Skocz do zawartości

Zmiana z HD 5850 na GTX 950 a DX12


Recommended Posts

Obecnie jest:

i5 750 stabilny na 3,85Ghz

MSI P55-GD65

2x4GB G.Skill 1600Mhz

Radeon HD 5850

OCZ 600W

 

Win 10 (nie ma sensu odwlekać czegoś co i tak nastąpić musi)

 

Pierwotnie chciałem zmienić całą platformę ale widzę że 6-letni proc lekko podbity nadal daje rade :)

a wymiana na nowszą i5 z dolnej półki nie ma ekonomicznego sensu.

Stanęło na wymianie samej grafiki.

 

Moje oczekiwania to gra w 1920x1080 w min. 30 kl/s przy wysokich lub średnich detalach.

Karta półpasywna czyli bezgłośna poza grami i w miarę cicha w grach.

 

Po doświadczeniach z referencyjnym buczącym chłodzeniem z ATI brałem pod uwagę:

 EVGA GTX 960 4GB  albo EVGA GTX 950 2GB.

 

Radeona R9 380 raczej odrzucałem w przedbiegach (niższa kultura pracy, realnie wyższa cena o 50-100zł i prądożerność) ale w związku z masowymi problemami ze sterownikami Nvidii pod Win 10 i zmiażdżeniem GeForce'a przez Radeona w DX12 mam zagwózdke.

 

Ze sterownikami pewnie sobie poradzą ale przecież asynchronicznego cieniowania nie wprowadzą zmianą softu w starych kartach.

 

Obczajcie co robi R9 270X po zmianie DX11 na DX12: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-geforce-gtx-950-test/strona/24635.html

 

Co myślicie? Może lepiej brać coś tymczasowo na rok albo męczyć się z tym co jest na niskich detalach w 720p.

Edytowane przez admwsp1464
Link to post
Share on other sites

Poczekaj na karty Pascal, coś w pierwszym kwartale br. mają wychodzić.

Also doprowadziłeś procek do prawie 4Mhz ? ;) Popraw zanim przyjdą znawcy i powiedzą że na tym tylko DOS pójdzie ;d

Edytowane przez Tankersss
Link to post
Share on other sites

Z tym miażdżeniem to bym się wstrzymał do pełnych testów na grach obecnych z patchem do DX12 , bo mam 270 po OC i po "wspaniałych" sterownikach 15.11 lub 15.12 musiałem wrócić do 15.7.1 bo miałem w małych kwadraciku pixelozę. Moja następna grafika będzie od Zielonych.
 http://forum.benchmark.pl/topic/200660-artefakty-r9-270-msi/?view=findpost&p=2044830

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

Niewątpliwie wprowadzenie technologii 16nm w miejsce 28nm i kości HBM które realnie wykorzystają szersze magistrale przy tej samej pojemności to skok jakiego nie pamiętam od wielu lat. Z tym, że ATI robi to samo.

 

Nowa generacja Pascal dla mnie zmienia tylko tyle, że spadną ceny 960/950. O ile to tylko zależy od tego jak w realu poradzi sobie Pascale z 980ti i 970.

 

Dostępność tych kart w wersjach okrojonych w cenach do 1000zł na "nie referentach" to pewnie początek 2017r.

 

Korzyści z DX12 można mieć na tanich i obecnie dostępnych kartach i niestety tylko na Radeonach od serii 7000 oraz R7 240.

Kupno jakiejkolwiek Nvidii (pewnie nawet Pascal) może tracić sens z pojawieniem się gier pisanych od DX12 czyli od momentu przesiadki większości na Win 10.

 

kamil_18_19

To nie jest kwestia sterowników tylko braku odpowiedniej architektury kart Nvidii. Realny wzrost to 30-40% klatek dla słabszych jednostek tak jest np w przypadku "Project CARS".

 

Zresztą przeczytaj: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/directx-12-rozwiazania-wzrost-wydajnosci-zgodne-grafiki-amd.html

 

Dla Nvidii i Intela idą chude lata.

Edytowane przez admwsp1464
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie ma co czekac kupuj Radeona 380 4gb albo gtx960 4gb

Masz jeszcze wydajnego procka po co się męczyć na low

W gry te co wyszły w 2015 roku zagrasz na wysokich a zapowiedzi gier Playstation 4 i Xbox One na 2016 to dużo pozycje które będą na PC( graficznego killera nie widać i nie ma co liczyć ).

A martwić się będziemy o pełne Dx 12 i gry coś chyba nie szybciej jak 2017 :)

Edytowane przez dejv03
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

DX12 to wielka niewiadoma i raczej nigdzie nic AMD nie niszczy :) Poczekajmy na gry a nie benchmarki. W Fable już tak kolorowo z AMD nie było. Owszem znacznie lepiej niż na DX11 ale niszczeniem bym tego nie nazwał. R9 390X był można powiedzieć równy z 980. Tylko że maxwelle się bardzo dobrze kręcą więc po OC wszystko wyglądało by zapewne inaczej :)

Edytowane przez hasati
Link to post
Share on other sites

 

 

W Fable już tak kolorowo z AMD nie było.

No nie, wcale :P R9-390 mocniejszy od GTXa 980.

Aczkolwiek w pełnie się zgadzam z twierdzeniem, żeby poczekać na realne gry i testy, bo póki co, to gier w dx12 jak nie było, tak nie ma.

 

Co do wyboru pomiędzy r9-380 a gtx 960. Karty bardzo porównywalne i gdyby były w podobnej cenie, to chyba bym rzucał monetą lub wybrał wedle osobistych preferencji, natomiast jeśli różnica była by ~100zł to brałbym tańszą.

Link to post
Share on other sites

No nie, wcale :P R9-390 mocniejszy od GTXa 980.

Aczkolwiek w pełnie się zgadzam z twierdzeniem, żeby poczekać na realne gry i testy, bo póki co, to gier w dx12 jak nie było, tak nie ma.

 

Co do wyboru pomiędzy r9-380 a gtx 960. Karty bardzo porównywalne i gdyby były w podobnej cenie, to chyba bym rzucał monetą lub wybrał wedle osobistych preferencji, natomiast jeśli różnica była by ~100zł to brałbym tańszą.

Ja na testach w FPS widzę pod tym linkiem że to 980 wygrywa a nie 390;p

Link to post
Share on other sites

To było tak w celu kontrastu, że są wyniki zarówno na korzyść jednych jak i drugich i nie ma za bardzo co się nimi sugerować. Trochę źle to napisałem (zbyt jednoznacznie).

To na tych słupkach jest różnie, a tak jak pisałem gier jak nie było tak nie ma, więc nie ma się co nimi sugerować ;)

Link to post
Share on other sites

Nie patrz na benchmark score tylko na FPS który przekłada sie w grze. Wolisz mieć 10k w benchmarku i 30 fps w grze czy 8k w benchmarku i 60 fps w grze? Widać że ten benchmark jest tak dobry jak kuboty zimą :) Zresztą na każdym serwisie pokazują inne wyniki. Więc tak jak mówiłem temat rzeka i wielka niewiadoma. W 4k prawie nie ma różnic a dziwne. 

http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2015/09/Fable-Legends-DirectX-12-Performance_AMD-and-NVIDIA_4K.gif

Dopóki nie wyjdą 2-3 gry na DX12 to wątpliwości pozostana dalej :)

Edytowane przez hasati
Link to post
Share on other sites

Generalnie to zły moment wybrałem na zmianę grafiki. Jeszcze się zastanowię czy zmieniać na przejściową kartę czy poczekać. Jak zmienię to na 1-1,5roku na GTX 950 albo R7 370. Na obecnej platformie i tak nie ma aż takiego znaczenia bo na ultra detalach mi nie zależy. Trochę dziwnie się to poukładało bo w tym momencie jest koniunktura na zmianę platformy tzn. Skylake zaczyna się opłacać.

 

W tym układzie co doradzacie GTX 950 czy R7 370.

 

Gram głównie w GTA, Watch Dogsa i ściganki.

Link to post
Share on other sites

mam podobną sytuację
i3 4130 3,4GHz 
4GB DDR 3 1333 (będzie 8)

Radeon HD 6850 1GB

na pewno dołożę ramu. I zostanie na kartę. nie ogromna kwota. do 500zł. I mam dwa typy GeForce GTX 760 albo Radeon R9 270X. Cenowo stoją podobnie. Wydajnościowo raczej in plus dla produktu ze stajni zielonych. Ale w konkretnym przeglądanym przeze mnie egzemplarzu geforce'a jest 1,5GB RAM, w r9 290 już standardowo 2GB. Jestem już prawie zdecydowany na geforce'a, ale to 1,5GB mnie trochę gryzie. No i dodam, że do tej pory byłem cichym fanem ATI/AMD :D

Co o tym myślicie? Co wybrać? A może jakieś inne propozycje?

 

Czy może się zapożyczyć i kupić gtx 970 za 800 zł (cena super, ale to nad mój budżet. plus zaznaczam, że mam procka i3 4130 3,4GHz i nie ma szans na zmianę przez najbliższe co najmniej pół roku)??

Edytowane przez kubacapo
Link to post
Share on other sites

Jeżeli nowe to idź w 950 za ~700pln, lub jeżeli się trochę bardziej zapożyczysz to na x-kom.pl jest przecena na ~890pln http://www.x-kom.pl/p/231755-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx960-4096mb-128bit-windforce-2x-oc.html?_ga=1.158390451.865265343.1433869010 z kodem OKAZJA. Oba wybory są nowymi kartami ze sklepu.

Edytowane przez Tankersss
Link to post
Share on other sites

Nie zależy mi na nowej. Używka może być. Fajnie jakby jeszcze gwarancję miała. 

Mam zagwozdkę. Co to jest GF GTX 760 OEM (ma 1,5GB, szyna pamięci jest 192bit i trochę niżej jest taktowany). Ale jak to się ma do wydajności?? dużo gorzej?? nigdzie nie mogę testów znaleźć.
Bo taki używany za 400zł. To na prawdę dobra cena, bo zupełnie nie nadwyrężę budżetu, a jeszcze na RAM starczy. a poza tym GTXy zaczynąją się od 600zł.

Link to post
Share on other sites

Ja na razie jednak nie zmieniam. Jeszcze pół roku się przemęczę na średnich detalach (w kilku tytułach).

Decyzje podejmę po wyjściu nowych kart Radeona i GeForca w 14nm, ustabilizowaniu ich cen i wynikach w DX12 ,który będzie standardem na kilka kolejnych lat. Wtedy wezmę to co da min 60fps w 4k w wysokich detalach w wymagajacych grach czyli pewnie ok.1500zł i pewnie ATI (FreeSync, DX12 - bardziej rokujące).

Link to post
Share on other sites

Jak tak nie będzie to dołożę ile trzeba. Nie kupuję w dniu premiery tylko po odpuszczeniu podatku od nowości.

Prawda, że to gdybanie ale...

 

800USD to górna kwota, którą fanatycy dadzą za grafikę w dniu premiery. Kart za więcej to nieistotny margines sprzedaży.

Po 2-3miechach spadają do 650USD i tak jest od lat.

Trzon sprzedaży stanowią karty trzecie/czwarte od góry i te kosztują 300/350USD. To co 970 obecnie(u nas zawsze ciut drożej 1500-1600zł).

 

Nowe karty będą dużo, dużo szybsze od obecnych bo technologia 14nm, pamięci 3D na to pozwalają a AMD musi odbić klientów Radeonowi. Teraz ma okazję i nie zrobi ruchu + 10% bo się pogrzebie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...