Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Wyciszenie i modernizacja starszego PC-ta

Wyciszenie i modernizacja starszego PC-ta

Kolejna, odrobinę nietypowa publikacja dotyczy ulepszenia, a więc wyciszenia i modernizacji starszego PC-ta. Maszyna służąca głownie do rozrywki pod względem wydajnościowym zadowala głównego użytkownika w pełni i sprawdza się w codziennych zadaniach. Mankamentem okazała się jednak kultura pracy sprzętu.

Komputer po chwili pracy stawał się po prostu nieznośnie głośny. Wpływ na to miało kilka komponentów – głownie średniej wydajności zestaw chłodzenia CPU, którego wentylator musiał pracować z większą prędkością obrotową oraz leciwy zasilacz. Do tego dochodziły oczywiście kilkuletnie wentylatory oraz sama konstrukcja obudowy ograniczająca przepływ powietrza. Wszystko to powodowało, że wentylatory karty graficznej także pracowały z większą prędkością, przez co były wyraźnie słyszalne.

 

Przyszła więc pora na wyciszenie oraz zmianę wyglądu PC-ta, który już kilkakrotnie ulegał modernizacji m.in. zmiana karty graficznej, czy dodanie pamięci RAM.

 

Zapraszam do zapoznania się z wrażeniami z modernizacji i wyciszenia komputera za pomocą produktów m.in. marki SilverStone. Zaprezentowane produkty SilverStone nie były dotąd recenzowane przeze mnie, z kolei ze „stajni” be quiet!’a pochodził zestaw chłodzenia CPU zaprezentowany w tej recenzji – klik. Dopełnieniem całego zestawu jest dysk SSD, który w najbliższym czasie posłuży jako dysk systemowy dla nowej wersji systemu Windows (tutaj jego recenzja – klik).

 

SilverStone Strider Essential ST60F-ESB

 

Wymieniony, stary zasilacz marki Chieftec nie dość, że wymagał stosowania przejściówek, aby podłączyć niezbyt rozbudowany zestaw, to jego kultura pracy na przestrzeni lat stale się pogarszała.

 

Załączona grafika

 

Jego następcą został model ST60F-ESB z serii Strider Essential reklamowanej hasłem: moc do wszystkiego, czego potrzebujesz. Pomimo minimalistycznego podejścia zasilacz posiada brązowy certyfikat sprawności oraz ce**** się lepszą kulturą pracy. Dodatkowo ilość wtyczek wystarcza do zasilenia nawet bardziej rozbudowanych zestawów bez dodatkowych przejściówek.

 

 

Załączona grafika

 

Do tego zestawu moc zasilacza jest aż nad wyrost – w razie późniejszych zmian będzie można go zostawić.

 

 

Załączona grafika

 

Sam zasilacz technologicznie prezentuje raczej średni poziom jak na dzisiejsze realia, ale broni się przystępną ceną oraz 3 letnią gwarancję producenta.

 

 

Załączona grafika

 

Pod względem budowy, jak i wyglądu zewnętrznego nie mam zastrzeżeń – prosta, zwyczajna budowa. W tym segmencie cenowym jest to jak najbardziej do przyjęcia.

 

 

Załączona grafika

 

Okablowanie mogło posiadać oploty, jednak jak na taką cenę i grupę docelową wydaje mi się, że są one zbędne.

 

 

Załączona grafika

 

Zainteresowanych dokładniejszymi danymi technicznymi odsyłam na stronę producenta – klik.

 

SilverStone FQ141 & FW141

 

W celu poprawy wydajności chłodzenia bardzo często do obudów montuje się dodatkowe wentylatory. Zazwyczaj producenci dodają po jednym, a tylko w przypadku droższych konstrukcji możemy liczyć na większą ilość fabrycznie zamontowanych wentylatorów.

 

 

Załączona grafika

 

FW i FQ 141 to wentylatory o rozmiarach ramki 14x14 cm. Model FW141 charakteryzuje się cieńszą ramką oraz zmniejszonym do 12x12 cm rozstawem otworów montażowych.

 

 

Załączona grafika

 

Zawartość opakowania FW 141 jest odpowiednia - oprócz śrubek montażowych i przejściówki do zasilania z molexa otrzymujemy także gumowe kołki montażowe.

 

 

Załączona grafika

 

Droższy model FQ 141 dodatkowo wyposażony jest w przewód z rezystorem pozwalającym na ograniczenie prędkości obrotowej do około 630 obrotów na minutę.

 

 

Załączona grafika

 

Oprócz niego otrzymujemy także gumowe elementy, którymi możemy okleić samą ramkę wentylatora w celu odizolowania go od obudowy.

 

 

Załączona grafika

 

Oba modele, dzięki większej wielkości względem testowanych jakiś czas temu modeli 120 mm (klik), oferują podobny przepływ powietrza przy mniejszej prędkości obrotowej.

 

Wentylatory posiadają, tak samo jak mniejsze rozmiarowo modele, charakterystyczną dla tego producenta budowę i kolorystykę.

 

 

Załączona grafika

 

Zainteresowanych dokładniejszymi danymi technicznymi odsyłam na stronę producenta – FQ141 i FW141.

 

SilverStone Precision Series PS11 (Quiet)

 

Obudowa sprzedawana jest w dwóch wariantach – cichym albo nastawionym na maksymalny przepływ powietrza. Ze względu na złożenia – wyciszenie zestawu – wybór był oczywisty, czyli wersja quiet.

 

 

Załączona grafika

 

SilverStone PS11 oferowana jest w niewygórowanej cenie, oferując całkiem sporą funkcjonalność.

 

 

Załączona grafika

 

Obudowa idealnie sprawdza się do zestawów takich jak zestaw będący przedmiotem tej recenzji, czyli średniej klasy maszyna. Ogólnie obudowa pomimo mniejszych rozmiarów (od starej obudowy Chiefteca) pozwoliła na lepsze rozmieszczenie elementów zestawu.

 

 

Załączona grafika

 

Obudowa posiada zainstalowany z przodu wentylator, pod nim można jeszcze zamontować jeden dodatkowy. Tak samo z tyłu obudowy można dodać dodatkowy wentylator. Właśnie na takie rozwiązanie się zdecydowaliśmy tj. 2 wentylatory z przodu i jeden z tyłu.

 

 

Załączona grafika

 

Dodatkowy wentylator można także zamontować u spodu obudowy. Pod nim, jak i pod zasilaczem znajduje się sporych rozmiarów filtr przeciwkurzowy, dzięki czemu wnętrze obudowy nie powinno tak szybko się brudzić.

 

 

Załączona grafika

 

Oprócz filtra, u spodu znajdują się cztery plastikowe nóżki, które raczej powinny posiadać gumowe elementy. Tę wadę niwelują jednak dodatkowe gumowe elementy montażowe m.in. dla zasilacza.

 

 

Załączona grafika

 

Przedni panel u góry posiada dwa złącza USB 3.0, jednak ze względu na płytę obsługującą USB 2.0 konieczne było skorzystanie z przejściówki, którą SilverStone oferuje w swoim portfolio.

 

 

Załączona grafika

 

Ze względu na cenę obudowy i powszechność USB 3.0 nie można uznać braku takiej przejściówki za wadę obudowy. Dobrze jednak, że sam producent pamięta o takich użytkownikach.

 

 

Załączona grafika

 

Poniżej panelu znajduje się plastikowa klapka, za którą „ukrywają” się wentylatory.

 

 

Załączona grafika

 

Pomimo tego, że jest ona wykonana z plastiku to bardzo dobrze imituje szczotkowane aluminium, dzięki czemu obudowa oferuje wygląd droższych konstrukcji w przystępnej cenie.

 

 

Załączona grafika

 

Logo umieszczone na błyszczącej, lustrzanej pozycji także bardzo ładnie komponuje się z całością.

 

 

Załączona grafika

 

Dla kabla zasilającego płytę główną (wtyczka P8) utworzono specjalne wycięcie, dzięki czemu może on zostać poprowadzony za płytą główną.

 

 

Załączona grafika

 

Dzięki temu, że panele boczne posiadają kształt podobny do tych z modelów marki Corsair (Carbide 400 i 500R), można bez problemu ulokować tam wiele kabli.

 

 

Załączona grafika

 

Producent pomyślał także o coraz popularniejszych dyskach 2,5”, stąd pod miejscem dla napędów optycznych oraz nad klatką dla dysków 3,5” znajdują się specjalne klatki montażowe.

 

 

Załączona grafika

 

Same zatoki 3,5” użytkuje się szybko i sprawnie, dzięki ciekawemu systemowi zatrzasków.

 

 

Załączona grafika

 

Po montażu zestawu wewnątrz tej obudowy całość pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie.

 

 

Załączona grafika

 

Pomimo niewielkiej wagi oraz gabarytów, obudowa nie stwarza wrażenia tandetnej jak w przypadku tańszych obudów konkurencji, z którymi miałem wątpliwą okazję mieć styczność w ostatnim czasie (przy okazji składania zestawów tak jak tutaj w zasadzie od zera).

 

Zainteresowanych dokładniejszymi danymi technicznymi odsyłam na stronę producenta – klik.

 

Platforma testowa

 


Platforma testowa:
ProcesorIntel Core 2 Quad Q6600
Płyta głównaDFI DK P35-T2RS
Pamięć RAMPDP Patriot 2x2 GB DDR2 800 MHz
Pamięć RAMOCZ Reaper 2x2GB DDR2 800MHz
Dysk HDDSamsung F3 HD103SJ 1 TB
Karta graficznaGigabyte Radeon R9 270XOC
Nowe elementy:
ZasilaczSilverStone Strider Essential ST60F-ESB (80 PLUS Bronze)
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock LP
ObudowaSilverStone Precision Series PS11 (Quiet)
Wentylator obudowySilverStone FQ141
Wentylator obudowySilverStone FQ122
Dysk SSDKingston HyperX 3K 240GB

 

Z platformy została "wyrzucona" leciwa obudowa i zasilacz Chiefteca oraz chłodzenie CPU - AAB Cooling Super Silent P4 PWM.

 

Dodatkowo w obudowie zostały zamontowane dwa wentylatory, a ten dodany do obudowy został umieszczony z tyłu.

 

Wygląd platformy przed zmianami:

 

 

Załączona grafika

 

Wygląd platformy po zmianach:

 

 

Załączona grafika

 

Testy poboru z sieci

 

W celu określenia, ile energii pobiera cała platforma (jednostka centralna) m.in. pod obciążeniem, skorzystałem z miernika Voltcraft Energy Logger 4000. Napięcie podczas wykonywania pomiarów w gniazdku wynosiło ok. 233 V, a częstotliwość ok. 50 Hz.

 

Dane nie były przeliczane - są to odczytane, maksymalne wartości, które odnotował licznik.
Testy zostały wykonane za pomocą aplikacji OCCT.

 

Ustawienia testowe:

 • Power Supply
  Rozdzielczość: 1920x1080
  Tryb pełnoekranowy
  64 bits Linpack
  Shader Complexity: 8
  Czas trwania testu: 15 min
Dodatkowo zbadałem moc pobieraną w stanie "stand-by" oraz "w spoczynku".

 

Podstawowe dane techniczne użytego w tym teście przyrządu pomiarowego:

 • Wskazanie pomiaru mocy: 0,1 - 3500 W
 • Wyświetlacz 3 rzędowy z 4 miejscami
 • Dokładność:
  5 - 3500 W (± 1% + 1 cyfra)
  2 - 5 W (± 5% + 1 cyfra)
  < 2 W (±15% + 1 cyfra)
Na wykresach została przedstawiona pobierana moc czynna dla kilku przypadków, m.in.: tryb stand-by (PC wyłączony), "spoczynek" oraz pełne obciążenie.

 

 

Załączona grafika

 

Różnice są bardzo łatwo widoczne, nowy zasilacz pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Kilkuprocentowa przewaga pod względem sprawności, jak i wyższa kultura pracy z pewnością pozwalają na uzasadnienie takiej wymiany.

 

 

Załączona grafika

 

Wyłączony komputer w trybie „stand-by” również pobiera energię. Powyższy wykres prezentuje otrzymane wyniki - niewielkie różnice, ale na plus dla nowo zamontowanego zasilacza.

 

Testy temperatur

 

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 23 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

 

Wentylatory zamontowane wewnątrz obudowy dla obu wariantów (przed i po modernizacji) były kontrolowane przez płytę główną i działały ze zmienną prędkością. W tym teście chodziło bardziej o oddanie zmiany rzeczywistej, a nie teoretycznej, jaką można by uzyskać.

 

Test temperatur został wykonany ze standardową metodologią przedstawioną w recenzji obudów – klik.

 

 

Załączona grafika

 

Różnice są bardzo duże - zarówno te dostrzegalne na wykresach (znacznie niższa temperatura) jak i podczas korzystania ze sprzętu. Komputer przestał buczeć i huczeć, dzięki czemu osoby przebywające w jego otoczeniu nie skarżą się już na jego działanie.

 

Podsumowanie i ocena

 

Zamierzony efekt, a więc wyciszenie i unowocześnienie wyglądu oraz parametrów (m.in. przez SSD) udało się osiągnąć. Główny użytkownik oraz jego najbliższe otoczenie doceniają zwłaszcza wyższy komfort pracy – nic nie buczy ani huczy. Do tego w razie zmiany podstawowych komponentów (płyta główna + CPU + RAM) będzie można skorzystać z obecnie zainstalowanych części. Zasilacz, obudowa czy chłodzenie z pewnością poradzą sobie z ew. przyszłą rozbudową zestawu.

 

Zgodnie z powyższym pozostaje mi tylko ocenić zastosowane produkty, które jeszcze nie doczekały się mojej opinii. Niestety ze względu na formę tej publikacji wszystkie poniższe odznaczenia proszę traktować czysto poglądowo.

 

 

Załączona grafika

 

Sprzęt, a więc zasilacz, obudowę oraz wentylatory oceniam każdy z osobna, jako: „Super produkt 5/5”. Dlaczego? Ponieważ wszystkie te produkty ce****ą się dobrą jakością oraz oferują odpowiednie wyposażenie, a co najważniejsze oferowane są w przystępnej cenie.

 

 

Załączona grafika

 

W przypadku zasilacza na plus można zaliczyć także trzy letnią gwarancję. Z kolei obudowa to dobrze przemyślana konstrukcja, która pozwala na „ogarnięcie” zestawu w środku bez większych problemów.

 

Komputer od jakiegoś czasu jest już użytkowany i póki co żaden komponent nie sprawia problemów, dodatkowo kultura pracy nawet w upalne dni była bardzo dobra.

 

 

SilverStone Strider Essential ST60F-ESB
SST-ST60F-ESB (80 PLUS Bronze)

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 240 zł

 

 

 

 

SilverStone Precision Series PS11 (Quiet)
SST-PS11B-Q

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 200 zł

 

 

 

 

SilverStone FQ141
SST-FQ141

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 59 zł

 

 

 

 

SilverStone FW141
SST-FW141

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 49 zł

 

 

 

 

Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


Załączona grafika


Rzut oka na gamingowe produkty marek OZONE Gaming Gear i Gamdias


Kingston HyperX Savage, czyli nowoczesne dyski SSD


Ciekawe, horyzontalne coolery CPU od be quiet! i SilverStone


 • 5

* * * * - 5 głosów


Gratuluję. Dobra robota, sprzęt wygląda naprawdę świetnie i jak widać równie dobrze działa.

Tak z ciekawości tego Quada masz podkręconego? 

  • 0

@Diego_90

 

Szukam jakiś niedrogich, ale cichych i wydajnych wentylatorach. Czy BE QUIET! PURE WINGS 2 120 mm będzie dobrym wyborem?

  • 0
Tak, to będzie dobry wybór ;)

@Diego_90
 
Szukam jakiś niedrogich, ale cichych i wydajnych wentylatorach. Czy BE QUIET! PURE WINGS 2 120 mm będzie dobrym wyborem?

  • 1
Dzięki :)
Sprzęt nie jest mój, ale myślę, że w najbliższym czasie zostanie ustawiony na 3 GHz (wcześniej posiadałem taki sam model procesora i na co dzień miałem go tak ustawionego).

Gratuluję. Dobra robota, sprzęt wygląda naprawdę świetnie i jak widać równie dobrze działa.
Tak z ciekawości tego Quada masz podkręconego?

  • 0

Dzięki :)
Sprzęt nie jest mój, ale myślę, że w najbliższym czasie zostanie ustawiony na 3 GHz (wcześniej posiadałem taki sam model procesora i na co dzień miałem go tak ustawionego).

Pytam bo mam znajomego który ma GTX580 (nieco słabsza od R9-270X) z Quadem Q9550@4,2GHz a w zasadzie odpowiednikiem tego procesora bo to Xeon na LGA771. Stwierdził, że zestaw jest tak na styk i słabszy procek to już średnio. Dlatego mnie nieco dziwi, że tutaj przy 270X jest Q6600. Myślę, że śmiało można pokombinować ze zmianą chociażby na i5-750. Procesor można kupić już za 150zł a nawet taniej.

  • 0
Na razie nie ma sensu :) główny użytkownik jest zadowolony, a zmiana na i5-750 raczej mało sensowna skoro rozpatrywana jest wymiana CPU + mobo + RAM na coś całkiem nowszego za rok.
  • 0

Na razie nie ma sensu :) główny użytkownik jest zadowolony, a zmiana na i5-750 raczej mało sensowna skoro rozpatrywana jest wymiana CPU + mobo + RAM na coś całkiem nowszego za rok.

Spoko. Podałem przykład który obecnie najmniej kosztuje a daje całkiem ciekawy efekt. Bo pamięci sprzeda mniej więcej za 200zł, płytę za 150zł, procka 100zł (razem 450zł). A takie i5-750 150zł, 8GB 1600MHz 200zł, płyta na P55 250zł. Dokłada 100zł do interesu a sprzęt dostaje wyraźnego przyspieszenia, zwłaszcza jak pogoni procka na 4GHz.

  • 0

"Wątpliwą przyjemność" jeśli już, a nie "wątpliwą okazję". Wątpliwa okazja w tym kontekście nie ma najmniejszego sensu.

  • 0

"Wątpliwą przyjemność" jeśli już, a nie "wątpliwą okazję". Wątpliwa okazja w tym kontekście nie ma najmniejszego sensu.

Jak najbardziej się zgadzam ;)
  • 0

Spoko. Podałem przykład który obecnie najmniej kosztuje a daje całkiem ciekawy efekt. Bo pamięci sprzeda mniej więcej za 200zł, płytę za 150zł, procka 100zł (razem 450zł). A takie i5-750 150zł, 8GB 1600MHz 200zł, płyta na P55 250zł. Dokłada 100zł do interesu a sprzęt dostaje wyraźnego przyspieszenia, zwłaszcza jak pogoni procka na 4GHz.

Dzięki za komentarze :)
Oczywiście zgadzam się, że w pewnym zakresie taka wymiana miałaby sens.
  • 0

Witaj, gdzie mogę znaleźć tą obudowę w sklepie bo ciężko ją znaleźć i ogólnie bardzo mi się podoba. Wracając do bloga, bardzo mi się podoba, pozdrawiam :)

  • 0

Witaj, gdzie mogę znaleźć tą obudowę w sklepie bo ciężko ją znaleźć i ogólnie bardzo mi się podoba. Wracając do bloga, bardzo mi się podoba, pozdrawiam :)

 

Dziękuję ;)

 

Co do dostępności to nie ma większych problemów:

polski dystrybutor produktów marki SilverStone, czyli Proline

na ceneo też znajdziesz.

  • 0

Opłacało się ładować 550zł do Quada? Ja nie chcę się spierać i mówić "lepiej żebyście zrobili to i to", tylko chcę wiedzieć co kierowało właścicielem.

  • 0

Opłacało się ładować 550zł do Quada? Ja nie chcę się spierać i mówić "lepiej żebyście zrobili to i to", tylko chcę wiedzieć co kierowało właścicielem.

 

Ale to raczej inwestycja w przyszłość :) za jakiś czas wymiana CPU + mobo + RAM. Przed wymianą podzespołów przy PC-cie nie dało się wysiedzieć także wymiana była konieczna.

  • 0

Dobre komponenty, tylko przy tak dobrej obudowie nie jest aż tak wymagany przedni wentylator, niepotrzebny szum przy wyciszaniu obudowy, do tego odwróciłbym zasilacz do góry nogami, A cooler na procesorze zastosowałbym z pionowym wentylatorem, skierowanym w tył obudowy, cos jak SilverStone SST-AR01.

Przy takim zestawie wystarczy wyciągający wentylator z tyłu obudowy, można go jeszcze zdławić w biosie do 400-600 obrotów.

  • 0

Dobre komponenty, tylko przy tak dobrej obudowie nie jest aż tak wymagany przedni wentylator, niepotrzebny szum przy wyciszaniu obudowy, do tego odwróciłbym zasilacz do góry nogami, A cooler na procesorze zastosowałbym z pionowym wentylatorem, skierowanym w tył obudowy, cos jak SilverStone SST-AR01.

Przy takim zestawie wystarczy wyciągający wentylator z tyłu obudowy, można go jeszcze zdławić w biosie do 400-600 obrotów.

 

Co do zasilacza, to raczej nie ma to sensu - lepiej mu będzie tak jak został zamontowany. 

Cooler oczywiście mógł być inny ale ta płyta jest problematyczna pod tym względem.

Co do wentylatorów to pracują z wolną prędkością obrotową i są kontrolowane przez PWM płyty głównej.

 

Dzięki za koment i wyrażenie opinii :)

  • 0