Skocz do zawartości

Tania kamera Ultra HD - kiedy ? Może już jest ?


Recommended Posts

Witam!
Poszukuję, taniej (do<1000 zł, a najlepiej jeszcze mniej) kamery Ultra HD. Nie interesuję mnie, żadne inne czynniki, nawet matryca jest średnio ważna. Byleby to nie była interpolacja.
Czy to jeszcze za wcześnie ?
Przeglądam sobie daty starych artykułów i mniej więcej w 2006 roku wchodziły telewizory Full HD, a HD-ready mocno taniały. W 2008 roku weszły pierwsze Praktiki DVC 5.1 - z HD ready i 5.2 - z Full HD (1440x1080), za 6 stów.
Po 7 latach (2013) w Polsce mamy pierwsze telewizory Ultra HD, a jak widać, pod koniec tego roku mocno tanieją (2,5 tyś za LEDa 40-42" od Samsunga/LG z 4K panelem). Czyżby do roku czasu miały wejść w końcu tanie kamery Ultra HD ?
Na razie najtańszymi 'kamerkami' 4K są telefony (a podobno najlepszą jakość ma OnePlus One - tel. za 1300-1400 zł, obsługuje standard DCI 4K w 24kl/s, a jakość jest super jak na fona), ale co mi po telefonie, co już nawet, w przenośnej kamerce mam lepszą jakość, i do tego rozładuję mi się dodatkowo telefon, do dzwonienia...
Widziałem jeszcze Panasa DMC-FZ1000, za 3,5 koła, i to jest najtańsze, co na razie można mieć z UHD nagrywaniem.

Jak myślicie kiedy nastąpi zalew tanich 'UHD' ? Nawet na aliexpress jeszcze nie ma.

Link to post
Share on other sites

Zdecyduj się ... 

Albo chcesz to ultrahd albo jakość ...

Ale i tak myślę że w życiu nei znajdziesz ultrahd w tej cenie. Tym bardziej że nawet przyzwoitą fullhd byłoby ciężko.

 

Zdecyduj się dopiero co mówiłeś że w telefonie jakość świetna, a zaraz że już beznadziejna. 

 

Go Pro 4 ma nagrywać w 4k ale przy 15klatkach, powinna być zaprezentowana na dniach. 

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to, że przenośna kamerka Ultra HD by miała lepszą jakość. A teraz porównując statyczne ujęcia z oneplusa albo i nawet mojej Z2, która ma lekko ten tryb spierdzielony, w dobrym oświetleniu widać jednak więcej szczegółów, niż się w amatorskich kamerach Full HD, więc ma to potencjał, tylko,że to tylko telefon. Taka przenośna kamerka by miała już większy sensor i zoom optyczny chociaż 5x (jak praktica).

 

Red Ultra HD są bardzi drogie, tak samo jak inne, nawet jest open-source projekt kamery, do ktorej można dokupywać części tylko też kosztuje ~3000$. Nic chyba, będzie czekać jeszcze z rok, dwa i będzie wysyp tego.

 

Nie do końca bedzie miała gorszą jakość - tak samo jak było SD i HD - wszyscy mówili, że tanie kamery SD są lepsze,mają lepszą jakość... I co? Po podłączeniu do telewizora z obslugą HD-ready/full hd, było odwrotnie - z taniej kamerki, miałeś dużo wiecej szczegółów (oczywiscie z troszke lepsza optyką i sensorem niż beznadziejnym, całkiem sensowną miała ww. Praktica, szczególnie w pózniejszych rewizjach, a nie jakieś toshiby camileo typu p10, bo to był shit). Teraz, może już na mniejszą skale (w koncu mniej detali można bedzie zauwazyc, bo mniejsza sa piksele i wyzszy wspolczynik ppi, ale nadal bedzie roznica na pewno.

Edytowane przez muf18
Link to post
Share on other sites

@up - z tego co widzę to wersja Silver nagrywa 15fps przy 4K, ale już wersja Black potrafi w 30fps. click

Oj faktycznie mój błąd - czytałem bardziej przecieki, niż oficjalne parametry, nie wiedziałem że już są

http://shop.gopro.com/EMEA/hero4

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Ale rozdzielczosc 4k w telewizorach ma sens tylko przy duzych ekranach 60 cali w zwyz. No ale niech sie rynek rozwija, to kamerki beda taniec. Ciekaw tylko jestem ile GB zajmuje godzina filmu 4k. Bo w kamerkach przenosnych bedzie to pewien problem. Gdzies wyczytalem ze film 4k potrafi zajmowac ponad 300 GB. Czyli kamerki na karty SD odpadaja bo max to zdaje sie 64GB czy moze 128. Zostaja dyski SSD i HDD. HDD bardziej pradozerne, wolne i czule na drgania. Cene dyskow 300 - 500 GB SSD mozesz sobie sprawdzic. I juz masz tez odpowiedz dlaczego te kamery kosztuja po 3500.

Link to post
Share on other sites

Kodek nawet dobry obniza jakosc na ktorej tak Ci zalezy. 4k z kodekiem moze byc gorsze niz FHD bez kodeka. Poza tym aby taki kodek dzialal potrzeba solidnego procesora ktory to obrobi. Za tym dalej idzie tez zuzycie baterii i ogolnie wszystko to sprawia, ze niepredko bedzie to tani sprzet. Karta 64GB moze i kosztuje 135zl, ale jakbys chcial miec 80MB/s zapisu/odczytu to kosztuje juz 265zl. A karta 128GB to 380zł za predkosc 45MB/s lub 580zł za predkosc 80MB/s. Choc teoretycznie wystarczylaby realna predkosc rzedu 20MB/s

To ze telefony komorkowe maja 4k a tanie kamerki przenosne jeszcze nie wynika pewnie z faktu ze nie ma poki co na to az takiego zapotrzebowania, a jednoczesnie producenci kamerek nie chca wypuszczac takiego szajsu jaki montuje sie teraz do smartfonow.

Link to post
Share on other sites

Zobaczyłbyś 'szajs' w oneplus one to byś zdębiał - pełne soczyste obrazy, z bardzo dobrą głębią i kolorami. Można się naprawdę zdziwić. A pewnie rzeczywiscie - z SOC to prawda, trzeba by drogiego do takiej kamerki, chociaz np. Kirin 920 za 15-20$ by wystarczył. W full hd nie ma bes kodeka kamer xD. Wszystkie albo avchd albo H.264... Karty 128GB te szybkie są już po 200-250 zl...

Link to post
Share on other sites

Co do kart to ja podalem ceny sandiska.

Pytanie czy to kodowanie stratne i ewentualnie jak bardzo stratne. Swoja droga to 4k ma 6 razy wiecej pixeli niz FHD wiec nie powinien zajmowac wiecej niz 6x tyle miejsca. A jak FHD zajmuja po 25GB to dla takiego 4K bedzie to 150GB Jest to jednak mniej niz wczesniejsze info znalezione w necie. Fajnie gdyby to sie rozwijalo bo popchnie to do przodu troche karty SD i dyski SSD.

Co do OnePlus'a to przy dobrym oswietleniu obecne telefony robia nawet calkiem niezle zdjecia. Schody sie zaczynaja gdy oswietlenie sie pogarsza.

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi głównie o filmy w 4K, ale zdjęcia też ma niezłe choć już mniej imponują (bo są lepsze aparaty z większymi sensorami jak np. Lumia 1020 czy 930, choć ta już ma mniejszy), ale w 4K jeszcze nikt nie tak dobrej jakości, może już nie długo wprowadzą możliwość 4K do Windows Phone to wtedy będzie...

Link to post
Share on other sites

A mnie denerwują odpowiedzi nie na temat. Czy mówiłem coś, o tym, że utożsamiam jakość z rozdzielczością? Nie. Jestem ciekaw jakby sie taka kamerka zachowała + niedługo bede miec UHD TV. A poza tym mam dobrą kamerę FHD, tylko może chciałbym zobaczyć coś więcej?

Link to post
Share on other sites

Oczywiscie ze im wieksza rozdzielczosc tym wiecej szczegolow, ale kamera musi te rozdzielczosc wykorzystac, a nie tylko zapelnic szumami, a poza tym aby zauwazyc roznie pomiedzy 4k a FHD trzeba bedzie siedziec bardzo blisko ekranu. Dla telewizora 46'' graniczna odlegloscia po przekroczeniu ktorej bedzie widac pixele bedzie cos kolo 90cm. Choc jest to wartosc dla obrazu statycznego, w dynamicznym o wiele truniej dostrzec pixele. W praktyce mozna 46'' TV ogladac z materialem FHD z 1,5m i nie widziec pixeli. Jak material FHD zamienimy na 4K to pixeli bedzie co prawda 6 razy wiecej, ale nie bedzie to mialo znaczenia gdyz oko tego nie zauwazy. trzebaby usiasc jeszcze blizej telewizora niz 1,5metra co przy 46'' jest niewygodne. Teoretycznie UHD sa do bardzo duzych telewizorow, ale przy nich trzeba siedziec odpowiednio dalej. Bo o ile roznica FHD vs UHD na TV 120'' bedzie bardzo wyrazna, to czy bedzie wyrazna z odleglosci z ktorej nalezy ten TV ogladac? Moze tak, moze nie. Trzeba by to zobaczyc na tak duzym telewizorze. Dla przykladowego telewizora 46'' UHD jest totalnie zbednym bajerem no chyba ze ktos oglada tv z metrowej odleglosci.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

No i nadal nie ma... Znaczy widziałem jakieś Panasonic'i i Sony lustrzanki czy "bezlusterkowce" za 2,5K-3K, ale to nie jest przyzwoita cena...

Do tego często te kamery nie mają praktycznie żadnego zoomu (taki jak w obiektywach, czyli 4-5x, a jeśli chcemy więcej to trzeba wybulić na super obiektyw)... 

Jedyna kamera, która miała w miarę porządną optykę i normalny (min 15-20X) zoom optyczny to Panasonic HC-WX970 - min. 3300 zł...

Ciekawe ile będzie jeszcze trzeba czekać, aż będą normalne kamery 4K za max 2 tyś. 

A różnice widać i to sporą między FHD a UHD - nawet pomiędzy moim telefonem, a kamerą Canona HG10, który jest jednym z lepszych niegdyś kamer Full HD.

 

Chociaż ostatnio już widziałem kamerki sportowe 4k@30fps, z jakimś 12mpx sensorami od Sony za 100$, więc może już nie długo wejdą tańsze kamery.

Edytowane przez muf18
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...