Skocz do zawartości

Wybór dysku SSD 256 GB - masa wątpliwości ( SATA III, m.2 , PCI )


Recommended Posts

Temat typowo techniczny, gdyż z dość trudnymi zagadnieniami. Otóż miałem w planach kolejną modernizacje mojego PC ( MSI Z97 Gaming 3 + i5 4690K + GTX 1080 + 16 gb ram ).
Brakowało w nim dysku SSD, a ze względu na zastosowanie i prace na tym PC bardzo by się przydał ten SSD ( obróbka zdjęć ).
Już byłem przekonany do dysku i miałem nawet plan jaki wybrać ( m.2 sata ), ale nagle dostałem info że podłączenie m.2 odłączy mi dwa posty sata ( w tej chwili używanych jest 5 portów sata - 4 x HDD + nagrywarka BD-R ) i nie ważne czy będzie to dysk m.2 sata czy m.2 NVMe.
Rozwiązaniem jest dysk na PCI ( interfejs PCI Express ) zabierze mi wtedy linie PCI ( mam nadzieje że posiadam odpowiednią ich ilość ), nie mam innych urządzeń podłączonych do PCI ( tylko karta graficzna, bez karty sieciowej i dźwiękowej - i raczej nie mam w planach ) ew rozwiązaniem jest wybór zwykłego dysku SSD na SATA III ale ze względu na to ze trzeba znowu poprowadzić dwa kolejne kable ( sygnałowy i zasilający ) to wolę z tego wyboru nie korzystać.
Prócz wyboru dysku jest tez kwestia taka żeby dało się bez problemu zrobić migracje/klonowanie/przeniesienie partycji systemowej HDD na nowy dysk SSD przy pomocy EASEUS TODO ew AOMEI, choć chcę by to działało też z moim AX64 Time Machine ( którego używam zamiast systemowego przywracania systemu, robię tym backup systemowej partycji i w każdej chwili moge przywracać partycje systemową co w przypadku HDD działa wyśmienicie ).
Kolejną sprawą jest tablica partycji - mam w tej chwili MBR ( dysk HDD 2 tb - nie miałem potrzeby robić tego na GPT ) czy będzie konieczność zmiany na GPT?

Podsumowując :
 1 - Wybór odpowiedniego dysku.
 2 - Bezproblemowe przeniesienie partycji systemowej i używanie potem programu do backupu ( AX64 Time Machine ).
 3 - Tablica partycji MBR czy GPT.

Link to post
Share on other sites

O ile da się klonować MBR na GPT, to nie znalazłem darmowych programów które by to robiły (choć nie szukałem jakoś mocno), oraz klonowania AHCI na NVMe  bym się podjął tylko tam gdzie system obsługuje domyślnie nvme, czyli win 10. 
 

 

 3 - Tablica partycji MBR czy GPT.

zależy 

 

 1 - Wybór odpowiedniego dysku.

zależy, pewnie przejściówka PCI-e x4 -> M.2 + Plextor M8Peg/N, ale mogą być problemy z klonowaniem bo to NVMe więc jesteś zmuszony użyć GPT. 

Link to post
Share on other sites

 

zależy, pewnie przejściówka PCI-e x4 -> M.2 + Plextor M8Peg/N, ale mogą być problemy z klonowaniem bo to NVMe więc jesteś zmuszony użyć GPT. 

 

każdy NVMe wymaga GPT?

Link to post
Share on other sites

nvme wymaga bootowania w trybie uefi a to wymaga partycji boota efi na SSD czyli GPT (to nie jest problem konkretnych SSD), jak się uprzesz to się da bootować z innego dysku na system co jest na nvme w MBR, ale z tym to jest dopiero zachodu... (nie to że się nie da, bo wszystko się da, tylko będą większe lub mniejsze kłopoty)  

Link to post
Share on other sites

Generalnie to weź pod uwagę że twoja płyta MSI Z97 Gaming 3 jest mocno ograniczoną konstrukcją.

 

Jak już wspomniałeś jeśli wsadzisz dysk m.2 sata w port na płycie to odpadają ci 2 port sata.

 

Jak wsadzisz cokolwiek w 2 port Pci-e x16 to wypadają ci porty Pci-e x1 obydwa. Ten port dodatkowo nie jest dzielony z portem pierwszym tzn nie są one podłączone pod CPU i nie można uzyskać prędkości 2 razy 8x tylko pierwszy jest na stałe pod CPU i jest to gen3 x16 a drugi pod chipset i jest to gen2 x4.

 

Tak więc jeśli planujesz szybki dysk nvme np pokroju 960 pro albo 961 to aby uzyskać jego pełną wydajność musiałbyś zrezygnować z GTXa 1080 :). Natomiast jeśli chciałbyś  wsadzić np M8PeGn w przejściówce pci-e do m.2 to jego odczyt sekwencyjny też będzie obcięty. Wydajność portu m.2 na płycie będzie jeszcze o połowę mniejsza.

 

Więc reasumując jeśli masz jakieś karty w portach pci-e x1 to albo się ich pozbywasz albo korzystasz z m.2 na płycie z mocno ograniczoną wydajnością, jeśli mniemasz kart to korzystasz z przejściówki i masz ograniczoną wydajność.

To kres możliwości tej płyty.

 

W zasadzie to nie podałeś jaki masz budżet bo jeśli masz trochę funduszy to mógłbyś wymienić mobo na np MSI Z97 Gaming 5 tam masz wszystkie 3 porty pcie-e x16 podłączone pod CPU. Mógłbyś mieć GPU pracujące w porcie x8 co w porywach zmniejszy jej wydajność o 5% i do tego 2 dyski nvme pracujące z pełną prędkością w przejściówce.

Link to post
Share on other sites

nvme wymaga bootowania w trybie uefi a to wymaga partycji boota efi na SSD czyli GPT (to nie jest problem konkretnych SSD), jak się uprzesz to się da bootować z innego dysku na system co jest na nvme w MBR, ale z tym to jest dopiero zachodu... (nie to że się nie da, bo wszystko się da, tylko będą większe lub mniejsze kłopoty)  

 

Czyli taki NVMe nie może być systemowym dyskiem bootowalnym?

I wtedy w gre wchodzi tylko dysk SSD pod SATA III lub m.2 sata?

 

Jak wsadzisz cokolwiek w 2 port Pci-e x16 to wypadają ci porty Pci-e x1 obydwa. Ten port dodatkowo nie jest dzielony z portem pierwszym tzn nie są one podłączone pod CPU i nie można uzyskać prędkości 2 razy 8x tylko pierwszy jest na stałe pod CPU i jest to gen3 x16 a drugi pod chipset i jest to gen2 x4.

 

 

Nie mam zamiaru nic wiecej wsadzać w porty PCI, tylko grafa, ew dysk PCI-e lub adapter.

Sieciówke mam wbudowaną, starczy.

Dżwiękówke tez mam wbudowaną, starczy.

 

Tak więc jeśli planujesz szybki dysk nvme np pokroju 960 pro albo 961 to aby uzyskać jego pełną wydajność musiałbyś zrezygnować z GTXa 1080 :). Natomiast jeśli chciałbyś  wsadzić np M8PeGn w przejściówce pci-e do m.2 to jego odczyt sekwencyjny też będzie obcięty. Wydajność portu m.2 na płycie będzie jeszcze o połowę mniejsza.

 

Więc reasumując jeśli masz jakieś karty w portach pci-e x1 to albo się ich pozbywasz albo korzystasz z m.2 na płycie z mocno ograniczoną wydajnością, jeśli mniemasz kart to korzystasz z przejściówki i masz ograniczoną wydajność.

To kres możliwości tej płyty.

 

O nie w życiu nie pozbywam się GTX 1080 od tak, nie ma mowy :P

Nie mam innych żadnych kart pod PCI ( sieciowa,dżwiekowa itp - i nie mam w planach )

 

W zasadzie to nie podałeś jaki masz budżet bo jeśli masz trochę funduszy to mógłbyś wymienić mobo na np MSI Z97 Gaming 5 tam masz wszystkie 3 porty pcie-e x16 podłączone pod CPU. Mógłbyś mieć GPU pracujące w porcie x8 co w porywach zmniejszy jej wydajność o 5% i do tego 2 dyski nvme pracujące z pełną prędkością w przejściówce.

 

Nie no wymiana płyty to głupi pomysł.

NVMe jak bardzo by zwolnił ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli taki NVMe nie może być systemowym dyskiem bootowalnym?
 W MBR nie, w GPT tak, no chyba że będziesz próbował to obejść, są ludzie co próbowali i niektórym się udało. 

 

I wtedy w gre wchodzi tylko dysk SSD pod SATA III lub m.2 sata?
jeśli o MBR chodzi to tak. 

 

NVMe jak bardzo by zwolnił ?
 
masz tam PCI-e 2.0 x4, czyli tylko odczyt sekwencyjny będzie ograniczony do około 1600MB/s, nic strasznego znowu. jeśli o Plextor M8Peg / N mówimy. 
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Temat jak znalazł dla mnie więc podpinam się :)

 

MSI z97 Gaming 7, i5-5675c, Windows 7

 

masz tam PCI-e 2.0 x4, czyli tylko odczyt sekwencyjny będzie ograniczony do około 1600MB/s, nic strasznego znowu. jeśli o Plextor M8Peg / N mówimy.

 

Nie mówisz chyba o porcie m.2, prawda? Bo tam jest PCI-e 2.0 x2 tak samo jak u mnie.

 

Też rozważam opcje adapter + instalacja w 2. gnieździe PCI-e 3.0 x16 (przeżyje z kartą na x8) tylko moje pytanie brzmi, czy taki adapter:

 

http://allegro.pl/adapter-pci-e-x4-adapter-m-2-ngff-m-key-ssd-nvme-i6758038415.html

 

(...) dogada się z Samsungiem 950 evo 256GB lub Intelem 760p 256 GB? Jeżeli tak, to czy przy takim zestawieniu można liczyć w mojej sytuacji na deklarowane transfery?

Link to post
Share on other sites

Jak wsadzisz w 2 gniazdo x16 to będziesz miał pci-e gen3 x4 czyli pełna prędkość podpięta pod CPU. Możesz się pokusić o przejściówkę z 2 portami m.2 skoro elektrycznie będziesz miał do wykorzystania 8 linii. Na wypadek gdybyś miał potrzebę podpiąć 2 dysk nvme :P

Link to post
Share on other sites
  Na wypadek gdybyś miał potrzebę podpiąć 2 dysk nvme

 Tu nie tak chop siup, płyta wymaga odpowiedniego biosu aby dzielić złącze na 2 różne urządzenia, nie możesz sobie od tak wpiąć i liczyć że zadziała...  

 

(...) dogada się z Samsungiem 950 evo 256GB lub Intelem 760p 256 GB? Jeżeli tak, to czy przy takim zestawieniu można liczyć w mojej sytuacji na deklarowane transfery?

Przejściówka się dogada, ale nie wiem jak z systemem, instalowanie win 7 na niektórych intelowskich M.2 to koszmar, oraz oba te nośniki to TLC więc transfery będą tylko przez chwilę póki bufor się nie przepełni (czemu te modele wybrałeś?)

Link to post
Share on other sites

lista obecnie najlepiej Plextor M8PeG 256GB wypada (wersja z radiatorem) kupisz od 440zł 

ewentualnie jeśli zależy ci na wyglądzie, to możesz kupić wersję bez radiatora od około 400zł kupisz i dokupić samemu np taki od EK (są inne kolory), cenowo wypada podobnie. 

Link to post
Share on other sites

@kokosnh, lista wyszła mega - kawał dobrej roboty!

 

Mam praktycznie w tej samej cenie Plextor M8PeGn, Samsung 960 evo. Wygląd nie ma znaczenia dla mnie, radiator też niespecjalnie mi przeszkadza.

 

Czyli dobrze rozumiem, że oba dyski z linkowanym adapterem rozwiną pełnię swoich możliwości, zgadza się? Ten radiator nie będzie przeszkadzał w instalacji na adapterze?

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie, w takim razie pozostaje mi nabyć droga kupna dysk i adapter.

 

Miałem kurde okazję kupić z97 extreme 6 od ASRocka, tak m2 jest 3.0 x4 i byłoby po problemie...

Chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz: widzę że nowy Plextor M9Peg ma inne kości, ale wyższe transfery względem serii 8. Warty zainteresowania czy jednak zostać przy MLC?

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

@Up kolega widzę ma / miał Vege i wie z czym to się wiąże ;) Czego kolega nie wie, to że trzymam ją po ostrym UV (1450 MHz przy 950 mV VCore). Karta zaś w tytułach, które gram, jest chłodzona pasywnie, bo nawet 60°C nie ma więc "Kula się nie kręci, światła się nie świecą".

 

Ale rozumiem, że pomiędzy 8700k OC a 1080 ti OC taki pół-gigowy Plextor może mieć upalny klimat :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...