Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie mam zainstalowany System Windows 7 na dysku WD green i zastanawiam się czy gdybym kupił np WD Blue to czy odczułbym różnicę w prędkości działania i czy taka zamiana jest w ogóle opłacalna.

 

I druga kwestia: Często się pisze o przenoszeniu Systemu z HDD na SSD i taka przeprowadzka jest nie polecana.  A jak się to ma w przypadku przeprowadzki z HDD na inny HDD?

Tu nie powinno chyba być takiego problemu bo o ile SDD działa trochę inaczej to co za różnica dla systemu na jakim talerzu jest obecnie, ale mogę się mylić dlatego proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

A jak się to ma w przypadku przeprowadzki z HDD na inny HDD?

 

Tak samo. Przy zmianie dysku reinstall systemu jest bardziej niż wskazany.

 

 

 

czy gdybym kupił np WD Blue to czy odczułbym różnicę w prędkości działania

 

Tak.

 

 

 

czy taka zamiana jest w ogóle opłacalna.

 

Za około 250 zł dostaniesz SSD 128 GB - taka zmiana jest najbardziej opłacalna ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli reinstalacji nie uniknę. :(

 

Myślałem o SSD ale na płycie nie mam sata 3 i nie wiem czy odczuję różnicę miedzy SSD a jakimś szybszym HDD na tym MOBO. 

 

A co ty o tym myślisz? Zainwestować w SSD pomimo sata 2 czy kupić jakiś szybsze HDD a może zostawić tak jak jest?

 

PS: moja płyta to Gigabyte ga-m68mt-s2 a procesor AMD Athlon II X4 640 

       Komputer użytkowany jest do codziennego użytku ale nie do gier

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Myślałem o SSD ale na płycie nie mam sata 3 i nie wiem czy odczuję różnicę miedzy SSD a jakimś szybszym HDD na tym MOBO. 

Transfery to nie wszystko, liczy się także czas dostępu. Na pewno odczujesz różnicę między SSD, a HDD.  

 

 

Zainwestować w SSD pomimo sata 2 czy kupić jakiś szybsze HDD a może zostawić tak jak jest?

IMHO tak. Starego HDD zostaw sobie na magazyn, a najczęściej używane programy + system postaw na SSD. Chyba, że nie potrzebujesz tyle miejsca, wtedy możesz sobie pozwolić na sam SSD. 

Link to post
Share on other sites

Największa zaleta SSD to krótki czas dostępu i "responsywność" systemu. Tutaj SATA 3 nie ma większego znaczenia.

 

 

Jak najbardziej warto zainwestować w SSD. Różnica w komforcie użytkowania kompa jest kolosalna.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem może ja mam farta ale już dwa eazy przenosiłem system z HDD na inny HDD przy pomocy Parago Hard Disc Manager Suite i nie odczułem żadnej różnicy ani problemów.W przyszłym tygodniu robię migrację 8,1 na SSD tym samym programem.Zobaczymy co będzie...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobienie kopii jednego dysku na drugi nie niesie ze soba zadnych negatywnych skutków. Nie musisz reinstalować systemu. Szkoda czasu. O ile o system dbasz i umiesz go konserwować. Reinstalacja systemu jest podobna opcja co format - czyli albo dla nieuków albo dla konserwatystów.

Nie ma tu żadnej magii.

A mówienie o tym, że największą zaletą dysków SSD to czas dostępu - to jakieś kompletne nieporozumienie i brak podstaw. Łatwo policzyć ile czasu schodzi na pozycjonowanie głowicy. I tutaj pozwolę sobie umieścić dane z Anatomia PC wydania XI. Dane są na oko sprzed kilku lat.

 

Napęd bez NCQ                   Opóźnienie (ms)

Odczyt ze ścieżki 160121               -

                             11512                9

                             74116                 6

                              25379                4

                              102118              7

                               14174               8

                               115373              9

 

Łącznie 43 ms

 

Napęd z NCQ odpowiednio kolejkuje ściezki w taki sposob, aby głowica jak najszybciej się pozycjonowała. Dla tych samych sektorów w odpowiedniej kolejności czas dostępu wyniesie 16 ms. 

 

Ktoś by mógł powiedzieć, że system windows składa się z olbrzymiej ilości małych pliczków i system żeby je odczytywać musi odczytywac je z roznych miejsc. Jednak zainteresowani i Ci, którzy byli bardziej ciekawi jak działa system operacyjny wiedzą, że spece z microsoftu już dawno zastosowali cały szereg optymalizacji, które miały na celu minimalizacje tego problemu. Jednym z nich jest Prefetch. Dyski SSD mają przede wszystkim wysoki transfer, który nijak ma się do czasu dostępu. Czas dostępu nabiera znaczenia tylko wtedy, gdy często trzeba odczytywać czy zapisywać coś z róznych miejsc - np. w bazach danych. Ot, cała filozofia.

 

Jeżeli zawartość każdego sektora na jednym i drugim dysku jest identyczna - bo przecież są wiernymi kopiami! - to jak moga być jakieś problemy? Już nawet boje się zapytać jak działa Raid-1. Co prawda tam są drobne zmiany, żeby w razie wypadnięcia dysku z raidu zostać odpowiednio poinformowanym i zeby nie byla mozliwa praca na takim dysku bez odpowiedniej ingerencji. Mimo wszystko - w 99% zawartosc tez jest identyczna.

 

Jeszcze trochę liczb: sugerując się tym: http://dyski.cdrinfo.pl/najszybsze-dyski-twarde-zestawienie-top10

i biorąc pod uwage pozycje nr 1, a wiec  Seagate Barracuda ST3000DM001 - to przy zalozeniu, ze system jest zainstalowany w najszybszej czesci dysku, gdzie transfer wynosi 217,2 MB na sekundke, to łatwo policzyć ile wyniesie dla - weźmy na to wspomine wyzej 16 ms, czyli odczyta w tym czasie 3,5 MB. Co to jest?

Link to post
Share on other sites

Czyli z przeniesieniem systemu warto spróbować ale lepiej mieć jakiś zapasowy plan jak coś pójdzie nie tak(nie kasować z dysku na którym jest zainstalowany oryginalnie do czasu kiedy będzie pewność że wszystko działa???)

 

testerrr To według ciebie warto kupić SSD w przypadku sata 2 gdzie nie będzie wykorzystywana jego pełna prędkość?

Link to post
Share on other sites

Odpowiedziałbym filozoficznie, że zawsze trzeba mieć plan jak coś pójdzie nie tak. W każdym razie po poprawnym przekopiowaniu partycji - wszystko będzie dobrze.

A co się tyczy drugiego pytania - to co to znaczy warto? Wszystko zależy do czego wykorzystujesz komputer i ile masz pieniędzy. Fakt faktem, że przejście na SSD jest mocno odczuwalne. Czy Cię na to stać i czy chcesz wydawać kilka stów za parenascie sekund szybszego ladowania systemu - to juz Twoja sprawa ;-). Możesz kupić, wypróbować i jak Ci się nie spodoba - to oddać do sklepu. Zdaję się, że do 10 czy 14 dni....

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Chwilę to trwało ale postanowiłem kupić wd blue 1tb.

 

Nie uzyskam tak dużej poprawy jak w przypadku ssd ale zyskam pojemność a prędkość i tak się poprawi. Wd green będzie robił za drugi dysk na backup. Pozwoli mi to również uniknąć zabawy z biosem i trybami do których płyta nie jest przystosowana.

SSD kupię na pewno gdy kiedyś zmienię platformę.  

 

Także dziękuję wszystkim za pomoc i dostarczoną wiedzę.

Temat chyba można zamknąć

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...