Skocz do zawartości

Problem taktowanie ramu


Recommended Posts

Witam. Podkręciłem procesor na 4.5 GHz, przy offsecie 1.192V + 0.16V jest stabilny. Profil XMP pamięci nie działa (świeci się dioda VGA na płycie i nie startuje Windows). Ustawiając manualnie taktowanie pamięci na 2400 MHz CL 12 ładuje system, przy napięciu 1.35V. Natomiast po ustawieniu taktowania wyższego 2666 MHz+ system znowu nie wstaje. Napięcia pamięci nie zmieniałem na wyższy, bios z maja tego roku wersja 1.6. Zakładam, że bios może być przyczyną, ale nie jestem pewny, może ktoś mnie oświeci. Nie mam jeszcze karty graficznej, korzystam z iGPU. 
 
Procesor - i5 6600K 
MOBO - MSI Z170 Tomahawk 
RAM - 2x4gb Corsair 3000 MHz Cl 15 (http://www.x-kom.pl/p/272412-pamiec-ram-ddr4-corsair-8gb-3000mhz-vengeance-lpx-black-cl15-2x4096.html)
Zasilacz - SilentiumPC Supremo M2
Link to post
Share on other sites

Upewnij się że kostki są włożone w dobre sloty DDR ( 2 i 4 licząc od CPU ) 

Daj wszystkie ustawienia na domyślne ( możesz sobie zapisać obecne w profilu, ale do testu daj na domyślne ) 
Zobacz czy wstaje 
Ustaw DRAM Voltage na 1.35V manualnie 
Timingi zostaw na auto 
znajdź proporcje  BCLK : DRAM ( powinna gdzieś być ) i ustaw na 100:100 
i ustaw 3000MHz ram 
Zobacz czy bootuje, jak bootuje to sprawdź jaki timingi ustawiło i spróbuj ustawić manualnie te z profilu XMP czyli cl
15-17-17-35

Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem bios do najnowszej wersji, kostki są w kolejności 2 i 4 gniazdzie licząc od cpu, wykrywa obie system. Zrobiłem tak jak napisałeś, manualnie ustawiłem 3000MHz dla bclk 100 MHz i voltage ddram na 1.35V, system nie wstaje. Próbowałem sprawdzić na jakim maksymalnym taktowaniu pojdzie i udało się osiągnąć 2600 MHz przy BCLK 100 MHz napięciu 1.35V. Opóźnienia w auto ustawili na CL15

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...