Skocz do zawartości

MSI GTX 970 - OC przy wysokich temperaturach


Recommended Posts

Siema.

Przymierzam się do OC karty, ale martwią mnie i tak wysokie temperatury przy graniu, nawet bez podkręcania. W Wiedźminie 3 80 stopni to norma, a to podobno raczej graniczna normalna temperatura dla tej karty. W takiej sytuacji jest sens brać się za OC? Czy może próbować zbić jakoś tę temperaturę? Niby mam miejsce na jeszcze jeden wentylator, ale nie wiem czy to dużo da, bo w obudowie jest trochę bałagan przez wolne kable z zasilacza (XFX 450, zalman z1) i nie bardzo jest jak to ładniej upchać.

 

No i jako że ze mnie leszcz, to jeszcze bym zapytał, czy ten poradnik jest legitny, głównie chodzi mi o ilość mhz przy podnoszeniu oraz o mój wniosek po ogarnięciu kilku poradników (w tym benchmarkowego) - kręci sie zawsze do oporu i do maksymalnej stabilnej wartości?

 

Rzeczony tutorial

Link to post
Share on other sites

 

 

kręci sie zawsze do oporu i do maksymalnej stabilnej wartości?

Kręci się tyle ile chcesz, im większy zegar osiągniesz tym wydajniejsza będzie karta, jednak tym większe temperatury itp.

 

Jeśli pociśniesz całkowicie do oporu może się okazać że w niektórych sytuacjach pojawią się artefakty na ekranie lub zacznie wywalać sterownik grafiki

 

Dla rdzenia w maxwellu max to bodajże 90 stopni, jednak 80 to też bardzo dużo i raczej najpierw starałbym się obniżyć te temperatury choćby do tych siedemdziesięciu paru

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Voor34
Są teraz upały i moja karta po OC osiąga temperatury około 62-70 przy półpasywnym chłodzeniu i samym ustawieniu prędkości wentylatora .
Sam ustawiłem manualnie na 60% i podczas grania mam 52-55C .

Pamiętaj są upały to ma prawo grzać się nawet procesor , ramy itd

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Upały upałami, ale odkąd pamiętam, w trakcie grania w coś bardziej wymagającego temperatura zawsze oscylowała wokół tych 80.

 

Jakieś pomysły jak ją zbić? 'Zamontowałem' trzeci wentylator (włożony na próbę), efekt praktycznie zerowy. Jak wspomniałem, w obudowie trochę syf przez kable, ale chyba nie jest tak tragicznie:

 

13643843_291543441197461_644588296_n.jpg

 

 

 

Moja karta to dokładnie ta wersja, czyli jedna z tańszych

13644277_291543977864074_249824688_n.png

 

Rozejrzeć się za nowymi wentylatorami (teraz mógłbym dołożyć na coś odrobinę lepszego niż zalmany za 20 zł, pytanie czy jest sens), spróbować zwiększyć prędkość wiatraczków na karcie (jeśli tak, na ile)?

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

Właśnie średnio daje radę cokolwiek więcej z tym zrobić, sporo i tak upchalem już za panelem z płytą główną. Ten zasilacz ma po prostu za dużo kabli.

Link to post
Share on other sites

Kurz bym raczej wykluczył, pare dni temu sprzątałem tam sprężonym powietrzem, zresztą odkąd pamiętam ta karta miała 80 stopni w W3. W idle 31-33 C jeszcze do niedawna - dzisiaj zaktualizowalem stery i jest ok 37 (w stresie tyle samo, 80). Chętnie bym sprawdził kartę na innym, bardziej przewiewnym zestawie, ale raczej nie mam takiej możliwości.

Słaby przepływ powietrza to wina tylko tych kabli, czy obudowa nie najlepsza? To jest świetny zasilacz i służy mi już z 5 lat na różnych zestawach, ale nie mam pojęcia co zrobić z wolnymi złączami.

Link to post
Share on other sites

Właśnie średnio daje radę cokolwiek więcej z tym zrobić, sporo i tak upchalem już za panelem z płytą główną. Ten zasilacz ma po prostu za dużo kabli.

Nie chodzi o kable leżące obok zasilacza tylko te przecinające całą obudowę, najbardziej rzuca się kabel zasilania CPU który nie wiem dlaczego nie puściłeś tyłem?

 

Ogólnie obudowa ma tylko jeden wentylator wydmuchujący (pomijając zasilacz) więc kiepsko jak musi wydmuchiwać powietrze z procka i karty

 

Wentyl 2 nie pomaga bo raz że musi wdmuchiwać powietrze w tackę na dyski to jeszcze masz 2 wdmuchujące i 1 wydmuchujący

Ogólnie te 3 wentyle są jakoś sterowane czy chodzą cały czas na 100%?

 

Można próbować też wymienić pastę na chłodzeniu karty (nie wiem jak to jest z gwarancja i zdejmowaniem chłodzenia w tej karcie)

 

p.s twoją kartę ogranicza temperatura, czyli mogła by sobie sama z siebie lepiej radzić ale dobija do 80 i wydajność spada

Edytowane przez mr-auto
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem co mogłem z tymi kablami

 

 

13692286_292637161088089_1808309278_o.pn

 

 

 

 

Chyba względnie przyzwoicie to jakoś wygląda teraz, ale nie mam żadnego pomysłu co zrobić z nieużywanymi. Wyjąłem kartę i usunąłem z niej resztki kurzu, którego faktycznie trochę było. Efekt żaden.

Mógłbym pomyśleć nad lepszą obudową/chłodzeniem, nawet bez brania pod uwagę ewentualnego OC, tylko wertując internet zaczynam wątpić, czy to cokolwiek da. Nie ja jeden mam problem z temperaturami w 970 od MSI. Jakieś sugestie, co jeszcze mógłbym zrobić? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...