Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Kupiłem własnie mój pierwszy dysk SSD (Samsung 850 Evo 250GB) i wzwiązku z tym mam kilka pytań.

Parametry sprzętu:

Lenovo IdeaPad Y550P, Win10 x64.

 

1. Samsung ma wejście SATA III, a z tego co wyczytałem mój laptop ma SATA II. Czy mogę spodziewać się jakiś problemów / niezgodności itp? Na co powinienem się przygotować? (Zdaję sobie sprawę, że nie będę mógł wykorzystać w 100% prędkości zapis/odczyt dysku SSD z powodu niższej wersji portu SATA II w laptopie)

 

2. Planuję zrobić wymianę dysków: wyrzucić HDD i wsadzić SSD -> instalacja Win10 z pendrive'a na czysty wsadzony dysk. O czym powinienem pamiętać przy podpięciu i początkach użytkowania?

 

3. Czy stworzenie dwóch partycji na dysku SSD jest dobrym pomysłem? (można dzielić SSD'ki?)

 

4. Czytałem mity i legendy o dyskach SSD i już nie wiem która strona jest bliższa rzeczywistości. Czy używając tych dysków muszę pamiętać o wyłączeniu pliku stronicowania i blokowaniu defragmentacji? (jeszcze chyba były jakieś inne zalecenia, jakie(?))

 

O czym powinienem jeszcze wiedzieć przy zamontowaniu i użytkowaniu tego typu dysku.

Edytowane przez b92piotrek
Link to post
Share on other sites
Kupiłem własnie mój pierwszy dysk SSD (Samsung 850 Evo 250GB) i

 czemu go kopiłeś, przecież to budżetówka na TLC, masz lepsze dyski tańsze od niego. 

 

 

 

1. Samsung ma wejście SATA III, a z tego co wyczytałem mój laptop ma SATA II. Czy mogę spodziewać się jakiś problemów / niezgodności itp? Na co powinienem się przygotować?

 

Sata jest wstecznie kompatybilne ( oprócz spadku prędkości sekwencyjnych, nic się nie zmienia ) 

 

 

 

O czym powinienem pamiętać przy podpięciu i początkach użytkowania?

 

musisz mieć włączone AHCI przed instalacją Windowsa, oraz jak możesz to zainstaluj win z opcjami UEFI ( jest mnóstwo instrukcji w internecie ) 

 

 

 

. Czy stworzenie dwóch partycji na dysku SSD jest dobrym pomysłem? (można dzielić SSD'ki?)

 

można

 

 

 

wyłączeniu pliku stronicowania i blokowaniu defragmentacji? (jeszcze chyba były jakieś inne zalecenia, jakie(?))

 

masz zalecenia w internecie minuta szukania 

 

co do pliku stronicowania to za chwilę będzie tutaj burza 

 

 

O czym powinienem jeszcze wiedzieć przy zamontowaniu i użytkowaniu tego typu dysku.

 

wyłączenie hibernacji itp, to znajdziesz w zaleceniach odnośnie  pkt 4. 

 

Oraz pamiętaj aby przynajmniej raz na miesiąc włączać laptopa ( chodzi o retencję danych, aby nie wystąpiła, bo to dysk na TLC jest ) 

żebyś go nie zostawił na pół roku samego sobie 

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

kokosnh  - czemu tak atakujesz tego Samsunga - sam mam i jestem zadowolony - cena była ok. bo kupiłem 250GB za 330 zł., mam świadomość, że to TLC i co to ze sobą niesie, ale czy nie przesadzasz czasem?

Prędkości kopiowania wg mnie są bez większych zastrzeżeń, czyli na poziomie wielu innych konsumenckich SSD na MLC (mam na myśli realne użytkowanie - testy syntetyczne mnie nie interesują) - widać więc, że bufor SLC działa (wiem - to tylko maskuje ograniczenia pamięci TLC, ale spełnia swoja rolę na co dzień).

 

Naprawdę sądzisz, że taki nowy SSD na TLC (u mnie działa od 4 m-cy i mam ok. 1 TB zapisanych danych) ma taka retencję danych, że już co miesiąc trzeba uruchomić komputer, by nie utracić danych?

Nie jest tak, że taka sytuacja występuje dopiero w momencie, gdy komórki pamięci są już mocno zużyte?

Dodam, że u mnie ten 850 Evo nie jest dyskiem systemowym - jest drugim SSD w komputerze wykorzystywanym do codziennie użytkowanych danych i programów, na które zabrakło miejsca na pierwszym SSD.

 

Wg Ciebie będzie działał tak krótko, że przy takim używaniu (zapisanie 4-5 TB rocznie) nie wytrzyma 5-6 lat pracy - bo na tyle liczę? Wg Twojej wiedzy oznacza to, że np. po 3 latach retencja danych będzie taka, że po miesiącu bez zasilania utracę dane? Mam na myśli oczywiście sytuację wynikającą z ograniczeń technologii TLC, a nie sytuacje losowe - bo paść może z powodu wady fabrycznej po tygodniu od zakupu nawet najlepszy na rynku SSD z MLC.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

ja was ludzie nie rozumiem w cenie tego badziewia na TLC możecie kupić dysk z prawdziwego zdarzenia na trwałych i szybkich MLC, a i tak się pchacie w ten badziew. Ja rozumiem ze Samsung ma bardzo dobrych marketingowców, ale np. jak ja coś kupuję to najpierw przeglądam fora żeby kupić coś najlepszego w swojej cenie.

 

nie żeby Evo był, zły bo jest najlepszy jako TLC ale i tak znacznie gorszy od MLC

Edytowane przez songo
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Używam samsung evo 850 250gb jako dysk systemowy (win10 pro) i na gry, działa wręcz świetnie.

Co prawda w macbook-u  mam dysk który ma jego parametry x2 jak nie lepiej, ale to nie ssd i na pcie.

 

Chętnie dowiem się jaki dysk ssd do pieceta nie jest badziewiem..

Pojemność niech będzie coś około 240-256gb.

 

No to co nie jest badziewiem?

Edytowane przez jaco007
Link to post
Share on other sites
Chętnie dowiem się jaki dysk ssd do pieceta nie jest badziewiem.. Pojemność niech będzie coś około 240-256gb.   No to co nie jest badziewiem?

 

 

Większość dysków na najnowszych kontrolerach marvell ( niektóre starsze też dobre ) + 20-16nm MLC i niektóre na Phison PS3110-S10 + toshiba A19nm MLC ( mówię niektóre, bo phison produkuje software pos producenta i niektóre konstrukcje na s10 sa dobre, a niektóre np kingston są porównywalne do budżetówki ) 

Obecnie najbardziej opłacalne z nich to MX200 250GB i iridium pro 240GB ( plus iridium ma świetną gwarancję, lepszą od samsunga, 5 lat ograniczone 600 TBW ) 

 

ceny obydwu wahają się od 330-350 zł 

 

 

 

Używam samsung evo 850 250gb jako dysk systemowy (win10 pro) i na gry, działa wręcz świetnie.

 

 

Przekroczysz pojemność bufora SLC, która w evo 850 w wersji 256GB wynosi 3GB ( jakieś 6 sekund zapisu sekwencyjnego ) i wydajność spada do 150 MB/s  :rotfl:

 

( a nie, to w wersji 128GB spada do 150 MB/s, w 250GB spada do 300MB/s, witamy w roku 2009 i prędkości ssd na sata II  ) 

 

 

Naprawdę sądzisz, że taki nowy SSD na TLC (u mnie działa od 4 m-cy i mam ok. 1 TB zapisanych danych) ma taka retencję danych, że już co miesiąc trzeba uruchomić komputer, by nie utracić danych? Nie jest tak, że taka sytuacja występuje dopiero w momencie, gdy komórki pamięci są już mocno zużyte?
 

 

Po przekroczeniu deklarowanej żywotności ( niezależnie czy MLC, czy TLC ) to są dni. 

Co do nowego dysku, to dużo zależy od temperatury, jeśli byś zostawił nawet prawie nowy dysk na oknie w lato na miesiąc ( lub laptopa z tym dyskiem ), to licz się z tym że istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo zaawansowanej retencji danych nawet po miesiącu ( na tyle poważnej, że nie uruchomisz dysku ) 

 

I mówię tu o dysku opartym o MLC, w TLC retencja jest 8-10 razy większa 

 

http://gallery.dpcdn.pl/imgc/News/62920/g_-_-x-_-_-_62920x20150510165237_0.pngczas w tygodniach, źródło intel / jedec 

dlatego mówię, że TLC do laptopów to kompletna głupota. 

TLC ogólnie to tylko głupota. 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...