Skocz do zawartości

karta graficzna firmy Zotec-nVIDIA GeForce 8800 GTX -czy moz


Recommended Posts

Typ procesoraualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (14 x 200) 5600+

Plyta glowna:Asus M2N32-SLI Deluxe

Karta graficzna:nVIDIA GeForce 8800 GTX –firmy Zotac

Pamiec: 2 x 2GB Corsair DDR2(800Mhz)

System:windows XP

w zestawie posiadam rowniez pozadny wentylator z radiatorem na procesor firmy "zelman"(niestety nie pamietam modelu)

chcialbym przeprowadzic tuning mojej karty graficznej,ale nie wiem za bardzo jak mam tego dokonacnigdy wczesniej tego nie robilem a moja wiedza o komputerach jest przecietna.jesli moglibyscie mi wyjasnic krok po kroku jak moge podkrecic moja karte graficzna to bylbym wam ogromnie wdzieczny.

jesli posiadacie adres,stronke gdzie jest dokladnie opisana procedura podkrecania tej karty tez byloby to pomocne.do uslyszenia

 

Nowy post

Link to post
Share on other sites

mozna. najlepiej cala operacje przeprowadzic programem RivaTuner http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163

ogolnie sprawa wyglada tak:

wazna jest temperatuta i moment kiedy karta przestaje pracowac stabilnie i zaczynaja pojawiac sie artefakty! OC robisz za pomoca wyzej wspomnianego programu ustawiajac taktowanie na wybrane wartosci.

3 wartosci: taktowanie zegara, pamieci i shader np. u Ciebie teraz 575/1357 i 900 - pamiec. http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

powodzenia

 

ps. rob to b.ostroznie bo karte latwo jest spalic. program do mierzenia temeratury: http://www.programosy.pl/program,gpu-z.html

Link to post
Share on other sites

Mała rada. GPU, Shadery i pamięć podkręcaj osobno, tj. znajdź optymalne taktowania GPU (w krokach co 10Mhz, potem test i jeśli wszystko jest ok podnoś dalej, jeśli pojawiają się artefakty to obniż taktowanie o 5Mhz, test itd aż do znalezienia max stabilnego taktowania), później shadery i na koniec pamięć - wszystko robisz sposobem opisanym dla GPU.

 

Niestety bezpieczne OC to żmudna robota ale przynosi najlepsze efekty.

Oczywiście robisz to Riva Tunerem, monitorując także temperatury.

Link to post
Share on other sites

dzieki panowie za pomoc ale chyba daruje sobie podkrecanie karty.moja wiedza w tym temacie jest bardzo znikoma i obawiam sie ze moge sobie z tym nie poradzic.nie chce spalic kart wiec narazie zostawie ja w spokoju.podkrece jedynie procespr.dzieki jescze raz i do uslyszenia.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

dzieki panowie za pomoc ale chyba daruje sobie podkrecanie karty.moja wiedza w tym temacie jest bardzo znikoma i obawiam sie ze moge sobie z tym nie poradzic.nie chce spalic kart wiec narazie zostawie ja w spokoju.podkrece jedynie procespr.dzieki jescze raz i do uslyszenia.pozdrawiam

Bez zmiany napięć nic nie spalisz...

Link to post
Share on other sites

ja tylko takie sprostowanie. Nie ma takiej firmy jak "Zelman", jest firma która podobnie się nazywa, mianowicie "Zalman" przez "a" nie "e". Czasem kłuje w oczy takie przekręcanie nazw, a tego zelmana to juz nie raz tutaj gdzieś slyszalem

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

witam ponownie.podkrecilem procesor na 3000MHz(14x214)6000+.teraz chcialbym pokombinowac z karta graficzna.chcialbym was poprosic o bardziej szczegolowe wskazowki gdyz robie to pierwszy raz.tak jak wspomnieliscie sciagnalem sobie programik rive tuner.ale powiedzcie mi dokladnie co mam robic i gdzie co mam zmienia bo ja nie mam pojecie:(powiedzcie mi jeszcze czy moja karte da sie wogole podkrecic czy nie jest czasem juz podkrecana fabrycznie bo ja tego nie wiem i nie wiem jak moge to sprawdzic.nie wiem co ta sa artyfakty? gdzie maja one sie pojawic?powiedzcie mi jak mam zmienic taktowanie GPU,shadery i pamiec oraz gdzie to sie robi?pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

znalazlem juz poradnik odnosnie podkrecania kart graficznych.potrzebuje od was jednak pomocy zeby stwierdzic czy moja karta jest podkrecona fabrycznie czy nie i czy moge ja w zwiazku z ty dalej podkrecac.powiedzcie mi czy powinienem zalozyc wiatrak na karte graficzna bo wiem ze takie istnieja.i czy dam sobie rade z jego zalozeniem sam bo nigdy czego takiego nie robilem i nie wiem czy to jest skomplikowana czynnosc.no i na koniec jesli juz znajde optymalne ustawienia dla kart gaficznej to jak i gdzie w rive tuner mam to zapisac zeby zostaly one na stale i za kazdym uruchomieniem windowsa nie powracaly fabryczne ustwaienia.wytlumaczcie mi dokladnie gdzie to sie zapisuje.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

znalazlem poradnik jak podkrecac karte graficzna-krok po kroku.ale mam do was prosbe.wiecie moze czy moja karta jest juz podkrecona fabrycznie czy tez nie.czy wogole moge ja probowac dale podkrecac.bo ja tego nie wiem i nie mam pojecia jak to moge sprawdzic.powiedzcie mi jeszcze czy zakladanie wiatrakow na karte graficzna pomaga?czy dam sobie rade z zalozeniem takiego wiatraka(sam) bo nigdy tego nie robilem i nie wiem czy to cos skomplikowaneo czy nie.no i jeszcze jednmo.jesli juz znajde optymalne ustawienia dla mojej karty graficznej to gdzie i jak je moge zapisac w rive tuner tak aby ustawienia te uruchamiane byly za kazdym razem z windowsem.(prosze o dokladne wytlumaczenie jak to sie zapisuje w tym programiku) pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Moglbys zrobic fotke chlodzenia karty?

 

Zrob tez screeny z GPU-Z, to ci powiem czy jest fabrycznie podkrecona.

 

Temperatury sprawdzisz w GPU-Z lub RivaTuner, podkrecasz az karta przestanie byc stabilna (czyli artefakty, zawieszanie sie). Dobrze by bylo nie przekraczac tych 85C w stresie. Do testowania stabilnosci karty mozesz uzyc FurMarka (wybierasz wtedy Stability Test). Kontroluj temperatury.

 

Jak juz ci sie uda ustalic maksymalne wartosci, to daj o kilka MHz nizsze (zeby nie bylo na granicy samej), a w RivaTuner ustawiasz tak:

1. Przechodzisz do Settings i zaznaczasz "Run at Windows Startup"

2. Teraz Main > Driver Settings > System Settings (z tej rozwijanej ikonką listy)

3. Ustawiasz zadane takty i zaznaczasz "Apply overclocking at Windows startup"

Link to post
Share on other sites

tak wyglad komp po zamknieciu obudowy.myslalem zeby jesli zajdzie potrzeba.obrocic plekse i w dolnym lewym rogu wyciac otwor i wstawic wiartak.ktory bedzie zasysal powietrze do chodzenia kart graficznej.

 

http://img4.imageshack.us/img4/853/dsc00014iop.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/1918/dsc00017i.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/8305/dsc00018ooz.jpg

 

 

a to screen z GPU-z.z tego co sie sam domyslam to karta chba nie jest podkrecana fabrycznie i mozna ja troche podkrecic.

http://img4.imageshack.us/img4/6302/57671870.png

 

 

to jest adres stronki na ktorej znalazlem instrukcje podkrecania kart graficzne i na jej podstawie zamierzam to zrobic,ale to dopiero w wekeend bo teraz nie ma za bardzo czasu:(:

http://www.chip.pl/artykuly/porady/2008 ... graficznej

sprawdz czy moge moja karte podkrecac -jesli mozesz.do jakiej temperatury mam to robic.i co z tym chodzeniem.mam kupic jakis wiatrak do mojej karty graficznej?jesli tak, to moze pomozesz mi w wyborze(zeby pasowala do mojego modelu).no i powiedz mi czy instalowanie go nie bedzie zbyt skomplikowane.pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

jeszcze jedno male pytanko.sciagnalem sobie programik do FurMark do testowania stabilnosci karty graficznej.i zrobilem sobie probny testy.w prawym gornym rogu podczas testu pojawia sie informacja o temperturach w czasie testu(mieli chyba na mysli ze takie temperatury powinny byc).

minimalna temperatrura:31

przecietna temperatura:37

maksymalna temperatura:48

kiedy ja urochomilem program startowalem od temperatury 62 stopnie!!! to troche duzo nie sadzisz?jak wyglada sytuacja z temperatura kart graficznej u ciebie?

w tej chwili procesor graficzny ma temperature 53 stopni w Everescie.a pisze tylko posta na forum nie mam otwartch zadnych aplikacji.w ATITool w programie ktory jest sugerowany do podkrecania karty graficznej na stronce ktora podalem temperatura to 59 stopni w spoczynku.czy nie powinienem przed rozpoczeciem podkrecania karty graficznej zajac sie jej odpowiednim chlodzeniem i zbiciem nieco temperatury?bo wydaje mi sie choc nie mam o tym z byt wielkiego pojecia ze obecne temperatury sa nieco za wysokie:(co o tym sadzicie?pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Karta jest niepodkrecona, to referent.

Patrzylem na twoj drugi temat z procesorem, i sugeruje zebys najpierw podal jaki masz zasilacz, bo to moze byc tez jego wina - i zeby potem sie to zle nie skonczylo, takie podkrecanie na jakims no-name.

 

U mnie na 9800GT mam:

~34C idle

~46C podczas grania

~67C po kilku godzinach FurMarka

 

Mam tylko jedna 80-ke wyciagajaca z tylu obudowy. Ale dla karty takiej jak twoja temperatura pracy nawet ~80C jest jak najbardziej normalna, te dzisiejsze karty po prostu tak sie grzeja. Ale ja bym radzil nie przekraczac tych ~90C w FurMarku.

Link to post
Share on other sites

zadam może głupie pytanie ale od czegoś trzeba zacząć :D zainteresowany tematem chcialem wyprobowac programik, zmieniłem sobie wartości parametrów karty tj zegar, shadery itd, dalem żeby odpalilo podrecenie przy ponownym uruchomieniu kompa i.. nic :D gpu-z pokazuje ze jest jak bylo. Jak uskutecznić zmiany?? :D

Link to post
Share on other sites

A dales autostart RivaTuner (w innej zakladce)?

tak i to mnie zdziwiło że to nic nie pomogło. Przeczytałem to co wcześniej pisałeś i tak zrobiłem no i nic. Moze to wina sterowników?? mam ściągnięte pod swojego laptopa najnowsze ale riva mowi ze nie byla testowana z nimi i moze nie byc kompatybilna. Pozniej wszystko dziala w programie w jak najlepszym porzadku (przynajmniej wg mnie :D ) ale zmiany się nie zapisały. Sprawdzalem przed ustawianiem zegarów, po kliknieciu "zastosuj", po wylaczeniu programu, po restarcie kompa i nic. Jak klikam żeby zapisalo to widzę że po zapisaniu wartosci z jakimi karta ma się uruchomić suwaki wracają to podstawowego poziomu. tak ma być??

Link to post
Share on other sites

Zasilacz do wymiany, jest z czarnej listy, na forach mozna poczytac o przypadkach uszkodzenia komputera przez zasilacze tejze firmy.

Nie chodzi o za mala moc, tylko bardzo niska jakosc i brak zabezpieczen. Nawet bez OC zalecana zmiana, bo nigdy nie wiadomo, kiedy cos sie moze stac (wcale nie musi byc on przyczyna niskiego OC). Moze dzialac dlugo, moze nagle pasc i pociagnac za soba polowe sprzetu.

Tobie wystarczy markowe, porzadne 400W.

Link to post
Share on other sites

wrzucilem na FurMark.bez zadnego podkrecania tak jak teraz chodzi karta i temperatury ksztaltowaly sie nastepujaco:

CPU-56 stopni

MB-49 stopni

Vcore-1.41V

Karta graficzna-doszla do 87 stopni i na tym poziomie utrzymywala sie przez 2 minuty potem wylaczylem progra

czyli prawie ta granica ktorej ty sugerowales zeby nie przekraczac.chyba zanim zdecyduje sie ja podkecac powinienem zrobic cos z chlodzenie,co ty na to?moglbys mi cos doradzic w tym temacie?pozdrwaiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...