Skocz do zawartości

Karta graficzna do 800 złotych. Starszy zestaw + modernizacja (?)


Recommended Posts

Witam J Zwracam się z prośbą o doradzenie jako, że pozbyłem się trefnej sztuki RX 470 oraz pieniądze zostaną mi za nią zwrócone na dniach (dzwoniłem do komputronika).

Mianowicie poszukuję karty graficznej do 800 złotych. Alee …

Mój sprzęt to I5-2500K (póki co nie jest kręcony) na chłodzeniu Scythe Mugen 2, Asrock P67 Pro3, 4 GB (2x2GB) RAM 1600 cl8 od Patriota (Za jakiś czas będę starał sprzedać ten ram i kupić 8GB), zasilacz to Antec EA 500D 500W Green 80+ bronze (odczytane z niego). Obudowa to Antec Sonata III, jest mała, nie ma organizacji okablowania, więc starałem się wszystko przepiąć jak tylko umiałem. Nie mogę sobie tez do niej zamontować dodatkowych wiatraków więc trzeba by to uwzględnić. Dysk to WD green 1TB, który jest bez bad sektorów jednak jest to SataII i potrafi go czasami przyciąć.

 

Przechodząc do sedna. Na karte mam MAX 800 ZŁOTYCH i chciałbym kupić NOWĄ kartę. Nie więcej. Już raz dałem się skusić na RX 470 od Gigabyte i żałuję, ponieważ był to piekarnik a nie grafika dzięki czemu straciłem czas i pieniądze (może 30 złotych to nie dużo, ale dla kogoś kto ma ograniczony budżet to zawsze coś).

 

Mam pare wymagać co do karty. Zamierzam grać w gry typu: Wiedźmin 3 (to jest priorytet) + jakies Far Cry 3-4. Do tego Diablo 3 i WoW, mimo, że nie mają jakiś super wymogów to chce karte kupić przyszłościową, nie na rok czy dwa tylko do oporu. Czyli pewnie jakieś 3 do 5 lat jak się uda ;)

Najważniejszy cel to uruchomienie Wiedźmina 3 na bardzo wysokich ( lub same wysokie, bez średnich) a wiem że to możliwe na tym co mam i co ewentualnie dokupię. Kultura pracy też się liczy i to bardzo. Nie mówie, że karta ma być super cicha, ale w granicach przyzwoitości powinno to być spełnione (Niestety Gigabyte tego nie potrafiło zapewnić :P). Pobór prądu też odgrywa ważna rolę, nie chce żeby mi karta ciągnęła prądu takie ilość że granie to będzie święto.

 

Mam nadzieje, że uda się coś znaleźć rozsądnego w tej cenie.

Od razu mówię, że więcej niż te 800 złotych nie dam. Chyba że znajdzie się w tej cenie MSI nowy, ze sklepu. (Wiem, że teraz na proline jest za 850, ale licząc wysyłke wychodzi już 880) Więcej nie dam bo nie mam a poza tym nie chce wydać na kartę więcej niż jest równa wartość pozostałych komponentów ;)

 

Jednak mam pewien dylemat. Czy może lepiej byłby odłożyć 200 złotych od budżetu na kartę i kupić lepszą obudowę, która pozwoli na dodatkowe wentylatory co zapewni lepszy przepływ powietrza + dokupić RAM i wziąć GTX 1050TI czy zostać póki co przy tej obudowie i 4 GB a kupić lepszą grafikę która posłuży dłużej i będzie lepsza od GTX? A dopiero koło maja zainwestować w RAM i obudowę?

 

Tylko sprawa zasilacza też jest ciutkę skomplikowana, bo nie wiem czy uda się z nim jakąś organizacje okablowania sensowną zrobić bo przewodu wychodzą z niego hurtem i może być ciężko je rozdzielić tak żeby wszystko ładnie załapało i się z tyłu umocowało.

Ewentualnie może wstrzymać się teraz z zakupem karty, a wymienić w/w rzeczy, a karte zakupić w okolicy maja/czerwca po maturze? Może do tego czasu coś stanieje a może i VEGA wyjdzie i też ceny starszych układów spadną?

 

Niestety na oba warianty nie mogę sobię pozwolić na raz. Już 800 złotych uzbierać było ciężko, więc chce te pieniądze zainwestować dobrze. Póki co po „przeprawie” z Gigabyte nie jestem zadowolony

i ciutke mam obawy, że kupując nawet od MSI trafie na gorszą sztukę.

 

Mam nadzieje, że pomożecie mi coś wybrać i doradzić?

 

Tylko proszę wziąć pod uwagę, że przez jakiś czas wgl nie będę miał finansów na modernizację komputera, więc jak go teraz rozbuduję tak już pewnie zostanie.

 

Pozdrawiam :)

 

Dodam tylko, że grać będę w fullhd, a system to Windows 8.1 i przesiadać się nie będę póki co na nic innego :)

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę musisz zdecydować czy chcesz nową czy używaną kartę.

 

Jeśli nowa to raczej tylko jakiś Geforce 1050Ti 4 GB , taniej można używaną na gwarancji Geforce 960 4 GB 500-550 zł jak dobrze trafisz, ale nie wiadomo długo będzie wsparcie. Jest też szansa na wyrwanie w tej kwocie Geforce 970 jednak musiałbyś dobrze poszukać. Te karty mają przyzwoity pobór prądu. Jednak pozostaje kwestia wsparcia sterowników, nie wiadomo długo będą wychodziły optymalizacje do gier dla tej architektury. Tutaj 1050Ti będzie prawdopodobnie z 2-3 lat co najmniej miała wydawane optymalizacje.

 

Starsze radeony raczej można wykluczyć skoro chcesz mieć przyzwoity pobór prądu.

Przykład: https://www.caseking.de/en/vtx3d-radeon-r9-390-dual-fan-8192-mb-gddr5-bulk-gcvt-067.html

 

Jednak będzie to karta prawdopodobnie cieplejsza i głośniejsza od Radeona RX 470 od Gigabyte, którego posiadałeś. Zaś wydajnością przebije wszystkie inne propozycje. Równać może się co najwyżej z nią być może Geforce 970.

Link to post
Share on other sites

Tylko czy przy zakupie MSI (z Proline) jest duża szansa na podobną suszare w mojej obudowie?

W GB dochodziło do 85 stopni, dopiero przy 1800rpm schodziło na te 70pare

 

Chodzi mi o samą pracę w obudowie

Edytowane przez menntu
Link to post
Share on other sites

warto jednak zaznaczyć, że gtx1050ti będzie znacząco gorszy od rxa470, ja bym chyba jednak dopłacił parę dyszek i kupił coś lepszego niż gigabyte.

 

zależy od gier, rx470 w niektórych ma znaczącą przewagę, ale np w Project Cars czy w GTA5 5 porównywalny albo ledwo co wydajniejszy,

 

http://pclab.pl/art72940-17.html

http://pclab.pl/art72940-20.html

 

a cena jednak jak na razie sporo wyższa (też dużo przeglądałem zanim kupiłem 1050ti) poza tym w grach , które podał autor 1050ti spisuje sie rewelacyjnie, w Wieśku all high można grac 50-60 kl/s, nawet mozna sie pokusić niektóre ustawnienia wyzej ustawić, reszta gier to starsze tytuły że nie ma co nawet o nich wspominać (FC4 chodzi znakomicie, bo akurat ogrywam ;) )

 

a nawet spójrzmy na Resident Evil 7, ustawenia b.wysokie 1080p

http://pclab.pl/art72889-3.html

- niby 17% szybszy rx ( co nie jest jakimś miażdzącą przewagą) ale minimalny fps podcza testu spadał mu niżej niz w 1050ti , więc imo nie można też tej karty od razu skreślać, moze sie okazać, ze w nowych tytułach pod dx11 wcale dużo nie będzie odstawać od rx470

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

W sumie, 1050 od Zotaca tak źle się nie prezentuje. Liczac że kosztuje jakieś 660 zł + 5 lat gwarancji nie wydaje się złym pomysłem. To co zostanie można być zainwestować w nowy RAM a obecny sprzedać o ewentualnie pokusić się potem o nową obudowe z jakimiś wiatrakami które powietrze do środka dostarczą

Link to post
Share on other sites

@k0chan

 

 

Według ciebie 14fpsów w gta5 to mała różnica? (w sumie nie zauważyłem pierwszego zdjęcia co nie zmienia faktu, że zależnie od lokacji radzi sobie raz jedna karta raz druga lepiej), wybrałeś Project cars gra jest robiona przez zielonych i każdy radeon tam radzi sobie co najwyżej biednie ja mógłbym równie dobrze podać DOOMA bo rx dobrze sobie radzi w vulcanie gdzie ma 40klatek więcej niż gtx. 

 

A gier na dx11 będzie jednak coraz mniej i jednak Radki sobie lepiej radzą w dx12/vulcan niż gtxy. 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

@k0chan

 

 

Według ciebie 14fpsów w gta5 to mała różnica? (w sumie nie zauważyłem pierwszego zdjęcia co nie zmienia faktu, że zależnie od lokacji radzi sobie raz jedna karta raz druga lepiej), wybrałeś Project cars gra jest robiona przez zielonych i każdy radeon tam radzi sobie co najwyżej biednie ja mógłbym równie dobrze podać DOOMA bo rx dobrze sobie radzi w vulcanie gdzie ma 40klatek więcej niż gtx. 

 

A gier na dx11 będzie jednak coraz mniej i jednak Radki sobie lepiej radzą w dx12/vulcan niż gtxy. 

100 a 115 fps ? :D niezłe , przy 25 kontra 40 bym sie zgodził, ze to dużo, ale przy ponad 100 jak nie masz włączonego licznika fps to gwarantuje ci , ze nie zauważysz tej różnicy ;)

pisałem , ze znajda sie gry , gdzie rx jest sporo wydajniejszy, ale i znajdzie sie sporo ze ta różnica nawet 20% nie będzie wynosiła

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Co do Projektu to on mnie nie interesuje. GTA może kiedyś kupię :)

 

Tylko w sumie, RX tak czy siak będzie lepiej wspierany za ten rok czy dwa. Może akurat wyjdzie coś co mnie zachwyci i tu z GTX może być problem większy niż z RX :/

Ciężka sprawa... Szkoda, że dziś najniższa półka cenowa kart to 700 złotych a tak naprawdę nie ma za to nic co pozwoli na wysokie detale w nowych grach

Link to post
Share on other sites

przy gtav jest napisane medium/high  a nie high/ultra jestem pewien, że przy ultra już tak kolorowo nie było z gtxem 

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2016/08/gfx_radeon_rx470/charts/gta5_1920.png

 

 

Gtx1050ti jest gdzieś na poziomie gtx960/380x więc różnica jest znaczna miedzy medium a ultra... 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Co do Projektu to on mnie nie interesuje. GTA może kiedyś kupię :)

 

Tylko w sumie, RX tak czy siak będzie lepiej wspierany za ten rok czy dwa. Może akurat wyjdzie coś co mnie zachwyci i tu z GTX może być problem większy niż z RX :/

Ciężka sprawa... Szkoda, że dziś najniższa półka cenowa kart to 700 złotych a tak naprawdę nie ma za to nic co pozwoli na wysokie detale w nowych grach

jak masz kabze to pewnie ze bierz rx tylko wtedy jakies 4,2ghz minimum na tym cepie, bo inaczej bedzie ci chodził jak gtx1050ti albo jeszcze gorzej

Link to post
Share on other sites

Poki co podkręcać nie mam możliwości bo nie mam na to czasu i warunków.

Co do kasy to chciałem się zmieścić do 800 złotych. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że jak już to kupie to będzie na te 4 lata (oby jak najdłużej) to będę próbował rozbierać i kupić MSI z Proline. Jeżeli nie dozbieram to biore zotaca, ram i obudowę :)

Chyba nic lepszego się nie wymyśli

Link to post
Share on other sites

Na dobrą sprawę jak kupisz nawet znów tego samego Gigabyte ( wiem wiem sam ich nie lubię, ale jednak jest tani...) Możesz robić Undervolting i zbijesz jego temperaturę. Ja na moim dziadku r9 290 jak zrobiłem undervolting to karta ma 70stopni przy wentylach o ile pamiętam na 40%... 

Link to post
Share on other sites

To też racja. Skoro ma posłużyć to niech służy całość a nie polsrodki.

Jak by wszystko dobrze poszło to kartę zamówie w czwartek.

 

A co do proca, to myślę że nawet na bazowych nie będzie tragedii z RX, podkręcić zawsze będzie można a póki jest standard to też będzie musiał sobie jakoś radzić :)

To też racja. Skoro ma posłużyć to niech służy całość a nie polsrodki.

Jak by wszystko dobrze poszło to kartę zamówie w czwartek.

 

A co do proca, to myślę że nawet na bazowych nie będzie tragedii z RX, podkręcić zawsze będzie można a póki jest standard to też będzie musiał sobie jakoś radzić :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...