Skocz do zawartości

Pomoc w podkręceniu GTX 970 Gaming G1


Recommended Posts

Witam,

ostatnio postanowiłem sobie podkręcić trochę kartę, przeczytałem, że na różnych serwisach spokojnie ludzie dochodzili do stabilnego +150 Mhz na rdzeniu i +500 Mhz na pamięciach przy 112% power. Wrzuciłem więc takie ustawienia w MSI Afterburner i odpaliłem Wieśka, po czym miałem czarne kwadraty pojawiające się co kilka sekund na ekranie czyli artefakty. Zmniejszyłem potem do +120 i +400 ale nadal w cutscenkach występowało to samo.

 

1. Moje pytanie więc, na stronach zalecają robić to krok po kroku sprawdzając stabilność co +10/+50 Mhz. Czy fakt, że od razu podkręciłem do tak dużych wartości mógł mieć wpływ na brak stabilności ? Jesli tak to czym to jest spowodowane, bo przecież nie powinno być żadnej różnicy, jeśli karta ma być stabilna to będzie, przynajmniej tak mi się wydaje.

2. A dwa, czy rzeczywiście trafił mi się taki felerny model że będę mogl go podkręcić o zaledwie jakieś ~80 Mhz na rdzeniu skoro wszystkim spokojnie udaje się +150 Mhz ?

3. I jeszcze nie zmieniałem mV bo program mi na to nie pozwolił, czy to mogłoby rozwiązać problem stabilności gdybym dodał te 87 mV ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Musisz ustawić power limit na + 110

                        core voltage na + 87

                        core clock daj na początek na + 100

                         memory clock daj na początek na + 150

    Później dalej możesz zwiększać core clock + 10 mhz jak będzie stabilnie

Edytowane przez robertgr1
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze aby zrobic dobre OC musisz zrozumiec kilka rzeczy na ten temat. To, ze jedna karta potrafi osiagnac +150mhz na rdzeniu i +500mhz na pamieciach nie znaczy ze tak bedzie z inna, nawet tego samego modelu. Na potencjal OC ma wplyw wiele czynnikow, rodzaj pamieci (Samsung>Hynix>>Elpida), ASIC karty oraz jak to OC jest robione. Osiagniecie tak wysokiego OC jakie Ty chcesz poprzez program MSI jest naprawde trudne, musisz miec pamieci samsunga (Hynixa nie osiagaja zazwyczaj takiego OC nie mowiac juz o badziewnych Elpidach) i wysoki ASIC. Co innego, gdy robi sie to poprzez modyfikacje biosu. Moja karta (tez gtx970 G1) ma pamieci Samsunga i o ile bylem wstanie w programie MSI podkrecic je do 8000mhz (+500mhz) to z rdzeniem juz przy tak podkreconych pamieciach moglem sobie pozwlic tylko na +116mhz (co dalo rezultat rzeczywistego OC rdzenia na 1531mhz). Natomiast teraz mam zrobione OC poprzez modyfikacje biosu i moje stabilne OC jest na poziomie 1557mhz/8200mhz wiec roznica jest kolosalna. Z czym to sie wiaze? Miedzy innymi z tym, ze w Biosie sa ograniczenia dotyczace tablicy napiecia (table voltage), tablicy zegarow (table boost), oraz ilosci Wat jakie karta moze pobrac (Target Draw Power) i wiele innych ustawien wplywajacych na OC. 

 

Wiec jak zrobic dobre OC w programie MSI Afterburner? 

 

1. Ustaw w panelu Nvidii w zakladce 3dSettings Power Managment na Maximum Performance.

2. Ustaw w opcjach windowsa w Power Options (Start->Power Options) High Performance.

3. Sprawdz jakie masz pamieci w swojej karcie w programie GPU-Z. 

4. Jezeli sa to Samsungi mozesz smialo celowac w max OC +500mhz na pamieciach jezeli jednak masz Hynixy to max OC bedzie w okolicach +400mhz. O Elpidach lepiej zapomnij, bo kreca sie bardzo slabo lub w ogole.

5. Przesun w programie suwak do konca na paskach TDP oraz max Voltage.

6. Ustaw max OC pamieci wedlug tego jakie masz i przetestuj najpierw na stokowym zegarze rdzenia.

7. Jak ustabilizujesz max OC pamieci, ustaw rdzen okolo +50mhz (lub wyzej jak chcesz sobie oszczedzic czasu przy testowaniu ale nie wiecej niz +80mhz) i zwiekszaj o ok 10mhz. Jak trafisz na niestabilne OC to zejdz do poprzednich stabilnych ustawien i zrob mniejszy skok.

8. Jak ustabilizujesz OC w benchmarkach potestuj czy w grach nie ma arttefaktow lub innych bledow.

 

Musisz pamietac ze OC poprzez tego typu programy nie jest zalecanym przez overclockerow, tylko ingerencja w bios daje mozliwosc osiagniecia lepszych i najbardziej stabilnych ustawien. Dlatego nie ma co porownywac swoich osiagniec z innymi kartami, ktore w wiekszosci (jak nie wszystkie) przy bardzo wysokim OC maja modyfikowane Biosy.

Link to post
Share on other sites

No dzieki wielkie za porady, ale niestety maks. jaki wyciągnąłem to:

+90 Mhz na rdzeniu

+350 Mhz na pamięciach (Samsung)

 

Więc na booscie mam 1520/1508 Mhz i pamięci 3856 Mhz oczywiście przy 87mV i 112% power limit.

 

Nie ma tragedii, ale jednak oczekiwałem więcej po tej karcie. Tyle, że nigdy nie bawiłem się w podkręcanie. Karta osiąga do 74 stopni.

Gdy dodawałem pamięci to pojawiały się artefakty, przy stałej pamięci 350 i 100 Mhz już mi Wiedźmina wywalało, a przy 90 wygląda na stabilnego jak narazie, do tego Fire Strika przeleciałem i bez problemów, ale on akurat nawet przy 120 Mhz nie robił problemów, dopiero w grze wyszło, że to za dużo.

 

Teraz pytanie, czy warto obniżyć pamięci do 300, żeby np. uzyskać 110-120 Mhz na rdzeniu ? Będzie to skutokować lepszym wynikiem fps czy jednak pamięć jest ważniejsza ?

 

Teraz jeszcze pytanko, jeśli używałem MSI Afterburner, to żeby mieć te ustawienia nowe to muszę za każdym razem wczytywać ręcznie tak ? W innym wypadku po uruchomieniu są ustawione standardowe ? I jeszcze czy po wczytaniu mogę zamknąć MSI Afterburner czy muszę go mieć w pasku zadań schowanego cały czas w tle ?

Edytowane przez shakero
Link to post
Share on other sites

W MSI Afterburner tam masz opcje ze przy restarcie ma zapamietywac ustawienia, nie musisz pozniej uzywac tego programu. Co do Twojego OC to duzo zalezy od ASIC karty. Nie jest zle, serio. Chociaz pamieci moglyby smigac wyzej. Sprawdz jaki masz ASIC karty? (w GPU-Z). Niestety tak to juz jest z OC poprzez programy typu MSI Afterburner. 

Link to post
Share on other sites

Asic quality: 77,8% 

 

No nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowany, skok jest spory. Przy poprzednich 60 fpsach, teraz uzyskuje 65 fps, wiec jest dość znaczna różnica. Po prostu naczytałem się o tych wynikach 150/500 i myślałem, że też od razu taki uzyskam :P

Link to post
Share on other sites

Masz lepszy ASIC niz mojej karty. Ja mam 74,9%. Co do Twojego pytania, to krecenie samego rdzenia bez OC pamieci mija sie z celem. Co z tego, ze rdzen bedzie mocno podkrecony jak pamieci nie beda wystarczajaco szybkie. W rezultacie nie uzyskasz wiele. Musi byc odpowiedni balans miedzy OC pamieci a rdzeniem. Np moje OC jest na poziomie 1557/8200 (stabilne w grach) i mam podobne wyniki w Benchmarkach jak przy 1585/8000 z tym, ze to ustawienie nie jest stabilne w grach. Te wyniki z kolei sa porownywalne (jak nie troche lepsze) ze stokowa gtx980 Gigabyte G1. Z tym, ze moje OC robilem poprzez modyfikacje w Biosie, bo tylko tak mozna osiagnac lepsze i stabilniejsze wyniki. 

Link to post
Share on other sites

No to gratuluję, niestety ja BIOSa nie zaryzykuję nawet z poradnikami, bo nie mam kasy na kolejną 970 w razie czego, a sam nie znam się na tym :P Tyle mi na razie wystarczy, poza tym i tak nie widzę na radarze gier które chodziłyby poniżej 50 fps na ultra przy tym OC, więc nie warto ;]

Link to post
Share on other sites

Podepnę się tutaj z moimi pytaniami by nie zakładać bliźniaczego wątku-moja karta to MSI 970 GTX Gaming 4g-w Afterburnerze mam takie ustawienia (póki co wszystko działa super stabilnie): clock +100,memory +350 ,ASIC karty to 66.7%,pamięci Hynix.Interesują mnie 2 sprawy:po pierwsze power limit i temp. limit mam defaultowe (mimo podkręcenia parametrów core i memory-czy tak powinno być czy jednak mam je również podnieść?czy podniesienie/niepodniesienie mimo podkręconych innych wartości grozi jakimś uszkodzeniem karty ? Z brakiem overclocku tych parametrów pytanie może i dziwne ale...jak zasilacz jest np za słaby tez może zdarzyć się jakieś kuku więc może pewna analogia tu zachodzi?No i 2 sprawa czy warto jeszcze podkręcać?Co i o ile?Dziękuję i przepraszam za lekkie rozmycie wątku.

Link to post
Share on other sites

Jezeli na tych ustawieniach dziala Ci wszystko super to swietnie i nie ma potrzeby podnoszenia power limit czy napiecia. Dla wyzszego OC podejrzewam, ze bedziesz musial jednak to zwiekszyc by uzyskac stabilne dzialanie karty. Nie musisz sie jednak martwic o to czy jest to bezpieczne dla karty, gdyz karta ma zabezpieczenia w Biosie i mozesz smialo przesunac suwaki od power limit i Voltage w MSI AB do konca. Jezeli jednak Twoj zasilacz jest conajmniej 500W z certyfikatem 80+ to spokojnie da rade.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Od siebie jedynie dodam, że sama jakość posiadanego zasilacza też ma spore znaczenie. Na moim starym Deus M1 550W 80+ Bronze, wyciągałem max +140/+290 na msi 970 gtx. Zmiana zasilacza na EVGA SuperNova 750W 80+ Gold i w tym momencie mam stabilne +190/+370 na Hynix'ach. Co mi daje 1569 na rdzeniu i 7736 na pamięciach. Przy wyższych taktach niestety lubi wysypać czasem sterownik, natomiast artefakty zaczynają się od +200/+400.

Link to post
Share on other sites

Ok-mam tylko jeszcze pytanie o napięcia na rdzeniu-w Afterburnerze zostawiłem to tak jak jest (czyli bez możliwości modyfikacji-suwak jest szary i nie mogę go przesuwać)-po przetaktowaniu karty mam takie coś w GPU-Z(wartości max w zakładce sensors): GPU Core 1495,Memory 1924 a VDDC 1.2250 (!!!)

Wszystko stabilnie i bez artefaktó-nie chce mi się już bawić ale czuję że jeszcze trochę bym z karty wyciągnął...

Pytanie jest proste-czy karta jest bezpieczna?Bo z tego wynika że karta jakoś sama sobie podniosła napięcie -fakt faktem że je trzyma i nigdy nie przekracza ale sami przyznajcie-jest duża różnica między 0.87 a 1.225....

Link to post
Share on other sites

Napiecie jest podnoszone automatycznie wraz z zegarami. W momencie gdy karta nie jest obciazana masz 10x mniejsze taktowanie, a co za tym idzie napiecie jest rowniez minimalne, poniewaz wiekszego nie potrzeba do poprawnego dzialania. W momencie gdy karta "dostaje cos do roboty" jej taktowanie sie zwieksza, a co za tym idzie jej napiecie, aby utrzymac wysokie takty. Osobiscie polecam Ci nie patrzec na wartosci max, tylko aktualne, zeby wiedziec jak zachowuje sie karta w danym momencie. :)

 

Natomiast krotka odpowiedz: karta jest bezpieczna i nie masz sie czym martwic. ^^

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trochę z innej beczki. Od początku używałem odczytów z MSI Afterburner i zastanawia mnie jedna rzecz. Na początku po OC pojawiało się wykorzystanie GPU dochodzące do 112% i praktycznie nigdy nie spadało poniżej 100% w takich grach jak Wiedźmin czy GTA.

Teraz zauważyłem, że te wartości dochodzą tylko do 80% ale nie wiąże się to ze spadkiem wydajności. Ktoś ma pomysł z czego to wynika ?

W panelu nvidii mam ustawioną maksymalną wydajność, w opcjach zasilania też, wyłączyłem też badziewie NvidiaStream (czy coś takiego) w rejestrze.

 

Dodam, że ani taktowania się nie zmieniły, ani wykorzystanie pamięci, czy też temperatury, tylko ten jeden parametr. Trochę mnie to martwi, czy jakaś część karty została uszkodzona może i w wyniku tego nie wykorzystuje pełnej mocy ?

Edytowane przez shakero
Link to post
Share on other sites

Też czekam aż ktoś odpowie-podkręciłem kartę do wartości 1506 na rdzeniu i taki wynik miałem w Wiedźminie przez jakąś minutę-po tym czasie zbiło mi zegar na 1489...później coś tam grzebałem w ekwipunku,karta trochę "odpoczęła" i znów wskoczyła na 1506 by po ok pół minuty zjechać znowu na 1489...

Link to post
Share on other sites

Wszystko zalezy od obciazenia jakie generuje dana gra na gpu. Im mniejsze obciazenie tym mniejsze takty. Jesli gracie w fullscreen i zminimalizujecie to gpu jest automatycznie odciazane, poniewaz proces gry jest przerzucany na plan boczny i karta nie musi nic robic. Nie kazda gra obciaza gpu w 100%. Wszystko zalezy od optymalizacji gry i tego jak skomplikowane obliczenia musi w niej wykonywac gpu. Czyli...nie ma sie czym martwic.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zastanawia mnie jeszcze opcja "Wymuś stałe napięcie" (Force constant voltage) w MSI Afterburner. Od razu mówie, że mam gdzieś wyższe rachunki za prąd. Czy włączenie tej opcji pomoże w uzyskaniu lepszej wydajności i być może lepszemu podkręceniu karty tak, by pracowała stabilnie bez artefaktów ?

Aktualnie pobór mocy jest zawsze w granicach 80%, czy przez to wzrośnie do tych stałych 112% i karta będzie miała lepsze osiągi ? Wiem, że napięcie to nie moc, ale nie wiem jak działa ta opcja do końca.

Link to post
Share on other sites

Pobor jest zalezny od wysokosci napiecia, taktowan i obciazenia karty. Skoro karta nie potrzebuje wiecej mocy to nie bedzie jej pobierala. Artefakty masz, poniewaz przekraczasz maksymalne taktowania. Jesli chcesz uzyskac lepsza wydajnosc i stabilnosc, to edytujesz bios karty, a nie bawisz sie w oc za pomoca afterburner. Ale takie rzeczy tylko jesli wiesz co robisz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...