Skocz do zawartości

Linuks a lapek Asus X53U


Gość Kotecek

Recommended Posts

Gość Kotecek

Witam.

 

Za tydz. lub dwa będę instalował pewnie system na lapku. Dysk ma bady więc zamówiłem nowy i coś będzie trzeba wgrać. Myślałem, że można sprbować Linuxa. Czegoś nowego można by się dowiedzieć/nauczyć. Myślę nad Lubuntu, gdyż to jest wersja lżejsza Ubuntu. Ponoć mniej zasobów zjada. Był by to mój pierwszy raz z tym systemem, dlatego mam kilka pytań.

 

1. Czy Linux ogarnie mojego lapka?

Tzn chodzi o to, że na stronie Asusa nie ma sterów pod Linuxa. Moge soebie sterownik do AMD ściagąć i o... może do dxieku jeszcze. Linux będzie sterował stanami energtycznymi i wentylatorem poprawnie? Będe mógł np. sobie ekran ściemnić? USB, WiFi itp będzie działało? Linux ma sensowną baze sterów w budowaną?

 

2. 32bit czy 64bit?

Chodzi mi tu o kompatybilność z oprogramowaniem. Który lepiej zainstalowac aby nie było problemów? Jest wersja i386 i AMD64.

 

3. Muszę mieć antywirusa na Linuxie?

Z chęcia bym nie miał, co by odciązyło sprzęt. Ponoć na Linuxie jest minimalna ilośc szkodników.

 

4. Będzie to obsługiwało Pendrive i przenośne HDD z FAT32 i NTFS.

Na tym drugim mi bardziej zależy?

 

5. Czy jest sens to instalować? Lubuntu będzie bardziej responsywne od Windows 7?

Czy lepiej zwykłego Ubuntu? Wolał bym jednak postawić na minimalizm i szybkość na tym lapku. Jak to ma się gryźć to instluje Windowsa i tyle.

 

Lapek Asus X53U

- AMD C-50 1GHz

- 4 GB Ram DDR3 1066MHz z czego 384MB idzie dla GPU

- Radeon HD6250

- Windows 7 32bit.

 

Zastosowanie:

- Głównie net

- Ofiice - tzn prace biurowe, maile. Ogólnie lapek jest do pracy.

- Inne: słuchanie MP3, oglądnięcie filmu, nagranie płyty, ściagnięcie pliku, olądnięcie zdjęć.

 

NIE GRAM na tym lapku.

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi? Oczywiście plusami się odwdzięczę :)

Edytowane przez Kotecek
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie używałeś systemów typu "linux" to pozostań przy Microsofcie... Dużo pytań które zadałeś dla człowieka który tylko "liznął" tematu jest oczywistych [typu czy: 4. Będzie to obsługiwało Pendrive i przenośne HDD z FAT32 i NTFS] oczywiście że będzie obsługiwał. Ale czy się połapiesz jak "to" zainstalować i jak używać to nie wiem. Radze poszukać czegoś prościejszego typu Linux Mint.. Są systemy Linux prostsze i trudniejsze więc radze zacząć od prostszych.. Reszta rzeczy o których piszesz to kwestia wdrożenia się w system. Nie grasz [coraz więcej gier jest na Linuxa ale to nie Windows] a parametry laptopa jak najbardziej wystarczą, nawet z nawiązką.

Edytowane przez Mariusz21_21
Link to post
Share on other sites

1) Do takich rzeczy o jakie pytasz nie potrzebujesz wgrywać sterowników. System sam je rozpozna podczas instalacji i zainstaluje odpowiednie sterowniki. Czasem jest problem z nowinkami technologicznymi do których potrzebny jest sterownik, a producent jak to producent dołącza przeważnie pod windowsa . Sam męczyłem się niemiłosiernie, żeby na xubuntu działał zwykły adapter Wifi na USB. Ale jest to wyjątek bo pod inną dystrybucją wszystko było ok.

 

2)Wybór należy do Ciebie. Mity o problemach z 64 bitowym linuxem są wg mnie i dużej ilości osób wyssane z palca. Może było tak kiedyś. Dzisiaj jest tak duże wsparcie dla tej architektury, że żadnego problemu nie powinno być.

 

3)Nie potrzeba.

 

4)Oczywiście, że tak...

 

5)Do takich zastosowań jakie wypisałeś... Nie widzę sensu instalowania, a tym bardziej kupowania(sick!) Win7(jeśli go nie posiadasz). System Unixowy będzie jak najlepszym wyborem. Co do distro....Jeśli nie miałeś styczności nigdy z linuxem, to możesz spróbować któregoś z ?Ubuntu. Możesz też zacząć od minta. Jak kto woli . Zresztą jak szeroki jest internet tak wiele znajdziesz opinii na temat "Jaki linux dla początkujących". Opinie są podzielone i nie będę tu wciskać, że ten i ten bo ja takie preferuje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Czyli da radę. To nie musi byc Lubuntu. Rozumie, że Mint jest prosty ale czy to lekki/żwawy system zjadający mało zasobów komputera (w poruwnaniu do Win7) ??

 

Z chęcią bym sie tym pobawił a jak będzie masakra to wywalę i zainstaluję Windowsa.

Link to post
Share on other sites

Ja się bawię tymi systemami od czasu do czasu i jestem zadowolony. Bazuje na tych prostych. Kwestia jest taka: najważniejsze nie denerwować się i szukać informacji na forach w razie problemów, łącznie z szukaniem oprogramowania. Większość sterowników o dziwo instaluje się sama, pozostaje dobranie reszty która nie zawsze jest łatwa. Ale nie zrażać się i działać.


1) Do takich rzeczy o jakie pytasz nie potrzebujesz wgrywać sterowników. System sam je rozpozna podczas instalacji i zainstaluje odpowiednie sterowniki. Czasem jest problem z nowinkami technologicznymi do których potrzebny jest sterownik, a producent jak to producent dołącza przeważnie pod windowsa . Sam męczyłem się niemiłosiernie, żeby na xubuntu działał zwykły adapter Wifi na USB. Ale jest to wyjątek bo pod inną dystrybucją wszystko było ok.

 

2)Wybór należy do Ciebie. Mity o problemach z 64 bitowym linuxem są wg mnie i dużej ilości osób wyssane z palca. Może było tak kiedyś. Dzisiaj jest tak duże wsparcie dla tej architektury, że żadnego problemu nie powinno być.

 

3)Nie potrzeba.

 

4)Oczywiście, że tak...

 

5)Do takich zastosowań jakie wypisałeś... Nie widzę sensu instalowania, a tym bardziej kupowania(sick!) Win7(jeśli go nie posiadasz). System Unixowy będzie jak najlepszym wyborem. Co do distro....Jeśli nie miałeś styczności nigdy z linuxem, to możesz spróbować któregoś z ?Ubuntu. Możesz też zacząć od minta. Jak kto woli . Zresztą jak szeroki jest internet tak wiele znajdziesz opinii na temat "Jaki linux dla początkujących". Opinie są podzielone i nie będę tu wciskać, że ten i ten bo ja takie preferuje.

Wyróżnienie dla Pana, lepiej sam bym tego nie ujął :)

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Za tydzień będe miał trochę czasu to się pobawię. Dzieki. Zainstaluję Minta 64bit :) Z tego co patrzyłem to wszytkie mi potrzene programy na Linuxa istnieją. W zasadzie nic wyszukanego nie potrzebuję. Zobaczymy co to będzie z tego. I o...

 

Dzięki :)

Edytowane przez Kotecek
Link to post
Share on other sites

Witaj, Lubuntu faktycznie jest jednym z lżejszych systemów. Mint również nie jest jakiś wymagający co do sprzętu. Ciągle przeglądam inne dystrybucje uruchamiając je na virtualboxie żeby znaleźć tę odpowiednią dla siebie. Zacznij od Lubuntu/Xubuntu/Mint/Ubuntu któraś ci podpasuje. Bierz wer 64bit.

 

Na dobry początek proponuje zapoznać się z tym linkiem, super przydatne :) gryźniesz trochę konsoli bo prawdą jest że jej używanie w niektórych wypadkach jest sporym ułatwieniem.

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=4534.0

 

 

Osobiście używam Xubuntu, ale to tymczasowo, bo ciągle monitioruje inne systemy więc jak któryś mi się spodoba to zmieniam.

Na netbooku mam Antixa wcześniej Lubuntu i ładnie to śmiga.

Edytowane przez blazej25
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@blazej

 

Sam VB może i jest stabilny ale z mojego doświadczenia wiem, że systemy postawione na VB potrafią świrować. Nie tylko crashe ale znikające pliki, foldery to norma :D Oczywiście po ponownym odpaleniu tego samego systemu na VB pliki cudowanie powracają.

Link to post
Share on other sites
1. Czy Linux ogarnie mojego lapka?

Większość sterów w Linuksach jest już wbudowana i sprzęt działa od razu po instalacji. Jedyne, co czasem trzeba doinstalować, to stery do grafiki i może jakichś bardziej egzotycznych modułów Wifi...

 

 

2. 32bit czy 64bit?

Jak masz 4 GB pamięci, to tylko 64 bit wchodzi w grę, różne opowieści o kłopotach z tą architekturą można między bajki wsadzić, to nie Windows, że większość softu trzeciego jest pisana pod 32 bit :P

 

 

3. Muszę mieć antywirusa na Linuxie?

Ja nie mam i żyję :menda: Again, to nie jest Windows, że wirusy Ci same włażą drzwiami i oknami :P

 

 

4. Będzie to obsługiwało Pendrive i przenośne HDD z FAT32 i NTFS.

Tak, na 100%. MOŻE tylko będzie trzeba doinstalować sterownik ntfs-3g (spoko, jest w repo, jak 99% softu na Linuksa)

 

 

5. Czy jest sens to instalować? Lubuntu będzie bardziej responsywne od Windows 7?

Tak. Myślę, że Twój laptop z palcem w nosie pociągnie każdą znaną mi dystrybucję, łącznie z Ubuntu, a po pustym Ramie wróble się będą ganiać :D Jak chcesz coś lżejszego, nie ma sprawy, LXDE (Lubuntu) ma GUI podobne do starszych Windowsów, więc podstawy powinieneś załapać. Wąskim gardłem może być tu grafa (Radeon), ale jak nie grasz, to nie masz się co stresować, też mam Radeona i do netu, pisania, czy od święta jakiegoś filmu styka.

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...