Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam mały problem, mianowicie przesiadłem się z win 7 pro na win 10, jedyna karta jaką obecnie mam w PC to właśnie integra z 6600k i zauważyłem, że zarówno cpu-z jak i hw monitor nie pokazują mi danych na jej temat, dodatkowo, odpaliłem wiedźmina 2, i zarówno fraps jak i msi afterburner pokazują mi kilkanaście klatek (13-20) a w moim mniemaniu gra chodzi całkiem płynnie. Dorzucam zrzut z cpu-z i hw monitor

 

https://zapodaj.net/aeb0c2a8e8aad.png.html

 

dodatkowo zauważyłem, że nie mogę zainstalować Management Engine Interface, przy próbie instalacji (ze strony asusa) moja płyta to asus z170 pro gaming, wyskakuje błąd krytyczny.

Link to post
Share on other sites

Ja używam HW info i u mnie wszystko odnośnie HD 530 pokazuje jak trzeba, nie wiem jak by było w HW monitor.
Z frapsem i podobnymi programami od mierzenia fps jest coś dziwnego na hd 530. Nie wiem jeszcze z czego to wynika, ale np. gta 5 w 1280x1024 (max dla monitora zastępczego) na wysokich ustawieniach bez AA i [na oko] chodzi w 20-30 FPS (średnio 25-28). Ale jak już włączę już np. frapsa to pokazuje 15-20 klatek i faktycznie tyle jest i czuję to że już się nie da grać i są opóźnienia w sterowaniu.

Co do sterowników to trudno powiedzieć, może po przesiadce czegoś nie zainstalowałeś lub system sam czegoś nie pobrał. 7 a 10 trochę się różni i mogą być nieco inne sterowniki gdzieś.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Ja używam HW info i u mnie wszystko odnośnie HD 530 pokazuje jak trzeba, nie wiem jak by było w HW monitor.

Z frapsem i podobnymi programami od mierzenia fps jest coś dziwnego na hd 530. Nie wiem jeszcze z czego to wynika, ale np. gta 5 w 1280x1024 (max dla monitora zastępczego) na wysokich ustawieniach bez AA i [na oko] chodzi w 20-30 FPS (średnio 25-28). Ale jak już włączę już np. frapsa to pokazuje 15-20 klatek i faktycznie tyle jest i czuję to że już się nie da grać i są opóźnienia w sterowaniu.

 

Co do sterowników to trudno powiedzieć, może po przesiadce czegoś nie zainstalowałeś lub system sam czegoś nie pobrał. 7 a 10 trochę się różni i mogą być nieco inne sterowniki gdzieś.

Zechcesz podesłać screen z hw info?

 

edit: tobie też tak skaczą zegary cpu w hw monitor?

Edytowane przez youngroscoe
Link to post
Share on other sites

pobierasz plik na pendriva i z poziomu biosu opcją Ez Flash 2 robisz update. robisz dwa kliki a reszta robi się automatycznie


Ja u siebie robiłem update a mam bliźniaczą płytę tylko na Z97 i obyło się bez żadnych problemów. Robiłem aktualizację bo mi system odpalał za 2-3 razem po wciśnięciu przycisku power na obudowie. Teraz chodzi wszystko jak trzeba :)

Link to post
Share on other sites

Bios zaktualizowany, dziękuje uprzejmie za wskazówki:) a co do IMEI to sytuacja wygląda tak, kiedy próbuje zrobić to przez sterowniki dołączone do płyty mam coś takiego:

 

https://zapodaj.net/35b55ae2d1f2b.jpg.html

 

klikam instaluj i zaczyna instalować po czym nagle przerywa i prosi o reset, po resecie nadal ich nie ma

 

natomiast jeśli chodzi o sterowniki pobrane ze strony producenta, pobieram i mam coś takiego przy instalacji;

 

https://zapodaj.net/e757f0ebfdd67.jpg.html

 

do tego są dwa przeogromne pliki dziennika ale nie bardzo wiem jak je tu wstawić;)

Link to post
Share on other sites

Pomijając ten clean install systemu...
Jesteś pewien, że potrzebne ci to Intel Management Engine?

Ja to wywaliłem, bo stwierdziłem, że to nic nie daje.
Mam tylko:
Intel Rapid Storage Technology
Intel Graphics Driver
Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller
a także
Opencl_runtime_16.1_x64 - to do obliczeń OpenCL na procesorze.

Wszystkie pobierane manualnie.

Pozatym ten cały IME trzeba chyba najpierw aktywować w BIOS, i jest potrzebny tylko osobom które chcą specyficznie korzystać z jego funkcjonalności.
 

Short - The only time you need to install the ME driver is when you want *ANY* remote data communication to the PC.

Long -- The basic use of this hardware is for remote, the use of it's software is say a network MGR who has computers ( workstations ) that he wants to communicate with, instead of having to be physically be there. The MGR can do anything with the new versions of software. The software designed for IME ( intel management engine ) Inetl has changed, First Intel came out with MEI, started out with older chipsets. MEI has evolved, now there is AMT, which is now part of the VPro system.


Sterowniki Intela do grafiki pobierasz tutaj: https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics-Drivers

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

No to nie mam pojęcia co jest nie tak. Możesz ewentualnie jeszcze w trybie awaryjnym usunąć sterowniki przy pomocy Display Driver Uninstaller i potem uruchomić ponownie i zainstalować na czysto.

Link to post
Share on other sites

Hej, kolejna dziwna sprawa, mam póki co podłączony monitor lg 22 cale, model 3000 bodajże, mam go podpiętego pod hdmi, w związku z czym dźwięk również leci z jego głośników i w panelu na dole obok zegara w zakładce dźwięk widnieje jako 22lg3000 (audio dla wyświetlaczy intel®) jednak co jakiś czas mi go ordynarnie odłącza i dźwięku nie ma, i monitora też już nie ma w panelu dźwięk, natomiast obraz jest. Co to może być?

Link to post
Share on other sites

Wszystko...Ja bym na początek sprawdził innym HDMI ( podłącz kabel "odwrotnie" i sprawdź)

Zdarzyło się to póki co dwukrotnie ale póki co pomagał tylko restart, dziwi mnie to bo komputer jest nowiutki a monitor przez rok był podłączony do laptopa i nic takiego się nie działo.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to nie czasem wina najnowszych sterowników intela, są gdzieś chyba nie dopracowane póki co. Na sterach z płytki do płyty głównej u mnie tego problemu nie było. Przy najnowszych (nie beta) sterownikach też czasem dźwięk ginie po hdmi.
Polecam jeszcze mieć zainstalowany system w trybie UEFI, bo ten intel ma 2 biosy. W trybie legacy jest wersja vbios 1039 a w trybie uefi już 1046. 1039 jest jakby bardziej kompatybilny ale wolniejszy, natomiast 1046 jest szybszy ale czasami zbugowany.
Jako przykład na 1039 forza 6 beta chodzi sobie w 1280x1024 w 25-30 fps natomiast w 1046 już są artefakty na forzie o.0 .
Z kolei GTA5 na 1039 lubi się randomowo sypnąć i wyłączyć, a na 1046 chodzi jak w zegarku. (no dobra w średnio 25-28 fps na wysokich w 1280x1024)

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to nie czasem wina najnowszych sterowników intela, są gdzieś chyba nie dopracowane póki co. Na sterach z płytki do płyty głównej u mnie tego problemu nie było. Przy najnowszych (nie beta) sterownikach też czasem dźwięk ginie po hdmi.

Polecam jeszcze mieć zainstalowany system w trybie UEFI, bo ten intel ma 2 biosy. W trybie legacy jest wersja vbios 1039 a w trybie uefi już 1046. 1039 jest jakby bardziej kompatybilny ale wolniejszy, natomiast 1046 jest szybszy ale czasami zbugowany.

Jako przykład na 1039 forza 6 beta chodzi sobie w 1280x1024 w 25-30 fps natomiast w 1046 już są artefakty na forzie o.0 .

Z kolei GTA5 na 1039 lubi się randomowo sypnąć i wyłączyć, a na 1046 chodzi jak w zegarku. (no dobra w średnio 25-28 fps na wysokich w 1280x1024)

Mógłbyś podpowiedzieć jak to sprawdzić itd? Wydaje mi się że instalowałem w uefi ale pewności nie mam.

Link to post
Share on other sites

Jako że robiłeś upgrade z 7 do 10 i nie instalowałeś 10tki na czysto to jestem na 90% pewny że masz w legacy.
( 7ka obsługuje uefi ale bez odpowiednio spreparowanej płytki z 7ką i sterownikami pod chipset do skylake jest to chyba nie do zrobienia, choć mogę się mylić )

Pobierz HW info 64 i po uruchomieniu go wyskoczy małe okienko, wciskasz run (nic nie zaznaczasz).
I powinno wyskoczyć 2 okienka, jedno to system summary. I w nim gdzieś w prawym dolnym rogu pod parametrami pamięci powinno być:

Operating system UEFI BOOT - Jeśli jest na zielono napis uefi boot to znaczy że jest system zainstalowany pod uefi. Jeśli na szaro to masz go w trybie legacy.

Inna opcja jak to sprawdzić:

w windows 10 na przycisku start kliknij prawym klawiszem, otworzy ci się menu i tam wybierasz zarządzanie dyskami.
Pokażą ci się wszystkie dyski twarde na twoim pc, i w dolnej połowie okienka będziesz miał np. Dysk 0
. Klikasz na to dysk 0 prawym i wybierasz właściwości. Potem wyskoczy okienko i wchodzisz w nim w zakładkę woluminy.
I tam jeśli styl partycji będzie MBR to znaczy że masz w legacy, jeśli będzie GPT to masz w uefi.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jest uefi bo mam jedynie ssd a on jest pod gpt i inaczej nie szło ale rano to sprawdzę i dam znać, dzięki za cierpliwość!

Niestety widzę, że legacy, wrzucam screen z hwinfo https://zapodaj.net/0b79f0327ec5a.jpg.html

Teraz moje pytanie, rozumiem, że czeka mnie format i stawianie systemu od nowa, mam pobrać windows 10 ze strony ms? No i co jeśli miałem oryginalny klucz do 7 a aktualizowałem do 10, czy klucz się gdzieś zapisał, jak to wygląda w praktyce?

Link to post
Share on other sites

Ostatnio z tego co widziałem Microsoft pozwala na ściągnięcie specjalnego programu i zrobienie sobie ISO lub bootowalnego pendrive, a stare klucze ponoć już można używać do aktywacji 10. Wcześniej nie było to możliwe.

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz 10tkę zaktualizowaną do najnowszej, i masz przyznany cyfrowy klucz produktu to gdy zrobisz sobie płytkę lub pendrive z 10tką przy pomocy wspomnianego wyżej programiku od MS to przy czystej instalacji 10tki broń boże nie podajesz żadnych kluczy. On powinien aktywować się sam o ile dostałeś właśnie te cyfrowe uprawnienia.

 

Sprawdzić to możesz w:
start (lewym) > ustawienia > aktualizacja i zabezpieczenia > Aktywacja
I tu jeśli masz
Klucz produktu : system aktywowany przy użyciu uprawnień cyfrowych

 

to nie podajesz klucza, nawet nie próbujesz wpisywać. Dajesz że nie masz klucza i w ciągu 2-3 dni powinien się sam aktywować.

Co do instalacji 10tki w UEFI to niestety ale musisz usunąć z dysku najpierw przy instalacji 10tki lub 7ki w legacy partycje zrobione w MBR, czyli usunąć wszystko z dysku. Uruchomić ponownie i tym razem zabootować instalację 10tki pod uefi boot i wtedy on stworzy partycje już nie MBR a GPT i wtedy będziesz miał uefi boot. Jak dobrze sobie takie Uefi boot skonfigurujesz po instalacji w biosie to zobaczysz że komp ci powinien jeszcze szybciej startować ;)

Link to post
Share on other sites

Najpierw zabootuj instalkę 10tki normalnie z legacy, pousuwaj partycje. Jak usuniesz partycje to nie instaluj! tylko zresetuj po usunięciu partycji.
I po resecie odpal 10tkę instalkę w trybie uefi boot.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...