Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dell Latitude e6420 - Boot drive na mSata?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 dorrian

dorrian
  • Nowicjusz

• 1 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 16:35

Witam,

Mam taką oto sprawę: znajomy ma starszego lapka Dell Latitude e6420 z dyskiem 1TB, 8GB ramu i prockiem Intel Core i5 2520m.

Nie chce wymieniać samego lapka, ale chciałby go trochę "odświerzyć". Poza standardowym czyszczenie softu zastanawiamy się nad dyskiem SSD. Problem polega na tym, że nie chcemy wywalać DVD. Słyszeliśmy o dyskach podłączanych pod mSata. Problem polega na tym, że w necie są sprzeczne opinie na temat podłączania ich pod ten model. Udało mi się ustalić, że e6420 ma zlącze WWAN którego NIE można wykorzystać pod SSD i jakieś half slim co do którego nie jestem pewny z czym to się je.

Moje pytania są następujące:

1. Czy mogę podłączyć dysk SSD pod tego halfa?

2. Jeśli tak to czy mogę tam wrzucić 7 z której będzie odpalał się komp?

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeśli zrobiłem coś źle (drugi post w życiu).

• 0

#2 Kac2per1

Kac2per1
  • Maniak

• 4935 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 18:01

Najpewniej będzie jak dasz to jakiemuś informatykowi w okolicy, który to ogarnie. Mając fizyczny dostęp do laptopa i trochę wiedzy - nic trudnego.

Pierwszy raz słyszę o złączu WWAN, jak już o o modemie/sieci WWAN. Cokolwiek to by nie było, na pewno nie można użyć tego do podłączenia dysku.

Aby dysk podłączyć pod mSATA zarówno laptop jak i SSD muszą mieć te złącze - a to zawsze jest ,,jasno" opisane. Raczej trudno to przeoczyć,szczególnie jeżeli tyle czytałeś.

Z tego co przejrzałem w internecie, zobaczyłem,że jest jeden SSD o nazwie ,,Half-Slim", dokładniej ,,Transcend Half-Slim 32GB" ale podłączyć go można do SATA 3 (ewentualnie SATA 2), nie mSATA czy jakiegoś innego. A dyski najczęściej podłącza się właśnie do SATA 3.

Możesz zapytać producenta czy obsługę działu sklepu z dyskami SSD.

Ten Dell twojego znajomego napewno posiada złącze eSATA - pod nie można podłączyć SSD, ale mogą wyniknąc z tego problemy (np: prędkość dysku będzie ograniczona do prędkości SATA 2, lub laptop może nie obsługiwać jakiegoś SSD). I eSATA to mało popularne rozwiązanie, więc ciężej będzie znaleźć rozwiązanie na ewentualne problemy).

Od siebie polecam takie rozwiązanie:

stacja dysków na USB, SSD w miejsce starego HDD, stary HDD w miejsce napędu/stacji dysków. 

A system zainstaluje się na każdym dysku minimum 15-25 GB.

Użytkownik Kac2per1 edytował ten post 13 listopad 2017 - 18:01

• 0

lubelskibiegacz.pl  -  zajrzyj, coś ciekawego

#3 roman106

roman106
  • Dyskutant

• 220 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 18:28

Half Slim są to takie "pół" dyski SSD. Nie podłączysz tam zwykłego dysku, bo nie wejdzie. Kupisz taki dysk np. na ebay, ale ekonomicznie to nieopłacalne.

• 0

#4 prohans

prohans
  • Bywalec

• 117 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 16:08

Musiałbyś mieć coś takiego https://pl.aliexpres...2512461245.html generalnie jest to dobra cena 127$ jak za 256GB bo mSATA jest już wyparte przez dyski m.2 i ich resztki potrafią być drogie.

• 0

HP OMEN 15 (2017) i7 7700HQ, 8GB DDR4, GTX 1060 MaxQ 6GB, PX-256M6G+, Micron-1100 512GB;

Dell Inspiron 7559, i7 6700HQ, 16GB DDR3, GTX 960m, ADATA SP920 256GB, ST1000LM014 <--- sprzedam;

HP 840 G1, i5 4300u, 8GB DDR3, LTE LT4112, HDD 320GB <--- sprzedam;

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych