Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, 
chciałem zapytać jak to jest z dystkiem HDD i SSD. System mam zainstalowany na SSD (tryb AHCI w BIOS chyba jest), a mimo to przy starcie komputera słyszę jak HDD się włącza i rozpędza, a później działa (zwyczajnie słychać go) przez cały czas. Dopiero po dłuższym czasie nieużywania dysk HDD się uspokaja i się wyłącza (nie słychać go). Powiedzmy, że pracuję przez cały czas w przeglądarce, która jest zainstalowana również na SSD, HDD w pewnym momencie się ucisza, a później postanowię zapisać jakiś plik na dysku, folder z pobranymi mam na dysku HDD, dysk HDD się włącza i znowu hałasuje. Muszę przyznać, że trochę irytuje mnie głośność tego dysku HDD, jest to jedyny element komputera, który hałasuje w spoczynku. Czy da się coś z tym zrobić?
Dyski:
HDD WD Blue 1TB
SSD Crucial MX200 250GB 

Link to post
Share on other sites

Każde odwołanie do danych na HDD, czy to przy odczycie czy zapisie, wybudza dysk ze stanu spoczynku/hibernacji. I tego nie przeskoczysz.

Możesz go odrobinę wyciszyć - poradniki w internecie, zdaje się, że również na tym forum się znajdzie.

Inna opcja - w panelu sterownia odszukaj "opcje zasilania". Powinno ukazać Ci się takie mniej więcej okienko:

 

http://i.imgur.com/ktxbHuS.png

 

Wybierasz "zmień ustawienia planu" obok interesującego Cię planu zasilania. Następnie "zmień zaawansowane ustawienia zasilania". Pojawi Ci się okienko z listą dostępnych opcji - między innymi zasilanie dysku twardego, gdzie możesz wybrać ustawić czas, po którym dysk twardy ma się wyłączyć, kiedy go nie używasz.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.  :)

Dysk jest zamontowany na specjalnych gąbkach, w miejscu przykręcenia do podstawki, starałem się przytwierdzić go naprawdę mocno i wydaje mi się, że on nie wibruje nadmiernie tylko słuchać po prostu jak pracuje.

 

Wybierasz "zmień ustawienia planu" obok interesującego Cię planu zasilania. Następnie "zmień zaawansowane ustawienia zasilania". Pojawi Ci się okienko z listą dostępnych opcji - między innymi zasilanie dysku twardego, gdzie możesz wybrać ustawić czas, po którym dysk twardy ma się wyłączyć, kiedy go nie używasz.

Co do tej opcji, jaki czas byłby rozsądny? Rozumiem, że takie włączanie i wyłączanie dysku nie wpłynie na niego pozytywnie? Na dysku HDD chciałbym mieć gry i mniej zaawansowane programy, które nie wymają szybkiego dostępu oraz filmy, seriale. Czyli przez większość czasu mimo wszystko pracowałbym na SSD.

Edytowane przez tumorale
Link to post
Share on other sites

 

 

Dysk jest zamontowany na specjalnych gąbkach, w miejscu przykręcenia do podstawki, starałem się przytwierdzić go naprawdę mocno i wydaje mi się, że on nie wibruje nadmiernie tylko słuchać po prostu jak pracuje.

Jeśli jest przykręcony mocno, to gąbki nie spełnią swojej roli i wibracje będą przechodzić po śrubach. Poluzuj śruby tak, by dysk leżał na gąbkach, śruby traktuj jako "zabezpieczenie" by dysk leżał na swoim miejscu, jakiej grubości są te gąbki, gdy dysk na nich leży? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...