Skocz do zawartości

Mocne OC i5 6400 + AsRock H170 HyperPro4


Recommended Posts

Witam wszystkich ,

chciałbym zaznaczyć, że od wielu lat nie zakładałem wątku na forum, ponieważ wolę szukać niż zakładać.

 

Komputerami zajmuje się od dawna, wiedziałem sporo do czasów C2Q Q6600, oczywiście wszystko podkręcałem.

W minionym roku zmieniłem PC na następującą konfigurację:

 

Zasilacz: Chieftec GPS-600A8, moc linii 12V 552W.

Mobo: AsRock H170 Pro4 Hyper

CPU: i5 6400

Ram: Corsair Vengeance LPX 2X 8GB 2400 LC16

Grafika: Radeon 7850 - tego nie podkręcamy ;D

Chłodzenie: Arctic Freezer i32 z dwoma wentylatorami.

 

Założenia to niedrogi komputer pozwalający na niezłe OC.

 

PC używam do obliczeń numerycznych. Wiem, że lepiej kupić i7 ze wielu względów, ale mam i5.

 

Aktualnie konfiguracja jest podkręcona tak aby zachować wysoką stabilność. Wszystkie poniższe screeny są zrobione przy 85% obliczeń w które trwają już 12 godzin. Podczas ich wykonywania każdy rdzeń jest obciążony w 100% do tego stopnia, ze laguje mi myszka.

 

http://i.cubeupload.com/JB62uu.jpg

 

Konfiguracja biosu:

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 1.jpg
Hosting galerii zdjęć na allegro

 

Pierwszy screen to CPU configuration. Podświetlona linijka BCLK frequency > 164.

BCLK ustawione jest na 164.00 na 165 komp wstaje ale ma BSOD po 2-3 godzinach obliczeń. 166 nie wstaje, kilkukrotny restart i resetuje bios. Daje to 4428 Mhz, ale napięcie jest podniesione do około 1.3, ale o tym w dalszej części.

 

Drugi screen to dalsza cześć CPU configuration. Podświetlona linijka BCLK Reset Range > AUTO

 

Trzeci screen. DRAM configuration. Kiedyś miałem 3000 ale powodowało to niestabilną pracę. Nie podnosiłem napięcia.

 

Czwarty screen Voltage Configuration. Podświetlona linijka to CPU Vore Voltage > Fixed Mode.

 

Podałem już wszystkie dane, teraz pytania:

 

1. Napięcie w biosie jest ustawione na 1.33V, HWMonitor lub CPU-Z pokazuje zawsze mniejszą wartość (pod obciążeniem). Dlaczego? Tak ma być?

 

Czytałem o parametrze LLC Load-Line Calibration, ze względu na skoki napięcia przestawiłem z 1 na 2. Poskutkowało to niższą temperaturą pod obciążeniem.

 

2. Temperatury z  HWMonitor są jak na screenie, czyli max 63. Taka temperatura zdarza się sporadycznie zwykle max to 57. Rozumiem, że chłodzenie ma zapas i można podnosić temperaturę. Do jakiej?

 

3. Komputer w tej konfiguracji chodzi z wysoką stabilnością od 2 m-c bez BSOD. Obliczenia zdarzają się powiedzmy 50h na tydzień.

 

4. Co mogę prawić? Każdy MHZ się dla mnie liczy.

Edytowane przez janeczeknt
Link to post
Share on other sites

Jedyne co mogę ci doradzić to u siebie load line calibration mam na chyba nawet 7 ustawione . Ale tylko dlatego ze wyczytałem , żeby to zrobić .Wiecej nie doradzę bo u siebie oc robiłem jakieś 5 min z wyczytanych gotowych ustawień a ze było dobrze to zostawiłem .

Link to post
Share on other sites

Podaj temperatury z programu hwinfo, bo hwmonitor ma czasem problemy z odczytem temperatur dla proców kręconych przez bclk.

Co do OC ja mam u siebie llc ustawione na lvl 1 żeby nie zbijało napięcia proca. Kwestia wyższego OC  to jeśli temp są ok to napięcie w górę (max 1.4 V), szyna w górę i próbować ile da się wyciągnąć 

Link to post
Share on other sites

HWiNfo.jpgVcore.jpg

Próbowałem wczoraj na LLC 1, ale ciągle mam błędy odczytu napięć. Temperatury mierzone w trakcie obliczeń które trwają od 13,5 h, CPU cały czas 4x100%. Przy BCLK 165 i ram +-2100 (żeby go wykluczyć) nie chciał wstawać, W biosie Vcore ustawione na 1.330, ale wszystkie programy pokazują inaczej. Dlatego nie wiem o ile jeszcze mogę podnieść napięcie oraz czy będzie efekt.

Edytowane przez janeczeknt
Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...