Skocz do zawartości

GTX 1060 Problem


Recommended Posts

Cześć,

 

Jestem świeżo po zakupie karty GTX 1060 Jetstream.

Mam z nią niestety spory problem.

 

W grach (Wiedźmin 3 i GTA V) występują dziwne spadki/dropy FPS które uniemożliwiają komfortową rozgrywkę. Wygląda to tak, że gdy w grze nic nie wykonuję, FPSy zazwyczaj utrzymują się na stałym poziomie(aczkolwiek są okazjonalne odstępstwa). 

 

Przy jakichś bardziej skomplikowanych czynnościach (np podczas używania znaku Aard w Wieśku na wielu przeciwnikach, lub przy kraksach/strzelaninach w GTA) gra potrafi się na sekunde zatrzymać, licznik FPS pokazać 20/30/40. Po czy gra prze kolejną chwilę zaczyna działać w miarę normalnie.

Czasami spadki pojawiają sie przy zwykłym przemieszczaniu się w grze bez większych fajerwerków

 

Nie wiem co jest przyczyną tego stanu rzeczy, na samym początku po instalacji karty, takie GTA V działało gorzej i miało dropy przy ustawieniach, przy których moja poprzednia karta (R9 280X) śmigała bez dropów w 60 klatkach.

 

 

Aktualne FPS w grach pomijając nagłe dropy:

 

Wiedźmin 3 - Full HD, Uber bez hairworks: 40-60 FPS (Vsync)- wyraźnie rwie

GTA V (ustawienia b. wysokie): głównie stałe 60 FPS. - delikatnie "rwie" przez cały czas

 

Konfiguracja PC:

CPU i5 2500K OC 4,5 GHz

RAM 2x4GB Crucial Ballistix 1600 Mhz

Mobo:MSI P67A-GD65

SSD: Gry i system na BX100 250 GB (ledwie 10 GB wolnego miejsca, jeśli to może mieć jakieś znaczenie)

Zasilacz: Corsair CX500M

 

Do tej pory wgrałem najnowszy BIOS do płyty głównej, i przeinstalowałem sterowniki przy użyciu Display Driver uninstaller.

 

Nagłe spadki FPS nie występowały na R9 280X,.

Edytowane przez raisroc
Link to post
Share on other sites

Odinstalowałeś poprawnie sterowniki (po AMD)? Pobierz:
http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
Skasuj wszelkie sterowniki za pomocą powyższego programu, a następnie pobierz najnowsze sterowniki nVidia dla Twojego systemu (http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl).

Z jakiego Windowsa korzystasz? Wejdź w panel sterowania > opcje zasilania > zmień ustawienia dla magistrali PCI Express.

Link to post
Share on other sites

W pierwszym poście już napisałem, że używałem tego programu do odinstalowania sterowników AMD, nie pomogło.

Używam Windows 7 ENG, ustawiałem wcześniej settings w Power Options na High performance, w Advanced settings w PCI-E w Link state power management miałem off. 

Edytowane przez raisroc
Link to post
Share on other sites

Ustaw w sterowniku nvidi opcje z optymalna moc karty na maksymalna wydajność. Przy zmianie karty z gtx 960 na 1060 wszystkie ustawienia w sterowniku nvidi się zresetowały na domyślne i u mnie również powodowało dziwne akcje, i karta nie działała z maks mocą.

 

Edytowane przez MariuszB35PL
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zresetowałem ustawienia BIOSu, bo miałem jedynie podkręcony procesor i nadal mam to samo.

 

Przypomniałem sobie, że do komputera mam podpięty jeszcze jeden dysk, stary HDD 250GB, który dawniej robił u mnie za dysk systemowy. Jest na nim nadal zainstalowany ten sam Windows co na SSD, i podczas startu komputera mam dwie opcje wyboru systemu (2 x Windows 7). Pamiętam, że przy dokupieniu SSD, system ze starego dysku już nawet do końca nie startował. 

Niemniej, przy instalacji świeżego Windowsa na SSD, miałem wszystkie trzy dyski podłączone do PC (w tym jeszcze WD Blue który robił/robi za magazyn). 

 

Pomyślałem więc, że to może ten stary dysk mógł mieć jakiś wpływ na zaciachy w grach (co jednak nie występowało przed podpięciem nowej karty, FPS był niższy, ale stabilny) i postanowiłem sprawdzić co się stanie, gdy stary dysk odłączę. Stało się jedynie to, że system z SSD w ogóle nie startuje bez podpiętego starego HDD mimo, że system instalowałem osobno na SSD (co prawda przy podłączonych wszystkich dyskach). Czy możliwe, że jakieś pliki od systemu z SSD, znajdują się na starym HDD?

 

Nie wiem czy to w ogóle może mieć jakiś wpływ na dolegliwości w grach, ale nadal nie znalazłem rozwiązania problemu.

Co ciekawe, ostatnio GTA działało w miarę dobrze, po czym następnego dnia znów cięło się jak młodzi Japończycy.

 

Jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

Może problem leży w V-Sync? Ustaw V-Sync w panelu nVidia na kontrolowany przez aplikację, a w grze go wyłącz i sprawdź, czy nadal będą występowały spadki.

Co do dysku, to jedynym rozwiązaniem, które przychodzi mi do głowy jest RAID. Jeżeli miałeś połączone dyski w macierz (np. RAID 0), to utrata któregokolwiek z dysku spowodowałaby taki problem.
Dysk podłączony do pierwszego dostępnego portu SATA? Ustaw w opcjach rozruchu dysk SSD, jako pierwszą pozycje bootującą.

Link to post
Share on other sites

Może problem leży w V-Sync? Ustaw V-Sync w panelu nVidia na kontrolowany przez aplikację, a w grze go wyłącz i sprawdź, czy nadal będą występowały spadki.

Sprawdzałem, to nie to. Bez Vsync mam dodatkowo okropne smuzenie w grach. Nawet w tescie OCCT byly spadki FPS i podobne przyciecia animacji. Nigdy nie bylo 100% uzycia GPU ani CPU.

 

Dysk podłączony do pierwszego dostępnego portu SATA? Ustaw w opcjach rozruchu dysk SSD, jako pierwszą pozycje bootującą.

 

SSD jest ustawiony jako pierwsze urządzenie bootujące, nie wiem do którego portu SATA jest podłączony.

Bez starego dysku woła o wybranie urzadzenia bootujacego mimo ze w BIOSie jest SSD widoczny i wybrany jako boot device.

Gdy stary dysk jest podlaczony, mam mozliwosc wyboru dwoch systemow.

Edytowane przez raisroc
Link to post
Share on other sites

Masz płytę z Windowsem, lub możliwość dostania się do narzędzie naprawiania Windows? Prawdopodobnie na starym dysku miałeś MBR (sektor rozruchu dla Windows).
Poczytaj poniższe:
http://www.thewindowsclub.com/repair-master-boot-record-mbr-windows

Jeżeli dostaniesz się do powyższego menu (Windows recovery menu), to stamtąd będzie już z górki. Jeżeli na chwilę obecną nie da rady się tam dostać, to potrzebna będzie Ci płyta z Windowsem.

Link to post
Share on other sites
Którą dokładnie opcję masz na myśli? Bo wydaje mi się, że już wszystkie ustawiłem na "Maximum Performance" i dropy dalej są.

 

Zdaje się, że spada wtedy użycie GPU, screen z gry w Wiedźmina 3:

GPU_Usage.jpg

Chodzi o tą opcje w sterowniku nvidi https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161031/ced5aae71ce629f598b46c57ee6b78d3.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Którą dokładnie opcję masz na myśli? Bo wydaje mi się, że już wszystkie ustawiłem na "Maximum Performance" i dropy dalej są.

 

Zdaje się, że spada wtedy użycie GPU, screen z gry w Wiedźmina 3:

GPU_Usage.jpg

 

Panel sterowania nvidia - zarządzanie ustawieniami 3D - ustawienia globalne lub ust. programu (dla gry) - szukaj tryb zarządzania energią (preferuj maksymalną wydajność.

 

 

 

 

Wyprzedziłeś mnie :) ale i też pomogłeś

 

 

Ten dynamiczny zegar w pascal wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.W GTA5 nie dało się grać a dzięki temu ust. podnosi Boost Clock.Jest lepiej.

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Czy możliwe, że jakieś pliki od systemu z SSD, znajdują się na starym HDD?

Być może zmieniałeś jakieś ustawienia pliku wymiany jak zaczelo ci brakować miejsca?

 

Ogólnie dziwny problem. Po wymianie samej karty i usunieciu starych sterowników w trybie awaryjnym nie powinno tak być. Musiałeś w czasie wymieniania karty zrobić coś jeszcze, co spowodowało ten problem. Możliwe właśnie że coś z dyskami lub miejscem na dysku.

 

Plik wymiany powinien być ustawiony na w miarę szybkim dysku i jako "system managed size".

 

A temperatury na procesorze są ok?

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

skoro masz w bootloader dwa windows (hdd ssd)

 

to bootloader jest na hdd instalator podpiło się pod stary boot

 

ReznoR

 

Zmień miejsce SWAP z dysku systemowego na dysk inny zapisz ustawienia uruchom ponownie. Potem wyłącz kompa odepnij dysk na którym jest Swap i odpal kompa system odpali się normalnie bez dysku na którym jest swap 

 

Po podłączeniu dysków system już wiedział co gdzie jest i ustawił początkowe miejsce swap na dysku F

 

 

Przy dyskach w Raid 0 był by komunikat brak systemu zmień nośnik.

Wiec teoria upadła a raczej dwie. SWAP oczywiście na WD Greean (wolny dysk zero problemu)

 

Ustawienia fabryczne w sterowniku NV i to samo w panelu sterowania oszczędzanie energii na zrównoważony i reset tej opcji

 

PS Odpal sobie Benchmark Valley lub Heaven i zobacz czy karta ma spadki Gpu Usage

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

 

 

Zmień miejsce SWAP z dysku systemowego na dysk inny zapisz ustawienia uruchom ponownie. Potem wyłącz kompa odepnij dysk na którym jest Swap i odpal kompa system odpali się normalnie bez dysku na którym jest swap Po podłączeniu dysków system już wiedział co gdzie jest i ustawił początkowe miejsce swap na dysku F

Prawdę powiedziawszy nie zupełnie rozumiem o co tu chodzi, a filmu nie da się otworzyć (jest prywatny). SWAP, czyli rozumiem, że chodzi o przestrzeń wymiany, tak? Jak to się ma to problemów z sektorem rozruchu?
Trzeba naprawić MBR, a dokładniej ustanowić go na nowym dysku (innymi słowy, przenieść bootloader Microsoftu z HDD na SSD). Nie znam opcji, która pozwoliłaby zwyczajnie taki bootloader przenieść z jednego dysku na drugi, wiec sugeruję użycie płyty z Windowsem i naprawę (zainstalowanie nowego bootloadera i utworzenie tablicy rekordów/systemów) przez wiersz poleceń.
Link to post
Share on other sites

Film sie przerabia prawa autorski muza w tle dlatego prywatny a sugestia tyczy się wypowiedzi ReznoR

 

Wypinasz dyski wszystkie po za systemowym ssd i robisz naprawę z 5 min to trwa i masz boot na ssd

 

https://www.back2gaming.com/news/contests-and-giveaways/id-cooling-hunter-duet-cpugpu-aio-water-cooler-review/

 

HunterDuet_Graphs.jpg?w=1000&ssl=1

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Chodzi o tą opcje w sterowniku nvidi 

 

Panel sterowania nvidia - zarządzanie ustawieniami 3D - ustawienia globalne lub ust. programu (dla gry) - szukaj tryb zarządzania energią (preferuj maksymalną wydajność.

Miałem ustawione tak:

maximum_performance.png

 

Być może zmieniałeś jakieś ustawienia pliku wymiany jak zaczelo ci brakować miejsca?

 

Plik wymiany powinien być ustawiony na w miarę szybkim dysku i jako "system managed size".

Nic nie zmieniałem, jak sprawdzić na którym dysku mam to ustawione?

 

A temperatury na procesorze są ok?

Raczej tak, nie przekraczają normy, poza tym FPS lecą w dół od razu zanim cokolwiek zdąży się nagrzać.

 

 

Ogólnie dziwny problem. Po wymianie samej karty i usunieciu starych sterowników w trybie awaryjnym nie powinno tak być.

Usuwałem nie w trybie awaryjnym, tylko w normalnym. To coś zmienia?

 

Musiałeś w czasie wymieniania karty zrobić coś jeszcze, co spowodowało ten problem.

Jeśli tak, to co takiego? Po prostu wyciagnąłem poprzednią kartę, włożyłem nową, odpaliłem kompa, odinstalowałem stare sterowniki, zainstalowałem nowe. Ręcznie. Potem tym programem z guru3d. 

 

 

PS Odpal sobie Benchmark Valley lub Heaven i zobacz czy karta ma spadki Gpu Usage

OK, ściągnę, odpalę i podrzucę wyniki.

 

BTW w trakcie pisania postu komputer się zawiesił, ekran zrobił się czarny i po chwili wyskoczyło:

 

stopped_working.png

Link to post
Share on other sites

No i usuwanie DDU koniecznie w trybie awaryjnym.

Usuwałem jeszcze raz w trybie awaryjnym. komp sie restartowal, wlaczal sie tryb awaryjny, sterowniki usuwalo. Dla pewnosci usuwalem stery AMD, potem Nvidia i ponownie instalowalem sterowniki.

 

zmień sterownik ekranu nowszy starszy do testów 

Testowałem w grach najnowszy i jeden starszy, teraz zainstalowałem jeszcze starszy który poszedł w benchmarku.  Dropy w GTA dalej obecne.

 

Ściągnałem benchmark Valley, odpaliłem na test z AAx8, Ultra.

 

Zaciachów mniej niż w GTA, za pierwszym razem w teście Valley było ich więcej, później było lepiej ale też stop-klatki były. 

Tutaj wykres z użycia CPU i GPU:

cpusage.jpg

 

Niskie użycie procka, wyraźne spadki użycia GPU. Jeśli nie znajdę szybko rozwiązania problemu, to bede musial oddac karte.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...