Skocz do zawartości

Dysk HDD 2TB 3.5". Cichy,solidny,wydajny. Budżet 500-600 zł.


Recommended Posts

To już nie są konfiguracje dla domowego użytku, oraz obecnie nikt nie korzysta z RAID 5 przy RAID 6 dostępnym ( przyczyny są oczywiste ). Oczywiście że w niektórych konfiguracjach będzie to lepsze rozwiązanie, ale to nie są konfiguracje do użytku domowego ( no i nie masz natychmiastowego dostępu do danych, tylko musisz najpierw odbudować macierz ).

Co gorsza, aby nie pogorszyć wydajności do odbudowy najlepiej mieć identyczny dysk, których zwykle nie ma szans dokupić kiedy taka macierz pada, więc dodatkowe dyski musisz kupić od razu ( i wszyscy mądrzejsi admini którzy stawiają takie macierze, tak właśnie robią ) 

Licząc dalej, przy RAID 6 przy 4 dyskach ( czyli minimalnej wielkości ) i tak tracisz połowę pojemności jak przy RAID 1. 

Więc na serio do domowego użytku typu "storage" ( nie uwzględniając nawet wibracji i hałasu ) nie widzę sensu pchać się wyżej niż RAID 1, lub RAID 1 + cold backup. 

 

 

No pomijam mojego znajomego ze studiów, co dostał komputer z postawionym RAID 0 na 4 x 1TB HDD i nic z tym nie zrobił "bo chodziło całkiem fajnie". 

Raz przyszedł na zajęcia i mówi że stracił wszystkie dane macierzy na 4 dyskach. Zaoferowałem że pomogę w odzyskiwaniu danych, a on wtedy dodał że miał RAID 0 na 4 dyskach twardych postawiony... Wydusiłem na to tylko "dlaczego", po chwili przerwy dodałem "dlaczego to zrobiłeś"

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

@@testuja, ze względu na hałas, co do żywotności to zależy. Jak masz jakieś inne źródło wibracji w PC, to lepiej żeby był na gumach ( np kilka dysków w RAID ), jak nie, to trochę lepiej żeby był na sztywno przymocowany ( choć tu nie jest to tak ważne ). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

 

 

 

np kilka dysków w RAID

Raidu nie mam, mam 2 niezależne dyski hdd w sankach z Gelid'a Darkforce, z tego co pamiętam pomiędzy dyskiem a sankami są małe gumowe obrączki (jako ~podkładka pod śrubkę).

 

Hałas jest akceptowalny, prawie nie słychać.

Ze względów bezpieczeństwa/żywotności - jest to wystarczające, czy warto się zainteresować czymś porządniejszym?

Link to post
Share on other sites

Przy dyskach, wystarczy gdy wibracje nie są przenoszone na kolejne dyski, jak nie są, to można zostawić. 

Można to przetestować, wyłączając/usypiając jeden i dotykając czymś 2 dysku, czy wibruje. 


Dyski oczywiście mają swoją tolerancję na wibracje ( czasem wyższą, czasem niższą ), ale im mniej tym lepiej. Do tego czasem zachodzi rezonans między dyskami podbijając siłę wibracji. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...