Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Ofensywa marki be quiet! - nowe coolery Dark Rock Pro 3 & Dark Rock 3

Ofensywa marki be quiet! - nowe coolery Dark Rock Pro 3 & Dark Rock 3
Niemiecka marka „be quiet!” już po raz kolejny wprowadziła do swojej oferty kolejne wersje swoich produktów z serii Dark Rock. Mowa tutaj oczywiście o Dark Rock 3 oraz flagowym produkcie Dark Rock Pro 3. Obydwa produkty zastąpiły tym samym modele z numerkiem 2 w nazwie.

Od prezentacji pierwszej wersji Dark Rocki cieszą się sporym zainteresowaniem, ze względu na swój ciekawy design, kulturę pracy oraz wysoką wydajność. Do tego wszystkiego dochodzi nazwa producenta, która wraz z premierami nowych produktów staje się coraz bardziej popularna i znana.

Obecna oferta marki be quiet! pod względem zestawów chłodzenia CPU składa się z dwóch serii: Dark Rock oraz Shadow Rock. Najnowsze produkty należą do tej pierwszej i zgodnie z oznaczeniem producenta aspirują do segmentu „Hight-end”.

Postanowiłem sprawdzić jak to kolejne „odświeżenie” wyszło inżynierom marki be quiet!. Czy produkty spełniają założenia producenta i faktycznie oferują nienaganną jakość wykonania, wysoką kulturę pracy i odpowiednią wydajność? Jak nowe produkty wypadają na tle ostatnio zrecenzowanego produktu tej marki (Shadow Rock 2) oraz zastąpionego flagowego produktu – Dark Rock Pro 2?

Zapraszam do zapoznania się z nowymi produktami marki be quiet!.

be quiet! Dark Rock 3

Produkt sprzedawany jest w czarnym, ciekawie wyglądającym kartonowym pudełku. Oprócz grafik produktu, wypisano na nim jego najważniejsze cechy - również w języku polskim.

Załączona grafika


Oprócz samego chłodzenia, wewnątrz kartonu znajdziemy:
 • Pastę termoprzewodząca: Dow Corning TC-5121 (1 g)
 • Zestaw montażowy z backplate-m
 • Instrukcję montażu (DE, EN, FR, ES, PL)
 • Zapinki dla dodatkowego wentylatora
Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary z wentylatorem (mm): 137 × 97 × 160
 • Waga z wentylatorem (kg): 0,976
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011
  AMD: 754 / 939 / 940 / AM2(+) / AM3 (+) / FM1 / FM2 (+)
 • Zakres mocy CPU (W): 190
 • Wymiary wentylatora (mm): 135 x 135 x 22
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 1400
W celu zapoznania się z dokładną specyfikacją zapraszam na stronę producenta - klik.

Załączona grafika


Dark Rock bez dopisku Pro w nazwie to konstrukcja typu single Tower wyposażona w jeden wentylator z rodziny SilentWings. Radiator Dark Rock 3 posiada 51 aluminiowych finów chłodzących, przez które przechodzi 6 rurek cieplnych o średnicy 6 mm. Na radiator standardowo nałożony czarny, aluminiowy top, przez który przechodzą zakończenia („czapki”) ciepłowodów.

Załączona grafika


Względem starszego modelu (Dark Rock 2) nowość wizualnie różni się właśnie tym topem. W poprzedniej wersji był on płaski, tutaj z kolei po bokach obniżono go minimalnie.

Załączona grafika


Wizualnie Dark Rock 3 prezentuje się bardzo okazale. Zastosowany wentylator (135 mm) dobrze komponuje się z radiatorem.

Załączona grafika


Producent przewidział możliwość montażu 2-giego wentylatora na tym chłodzeniu, dzięki czemu w zestawie znajdują się dodatkowe zapinki i nie ma problemu z zwiększeniem wydajności tego zestawu.

Załączona grafika


Poniżej przykład montażu dodatkowego wentylatora – Silent Wings 2 120 mm PWM, którego prędkość obrotowa wynosi maksymalnie 1500 RPM. W umieszczonych, w tej publikacji, testach sprawdziłem także wydajność tego zestawu wraz z dodatkowym wentylatorem.

Załączona grafika


Stopa radiatora została wyszlifowana dokładnie na tzw. lustro.

Załączona grafika


Po jej drugiej stronie umieszczono niewielkich rozmiarów dodatkowy radiator, dzięki czemu przestrzeń pomiędzy stopą a finami została prawie całkowicie wypełniona. Zastosowanie takiego dodatkowego radiatora wpływa oczywiście pozytywnie na wydajność.

Załączona grafika


Montaż tego zestawu przez wielu określany jest jako trudny, ja jednak nie miałem z nim żadnych problemów. Mniej zaawansowanym użytkownikom polecam dokładne przejrzenie instrukcji dołączonej do produktu. Jeśli ktoś miał styczność z montażem poprzednich produktów marki be quiet! z zakresu chłodzenia CPU, jak np. Dark Rock Pro 2, nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z tą wersją.

Załączona grafika


Montaż jest identycznie prosty – przekładamy śruby, blokujemy je plastikowymi elementami, kładziemy chłodzenie na stole, celujemy płytą w śruby tak żeby przeszły przez otwory montażowe. Następnie po sprawdzeniu ich położenia przykręcamy do podstawy i sprawdzamy czy wszystko jest w porządku, jeśli tak to wkręcamy śruby aż chłodzenie osiądzie na procesorze i będzie pewnie trzymać się na płycie głównej.

Załączona grafika


Jedynym problemem mogą być pamięci RAM z wysokimi radiatorami. W moim przypadku montaż Dark Rock-a 3 wykluczył korzystanie z 2-ch pierwszych slotów na pamięci.

Załączona grafika


be quiet! Dark Rock Pro 3

Produkt sprzedawany jest w kartonowym pudełku podobnym do tego z modelu Dark Rock 3, a tym samym i wszystkich zestawów tego producenta. Na pudełku producent zawsze umieszcza najistotniejsze dane wraz z grafiką reprezentującą produkt. Całość wygląda bardzo ciekawie i zachęca do zakupu.

Oprócz samego radiatora z zamontowanymi wentylatorami, wewnątrz kartonu znajdziemy:
 • Pastę termoprzewodząca: Dow Corning TC-5121 (1 g)
 • Zestaw montażowy z backplate-m
 • Instrukcję montażu (DE, EN, FR, ES, PL)
Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary z wentylatorem (mm): 137 × 150 × 163
 • Waga z wentylatorem (kg): 1,197
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011
  AMD: 754 / 939 / 940 / AM2(+) / AM3 (+) / FM1 / FM2 (+)
 • Zakres mocy CPU (W): 250
 • Wymiary wentylatora (mm): 135 x 135 x 22 / 120 x 120 x 25
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 1400 / 1700
W celu zapoznania się z dokładną specyfikacją zapraszam na stronę producenta - klik.

Zawartość opakowania jest niemalże identyczna jak modelu Dark Rock 3, zabrakło tylko dodatkowych zapinek dla wentylatora. Ma to jednak uzasadnienie – model Pro 3 to konstrukcja typu double Tower wyposażone standardowo w 2 wentylatory.

Załączona grafika


Dodawana do obydwóch zestawów pasta termoprzewodząca to bardzo dobry produkt marki Dow Coming (TC 5121). Produkty marki be quiet! są w nie wyposażane niemalże od samego początku (poprzednio Shin-Etsu X-23-7762).

Załączona grafika


Podobnie jak w mniejszym modelu, tak i w tym stopa została dokładnie wyszlifowana, a na jej wierzchniej stronie umieszczono dodatkowy radiator.

Załączona grafika


Jest on jednak znacznie mniejszy, ponieważ pomiędzy dwoma wieżami umieszczono wentylator (135 mm), który zajmuje prawie całą wolną przestrzeń.

Załączona grafika


Wizualnie model Pro 3 wydaje się znacznie większy od „zwykłej” 3-jki. Ilość finów jest minimalnie większa, średnia ciepłowodów jest taka sama, ale model Pro posiada o jedną rurkę cieplną więcej (7).

Załączona grafika


Obydwa prezentują się bardzo okazałe. Pro 3 sprawia wrażenie znacznie wydajniejszego produktu, pozostałe cechy jak jakość wykonania i zastosowane materiały są identyczne, co ucieszy z pewnością osoby skłaniające się jednak ku mniejszym gabarytowo zestawom chłodzenia.

Załączona grafika


Topy obu modeli są takie same pod względem swojej konstrukcji. W Dark Rock Pro 3 top jest po prostu większą wersją tego z 3-jki.

Załączona grafika


Montaż tego modelu jest identyczny jak do Dark Rock 3 oraz poprzednich modeli tego producenta. Montaż jest solidny, przez co wymaga przemyślenia i zapoznania się z instrukcją - w porównaniu z wersją bez „Pro” w nazwie dodatkowym problemem mogą być większe gabaryty tego modelu.

Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Power Zone Z1 850W CM


Załączona grafika

Rywale:
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock 2
Chłodzenie procesoraAMD (FX-8350) BOX


Platforma testowa z coolerem BOX-owym:

Załączona grafika


Platforma testowa z coolerem Dark Rock 3:

Załączona grafika


Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 21-22 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor AMD FX-8350 z danym cooler-em.

W pierwszej części porównałem cooler-y z dołączonym do procesora chłodzeniem (BOX) przy standardowych parametrach procesora.

Następnie porównałem zestawy przy taktowaniu procesora wynoszącym ok. 4,6 GHz.

Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na PC-cie nie były dokonywane żadne operacje. Program, który był zawsze włączony to OCCT v4.2.0 oraz AMD OverDrive.

Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla: średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz całego procesora (CPU).
Do odczytania tych wartości posłużyła aplikacja testowa – OCCT oraz AMD OverDrive.

Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu wszystkich czterech rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to Idl-owanie). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane wartości największe – średnia temperatura dla rdzeni była obliczana w Excelu na podstawie otrzymanych wyników.

Temperatura w spoczynku była odczytywana po około 15 minutach od zakończenia testu OCCT za pomocą tego samego programu.

Użyta pasta termoprzewodząca - be quiet! DC1:Załączona grafika


Fabryczne wentylatory obudowy Obsidian 650D były podłączone do płyty głównej i pracowały na 70% swoich możliwości – pozwoliło to na sprawdzenie kultury testowanych zestawów.

Wentylatory pracowały z następującymi prędkościami obrotowymi: wentylatory 200 mm zamontowane z przodu i u góry – ok. 840 RPM, natomiast umieszczony z tyłu wentylator 120 mm pracował z prędkością 930 RPM.

Dark Rock 3 został przetestowany z i bez dodatkowego wentylatora - Silent Wings 2 120 mm PWM.
 • AMD FX-8350 @ 4,1 GHz Turbo Core
Test został przeprowadzony dla standardowych ustawień procesora z włączonymi funkcjami oszczędzania energii, Turbo Core (4,1 GHz dla wszystkich rdzeni, 4,2 GHz dla 4) itp.

Załączona grafika


Standardowo najgorsze wyniki osiągnęło tzw. boxowe chłodzenie (dodawane do procesora FX-8350). Różnica pomiędzy nim a „normalnymi” zestawami jest spora, a patrząc na kolejny wykres wręcz kolosalna.

Zaskakujący jest fakt, że nowy Dark Rock Pro 3 poradził sobie gorzej od swojej poprzedniej wersji, z kolei model Dark Rock 3 spisał się niewiele gorzej od swojego większego „brata”. Zastosowanie dodatkowego wentylatora pozwoliło na zmniejszenie różnicy pomiędzy wydajnością nowych produktów be quiet!-a. Shadow Rock 2 zaprezentował się całkiem dobrze, niewiele ustępując znacznie droższym zestawom.
 • AMD FX-8350 @ 4,6 GHz
Dla taktowania 4,6 GHz pominąłem test BOX-a z oczywistych powodów.
Test został przeprowadzony przy wyłączonych opcjach oszczędzania energii, Turbo Core itp., czyli procesor pracował nieustannie z taktowaniem 4,6 GHz.

Załączona grafika


Dla taktowania 4,6 GHz nowe Dark Rock-i poradziły sobie bardzo dobrze, a sprawa temperatur wygląda analogicznie jak dla wykresu przy standardowym taktowaniu. Dark Rock Pro 2 ponownie okazał się najwydajniejszym zestawem, wyprzedając nieznacznie nowy model – różnice są jednak na granicy błędu pomiarowego, mimo to na korzyść starszego produktu. Bardzo dobrze zaprezentował się model Dark Rock 3, który niewiele ustępował wersji Pro 3 zwłaszcza z dodatkowym wentylatorem gdzie różnica sięgała tylko 1 stopnia Celsjusza. Shadow Rock 2 dostał wyraźnej „zadyszki” i nie potrafił zapewnić wydajności zbliżonej do topowych modeli – ok. 6 stopni Celsjusza straty do Dark Rock 3.

Podsumowanie i ocena

Odświeżenie modeli z serii Dark Rock marce be quiet! udało się całkiem dobrze. Zawodzi troszeczkę wydajność nowego, topowego modelu w porównaniu z wersją Pro 2. Mimo to całość wynagradza bardzo wysoka wydajność modelu Dark Rock 3, który niewiele ustępuje wydajnościowo droższemu i większemu zestawowi.

Załączona grafika


Obydwa zestawy charakteryzują się wysoką wydajnością - w końcu żaden z nich nie miał problemów z zapewnieniem odpowiedniej temperatury podkręconemu buldożerowi. Dodatkowo ce****e je kultura pracy oraz ciekawy i unikalny design. Do tego dochodzi także bardzo dobre wyposażenie pozwalające na montaż chłodzenia na wszystkich (obecnie używanych) podstawkach, włącznie z LGA 2011.

Załączona grafika


Czy warto zakupić model Dark Rock 3? Jak najbardziej tak - minimalnie niższa wydajność, w lepszej cenie oraz równie ciekawym wyglądzie. Przez co nowy produkt marki be quiet! oceniam jako: „Super produkt 5/5”. Tak wysoka ocena spowodowana jest m.in. wysoką kulturą pracy oraz wzorowym wykonaniem. Do tego dochodzi ciekawy design, odpowiednia wydajność i wyposażenie oraz adekwatna cena.

be quiet! Dark Rock 3

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 240 zł


Silent Wings 2 120 mm PWM marki be quiet! to wysokiej klasy, bardzo dobrze wyposażony produkt skierowany dla najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowanie go, np. tak jak w tej recenzji na Dark Rock-u 3 poprawi osiągi tego zestawu, przy czym kultura pracy zostanie nienaruszona.

Załączona grafika


Użyty wentylator Silent Wings 2 odzwierciedla ideały marki be quiet! za co z czystym sumieniem przyznaję mu odznaczenie „Super produkt 5/5”. Jego cena jest wprawdzie wysoka, lecz kultura pracy, wyposażenie oraz wydajność w pełni to rekompensują.

be quiet! Silent Wings 2 (120 mm PWM)

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 80 zł


Dark Rock Pro 3 ce****e się tymi samymi atutami, co model „3”, jednak jego cena jest znacznie wyższa, a tym samym oczekiwałbym znacznie wyższej wydajności. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że koszt dodatkowego wentylatora niweluje różnice w cenie pomiędzy obydwoma wersjami Dark Rock.

Załączona grafika


Dark Rock Pro 3 zasługuje tym samym na odznaczenie „Dobry produkt 4/5” i naprawdę niewiele mu zabrakło do otrzymania ode mnie wyższego „znaczka”. Jest to naprawdę udany produkt, który zasługuje na uwagę.

be quiet! Dark Rock PRO 3

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 310 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 12

* * * * * 3 głosów


mam macho i na razie nie zmieniam, z ceną mogliby nieco zejść wtedy byłaby to niezła okazja

  • 0

drogo

  • 0

drogo

Zgadzam się - ceny są wysokie, ale patrząc na ceny samych wentylatorów oraz to co dostajemy (wydajne, dobrze wykonane i całkiem "kulturalne" chłodzenie) to wydaje mi się, że są całkiem adekwatne, zwłaszcza w przypadku Dark Rock 3.

  • 1
Zdjęcie
Gornik Steve
31 mar 2014 16:02

CiulCiulCiuler!

Priti osum~!

 

A tak na poważnie, to coolery BeQuiet są bardzo dobre, ale zazwyczaj mają cenę nieadekwatną do możliwości.

  • 0