Skocz do zawartości

Dell Latitude e6420 - Boot drive na mSata?


Recommended Posts

Witam,

Mam taką oto sprawę: znajomy ma starszego lapka Dell Latitude e6420 z dyskiem 1TB, 8GB ramu i prockiem Intel Core i5 2520m.

Nie chce wymieniać samego lapka, ale chciałby go trochę "odświerzyć". Poza standardowym czyszczenie softu zastanawiamy się nad dyskiem SSD. Problem polega na tym, że nie chcemy wywalać DVD. Słyszeliśmy o dyskach podłączanych pod mSata. Problem polega na tym, że w necie są sprzeczne opinie na temat podłączania ich pod ten model. Udało mi się ustalić, że e6420 ma zlącze WWAN którego NIE można wykorzystać pod SSD i jakieś half slim co do którego nie jestem pewny z czym to się je.

 

Moje pytania są następujące:

1. Czy mogę podłączyć dysk SSD pod tego halfa?

2. Jeśli tak to czy mogę tam wrzucić 7 z której będzie odpalał się komp?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeśli zrobiłem coś źle (drugi post w życiu).

Link to post
Share on other sites

Najpewniej będzie jak dasz to jakiemuś informatykowi w okolicy, który to ogarnie. Mając fizyczny dostęp do laptopa i trochę wiedzy - nic trudnego.

 

 

Pierwszy raz słyszę o złączu WWAN, jak już o o modemie/sieci WWAN. Cokolwiek to by nie było, na pewno nie można użyć tego do podłączenia dysku.

Aby dysk podłączyć pod mSATA zarówno laptop jak i SSD muszą mieć te złącze - a to zawsze jest ,,jasno" opisane. Raczej trudno to przeoczyć,szczególnie jeżeli tyle czytałeś.

Z tego co przejrzałem w internecie, zobaczyłem,że jest jeden SSD o nazwie ,,Half-Slim", dokładniej ,,Transcend Half-Slim 32GB" ale podłączyć go można do SATA 3 (ewentualnie SATA 2), nie mSATA czy jakiegoś innego. A dyski najczęściej podłącza się właśnie do SATA 3.

 

Możesz zapytać producenta czy obsługę działu sklepu z dyskami SSD.

 

Ten Dell twojego znajomego napewno posiada złącze eSATA - pod nie można podłączyć SSD, ale mogą wyniknąc z tego problemy (np: prędkość dysku będzie ograniczona do prędkości SATA 2, lub laptop może nie obsługiwać jakiegoś SSD). I eSATA to mało popularne rozwiązanie, więc ciężej będzie znaleźć rozwiązanie na ewentualne problemy).

 

Od siebie polecam takie rozwiązanie:

stacja dysków na USB, SSD w miejsce starego HDD, stary HDD w miejsce napędu/stacji dysków. 

A system zainstaluje się na każdym dysku minimum 15-25 GB.

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...