Skocz do zawartości

Wiatraczki do Aquarius X70W


Recommended Posts

Witam, jako, że w ostatnim czasie zakupiłem sprzęt mam pytanko odnośnie wentylatorów do obudowy Silentumpc Aquarius x70w.

Obudowa posiada wbudowaną (3 stopniową) regulację pracy wiatraczków zamontowanych w obudowie (fabrycznie 2 przód i jeden tył). I tu pojawia się moje pytanie, co może być przyczyną że działają tylko na "najwyższym" biegu, natomiast na 1 i 2 w ogóle się nie kręcą ?

 

Dodatkowo, dopytam jakie wentylatory polecacie do tej obudowy (w środku i7 7700k, rx480), gdyż fabryczne wentylatory są dość głośne.

Link to post
Share on other sites

Nie wiatraczki tylko wentylatory :)

 

co może być przyczyną że działają tylko na "najwyższym" biegu

może to, że posiadają wtyczkę 3 pin uniemożliwiającą regulację napięcia, jest druga wersja PWM

 

Co do drugiego pytania: jaki budżet na sztukę, jakie wymagania wydajność/cisza, LED ?

Link to post
Share on other sites

Nie wiatraczki tylko wentylatory :)

 

może to, że posiadają wtyczkę 3 pin uniemożliwiającą regulację napięcia, jest druga wersja PWM

 

Co do drugiego pytania: jaki budżet na sztukę, jakie wymagania wydajność/cisza, LED ?

 

Dziwna sprawa :) To po co montują fabrycznie takie wentylatory jak nie obsługują funkcji obudowy ? :P

 

Jeśli chodzi o budżet to ciężko mi stwierdzić, gdyż nie wiem na czym stoję (świat kręcących się śmigieł jest mi całkowicie obcy :) )

 

O wydajności też się nie wypowiem, jednak mogę posłużyć się przykładem. W np. Batman Arkham Knight, przy max. ustawieniach graficznych i wył. wentylatorach obudowy, temp. grafiki i procka wynosi około 50 st, przy wł. wentylatorach 40st (w przypadku 1 max. 30% mocy wentylatorów na grafice, w drugim 20-25%.). Więc na pewno coś w podobnej wydajności niż fabryczne wentylatory w obudowie.

LEDów nie musi być, ważne żeby były wydajne i w miarę ciche.

 

PS. we wpisie pisałem wentylatory :) Rozkojarzenie.

Link to post
Share on other sites

Chcesz dobre wentylatory i ciche, warto spojrzeć na Be Quiet od najtańszych Pure Wings, poprzez Shadow Wings i najdroższe Silent Wings.Na przód kupiłbym 140-tki.Generują bardzo przyjemne brzmienie przepychanego powietrza. Moim zdaniem warto dopłacić do droższych. Noctua NF-S12A, konkretnie te, ciche, może nie tak jak BQ Silent Wings, ale wydajniejsze. Noiseblockery, ze 120-tek miałem PL-PS z PWM, niezłe wydajność zbliżona do BQ ale subiektywnie odrobinę głośniejsze. Przez pewien czas miałem budżetowe wentylatory Cougar, niezłe w swojej cenie, ale niestety delikatnie słychać łożysko, mniej więcej jak w niektórych Alpenfohnach. Dalej Gelid, z tym że wbrew pozorom nie serie Silent a Wing.

Wcześniej rozeznaj sprawę obrotów Twoich wentylatorów, ponoć Sigmy Pro są ciche, tak twierdzą inni użytkownicy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O taką odpowiedź mi chodziło :) Dzięki.

 

Co do Sigma Pro, tak jak wcześniej napisałem, podejrzewam iż problemem może być "ustawienie szybkosci wentylatorów". Działają tylko na najwyżzszym biegu (podejżewam, że na max. obrotach). I w sumie nie mam pojęcia jak sprawić, by chodziły na mniejszych obrotach :)

Link to post
Share on other sites

No nie,musi być coś nie tak, skoro uruchamiają się dopiero po ustawieniu kontrolera na maksimum. 3-pinowe wentylatory też da się regulować napięciem. Pierwsze co przychodzi na myśl, jeżeli oczywiście wszystko jest dobrze podłączone, to uszkodzony kontroler obrotów. Drugie, wentylatory jakimś cudem akurat w tej obudowie mają wysokie napięcie startowe i startują od np. 9-12V.Stawiam na to pierwsze. Jaką masz płytę główną? Być może za pomocą tej płyty da się ustawić obroty wentylatorów. Do czego masz podpięty kontroler obrotów, bezpośrednio wtyczką molex zasilacza?

Link to post
Share on other sites

Tak masz racje, jeżeli jest, to powinien działać. Ściągnij przedni panel, daj przełącznik na LOW (chyba dolne położenie) i zobacz czy przynajmniej skubnie wentylatorami. Środkowe położenie powinno wyłączyć całkiem wentylatory. Sterowanie wentylatorami za pomocą Twojej płyty jest zdecydowanie wygodniejsze i precyzyjniejsze. Jeżeli wbudowany kontroler w tej obudowie nie będzie działał, to SPC ma kolejny minus. Już kilka lat temu mi podpadły za kiepską jakość, a już myślałem że ostatnio podnieśli jakość.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak masz racje, jeżeli jest, to powinien działać. Ściągnij przedni panel, daj przełącznik na LOW (chyba dolne położenie) i zobacz czy przynajmniej skubnie wentylatorami. Środkowe położenie powinno wyłączyć całkiem wentylatory. Sterowanie wentylatorami za pomocą Twojej płyty jest zdecydowanie wygodniejsze i precyzyjniejsze. Jeżeli wbudowany kontroler w tej obudowie nie będzie działał, to SPC ma kolejny minus. Już kilka lat temu mi podpadły za kiepską jakość, a już myślałem że ostatnio podnieśli jakość.

Hahahahahaha zrobiłeś mi dzień.. Byłem przekonany że środkowy poziom to średnie obroty, a niski wylaczone :D

Wszystko działa :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...