Skocz do zawartości

i5-4670k, system nie widzi zmiany mnożnika (?)


Recommended Posts

Witam, po roku od zakupu 4670k zmieniłem chłodzenie na Macho HR-02 i po raz pierwszy w życiu postanowiłem zabrać się za jakieś delikatne podkręcenie. Trochę poczytałem, przejrzałem pierwsze poradniki i zabrałem się za eksperymenty.

 

Płyta główna AsRock Z97 Killer, zasilacz Corsair CS650 80+ GOLD

 

Większość opcji zostawiłem na auto, właściwie wszystko co zrobiłem zwiększyłem vcore voltage do 1,200 i mnożnik na 42. Mam wyłączone Turbo, Spread coś tam (:D) i SpeedStep. W głównej zakładce biosu i w OC Tweaking pokazuje 4200 MHZ, z kolei w tools - cpu setting (jakoś tak) pokazuje max 3400...

I jeśli dobrze sprawdzam, to w systemie również na tyle zostaje, ale mogę źle sprawdzać. W CPU-Z pokazuje core-speed 3399,21, multiplier x34 i podobne wyniki widać w OCCT. Ale już w Core Voltage jest 1,200.

 

Co zrobiłem źle/co pominąłem?

 

Generalnie chciałbym tylko lekko podkręcić i będę zadowolony nawet z tego 4,2. Niby płyta ma jakieś ustawienia, które można załadować, ale czy warto? Słyszałem, że zazwyczaj wtedy napięcia są ustawione zbyt wysokie.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie bankowo do płyty masz dorzucony jakiś programik który działa pod windowsem - do lekkiego podkręcenia wystarczy. Ustaw w nim 1.1500 V na procku i mnożnik 42. Powinno iść bez problemu. Dużo zależy też od sztuki jaką masz. Moja maks leci na 1.285 V 4,7GHz Podkręcanie jest banalnie proste popróbuj i nie przekraczaj napięcia 1.3V to wszystko powinno działać bez problemu.

Pozdrawiam. Aktualnie nie mam potrzeby kręcenia bo i tak wszystko chodzi na standardowym sztywnym 3,8 GHz

Edytowane przez RafiXll
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem tak jak pisaliście, ale z jakichś przyczyn zmiana mnożnika nie przynosi żadnego rezultatu :/ użyłem F-Stream Tuning AsRocka. W System Info wszędzie jest cały czas 3400 MHz, w CPU-Z, w OCCT... może jakieś ustawienie inne mi to blokuje? :/

 

TurboBoost dawno wyłączone.

Link to post
Share on other sites

Tak, ustawienia się zapisywane.

 

Z jakichś powodów w zakładce OC Tweaking w UEFI pokazuje wszystko fajnie "4200", z kolei w System Info i CPU "max 3400" :/ tak jakby gdzieś było na sztywno wbite, by nie było przekraczane to 3400.

Tak samo mam w F-Stream Tuning. Zakładka OC Tweaker - CPU Ratio x42, System info - CPU Frequency 3400 MHz.

Wyłączony SpeedStep nic tu nie zmienia. Szkoda by było, bo jednak 200 zł na chłodzenie poszlo :|

Link to post
Share on other sites

Ym... nie słyszałem nawet o tym :D

 

Okazało się, że paradoksalnie trzeba było WŁĄCZYĆ Turbo Boost. Procek i tak wtedy nie wychodzi ponad wartość ustawioną z mnożnika.

Także od wczoraj podjąłem parę prób z mnożnikiem i napięciami.

 

Przy mnożniku 43 i Cache Ratio 38 nic się nie wiesza przy napięciach 1,220 i 1,215 (override). Tak to wygląda po 25 minutach testu w OCCT CPU: Linpack z zaznaczonym AVX: http://i.imgur.com/5c1Zd7R.png

 

Przy mnożniku większym jak 43 i napięciu mniejszym jak 1,230 nie udało mi się już załadować Windowsa. A pamiętam, że miałem problemy z temperaturami już na wyższych napięciach.

Z innych ustawień mam long/short duration power limit 250, primary plane current limit 200. Cpu Input Voltage na fixed 1,900V.

Jakie kroki polecacie mi teraz wykonać? Szukać najniższych najlepszych napięć na aktualne mnożniki? Czy próbować je zwiększać? Ale co wtedy z temperaturami? Cache Ratio warto zwiększać?

 

Spred Spectrum po skończeniu testów i ustabilizowaniu procka należy włączyć, tak?

Edytowane przez jeremiah
Link to post
Share on other sites

Wyłącz stepsetting ( czy jakoś tak ) wyłącz turbo bust i zmieniaj mnioznik na Cpu a nie na turbo ( mnie na asusie mimo że inny procesor to mam w głównych ustawieniach zmianę mnoznika turbo zamiast stałego ) a mnoznik główny jest ukryty w zaawansowanych ustawieniach cpu.

 

Ps daj screen z cpu-z

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...