Skocz do zawartości

Dysk SSD m.2 250 GB do 400 zł. Kilka do wyboru.


Recommended Posts

Jako ze jest to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich.

 

Chciał bym się was poradzić w sprawie wyboru dysku do mojego laptopa na złączu m.2. Na dysku bedzie zainstalowany system i gry. Dysk chce podzielic na dwie partycje, 80 GB na system a reszta na gry. Wujek Google skłania mnie do kilku z nich.

 

Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 2280

 

3D TLC

 

ADATA 256GB SATA SSD Ultimate SU800 M.2 2280

 

3D TLC

 

Znalazłem w dobrej cenie dysk NVMe. Ale użytkownicy piszą o wysokiej temperaturze działania. Oczywiście na 3D TLC

 

ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX6000

 

I jeszcze na tym forum znalazłem dysk intela na MLC. W sumie ma niezła cenę i pojemność tez by mi wystarczyła. Jest dostępny tylko na morele.

 

Intel 535 180GB SATA3 

 

Który z tych dysków polecicie. Jak pisałem wcześniej. Dysk do podstawowych zastosowań. Chce przyspieszyć ładowanie systemu, i programów, oraz instalacje poprawek które ciągle wciska microshit ☺

 

Dzięki, pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
Ale jakie złącze M.2 dokładnie ma ten laptop? Wiesz czy wspiera nvme ? bo za 400zł kupisz Plextor M8PeGN 256GB i nic lepszego do 400zł nie dostaniesz.
Dokładnie jest to Acer E5 575G. Oficjalnie ten laptop nie ma złącza m.2 według Acera. Ale modele 575G sa sprzedawane z dyskami SSD m.2. Jest to dziwne no ale.... Po zdjęciu klapy serwisowej złącze m.2 istnieje fizycznie. Śruba montażowa z dystansem tez jest. Na YouTube są filmy z instalacji dysku m.2 do tego modelu. A na zagranicznych forach można przeczytać że ludzie instalują z powodzenie dyski NVMe, dokładnie PCIe 3.0 x2.

 

Tapatalk

 

Edit.

 

Dysk który poleciłeś jest fajny i dobra cena. Ale to PCIe x4. Wiec bedzie dzialal z polowa swojej wydajnksci. Do tego posiada radiator i nie wiem czy wejdzie pod klapę. W recenzji jest napisane że nie pasuje do niektórych laptopów. Wiec może coś innego by się znalazło?

Edytowane przez kmicic1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ale to PCIe x4. Wiec bedzie dzialal z polowa swojej wydajnksci.
 
PCIe 3.0 x2 to ok 1950MB/s więc nie wiem o co ci chodzi

 

Do tego posiada radiator i nie wiem czy wejdzie pod klapę.

wersja którą podałem jest bez radiatora, więc powinien pasować o ile złącze jest z kluczem M a nie B i obsługuje NVMe, oraz śrubka montażowa jest 80mm od złącza. 

upewnij się co do klucza (M czy B), protokołu (AHCI czy NVMe) i odległości do śrubki montażowej, czy jest 80mm  

Link to post
Share on other sites

Sorki za pomyłkę. Na szybko wkleiłem w telefonie i podstawił mi się ten z radiatorem.  Kusi mnie dysk NVMe ale mam jeden dylemat. A mianowicie temperatura tych dysków. Wszędzie w artukułach piszą że dyski się mocno nagrzewają. Nie ma tam aktywnego chłodzenia. Jedynie kratka w klapie serwisowej. Czy nie będzie się przegrzewał co spowoduje jego krótsze życie i ciągłę spadki wydajnośc?

Tak to u mnie wygląda. Zaznaczony pusty port PCie w HWiNFO. Zdjęcie portu M.2 to mój laptop, nie jest to zdjęcie z sieci. Tutaj link do forum że dyski NVMe działają na tym laptopie https://community.acer.com/en/discussion/519083/e5-575g-53s6-nvme-ssd-support. Dysk 2280 będzie pasował. 

 

Zdjęcie z HWiNFO

https://photos.app.goo.gl/r6SoFOkoYnla4ItA3

 

 

Zdjęcie laptopa

https://photos.app.goo.gl/vRG7KWQan6mkWbnq2

 

Sorki że linki ale o tej porze nie mogłem wymyślać nic lepszego.

Edytowane przez kmicic1
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy nie będzie się przegrzewał co spowoduje jego krótsze życie i ciągłę spadki wydajnośc?
 Nadal będzie wydajniej niż na jakimkolwiek SSD AHCI, oraz aby mieć throttling termiczny to trzeba się postarać, żywotność tu nie ma znaczenia, bo to są temp 50-70°C na kontrolerze (zależnie jaki limit temp ma ustawiony, podczas mocnego użyciu), co w żaden znaczny sposób się na żywotności nie odpije. 



 

Sorki że linki ale o tej porze nie mogłem wymyślać nic lepszego.
policz ile jest pinów do wcięcia, tak zobaczysz czy to jest B czy M (poradnik odnośnie M.2
5 pinów to M
6 pinów to B 
Link to post
Share on other sites

ok skorzystaj z lustra i zobacz ile pinów jest po 2-giej stronie 
czy to jest 4+5 pinów klucz M
czy 4+3 piny klucz A 

Muszę poprawić swój poradnik, bo złącza przecież mogą być obrócone ehh i grafiki też poprawię, bo są niedokładne.  


poradnik odnośnie M.2 poprawiony :D 

Link to post
Share on other sites

Raczek nie będzie to możliwe. Gniazdo jest równo z obudową. A pomiędzy nic nie wejdzie. Podejrzeć tez się nie da. Ale dzisiaj jeszcze sprawdzę. Postaram się w przyszłym tygodniu zamówić ten dysk co poleciłeś. Jestem na 99.9 procent przekonany że będzie działać.

 

Tapatalk

 

 

Link to post
Share on other sites

też jestem na 99% pewny że to gniazdo z kluczem M, skoro SSD na nim działały i obsługuje NVMe :D 

rzadko obecnie się w ogóle widzi M.2 z kluczem A, jeszcze obrócone. 

Jestem po sesji zdjęciowej. Jest to złącze 5x4, pięć u góry i cztery na dole. Tyle że trzeba się przyjrzeć lub zrobić zdjęcie z lampą żeby piny się świeciły we fleszu. Maksymalny dysk jaki tam wchodzi to 80 mm. Więc jak ktoś spojrzy nie dokładnie tak jak ja to będzie myślał że gniazdo jest 4 pinowe, lub nie będzie wiedział że chodzi o piny górne które są nie widoczne. W poradniku możesz dopisać. 

 

Czytałem poradnik pobieżnie, napisałeś że gniazdo może być odwrócone. Ale wydaje mi się że nie jest to możliwe bo dysk był by wtedy odwrócony nie prawidłowo. Powinieneś raczej dopisać wzmiankę o tym że chodzi o górne piny w gnieździe a nie o dolne, jeżeli gniazdo m.2 jest od przodu zabudowane i nie widać pinów które trzeba policzyć.

 

Ale w sumie się wyjaśniło. Jak będę miał dysk to napiszę jak się sprawuje. 

 

 

Zdjęcie gniazda

https://photos.app.goo.gl/gjVSDaiPVtUbJXtF2

Edytowane przez kmicic1
Link to post
Share on other sites

Jestem w 90% pewien że widziałem już takie cudo w jednym laptopie/ultrabooku, miał zintegrowany radiator i wkręcałeś go w gruby termopad właśnie górą SSD M.2. Nie jest to trudne w implementacji, bo wysokość SSD M.2 jest standaryzowana.  

Mogę użyć twojego zdjęcia w poradniku, myślę że będzie łatwiej do zrozumienia z faktycznym zdjęciem? 

 

Powinieneś raczej dopisać wzmiankę o tym że chodzi o górne piny w gnieździe a nie o dolne, jeżeli gniazdo m.2 jest od przodu zabudowane i nie widać pinów które trzeba policzyć.  

Dopiszę :D

Link to post
Share on other sites
Mogę użyć twojego zdjęcia w poradniku, myślę że będzie łatwiej do zrozumienia z faktycznym zdjęciem?

 

Tak możesz wziąć zdjęcie i wstawić.

 

Nie wiem jeszcze z jakiego sklepu zamówić. W euro rtv jest za 419 i chyba tam zamówię. Reszta sklepów gdzie jest jeszcze taniej jakoś nie wzbudza mojego zaufania. A przynajmniej ich w ogóle nie znam.

 

Tapatalk

 

 

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko dotyczące zaproponowanego przez użytkownika kokosnh dysku (PLEXTOR PX-256M8PeGN). Czy ten dysk będzie pasował do laptopa Acer Aspire 5- https://www.x-kom.pl/p/388374-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i3-7130u-8g-500-win10-gt940mx-fhd-ips.html

 

Dochodzi również kwestia czy to nie jest przerost formy nad treścią? Jest sens do budżetowego laptopa wkładać taki dysk? Procesor sobie z nim poradzi?

Link to post
Share on other sites

Dostałem odpowiedź ze sklepu x-kom "wskazany laptop obsługuje zwykłe dyski m.2 w interfejsie SATA o głębokości 80 mm". Do tego link: https://www.x-kom.pl/g-5/c/1779-dyski-ssd.html?sort_by=price_asc&f[1731][72924]=1&f[1730][18808]=1

 

Także jednak nie obsługuje NVMe, więc Plextor M8PeGN odpada. Jest ktoś w stanie polecić jakiś na SATA?

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko dotyczące zaproponowanego przez użytkownika kokosnh dysku (PLEXTOR PX-256M8PeGN). Czy ten dysk będzie pasował do laptopa Acer Aspire 5- https://www.x-kom.pl/p/388374-notebook-laptop-156-acer-aspire-5-i3-7130u-8g-500-win10-gt940mx-fhd-ips.html

 

Dochodzi również kwestia czy to nie jest przerost formy nad treścią? Jest sens do budżetowego laptopa wkładać taki dysk? Procesor sobie z nim poradzi?

Odpowiem CI tak. Ten dysk jest przerostem formy nad treścią. Bo pomiędzy dyskiem  NVMe czy SATA nie zobaczę różnicy. Ale w tej cenie nie kupisz dysku SATA 256 GB na MLC. To jest dla mnie duża różnica.

 

A zanim zakupisz dysk M.2 sprawdź co jest napisane w programie HWiNFO o pustym gnieździe. 

Link to post
Share on other sites

 

 

kupić PCIE czy M2 ?

Chodzi ci o plextor M8Pe(Y) i plextor M8PeG/N ? 

 

Który lepszy ?
to jest to samo, tylko ma inne złącze + inny radiator 

 

Płyta MSI_Z97_Gaming5
tam masz złącze 10Gb/s, jeśli nie będzie ci to przeszkadzać, to kup   plextor M8PeG, lub wersje N

Jeśli chcesz mieć pełną prędkość, to kup plextor M8Pe(Y)  256GB za 530zł jest, lub plextor M8PeG/N + przejściówkę PCI-e x4 -> M.2 

 
Link to post
Share on other sites

Jestem w 90% pewien że widziałem już takie cudo w jednym laptopie/ultrabooku, miał zintegrowany radiator i wkręcałeś go w gruby termopad właśnie górą SSD M.2. Nie jest to trudne w implementacji, bo wysokość SSD M.2 jest standaryzowana.  

 

Mogę użyć twojego zdjęcia w poradniku, myślę że będzie łatwiej do zrozumienia z faktycznym zdjęciem? 

 

Dopiszę :D

Witam ponownie.

 

Dysk zainstalowany działa transfery na poziomie 1600 odczyt i 800 zapis. Udało mi się zainstalować na nim system. Ale w jakiś dziwny sposób. Nie miałem za bardzo kontaktu z biosami UEFI.

Ale zacznijmy od początku. Bios nie widzi dysku, jest napisane "Indentify Data not found". Troszkę się wkurzyłem ale idę dalej, Uruchomiłem system a w systemie dysk normalnie widoczny i działa prawidłowo jak każdy dysk. Spróbowałem aktualizacji BIOS ale to nic nie dało. Dysk ma najnowszy jaki jest dostępny na stronie Plextora. Po testowałem trochę i zabrałem się za instalację. Ale zaraz, skoro bios nie widzi dysku to i nie ma go również w menu bootowania, i tak też jest. Ale instalator normalnie wykrył dysk tak jak powinien. Przyzwyczajony do starego BIOS bez wyciągania dysku HDD zainstalowałem system. Okazało się że mam dwa systemy. Ten Na HDD i ten na SSD. Ale oba systemy bootowane  są z HDD. Wiec wziąłem się za ponowną instalacji tylko że po wyjęciu dysku HDD. System się normalnie zainstalował i uruchomił. Dalej nie jest widoczny w BIOS ale po instalacji pojawił się w BOOT MENU jako Windows boot Manager Plextor M8..GN. Dodam  że po zmianie z UEFI na LEGACY pojawia się bios Plextora o wykryciu dysku i komp się zawiesza. Teraz pytanie czy tak może zostać z WBM?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...