Skocz do zawartości

Jak przetestować jakość dwóch monitorów?


Recommended Posts

Witam,

Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem monitora do nowo składanego PCeta. Nie pytam, jaki model wybrać. Udało mi się załatwić możliwość obejrzenia i przetestowania dwóch monitorów: Dell U2414H oraz LG 24GM77-B. Zgadza się, te dwa monitory są od siebie zupełnie różne i o to właśnie chodzi, chcę się po prostu przekonać, co jest mi tak naprawdę potrzebne.

 

Wracając do tematu, chciałbym się dowiedzieć, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę w przypadku tych dwóch monitorów. Nie tylko pod kątem porównania ich do siebie, ale również sprawdzenia, czy dany model nie jest że tak powiem wadliwy.

 

Natrafiłem na taką stronę http://tft.vanity.dk/monitorTest_scale.html Na pewno pozwoli mi ona sprawdzić bleeding monitora, zakładam, że wystarczy ustawić czarny ekran oraz sprawdzić go na najwyższej jasności. Zakładam również, że ta strona pozwoli mi również na porównanie odcieni szarości oraz kolorów wyświetlanych na monitorze.

Myślałem również nad sprawdzeniem, jak na przykład będzie się prezentował przykładowo taki gameplay z Wiedźmina 3 na obu monitorach https://www.youtube.com/watch?v=CF2TjY37Bjg

 

Moje pytanie natomiast brzmi, po pierwsze, czy jest jakaś możliwość przetestowania 144Hz vs 60Hz na tych monitorach (bez odpalania jakiejś gry, zakładam, że takiej możliwości nie dostanę).

 

Drugie, jak sprawdzić głębie czarnego koloru. Słyszałem bowiem, że matryce IPS mają z tym spory problem.

 

A trzecia sprawa, czy powinienem przetestować coś jeszcze, zwrócić na coś uwagę?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i rady.

Edytowane przez kierusek
Link to post
Share on other sites

Na co zatem powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Wiem jak mogę sprawdzić ewentualne martwe piksele oraz bleeding monitora. Kolory na pewno mogę porównać oglądając ten gameplay z wiedźmina 3 oraz ewentualnie jakiś zestaw zdjęć (jakaś propozycja?).

 

Może porównanie wyświetlanej czerni mógłbym sprawdzić w jakiejś, nie wiem, scenie z filmu/gry - horroru?

 

I czy istnieje jakaś możliwość aby sprawdzić te 144Hz. Chciałbym po prostu na własne oczy się przekonać czy jest to warte świeczki i czy rzeczywiście robi różnicę.

 

Nie wiem co więcej mógłbym sprawdzić.

 

Smużenie oraz flickering chyba tych monitorów dotyczyć nie powinien.

Edytowane przez kierusek
Link to post
Share on other sites

 

 

Na co zatem powinienem zwrócić szczególną uwagę?

 

tutaj masz plansze rozpisane mniej więcej

http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

 

 

Może porównanie wyświetlanej czerni mógłbym sprawdzić w jakiejś, nie wiem, scenie z filmu/gry - horroru?

 

co nie ma najmniejszego sensu, jeśli już chcesz cokolwiek porównywać to po ustawieniu obu możesz wyświetlić pierwszą planszę

Link to post
Share on other sites

Chciałbym po prostu porównać czy te 144Hz jest warte uwagi. Chodzi po prostu o to, że z budżetem około 1k zł na monitor nie mogę mieć i matrycy IPS i odświeżania 144Hz. Chciałbym po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie czy te 144Hz są warte utraty jakości obrazu w stosunku do matrycy IPS.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...