Skocz do zawartości

Toshiba’s P300 3TB - SMART (C0) Unsafe Shutdown Count


Recommended Posts

Panowie zauważyłem coś niepokojącego przy nowym dysku Toshiby P300 3TB (HDWD130EZSTA) podczas odczytu SMART

Mianowicie jak uruchamiam komputer to automatycznie wzrastają parametry
(0C) Ilość włączeń dysku
(04) Ilość cykli start/stop

 

Generalnie wszystko w tym zakresie jest OK ale niestety zauważyłem coś bardziej niepokojącego, mianowicie chodzi o parametr (C0) Unsafe Shutdown Count.

Dysk był włączony 5 razy a za każdym razem zlicza mi parametr (C0) Unsafe Shutdown Count. Z tego co widzę nawet jest już 6 razy (może dlatego że nie wyłączyłem komputera na noc i dysk się wyłączył) ?
Komputer wyłącza się prawidłowo więc nie wiem co tutaj się dzieje. Może te dyski tak mają?

 

Dodam tylko że mam drugi dysk już kilkuletni (SAMSUNG HD204UI 2TB) i tam akurat przy 2482 rozruchach dysku parametr (C0) ma wartość 0

 

Proszę o pomoc bo nie wiem co robić. Czy dysk już trzeba oddać do reklamacji po niespełna tygodniu pracy??

 

 

Zamieszam też SMART:

fcc6ca2d4529.png
 

 

---
Pozdrawiam
Rafał

 

 

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, ten parametr nie jest krytyczny, po drugie nie wiemy jak dokłądnie Toshiba, a jak Samsung zlicza ten parametr. 
Po trzecie definicja tego atrybutu to : "Ilość cykli zaparkowania głowic przy załączonym zasilaniu. Przy każdym wyłączeniu dysku głowice są parkowane w bezpiecznym miejscu. Ten atrybut zlicza ilość parkowań."
i to" "This parameter is considered informational by the most hardware vendors. The value is counted every time the heads are loaded off the media (i.e. every time the machine is powered down, put to sleep or is idle)."
czyli nie jest niczym dziwnym, że może go zliczać przy bezpiecznym wyłączeniu komputera, lub przy uśpieniu. 

Dawniej trzeba było parkować głowice komendą, przed wyłączeniem zasilania. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja u siebie parametry C0 i C1 mam podpisane 
192(C0) Power-Off_Retract_Count  1349
193(C1) Load_Cycle_Count             619023

pierwszy zlicza resety, odmontowania itp ( parkowanie przy załączonym zasilaniu ) 
Drugi zlicza zwykłe parkowania   ( a że mam wd green to mam ich mnóstwo ) 
Tak to u mnie liczy
U ciebie zlicza je jednakowo C0 = C1

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...