrocie do gry znów ~60. W tym czasie ciągłe zużycie grafiki 99% a CPU w okolicach 40%. Po około 20-30min gry otwarcie inwentarza skutkowało spadkiem fps do 15-20 i po powrocie do gry już tak zostawało. W tym momencie według msi afterburner'a  GPU na 95% a CPU 20%. Spojrzenie w podłogę czy ścianę dawało znów 60 fps i 40% CPU a ponowna obserwacja horyzontu 15fps i 20% CPU. Przeszukałem nasz lokalny oraz anglojęzyczny internet ale nic nie znalazłem. Jaki jest Elex każdy widzi - pomyślałem - i przystałem na półśrodku - F5 i F9 (szybki zapis i wczytanie). Pomagało do pierwszego otwarcia inwentarzu. Grę przeszedłem i miałem święty spokój. Przez jeden dzień. 

Do gry wszedł Just Cause 3 (On i Elex oryginalne steam'owe)

To samo. Ustawienia średnio wysokie, 40-70 fps GPU 99% CPU 80%. 20 minuta gry, otwarcie mapy/inwentarza/menu (300 fps), powrót do gry - 15 fpsów GPU 95% CPU 40%. Spojrzenie w podłogę 60 fps CPU 80%, ponownie horyzont 15 fps CPU 40%. Na te 20 min pomaga restart gry.

Kilka miesięcy temu ograne GTA 5, Wiedźmin 3 - żadnych problemów. Sterowniki radeonowe najnowsze 18.3.4 (na starszych jest to samo), najnowszy bios ze strony producenta, chipsety, directy, frameworki najnowsze. System traktowany antywirusami, programami czyszczącymi... Po tych wszystkich zabiegach zyskałem dodatkowe fps'y (ale tylko wtedy gry gra jeszcze chodzi sprawnie) ale problem pozostał. Temperatury podczas grania nie przekraczają 50 stopni. Choć niepotrzebnie to również sprzęt cały ponownie odkurzony. Niektórzy pisali, że mogą to powodować nakładki typu fraps czy własnie afterburner. Bez nich problem również pozostaje.

 

Mam nadzieję, że razem coś zdziałamy :)

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

 

(wizualizacja problemu)

https://images81.fotosik.pl/1035/036288fa42291849.png

 

Link to post
Share on other sites

Przywracanie nic nie daje a tak na chłopski rozum, napięcia nie powinny mnie ograniczać skoro grafa potrafi działać dobrze. OCCT też wyklucza jakikolwiek throttling czy to na cpu czy grafice. Wygląda to tak jakby po wejściu w jakiekolwiek "menu" procek miał chwilę odpoczynku a później nie chce się już rozbujać. A może to nie przyczyna a efekt czegoś innego? :/


Jako posiadacz oryginalnej wersji gry pozwoliłem sobie sprawdzić działanie wersji pirackiej. Problem pozostał ten sam więc można poniekąd wykluczyć niewłaściwe działanie steama. Wyłączyłem też aktualizacje windowsowe oraz przywróciłem windowsa do "stanu początkowego". Również nie pomogło :(

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Miesiąc czasu minął. Zdążyłem się pogodzić, że trzeba poczekać na nową grafikę lub procka(logika) lub płytę(trafiłem na wpis głębiej w "internetach", że ktoś tak miał i wymiana płyty pomogła). Z bezsilności pierw zmieniłem slot pcie co przez umiejscowienie poskutkowało tylko temperaturami +15 ( :P) i nic. Wywaliłem również jedną kość 4GB. Poskutkowało tak zwaną "EUREKĄ". Gry wróciły do normy, wszystko znowu działa a z dwunastką giga też płakał nie będę. Zostawiam odpowiedź dla "potomnych" :D

Pozdrawiam

Edytowane przez Kershav
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...