Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Nasze retro zestawy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
557 odpowiedzi w tym temacie

#21 Krzysko

Krzysko
  • Gaduła

• 259 postów
  • GG:1234949

Napisano 21 wrzesień 2014 - 09:52

To i ja dorzucę coś od siebie bo ostatnio wygrzebałem z "zarośli" taki stary sprzęt.

Konfiguracja:

CPU: Intel Pentium 166MHz with MMX technology

MOBO: SQ575

RAM: 2x8MB + 2x4MB 72-pin SIMM

GPU: brak :/

HDD: brak :/

ODD: VUEGO 624A 004

SC: Creative Labs Soundblaster 128PCI CT4810

PSU: ENERGY 200W

CASE: producent nieznany

Ogólnie komputer się uruchamia, głośniczek wydaje z siebie dźwięki że brakuje karty graficznej, CD-ROM uszkodzony (nie wysuwa się tacka) i ot tyle mogłem go na razie sprawdzić. Ta karta wpięta w ISO to grafika ale niestety uszkodzona chyba. Założyłem do niego jako napęd nagrywarkę CD LG i dołożyłem floppy od ALPS.

Fotki (robione telefonem więc trochę słaba jakość):

th_IMG_20140918_163357_zpsb30e2e2a.jpg  th_IMG_20140918_163343_zps4c4c4933.jpg  th_IMG_20140918_155616_zps98c751f8.jpg  th_IMG_20140918_155555_zps1b447184.jpg  th_IMG_20140918_155542_zpsa130de0e.jpg  th_IMG_20140918_155528_zps4edb6ca8.jpg  th_IMG_20140918_155420_zpsf86c6c18.jpg

I na koniec pytanie: jaką kartę graficzną mogę zakupić do tego zestawu i jaki dysk twardy?

• 4

Intel Pentium G3420 + SPC Fera 2 V2 | 2x 4GB Corsair Vengeance DDR3 1600MHz CL9 | ASRock H81M | MSI GeForce GTX 660 Gaming | Crucial M550 128GB | WD Blue WD10JPVX 1TB | Asus DRW-1814BLT | Thermaltake SmartSE 530W | Fractal Desing Core 2500 | Fujitsu Siemens Amilo LL 3220T

#22 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 21 wrzesień 2014 - 10:27

Dysk do 4GB to bezpieczny wybór. Powyżej 4GB jest szansa że bios będzie stwarzał problem i ta szansa sporo rośnie powyżej 8GB. Co do kart graficznych to wszystko zależy ile masz na to pieniędzy. Do 2D dobra będzie S3 Trio lub Virge. Są bardzo tanie, łatwo je kupić, działają bezproblemowo pod dos i windows. Jak masz nieco więcej złotówek to można szukać czegoś z przyzwoitym wsparciem 3D jak Riva 128, TnT, TnT2.

• 0

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

#23 Krzysko

Krzysko
  • Gaduła

• 259 postów
  • GG:1234949

Napisano 21 wrzesień 2014 - 11:30

Taka Riva jak Ty posiadasz będzie ok? Widzę że nie są aż takie drogie. Dysk poszukam jakiś 4,2-4,3GB. Jeszcze kwestia systemu operacyjnego Win95 czy Win98?

• 0

Intel Pentium G3420 + SPC Fera 2 V2 | 2x 4GB Corsair Vengeance DDR3 1600MHz CL9 | ASRock H81M | MSI GeForce GTX 660 Gaming | Crucial M550 128GB | WD Blue WD10JPVX 1TB | Asus DRW-1814BLT | Thermaltake SmartSE 530W | Fractal Desing Core 2500 | Fujitsu Siemens Amilo LL 3220T

#24 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 27 wrzesień 2014 - 14:16

Riva 128 jest bardzo fajna, pełne wsparcie OpenGL, VESA 3.0 i dobre sterowniki pod W9x. OS to albo W95 OSR2 albo W98SE+98Lite do odchudzenia eksploratora. W95 OSR2 da najwyższą wydajność ale gorszą kompatybilność z niektórymi nowszymi programami wymagającymi zintegrowanego IE. U siebie próbowałem przez 98lite wywalić z W98SE całkowicie IE i przywrócić eksplorator z W95 (opcja SLEEK) ale niestety system zareagował zawieszaniem. Obecnie działam na opcji CHUBBY i to jest według mnie optymalne, możliwości i kompatybilność W98SE połączona z wymaganiami tylko ciut wyższymi od gołego W95.

Windows to i tak pikuś, konfiguracja dos'a jest znacznie ciekawsza :) Dobrze od razu po instalce W9x przejść do konfiguracji dos tak aby możliwa była obsługa długich nazw plików (LFN). To pozwoli na łatwy backup windowsa i w razie problemów szybkie jego przywrócenie z pliku zip. 

http://www.litepc.com/98lite.html

ps. nie kupuj R128 bez radiatora, lubi się przegrzewać. Ta jest OK choć te dodatkowe radiatory są całkiem zbędne http://allegro.pl/ka...4601562788.html Kupowałem swoją Rive u tego sprzedawcy na tej aukcji http://allegro.pl/ka...4515502126.html i jest OK. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakupiłem za grosze kolejny sprzęt :)

Obudowa Optimusa, zasilacz 200W AT Enlight, płyta Acorp 5VIA77 na Via Apollo Pro, 64MB SDRAM, S3 Virge 4MB, karta dźwiękowa na Yamaha OPL-3 i dysk 80GB na IDE.

Dysk pracuje z ograniczeniem do 32GB z powodu niedorobionego biosu ale te 32GB to więcej niż wystarczające do takiego sprzętu. P200MMX pracuje wyraźnie wydajniej od P150@166. 

S3 Virge nie bez powodu była kiedyś nazywana deakceleratorem :) Wydajność po włączeniu wszystkich efektów 3D jest mniejsza przy akceleracji niż przy trybie softwarowym :) Docelowo w tym sprzęcie będzie Riva 128 a do słabszego P150 przełożę S3 Virge.

08c2c5ee4ec01983.jpg

Pentium 200MMX i Pentium 150:

d25b56c7836d2485.jpg

c6c1f42528f9e7dc.jpg

Wydajność w MDK na P200MMX + S3 Virge D3D:

ec8b3d8ed86c37b6.jpg

Wydajność w MDK na P200MMX (software):

f0d9316c75e71fd0.jpg

• 2

Spoiler

#25 tomek11

tomek11
  • Gaduła

• 319 postów

Napisano 27 wrzesień 2014 - 20:40

Powoli ja jeszcze przywracam do życia taki ponad 10 letni sprzęt :)

Była cała masa wylanych kondensatorów w płycie głównej (2003 r)  jak i na karcie graficznej , ale lutownica w dłoń i dałem radę po trochę je wymienić. Testowo odpaliłem już linux , za jakiś czas przyjdzie kolej na Windows. Czekam na dysk twardy i inną obudowę , bo tą co mam to zasilacz zasłania chłodzenie CPU..

Taki sprzęt :) 

Athlon XP "Thoroughbred A 2200+
Athlon XP "Barton" 2500+

21bji45.jpg

Soltek sl-75drv5-c

2v11351.jpg

Radeon GeCube Radeon 9550 XT 128 MB

eb39xc.jpg

GALAXY GF 6600 GT 128 MB

2nvqgit.jpg

• 2

#26 gontow

gontow
  • Nowicjusz

• 4 postów

Napisano 02 październik 2014 - 10:19

Coś pięknego. Niby nie tak dawno, ale zobaczcie jakie zmiany nastąpiły przez tyle lat.

• 0

#27 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 02 październik 2014 - 12:31

Zmiany na lepsze czy gorsze ? :)

• 0

Spoiler

#28 KIciulek

KIciulek
  • Iä! Iä! Cthulhu Fhtagn!

• 857 postów

Napisano 02 październik 2014 - 15:25

Wg. mnie na lepsze. Już nie wspominając o wydajności, ale nawet patrząc na wygląd komponentów. Teraz karta graficzna nie ma tylko spełniać swojej funkcji, ale i dostojnie się prezentować w slocie. Wszystkie radiatory, wykończenia płyt głównych, wentylatory... kiedyś to po prostu miało działać, a teraz ma działać i wyglądać, choć (niestety) wielu nie zwraca na takie aspekty uwagi. Dla mnie retro to przede wszystkim unikalność i "pierwowzorowość", że się tak wyrażę, a obecne czasy to wydajność i piękno wizualne.

• 0

Kompuś

Worklog

Miłość jest jak RAID 0...

#29 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 02 październik 2014 - 19:05

a obecne czasy to wydajność i piękno wizualne.

Oraz hałas, wysokie zużycie energii i bardzo niska żywotność przez wprowadzenie RoHS. 

Kiedyś mogłeś mieć topowy sprzęt dla gracza i CPU oraz kartę graficzną chłodzoną pasywnie. Ale niestety wraz ze wzrostem wydajności szedł wzrost TDP w tempie wykładniczym. Wysokie temperatury plus zakaz stosowania ołowiu do połączeń lutowniczych stworzyło problem który kiedyś nie istniał, zimne luty. Ile zostanie sprawnych kart graficznych z dzisiejszych czasów za 20 lat ? Przypuszczam że bardzo niewiele i będą to głównie produkty budżetowe. Ile wytrzymają procesory mającego tandetnego gluta pod IHS ograniczającego odprowadzanie ciepła (Ivy, Haswell) albo piekarniki z TDP ponad 100W (AMD) ?

Ale żeby nie wyszło że w samych superlatywach opisuje przeszłość ;) Nie wszystko było wtedy lepsze, na korzyść nowego sprzętu na pewno przemawia zastąpienie kondensatorów elektrolitycznych przez znacznie trwalsze i mniejsze odpowiedniki. Druga sprawa to że kiedyś radiatory i wentylatory były beznadziejnej jakości. Nie dlatego że nie było technologii, po prostu nikt się tym nie przejmował, chłodzenie było byle jakie byle tylko było. Przykładowo fabryczne chłodzenie na Pentium BOX wyglądały tak:

878455308be755ca.jpg

Mogli dać normalny radiator o normalnej wysokości, zamiast tego dali jakiegoś karzełka z beznadziejnym wentylatorkiem który robił głównie hałas a przy okazji coś tam dmuchał ;) Kurzem się to zapychało w tempie ekspresowym. Nikt się nie przejmował że drogi hi-endowy CPU jest sprzedawany z takim badziewiem choć mógł by być całkowicie bezgłośny (i tańszy) jako pasywnie chłodzony. Podobnie było z kartami graficznymi. Tam gdzie można było stosować pasywne radiatory często pakowano mikro-radiatorki wyglądające jak ponacinana gruba blaszka z bardzo głośnym i bardzo małym wentylatorem. O łożyskach Fluid Dynamic Bearing można było tylko pomarzyć. Zgroza tamtych czasów to według mnie również monitory CRT i głośne dyski twarde. IMHO dzisiaj nie ma w nich nic retro klasyki, to są po prostu elektro-odpady.

ps. Dzisiaj jak za starych czasów poszedłem do kiosku i kupiłem Secret Service  :menda: Uczucie jak bym znowu miał 15 lat  :evil:

Użytkownik Fenio edytował ten post 02 październik 2014 - 19:13

• 0

Spoiler

#30 KIciulek

KIciulek

• 857 postów

Napisano 02 październik 2014 - 20:39

Eh, tak - monitor CRT bombardujący nasze oczy elektronami ;) Kiedyś miałem czarno-biały. W sumie szkoda, że się pozbyłem. RoHS, widzę, że to jeden z wielu bezsensownych unijnych wymysłów. Jak dla mnie wzrost zapotrzebowania na energię to przyzwolony efekt uboczny wzrostu wydajności. Jak mówił Tesla "energia elektryczna jest wszędzie" należy nauczyć się tylko z jej źródeł korzystać. A jeśli chodzi o hałas - dziś wentylatory są o niebo cichsze niż dyski nawet z przełomu XX i XXI w. 

W tym stwierdzeniu o elektroodpadach bym się tak daleko nie posuwał. Myślisz dlaczego na złomowiskach leżą starty starych komputerów. Bo ktoś uznał je za elektro-szrot. 

• 0

Kompuś

Worklog

#31 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 02 październik 2014 - 21:53

Ja mówię tylko ze swojej perspektywy - dla mnie CRT to śmieć/złom/dziadostwo/zło i nie widzę w nich żadnej wartości sentymentalnej. Nie brakuje mi migotania obrazu, gigantycznego zużycia energii ani wielkiego pudła które zajmowało połowę biurka. Tak samo stare dyski twarde, hałas wirujących talerzy i terkotanie głowicy za którym nigdy nie zatęsknię. Komputer powinien być bezgłośny, całkowicie pasywnie chłodzony jak mała Amiga :) SSD wypiera HDD więc jeden problem z głowy tylko zasilacze pasywne coś nie chcą się upowszechnić :) Co do RoHS to tak jak piszesz, jest to kolejny wymysł UE mający na celu jedynie zmniejszania trwałości sprzętu. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z ekologią która tylko na tym cierpi bo prawie nowe 2-4 letnie drogie sprzęty (PC, konsole, RTV, AGD i wszystko co opiera się na lutowaniu) często ląduje na śmietniku choć przy zastosowaniu normalnego spoiwa jak za starych nie unijnych czasów ten sam sprzęt mógł by działać przez dziesięciolecia.

Przy okazji kilka fotek nowego Retro kompa. Jest to Pentium 200MMX, 64MB SDRAM, płyta na Acorp na Via Apollo MVP3 (wczesniej błędnie napisałem że na Apollo Pro) i siedzi tam już Riva 128 4MB na PCI. 

Jest to sprzęt naszego krajowego ś.p. Optimusa. 

Tak wygląda "punkt dowodzenia" ;) w którym brakuje jednego monitora przez co muszę przepinać tego z prawej w zależności z którego kompa chce korzystać. Planuje kupić jeszcze jakiegoś LCD 15" najlepiej z wbudowanymi głośniczkami i proporcjami obrazu 5:4.

14cfb262b5a07619.jpg

Na kompie stoi repeater który łączy się z punktem dostępu WIFI i udostępnia połączenie na portach LAN. W kompie siedzi karta sieciowa z RJ45 na PCI.

b2f492c8812a5ddf.jpg

Z tyłu kompa panuje lekki chaos ale to głownie przez dwa porty USB wyprowadzone na zewnątrz. Są podpięte do USB (v1.1) na płycie głównej. Myszka USB podpięta do PS2 przez przejściówkę USB-PS2 (bezprzewodowa). W zasilaczu wyciąłem całkowicie grill osłaniający wentylator. Daje to dużo lepszy przepływ powietrza a to ma znaczenie jak wentylator jest spowolniony. Pomimo że zasilacz to markowy Enlight to oryginalny wentylator był bardzo głośny, wymieniłem go na inny (używana taniocha) i puściłem na 5V.

505c918ad432a413.jpg

Użytkownik Fenio edytował ten post 02 październik 2014 - 22:23

• 0

Spoiler

#32 daryzda

daryzda
  • Maniak

• 2547 postów
  • Miejscowość:Grochów

Napisano 02 październik 2014 - 22:11

Fajne, od razu przypomina mi się mój pierwszy PC na Pentium 100, i niezapomniane chwile z DUKE NUKEM 3D. Może też bym sobie złożył takiego PC. Ale koniecznie, ale to koniecznie musi siedzieć w nim Voodoo 1  :D

• 0

Xeon x3440@3,8Ghz GH-Scythe Yasya_8gb ram_Msi P55 GD 65_XFX Radeon RX 470_1300MHz Black Edition 4GB _X-Fi Gamer-Superlux 681-Gigaworks g500.

#33 KIciulek

KIciulek

• 857 postów

Napisano 02 październik 2014 - 22:23

Ja też nie wyobrażam sobie zagracać biurka ogromnym CRTkiem. Wg. mnie czym mniej miejsca coś zajmuje tym lepiej, chyba, że nie idzie to w parze z jakością, wtedy miejsce liczy się na kolejnym miejscu. Ale taka 12"-15" B&W znalazłaby u mnie miejsce tuż przy 15" ciekłokrystaliku. W starych kompach nie chrobotanie mi przeszkadzało a pisk tych kręcących się talerzy w dyskach. Obecne są w zasadzie bezgłośne. Jedyne co słuchać to szum powietrza. A w pełni pasywnego kompa sobie nie wyobrażam.

Dużo masz na tych biurkach, nie lepiej Ci przełączać klawiaturę między tymi starymi komputerami? Widzę na zdjęciu kulowego gryzonia :D Dawno takiego nie miałem w ręce. Podobno kiedyś były gryzonie z rolką zamiast kulki i można było poruszać tylko w 2 kierunkach, ktoś coś mi kiedyś mówił, to prawda czy mi się przyśniło? ;D

• 0

Kompuś

Worklog

#34 Fenio

Fenio
  • Autor tematu
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 2793 postów

Napisano 02 październik 2014 - 22:44

Były myszki z rolkami ale działały na tych samych zasadach co myszki kulkowe. Różnica tak że kulkowe poruszały dwoma rolkami za pośrednictwem kulki a te starsze miały rolki bezpośrednio napędzane przez ruch względem podłoża. Mam kulkową A4 Tech białą co leży po prawej stronie na zdjęciu. Ta srebrna to 11 letni bezprzewodowy i optyczny Medion na USB. Na biurku nie ma wiele miejsca ale docelowo chce mieć 3 gotowe do pracy kompy bez żadnego przełączania bo to nie jest wygodne. Po dłuższym czasie od takiego przełączania pewnie padło by wejście DIN5. Tylko klawiaturę na DIN5 mógł bym przełączać pomiędzy kompami, ten z P150@166 nie jest w stanie natywnie używać klawiatury USB (dos, bios).

Gryzoń kulkowy:

d2db408d97578caa.jpg 1cd2f701292ff8f7.jpg

Użytkownik Fenio edytował ten post 02 październik 2014 - 22:51

• 1

Spoiler

#35 Lukson

Lukson
  • Naprawiacz sprzętu Logitech.

• 3684 postów
  • GG:8559772
  • Miejscowość:Centralna Polska, miasto Łódź.
  • 3DMark 06:16105 / 29922

Napisano 02 październik 2014 - 23:32

9jhzl.jpg

Jakiś pomysł na modyfikację? Leży w piwnicy i się kurzy. Na szafce mam jeszcze 6800Ultra do niego.

• 0

#36 tomek11

tomek11
  • Gaduła

• 319 postów

Napisano 03 październik 2014 - 12:24

Postęp jaki jest to każdy widzi, coś za coś.. Kiedyś robiło się sprzęt na lata, teraz robi się aby dotrwał do skończenia gwarancji. Mam kilka monitorów CRT HYUNDAI które od kilkunastu lat działają i się nie psują, za to 2 moje monitory LCD poszły już na wymianę gwarancyjną bo serwis nie umiał je naprawić.. Procesory w dawnych czasach aż tak się nie grzały, wiatraczki były małe tandetne ale wystarczały na lata.. ba jak się wiatrak popsuł to taki Pentium mógł działać bez jakiegokolwiek wiatraka na radiatorze.. Mój znajomy ma Pentium 166MMX który tak działa od 1997r do dziś..  Ja nie mam już miejsca na nowe retro zestawy , sprzęt który mam jest sprawny ale zajmuje dużo miejsca.. 

4jkn44.jpg

• 2

#37 KIciulek

KIciulek

• 857 postów

Napisano 03 październik 2014 - 12:25

Toś nazbierał :D Pochwal się najstarszą specyfikacją :)

• 0

Kompuś

Worklog

#38 tomek11

tomek11
  • Gaduła

• 319 postów

Napisano 03 październik 2014 - 12:40

Toś nazbierał :D Pochwal się najstarszą specyfikacją :)

Najstarszy to ten z Pentium 166 MMX który jest nagrany na 1 stronie tego tematu  :D

• 0

#39 KIciulek

KIciulek

• 857 postów

Napisano 03 październik 2014 - 14:24

Aaa tak nie zapamiętałem nick'u. A jak z tym i486, będziesz coś kombinował, czy na razie tylko leży?

• 0

Kompuś

Worklog

#40 tomek11

tomek11
  • Gaduła

• 319 postów

Napisano 03 październik 2014 - 15:35

Aaa tak nie zapamiętałem nick'u. A jak z tym i486, będziesz coś kombinował, czy na razie tylko leży?

Na razie tylko leży. Nie mam jak sprawdzić czy ten 486DX2-80 jest sprawny . Wygląda ok.. 

vmukrb.jpg

2lm5ngn.jpg

Czas pokaże czy coś z nim jeszcze zrobię czy skończy jako breloczek :)

Użytkownik tomek11 edytował ten post 03 październik 2014 - 15:52

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych