Skocz do zawartości

Dual channel 2x4 + 1x8?


Recommended Posts

Witam. Mam ramy kingstona 2x4 ddr3 L 1866 w jednym kanale i teraz muszę dokupić kolejne 2x4 czy może być 1x8 żeby to rozbudować? Sprawa o tyle skomplikowana, że nigdzie w sensownej cenie nie znalazłem 2x4 ddr3L 1866 :( Nie wiem jak to ugryźć aby było najkorzystniej bo jak rok temu przechodziłem na skylake to wiozłem płytę asus b150 progaming pod ddr3 z myślą taką, że ze starego zestawu będą już te ramy ddr3 i zaoszczędzę trochę na ramie, a teraz okazuje się, że źle zrobiłem i trzeba było od razu w ddr4 iść :/

 

Jakaś propozycja jak to najsensowniej rozwiązać aby rozbudować do 16 GB?

 

Komputer planuję użytkować jeszcze przez 2 lata:

 

CPU i5 6600

GPU gtx 970

Mobo ausu b150 progaming d3

PSU TT 530W 

 

Te pamięci działają na 1.35V a w opisie płyty jak i po różnych forach czytałem do skylake ram z napięciem poniżej 1.5V

Edytowane przez SupCore
Link to post
Share on other sites

tej jednej kości na pewno nie będziesz mieć wtedy dwukanałowej, a nie wiem jak się zachowa płyta w przypadku pozostałej poary spiętej w dual ddr, czy nie wyłączy dwukanałowości, wydajność może mocno spaść w grach, pomimo dołożenia ramu...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do pomysłu 2x4GB + 8GB jest oczywiście dobry ( dual channel się załączy ), później będziesz mógł dołożyć kolejną 8GB w przyszłości i też się dual channel załączy 

http://www.intel.com/content/dam/support/us/en/images/motherboards/desktop/sb/img/dualwith3.jpg

 

( takie ustawienie, tylko pojemności większe )  

Ogólnie to trochę szkoda DDR3L pod B150 ładować 

Co do napięci, to raczej zostań przy kościach DDR3L 1.35V ( bo były już problemy z zwykłymi DDR3 1.5V ) 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do pomysłu 2x4GB + 8GB jest oczywiście dobry ( dual channel się załączy ), później będziesz mógł dołożyć kolejną 8GB w przyszłości i też się dual channel załączy 

 

 

 

Tak tylko co z wydajnością takiego połączenia? połowa ramu będzie mu chodziła z przepustowością 2x większą, a druga połowa nie, dołożenie po niedługim czasie kolejnej kości 8GB ma sens jak najbardziej, tylko żeby to zrobić przed planowaną wymianą komputera (za 2 lata jak napisałeś) do tego czasu przewiduje że nie będzie potrzeby w (typowym użytkowaniu do gier) zwiększania pamięci powyżej 16GB, a po wymianie sprzętu na nowszą generację na pewno zmieniać będziesz też i ramy na DDR4 a być może DDR5 jeśli się pojawią.

 

Różnice w wydajności w grach pomiędzy jednokanałowymi pamięciami a dwukanałowymi pamięciami pokazuje ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=sQz4XmEFbTU&t=2s

 

Potrafi sięgać 13 fps! Uważam że ma to kolosalne znaczenie które wydaje mi się nie zrekompensuje w żadnym przypadku "potencjalność rozbudowy" tego sprzętu, bo i tak go zmieni do tego czasu. (Mogę się mylić i być może czekasz aż potanieją za rok ramy DDR3 ze względu na ich powolne wypieranie przez nowsze DDR4, żeby dokupić kolejną kość 8GB)

 

Jesli nie, a liczy się wydajność na teraz to radzę raczej wziąć drugą parę 2x 4GB  :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Tak tylko co z wydajnością takiego połączenia? połowa ramu będzie mu chodziła z przepustowością 2x większą, a druga połowa nie,

 

Mylisz z flex channel ( tu normalne dual channel się załącza na całych 16GB traktując 2x4GB "jak jedną kostkę", zaleta dużej elastyczności 2 kanałowych kontrolerów ) 

jest to symulowane dual chanel ( na 2 kanałach, ale wydajnością nie ustępuje zwykłemu ) 

Ps. nie zagłębiaj się w użytą tutaj terminologie kanału ( tak przynajmniej rozumiecie o co chodzi ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Mylisz z flex channel ( tu normalne dual channel się załącza na całych 16GB traktując 2x4GB "jak jedną kostkę", zaleta dużej elastyczności 2 kanałowych kontrolerów )  jest to symulowane dual chanel ( na 2 kanałach, ale wydajnością nie ustępuje zwykłemu ) 
 

 

Myślałem że takie połączenie było mozliwe na niegdysiejszych chipsetach nVidii (miałem kiedyś płyte Asusa na nForce 4 SLI), Co do chipsetów Intela wydawało mi się że czegoś takiego nie umożliwiają, mój błąd wynikający z niedostatecznej wiedzy :)

 

W takim razie jeśli kokos gwarantuje Ci poprawne działanie, a kość 8GB uruchomi ci się w parze z 2x 4GB w dwu kanałowości, faktycznie tańszym rozwiązaniem będzie zakupić tę pojedynczą kość 8GB. Po prostu z mojego doświadczenia w składaniu komputerów wynika że coś co powinno działać, nie zawsze tak robi lub nie robi to tak jak to powinno być :)

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Wszystko działa. Szkoda mi było dawać prawie 300 zł za nówkę z uwagi, że za jakiś tam czas będę prawdopodobnie zmieniał procka i czy na amd, czy intela i tak bez zakupu nowego DDR4, a może i 5 się nie obejdzie. Udało mi się wylicytować na allegro za 160 zł kosteczkę o tych samych parametrach i smiga aż miło w dualu przy połączeniu 1x8 + 2x4.  Od razu czuć boosta np w playerunknow`s battleground.

 

Dzięki za pomoc na pewno się komuś innemu też przyda ten wątek. Trochę odkopałem temacik ale wypadało napisać, że działa i podziękować za wyjaśnienia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...