Skocz do zawartości

Różnica między DTS connect a brakiem wyboru kodeka


Recommended Posts

Witam

Posiadam kartę muzyczną SB ZXR i mam tutaj do wyboru kodeki DD Live i DTS Connect. Każdy wie że chodzi tutaj o puszczanie sygnału po optyce ale pod wyborem kodeku jest taka informacja:

 

"Urządzenie audio"Cyfrowe urządzenie audio S/PDIF Sound Blaster ZxR DBpro będzie wykorzystrywany wyłącznie do odtwarzania z zastosowaniem technologii DDLive oraz DTS Connect. Oznacza to

Aby móc cieszyć się jakością dźwięku oferowaną przez Dolby Digital Live lub DTS Connect należy wybrać "Głośniki (Sound Blaster ZXR)" jako odtwarzacz domyślny w ustawieniach dźwiękowych panelu sterowania..."

 

Co to właściwie oznacza?

Załóżmy że mam film z kodowaniem DTS i chciałbym go sobie puścić po słuchawkach, no to włączam słuchawki w panelu sbx co automatycznie przełącza dźwięk w 5.1, następnie surround i generalnie juz jest gitara.

Mogę jeszcze wybrać w zakładce kino "koder" DD Live albo DTS Connect. Nie potrafię wysłyszeć różnicy między trybami.

 

Moje pytanie czy w takim razie koder powinien być włączony czy nie? jak ma sie do tego informacja

"Aby móc cieszyć się jakością dźwięku oferowaną przez Dolby Digital Live lub DTS Connect"?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez GreenAZO
Link to post
Share on other sites

Podobnie jest i u mnie, jeśli wybierzesz coś innego niż "speakers" to DTS Connect i DD Live! nie będzie działało poprawnie, to normalne nie ma się czym przejmować jest to zwyczajnie w świecie główne urządzenie do odtwarzania ogólnego audio a co do filmu to jeśli ma Dolby Digital lub DTS Surround to nie ma już sensu odpalać do tego kodowania, koder powinien być wtedy wyłączony. DTS Connect jest troszkę lepszy od DD Live! dlatego, że ma większy bitrate bo bodaj 1508 a Live! ma tylko 640.

Link to post
Share on other sites

Nie zrozumieliście o co mi chodzi, to co napisaliście to wiem.

Mi chodzi o to czemu sbx sugeruje abym przełączył dźwięk cyfrowy na analogowy podczas wybrania któregoś z kodeków, tylko po co...?

skoro te technologie służą do przesyłania dźwięku w postaci cyfrowej to po co miałbym z tego korzystać na tym samym komputerze skoro nie ma różnicy? Nie ogarniam po co jest ta informacja.

Główne pytanie jest takie czy włącznie kodowania wpływa na jakość dźwięku czy służy jedynie do zamiany sygnału na cyfrowy zgodny z standardem dts bądź dd aby przesłaś go dalej po cyfrze.

Edytowane przez GreenAZO
Link to post
Share on other sites

Kodowanie nie poprawi Ci jakości dźwięku (inaczej - nie wpłynie na jakość) bo niby jak, tego używa się głównie przy połączeniu cyfrowym komp > amplituner aby np. cieszyć się dźwiękiem przestrzennym w grach przy użyciu tylko jednego kabla a nie kilku sztuk jak przy analogu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Jednak kolego kodowanie może poprawić jakość dźwięku, tym bardziej system kompresji dts jest lepszy od dolby digital live dzięki wyższej prędkości przesyłu danych (maksymalnie 1,5 Mb/s; Dolby Digital – 640 kb/s), a także z powodu mniejszego stopnia kompresji (4:1 w stosunku do ok. 11:1 dla Dolby Digital). (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Theatre_System).

Posiadam Sound Blastera Z i wiem o jaki wybór chodzi koledze, mój zestaw Z906 jest podłączony kablem optycznym i po ustawieniu kodowanie DTS dźwięk jest słyszalnie lepszy przy odtwarzaniu muzyki, nie wspominając o grach. karta pozwala na kodowanie live sygnału z kompa co mogłem łatwo sprawdzić bo na panelu kontrolnym od Z906 jest dioda kodowania. Wcześniej miałem podłączone głośniki bezpośrednio do płyty głównej (ASUS AURA PRO GAMING 970) kablem optycznym, ma niby jakiś SupremeFX system dźwieku itd. ale nie ma kodowania Dolby Digital ani DTS i mogę stwierdzić, że dźwięk JEST bez porównania uzyskany z kodowanie DTS na SB Z. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

DTS jest głośniejszy... głośniej ≠ lepiej.

to chyba oczywiste, ale jednak dzięki możliwości przesyłu danych szybciej, przy odpowiedniej jakości odtwarzanej muzyki, głośniki, z których można naprawdę sporo wydobyć pokażą, że różnica jest, ponieważ jak ustawisz głośność na maksa to nie ma żadnych szumów, szmerów, trzasków itd. w przeciwieństwie kiedy dźwięk przechodził przez kartę z płyty głównej nie mogłem sobie pozwolić mimo wszystko, przy niektórych utworach na przesadzanie z głośnością. Teraz mogę podkręcić i słuchać z przyjemnością bez uszczerbku na jakości i strachu o głośniki (gdyby mp3 był uszkodzony. Karta w trakcie kodowania live kontroluje częstotliwość i nie pozwala na skok tzn. nagły trzask czy tym podobne jak np. w/w trefnym mp3. Więc nie do końca chodzi o to że jest głośniejszy, również ma możliwość być "dokładniejszy" jeśli masz co puścić w takiej jakości. Może to nie tylko zasługa samego kodowania dts ale całego układu przetwarzania dźwięku przez sound blasterka. Co by nie sugerować się tylko sobą, pytałem kilku znajomych o różnicę jaką słyszą przy odtwarzaniu bez kodowanie i z dts. Każdy jednoznacznie stwierdził, że w drugiej opcji dźwięk jest przyjemniejszy i "czystszy" tak więc nie jestem sam :)

oczywiście przyznaję rację, że głośniejszy nie zawsze jest lepszy, jest po prostu głośniejszy :)

Pozdrawiam

Edytowane przez RomanesQ
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...