Skocz do zawartości

Czy taki schemat chłodzenia będzie dobry


Recommended Posts

Witam

Jako że w chłodzeniu wodą raczej ze mnie amator, to chciałem się zapytać czy poniższy schemat będzie pracował i czy jest ok.

1. Wstęp.

Przypadkowo na popularnym serwisie aukcyjnym trafiłem na chłodzenie wodą (i sobie zakupiłem), koszt jak na razie to 300zł i z tego chciałbym coś zmontować. A mianowicie, zestaw Swiftech h20-220 edge HD (nie wiadomo było czy działa, okazało się że działa, jedyna wada przekręcony gwint korka i cieknąca chłodnica. Korki były dwa, akurat uszkodzony był poziomy to go zakleiłem na amen i jest ok). Oraz drugi zestaw Swiftech h320. (było wiadomo że nie działa pompa, ale kupiłem dla samej chłodnicy).

2. Co zamierzam chłodzić.

a) CPU - 4690K (obecnie ten pierwszy zestaw już jest zamontowany i ten etap mam za sobą, chodzi ok) 4,6GHz - dalej nie idzie :( A powyżej 1,35-1,4V nie chcę wychodzić.
b) HD 7990 - blok ok 400-500zł (tu dodatkowe pytanko, czy mogę wykorzystać fabryczny backplate z karty dla usztywnienia? Nie chce wydawać niepotrzebnie kasy na backplate)
c) HD 7970 - tutaj to już raczej opcja. Chodzi w crossfire z tą pierwszą. Jeśli uda się gdzieś tanio kupić używany blok od 7950/7970/280x bo wiem że pasują (może ktoś ma na sprzedaż :) ), nowego raczej na pewno nie będę brał bo się nie kalkuluje już do tej karty, a trzymam ją i tak dla syna bo za jakiś czas muszę mu złożyć coś bo wojna się zaognia :) W najgorszym wypadku karta będzie chodziła na zmniejszonym napięciu/taktowaniu i wentyle na minimum wtedy. Zapas mocy z pierwszej karty i tak jest ogromny.

Reszty sprzętu chłodzić wodą nie zamierzam.

3. Schemat i Opis

Obudowa to zalman z9 plus (wymiana nie wchodzi w rachubę - zostaje)

Chłodnice na górze obudowy, najpierw mniejsza z wbudowaną pompką (mcp35x podobno mocna i powinna dać rade) - pcha wodę do drugiej chłodnicy, ta z kolei do bloku procesora (apogee hd ma 1 wejście i 3 wyjścia). Wyjścia (1-spowrotem do górnej chłodnicy,2-karta A - potem powrót do górnej chłodnicy,3-karta B- potem powrót do górnej chłodnicy).

Mała chłodnica podobnie jak blok ma 4 dziury, co podobno daje lepsze ciśnienie i wydajność zamiast stosowania trójników i podłączenia szeregowego. Nie znam się ale tak przeczytałem.

Wentyle-2x120mm na górnej chłodnicy, 3x120mm na dolnej oraz 2x120mm wewnątrz obudowy na górze (są zamontowane to już niech zostaną). Wszystkie dmuchające w górę.

 

Na dole obudowy jest 120mm, na froncie 140mm, na boku (te do zlikwidowania po przejściu na WC) 2x120mm - wszystkie intake. Jest jeszcze jeden wydech z tyłu 120mm (też raczej do zlikwidowania)

No i dodatkowo zamierzam gdzieś w najniższym miejscu jakiś zaworek+korek do spuszczania. Fill port raczej sobie daruje, i tak wszystko na wierzchu.
Nie wiem co z rezerwuarem, czy jest konieczny czy można go pominąć (rozumiem że musiałby być wyżej niż pompka - a to już się zrobi zbyt wielka piramida)

Poniżej rysunek ze schematem.

http://pics.tinypic.pl/i/00661/5v40bklvrkbh_t.jpg

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
b) HD 7990 - blok ok 400-500zł (tu dodatkowe pytanko, czy mogę wykorzystać fabryczny backplate z karty dla usztywnienia? Nie chce wydawać niepotrzebnie kasy na backplate)

tak, możesz wykorzystać. A tu masz blok

http://www.aquatuning.pl/chodzenie-wodne/gpu-chodnica-wody/gpu-kompletny-cooler/17470/alphacool-nexxxos-atxp-nvidia-ati-7990-polished-stainless-steel-black/silver

 

 

 

Zapas mocy z pierwszej karty i tak jest ogromny.

Czegoś tu nie rozumiem.  To w końcu co posiadasz: cf z 7970 czy 7990?

Bez względu na to co posiadasz zastanawia mnie jedno. Wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi ze chcesz tylko jedną kartę schłodzić a drugą dać na najniższe taktowanie. Nie polecam takiego rozwiązania. Mogą wystąpić różne dziwne kwiatki. Wszystko opisane tutaj

http://forum.benchmark.pl/topic/4550-czy-2ie-karty-crossfire-musza-byc-identyczne-czy-nie/

 

 

 

Mała chłodnica podobnie jak blok ma 4 dziury, co podobno daje lepsze ciśnienie i wydajność zamiast stosowania trójników i podłączenia szeregowego.

"Dziury'? .... O matko, to jeszcze idzie przeboleć bo nie każdy musi się znać ale te herezje

NIe można tak podłączać ! Do chodnicy czy do bloku czy do czegokolwiek innego węże podłącza się wg zasady: jeden na "wlot" i jeden na "wylot"

Chyba ze jest coś o czym nie wiem i ktoś łaskawie mnie oświeci

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

 

tak, możesz wykorzystać. A tu masz blokCzegoś tu nie rozumiem. To w końcu co posiadasz: cf z 7970 czy 7990?Bez względu na to co posiadasz zastanawia mnie jedno. Wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi ze chcesz tylko jedną kartę schłodzić a drugą dać na najniższe taktowanie. Nie polecam takiego rozwiązania. Mogą wystąpić różne dziwne kwiatki. Wszystko opisane tutajhttp://forum.benchmark.pl/topic/4550-czy-2ie-karty-crossfire-musza-byc-identyczne-czy-nie/"Dziury'? .... O matko, to jeszcze idzie przeboleć bo nie każdy musi się znać ale te herezjeNIe można tak podłączać ! Do chodnicy czy do bloku czy do czegokolwiek innego węże podłącza się wg zasady: jeden na "wlot" i jeden na "wylot"Chyba ze jest coś o czym nie wiem i ktoś łaskawie mnie oświeci
Dzięki za blok, akurat ten właśnie miałem na oku.Fizycznie posiadam 2 karty. 7970 (1xtahiti) oraz 7990 (2xtahiti) razem daje trifire i tak jest widziane przez system.Schłodzić chciałbym obydwie ale do 7970 poszukam używki, nowy to 3/4 ceny karty. Co do zmniejszania taktowań do żadnych kwiatków nie miałem, bo bawiłem się benchmarkami i jest ok. Da się nawet na samej 7990 oba rdzenie inaczej przetaktować i wcale mocniejszy się nie dopasowuje w dół do słabszego.Co do podłączenia równoległego to tu jest przykład i opis. Dokładnie taki zestaw posiadam. http://www.legitreviews.com/swiftech-h20-220-edge-hd-liquid-cooling-kit-review_1849/8Pozdrawiam
Przepraszam za dziwne sformatowanie posta ale jak piszę z telefonu to się takie rzeczy dzieją. Pod temat z kwiatkami przy CF się podepne jak porobie testy poparte screenami. Może dzisiaj jak się uda, czyt: "zająłbyś się ku**a czymś pożytecznym np z dziećmi na spacer" ;) Czytałem gdzieś źródła niestety nie podam, iż kwiatki dzieją się przy SLI, ATI ze swoimi kartami jest bardziej elastyczne.Pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

hmm takiego połączenia nie widziałem

połączenia równoległe to bardzo duża rzadkość z prostej przyczyny: bardzo zmniejsza flow -->pompka musi pracować szybciej--->większy hałas--->mniejszy komfort użytkowania a o to m.in chodzi w chłodzeniu wodnym

 

 

Przepraszam za dziwne sformatowanie posta

nie ma problemu ;)

poza tym triple cf przy takim procku podpada pod pojęcie masochizmu

może pozbądź się radków i zainwestuj w jednego konkretnego? albo nv ?

tym bardziej że 3 grafiki a tylko 3 gb pamięci

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

 

 

poza tym triple cf przy takim procku podpada pod pojęcie masochizmu może pozbądź się radków i zainwestuj w jednego konkretnego? albo nv ? tym bardziej że 3 grafiki a tylko 3 gb pamięci

 

Kolego, tym razem to ty herezje wypisujesz. 4690k spokojnie uciągnie moje trio. Poszukam, jeśli uda się znaleźć to wkleję link do artykułu o wymaganiach 2x r9 295x2 (jak kto woli 4x r9 290x) to prawie to samo. Do takiego combo zalecano i5 4690k na min 4,2 Ghz lub i7 4790k bez oc. Ja mam 4690k na 4,6ghz więc spokojnie uciągnąłby 4x r9 290x. To co mam u siebie to to samo co 3x r9 280x więc nawet na stockowym 3,5ghz->3,9ghz chodziło by bez zająknięcia. Zresztą dorzucałem do testów kartę sąsiada r9280x+ moje 7970+7990 i skalowało się bardzo ładnie.

 

Nie chcę zabrzmieć grubiańsko ani nie grzecznie, ale napisałem na wstępie że jestem amatorem jeżeli chodzi o chłodzenie wodą nie o całą branżę IT.  Nie widzę sensu kompletnie zmiany kart zwłaszcza że wydajnościowo jest lepiej niż jakikolwiek pojedynczy GPU, a porównywalnie z najmocniejszą obecnie dwu rdzeniówką czyli 295x2.

Zatem zmiana dla większego VRAM mija się z celem. A te 3gb jest tylko w grach (chociaż gta v widzi 9gb), natomiast w programach graficznych wykorzystywane jest 9gb (po 3 z każdego gpu).

 

Ale zrobił się kompletnie off-topic i gadamy o wszystkim ale nie o tym czego chciałem się dowiedzieć.

Mianowicie chłodzenie wodne, ustaliliśmy że przy połączeniu równoległym jest gorszy flow oraz ciśnienie, to akurat logiczne. Natomiast przy szeregowym ostatnie urządzenie dostaje gorącą wodę zanim ta trafi do chłodnicy więc także trzeba zwiększyć przepustowość pompki.

 

Skoro swiftech wymyślił coś takiego http://www.swiftech.com/MCR-X20-Drive-Rev3.aspx#tab1, 1xout, 3xin (na bloku cpu analogicznie odwrotnie) to znaczy że powinno to zdać egzamin, ja poprostu w taki układ chcę dodatkowo wpiąć szeregowo chłodnicę 3x120.

 

Gdzieś wyczytałem że zaleca się 1x120mm na każde urządzenie + 1x120 mm w zapasie. U mnie były by 4 (1xcpu + 3xgpu, z czego 2 gpu chłodzone 1 blokiem) więc 5x120mm w sumie powinno tą wodę schładzać dosyć wydajnie.

 

Myślałem też o innym rozwiązaniu, teraz używam węży 10/16. Do momentu wejścia w blok CPU ciśnienie się nie zmienia, dopiero tutaj są 3 wyjścia więc woda zaczyna spowalniać. A gdyby od tych wyjść poprowadzić resztę już cieńszymi wężami. Nie wiem jakie są najcieńsze ale powiedzmy że średnica wewnętrzna ca.8mm, to ciśnienie spadło by ale nie aż tak znacząco.

Reasumując, niebieskie węże na schemacie 10/16, czerwone cieńsze.

 

Co myślicie?

pozdrawaiam

Link to post
Share on other sites
Do takiego combo zalecano i5 4690k na min 4,2 Ghz lub i7 4790k bez oc. Ja mam 4690k na 4,6ghz więc spokojnie uciągnąłby 4x r9 290x

Uwierz mi wcale tak różowo nie jest jak Ty myślisz. Poza tym daj link proszę gdize to wyczytałeś :)

Wiele razy była juz poruszana kwestia tego że jedną z cech kart amd jest duzy narzut na cpu, nie będe się powtarzał, poczytaj o tym sobie

 

Gdzieś wyczytałem że zaleca się 1x120mm na każde urządzenie + 1x120 mm w zapasie. U mnie były by 4 (1xcpu + 3xgpu, z czego 2 gpu chłodzone 1 blokiem) więc 5x120mm w sumie powinno tą wodę schładzać dosyć wydajnie.

To zależy. To jest uniwersalne, ogólne stwierdzenie

To że 2 gpu chłodzone jednym blokiem to nie ma nic do rzeczy. Liczy się powierzchnia chłodnic. W Twoim wypadku jeżeli dasz powiedzmy chłodnice 240 i 360 to będzie ok ale nie będzie rewelacji jeżeli chodzi o hałas jak i o temperatury. Ale poza tym ok, ten zalman nie jest obudową pod lc więc nie należy spodziewać się cudów :D

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

 

 

Uwierz mi wcale tak różowo nie jest jak Ty myślisz. Poza tym daj link proszę gdize to wyczytałeś :) Wiele razy była juz poruszana kwestia tego że jedną z cech kart amd jest duzy narzut na cpu, nie będe się powtarzał, poczytaj o tym sobie

 

Przyznam się, nie mogę tego znaleźć teraz ale znajdę :D Generalnie też było chyba na jakiś forach, overclockers albo tomshardware ale nie pamiętam już.

 

 

 

W Twoim wypadku jeżeli dasz powiedzmy chłodnice 240 i 360 to będzie ok ale nie będzie rewelacji jeżeli chodzi o hałas jak i o temperatury. Ale poza tym ok, ten zalman nie jest obudową pod lc więc nie należy spodziewać się cudów :D

 

Do zalmana wiem że nie wejdzie do środka, dlatego 240mm mam na obudowie przymocowane, z 360 chce zrobić tak samo, taki sandwich, więc chyba nawet lepiej im będzie niż w ciasnej budzie. Wentyle mam noiseblocker eloop(cholernie wydajne i ciche) 4 szt i jakieś ciche zalmanowskie oryginalne. Obecnie w budzie mam 7 wentyli i na budzie 2(na chłodnicy), wszystko sterowane automatycznie speedfanem i jest dosyć cicho.

 

 

 

hmm takiego połączenia nie widziałem połączenia równoległe to bardzo duża rzadkość z prostej przyczyny: bardzo zmniejsza flow -->pompka musi pracować szybciej--->większy hałas--->mniejszy komfort użytkowania a o to m.in chodzi w chłodzeniu wodnym

 

O tym już troszkę podyskutowaliśmy, a tutaj link z którego co ciekawe wychodzi że równoległe jest lepsze dla kart w SLI/CF

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?253337-Actual-influence-of-flow-rate-on-system-temps

 

 

 

Bez względu na to co posiadasz zastanawia mnie jedno. Wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi ze chcesz tylko jedną kartę schłodzić a drugą dać na najniższe taktowanie. Nie polecam takiego rozwiązania. Mogą wystąpić różne dziwne kwiatki. Wszystko opisane tutaj http://forum.benchma...tyczne-czy-nie/

 

Tak jak obiecałem porobiłem testy, totalnie udziwniając i kwiatków brak. Wrzucę to potem do działu grafika, muszę tylko jakoś sensownie opisać.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Chciałem odkopać trochę mój temat i jeszcze raz poprosić o poradę.

 

Sandwichy nie będzie. Udało mi się kupić w dobrej cenie Lian Li PC-X2000. W tej krowie zmieści się wszystko więc bezproblemowo chłodnice rozdzielę. I od razu pytanko apropo tej budy, na froncie ma 3x140mm (więc za jakiś czas wrzucę tam chłodnice 420mm). Ale na razie będzie tam swiftechowa 360mm w pionie. I tutaj pytanie - czy obracać wentylatory na exhaust? Czy zostawić jak są?

 

Poniżej kilka schematów jak to wszystko ogarnąć (jeszcze mam kilka dni, bo bloki na gpu nie dotarły). Chciałbym wykorzystać możliwości równoległego łączenia jakie daje ten Swiftech Edge. Poniżej schematy.

 

http://i58.tinypic.com/fuvy0x.jpg

 

http://i58.tinypic.com/2wrj6z6.jpg

 

http://i61.tinypic.com/66bytk.jpg

 

Czy też może dać sobie spokój z równoległym łączeniem i podłączyć normalnie szeregowo, myślałem o takiej kolejności:

EDGE(240mm+pompa)---->CPU---->GPU1--->GPU2---->2ga chłodnica(360mm)--->edge

 

I jeszcze jedno pytanko, mianowicie chodzi o flow. Czytałem iż wbrew pozorom nie ma specjalnie dużej różnicy między wężami 16/10 a 13/19. Chciałem generalnie wszystko podłączyć na grubszych, ale chłodnica od swiftecha 320, którą wykorzystuje póki nie zakupię 420mm, ma wyjścia zamontowane na stałe i nie można ich wykręcić, a są tam złączki choinkowe na wąż 16/10. Zatem pytanie brzmi - Jak duży wpływ będzie na ciśnienie i flow jeżeli całość układu puszczę na grubszych wężach, a jedynie przy samej drugiej chłodnicy zrobie redukcję z 13 na 10 ??

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...