Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Wybór monitora - poradnik. IPS, AMVA czy TN?

Wybór monitora - poradnik. IPS, AMVA czy TN?

Ankieta: Wybór monitora - poradnik. IPS, AMVA czy TN? (379 użytkowników oddało głos)

Na jakiej matrycy oparty jest monitor LCD z którego korzystasz na co dzień?

 1. TN (192 głosów [50%])

  Procent głosów: 50%

 2. IPS/PLS (126 głosów [32%])

  Procent głosów: 32%

 3. VA (AMVA, PVA itp.) (50 głosów [13%])

  Procent głosów: 13%

 4. posiadam CRT (16 głosów [4%])

  Procent głosów: 4%

Goście nie mogą oddawać głosów
Szukasz multimedialnego monitora do gier czy też filmów? Nie wiesz jaki wybrać? Jaka matryca jest dla Ciebie odpowiednia? W tym poradniku być może znajdziesz kilka porad które pomogą Ci w wyborze. Obecny zakrojony na szeroką skalę marketing wmawia konsumentom, że jeśli chcesz dobry monitor musi to być IPS. W tej całej marketingowej papce giną gdzieś wszystkie wady tej matrycy...

Na wstępie polecam zajrzenie na forum do działu "monitory i projektory" i przeczytanie kilku podwieszonych wątków.(zwłaszcza FAQ)

Ten wpis powstał, gdyż z nieznanych przyczyn co chwila powtarzają się w koło te same pytania na forum. Uznałem, że być może wątek z "polecanymi monitorami" jest zbyt rozbudowany.
W dzisiejszym wpisie znalazło się miejsce dla monitorów raczej multimedialnych i sprawdzonych w kontekście zastosowań do których są polecane.

Flicker free
Spoiler


TN

Jest to najpopularniejsza obecnie matryca wykorzystywana w "domowych" monitorach. Wyróżnia się niezłymi czasami reakcji - dzięki czemu znajdzie obecnie swoje zastosowanie w dynamicznych grach. Kupując dzisiaj nowy monitor z matrycą TN raczej nie zauważymy smużenia w grach, należy jednak nastawić się na co najwyżej średni kontrast oraz bardzo wąskie kąty widzenia.

Ogólnie +/-
+ brak rzucającego się w oczy smużenia
+ cena (w przypadku monitorów 60Hz)

- fatalne kąty widzenia
- kiepska czerń i kontrast


Najlepsze zastosowanie:
- Wszelkie gry, zwłaszcza dynamiczne


IPS / PLS

Od pewnego czasu dzięki dobremu marketingowi monitory na tej matrycy zdobywają sporą rzeszę użytkowników. Problemy z czasami reakcji zauważalne w pierwszych seriach monitorów opartych na tych matrycach dzisiaj już raczej nie występują.(m.in. za sprawą overdrive) Matryce te oferują podobnie jak TN kiepski kontrast i czerń, jednak już dużo szersze kąty widzenia. Dodatkowo matryce te często nierównomiernie przepuszczają światło podświetlenia, widać to zwłaszcza przy wyświetlaniu ciemnych scen. Pod kątem ciemne sceny także tracą na jakości, czerń może wtedy "srebrzyć". Wady tych matryc(czerń, srebrzenie, kontrast, tinting) stają się najbardziej dokuczliwe gdy w pomieszczeniu brakuje dodatkowego doświetlenia - dlatego nie są to najlepsze monitory do seansów filmowych.

Ogólnie +/-
+ bardzo szerokie kąty widzenia
+ smużenie zauważalne sporadycznie i bardzo subtelne

- kiepska czerń i kontrast
- spora losowość matryc, w kontekście ekspozycji podświetlenia(patrz np.
tinting)
- czerń pod kątem staje się jeszcze gorsza


Najlepsze zastosowanie:
- Gry, także te dynamiczne


AMVA

Matryce te także zyskują na popularności, jednak cały czas tracą w tej kwestii sporo w porównaniu do TN/IPS. Zupełnie niesłusznie, gdyż monitory na tych matrycach oferują obecnie naprawdę wiele i są przy tym całkiem opłacalne.

Charakteryzują się niespotykanie wysokim kontrastem oraz głęboką czernią. Właściwie zawsze równomiernie przepuszczają światło, nie eksponują nierównomierności podświetlenia. Oferują szerokie kąty widzenia, jednak wraz ze zwiększaniem kąta obraz traci na kontraście trochę szybciej niż ma to się w matrycach IPS. Są także trochę mniej responsywne niż IPS'y - chociaż i tu niektóre modele są już całkiem dobre. Dzięki dobremu kontrastowi i głębokiej czerni monitory te są wręcz idealne do wieczornych seansów filmowych - pokazują wtedy w pełni swoje atuty.

Ogólnie +/-
+ wysoki kontrast i głęboka czerń
+ przyzwoite kąty widzenia

- smużenie sporadyczne, zazwyczaj subtelne(chociaż nie w każdej sytuacji)

Najlepsze zastosowanie:
- Filmy


Polecane monitory

Dla graczy z niskim budżetem(24"):
BenQ GL2460 flicker free - ok. 515zł

Powyższy monitor to jeden z niewielu monitorów na matrycy TN korzystający z flicker-free. Jeśli chodzi o resztę nie różni się wielce od innych TN'ek w tej cenie.


Dla grających w gry kinomaniaków z niskim budżetem(22"):
BenQ GW2260HM - 530zł
BenQ GW2265HM flicker free - 460zł

Powyższe monitory są wyraźnie mniej responsywne od TN, jednak oferują wysoki kontrast oraz głęboką czerń, co docenią także miłośnicy wieczornych seansów filmowych. Gracze także się nie zawiodą. Model GW2265HM ma trochę niższy kontrast i węższe kąty widzenia, ale za to podświetlenie o wysokiej częstotliwości(tzw. PWM-free / flicker free) które docenią osoby wrażliwe na podświetlenia sterowane tradycyjnym PWM. GW2260HM nie otrzymał "flicker free", jego zaletą jest wyższy kontrast i lepsze czasy reakcji.


Dla graczy z średnim budżetem(23" / 24"):
AOC i2367Fh - 630zł
Dell P2314H - 760zł
Dell P2414H - 800zł

W tym budżecie należy skreślić monitory na matrycach TN, gdyż dużo lepszym wyborem stają się jedne z szybszych IPS'ów. Powyższe modele oferują niski input lag, niezłą responsywnośc oraz szerokie kąty widzenia. AOC jest tańszy, ale podświetlenie sterowane PWM o niskiej częstotliwości jest mniej "zdrowe" dla oczu i może nawet u niektórych wywoływać bóle głowy. Droższe Dell'e mają już flicker-free oraz bardziej ergonomiczną podstawkę.


Dla grających w gry kinomaniaków z średnim budżetem(24"):
BenQ GW2460HM flicker free - 685zł
BenQ BL2410PT - 850zł

Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Tradycyjnie oferują wysoki kontrast, głęboką czerń i dobre kąty widzenia. Są przy tym wystarczająco responsywne i mają niski input lag. Benq GW2460HM jest tańszy jednak nie ustępuje wiele w kontekście zastosowania droższemu BL2410PT, który zaś ma odrobinę lepiej skalibrowane kolory i bardziej ergonomiczną podstawkę z funkcją pivot.


Dla graczy z wysokim budżetem(23" /24"):
BenQ XL2411T - 1200zł
Eizo FS2333 - 1300zł
Eizo FG2421 - 2150zł

Benq to przedstawiciel 120Hz TN'ek i jego zalety docenią tylko gracze posiadający PC'ty pozwalające na rozgrywkę powyżej 100 kl/s - zwłaszcza w rozgrywkach sieciowych. Takie funkcje jak LightBoost potrafią robić różnicę.
Eizo FS2333 oparte na matrycy ad-PLS oferuje w tym budżecie bezkonkurencyjne odwzorowanie kolorów(nada się dzięki temu także dla grafika-amatora), oraz najszybszą matrycę(wyłączając TN), do tego wszystkiego 5 lat gwarancji.
Eizo FG2421 oparte na matrycy AMVA, dzięki zastosowaniu technologi 240Hz redukuje smużenie do niewiarygodnego poziomu(jak dla AMVA). Dzięki temu na rynku jest monitor dla zapalonego gracza(120Hz) z dobrą czernią i kontrastem, do tego praktycznie nie smużący. Wadą jest trochę wyższy input lag, jednak dalej w granicach akceptowalnych przez przeciętnego gracza.


Monitory 27" dla graczy:
AOC i2757Fm - 1000zł
Iiyama ProLite G2773HS - 1440zł
BenQ XL2720T - 1700zł

AOC to przedstawiciel matryc AH-IPS. Jak na IPS oferuje całkiem znośną czerń i kontrast. Jest przy tym całkiem szybki i dzięki temu nada się dla graczy. Oferują także szerokie kąty widzenia i ciekawy design.
Iiyama to zaś 120Hz TN'ka - niesie to ze sobą wszystkie wady matryc TN, jednak 120Hz pokaże pazur w rywalizacji w dynamicznych grach powyżej 90kl/s.
Warto dołożyć do BenQ XL2720T, który także reprezentuje 120Hz TN. W odróżnieniu do IIyamy jednak posiada opcję LightBoost, która dla graczy może stać się nieoceniona. Do tego ma lepszą podstawkę, m.in. z funkcją pivot.


Monitor 27" dla grających w gry kinomaniaków:
BenQ GW2760 flicker free - 790zł
BenQ GW2760HM flicker free - 930zł
BenQ GW2760HS - 950zł

Powyższe monitory to przedstawiciele matryc AMVA. Oferują bardzo wysoki kontrast, oraz głęboką czerń - są także całkiem responsywne i wyróżnia je niski input lag. BenQ GW2760HM flicker free ma trochę wyższy kontrast od rywali. GW2760 nie ma głośników i HDMI. Natomiast ekran GW2760HS pokryty jest powłoką pół-mat(rywale maja powłokę matową) oraz ma węższą ramkę 11mm.(rywale 16mm) Wszystkie monitory posiadają funkcję flicker free.Zapraszam do dyskusji, oraz do ewentualnych pytań oraz propozycji innych monitorów. Być może któryś z godnych polecenia pominąłem. Co do wszystkich wymienionych monitorów jestem praktycznie pewny, że należycie wywiążą się z zadań do których je polecam. Większość monitorów polecam na podstawie profesjonalnych testów(m.in prad.de, tftcentral.co.uk).
 • 20

* * * * * 6 głosów


O czym tu dyskutować.Poradnik bardzo dobry.Jadę na SXGA, czekam na ultra hd :)

  • 0

Naprawdę SUPER PORADNIK!!!

  • 0

Zapomniałem o Dell P2714H, przy monitorach dla graczy 27". Cena ok. 1300zł.

 

Fail, bo to chyba najlepszy monitor dla graczy w rozmiarze 27" na matrycy IPS.(AH-IPS). Z Flicker free, niskim input lagiem, dobrymi czasami reakcji oraz tradycyjnie jak to u dell'a solidną podstawką z pivotem i regulacją na wysokość.

  • 0

konkretny poradnik wszystko fajnie opisane

  • 0

Zastanawiam się pomiędzy benq gw2260 i gw2265. Ten flicker free robi dużą różnice? Bo jesli nie to wybrałbym ten pierwszy, gdyż lepszy kontrast i opóźnienie ma. Jeśli jednak brak tego featura jest odczuwalne to miałbym dylemat.

  • 0

"Lepszy kontrast" idzie w tym wypadku w parze z pwm.

  • 0

Zapomniałem o Dell P2714H, przy monitorach dla graczy 27". Cena ok. 1300zł.

 

Fail, bo to chyba najlepszy monitor dla graczy w rozmiarze 27" na matrycy IPS.(AH-IPS). Z Flicker free, niskim input lagiem, dobrymi czasami reakcji oraz tradycyjnie jak to u dell'a solidną podstawką z pivotem i regulacją na wysokość.

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

A może być cos napisał po polsku ?

 

Znam angielski  lepiej od ciebie ale wypadałoby posługiwać się jakims jezykiem a nie dziwolągiem.

  • 0

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

Flicker Free-to technologia w której monitor mniej męczy oczy.

Input Lag-to,że się nieprofesjonalnie wyrażę to opóźnienie im mniejsze tym lepiej :)

Pivot to możliwość przekręcenia ekranu naszego monitora o 90* :)

  • 1

Fail, free, input, lagiem, pivotem.......

 

A może być cos napisał po polsku ?

 

Znam angielski  lepiej od ciebie ale wypadałoby posługiwać się jakims jezykiem a nie dziwolągiem.

 

Na samym wstępie we wpisie napisałem, że polecam lekturę m.in. FAQ działu "Monitory i projektory".

 

Wszystkie te zwroty są tam właśnie opisane. Gdybym to starał się upchać tutaj, to większość szybko by to przewinęła i być może pominęła tym samym istotniejsze fragmenty wpisu.

 

Ktoś kto przeczyta FAQ(uups... przepraszam NZP? Najczęściej Zadawane Pytania) + kilka podwieszonych tematów w dziale monitorów, oraz skorzysta z wyszukiwarki forumowej obejdzie się nawet bez mojego poradnika i zakupi odpowiedni dla siebie monitor. Ja tu tylko w udolny, bądź nie sposób upchałem istotne z według mnie elementy i zaproponowałem dobre wg. mnie monitory. 

  • 1

Co sądzicie o tych monitorach? Może cie coś doradzić?

Asus 27" VG278HR
BENQ 27" XL2720T

EIZO Foris 24" EG2421

 

Chcę koniecznie 27", (tak mam 120klatek) więc pytanie czy 24" EIZO ma coś czego nie mają inne? Asus jest 3D i dają okulary (Tak mam nVidia).
Który z tych monitorów byście wybrali do gier fps???
 

  • 0

Eizo jest bardziej wszechstronne, za sprawą sporo lepszego kontrastu i szerszych kątów widzenia - do tej pory nieosiągalnych dla monitorów 120Hz+. Jednak ma trochę wyższy input lag od TN'ek 120Hz, jak ten ASUS i BenQ.

 

Jeśli monitor jest tylko do grania, siedząc na wprost monitora to ten Asus albo BenQ będą lepsze. 

 

 

Według mnie BenQ będzie lepszy od tego Asusa. Jest sporo tańszy, a niczym nie ustępuje. Zestaw z okularami 3D dostaniesz za jakieś 200zł. 

  • 0

Który model z 27 calowych najlepiej będzie sprawował się przy graniu w budżecie do 1000 złotych i jakie różnice są między tymi 3 monitorami od benq?

  • 0

BenQ GW2760 flicker free - powłoka matowa, brak głośników i hdmi

BenQ GW2760HM flicker free - powłoka matowa, są głośniki i hdmi

BenQ GW2760HS - powłoka pół matowa, są głośniki i hdmi, do tego węższa ramka(11mm, rywale 16mm) i trochę smuklejsza obudowa, ma też flicker free.

 

Do gier 27" do 1000zł to AOC i2757Fm. Ewentualnie jak masz mniej niż 80cm do monitora to lepiej wybrać 24" Dell P2414H.

  • 0

Jeśli chodzi o jakość obrazu to CRT (w ostaeczności PDP lub przejaskrawiony AMOLED). Wybieranie między matrycami LCD to jak wybieranie między zgniłym "jabłkiem" i bardzioej zgniłym "jabłkiem". Powiedzmy, ze PVA jest najmniej zgniłe z "jabłek" LCD (IMO).

 

Aczkolwiek plusa stawiam :)

  • 0

Czy do 3D wymagane jest 120FPSów? Co się stanie jeżeli momentami komputer mi nie wyrobi?
Lista gier współpracująca z 3D Vision jest raczej uboga.
Czy istnieje możliwość wymuszenia 3D w innych grach (tutaj już znalazłem odp.) lub aplikacjach?

  • 0

Mam pytanie, który z tych monitorów wybrać ponieważ nie znam się a polecono mi różne...:
1. LED LG 23EA63 cena 599

http://www.morele.ne...i-dvi-d-573708/

2. LED LG 24EA53VQ cena 639

http://www.morele.ne...dpixele-557352/

3. LED BenQ GW2460HM cena 679

http://www.morele.ne...glb-qbe-531637/

 

a może jakaś inna propozycja? max rozmiar 24cale, może być 23, nie ma problemu :) cena tak do 700max.. głównie do gier i filmów w fullhd :)

  • 0

@Illuminium

 

Jeśli do gier, to zdecydowanie warto dopłacić do Dell P2414H.

 

 

Jeśli do gier i filmów(typu wieczorne seanse) to BenQ GW2460HM flicker free.

  • 0

ehh :( dosłownie 3 minuty temu żłożyłem już zamówienie.. zamówiłem LED LG24EA53VQ.. Ale aż tak bardzo zły to nie jest chyba monitor?:( i tak pewnie bedę zadowolony bo przejdę na niego z tego monitora http://www.agito.pl/...-67-324607.html który miałem od 8 lat :D 

  • 0

Zły nie, taki średni raczej, chociaż jak na tę cenę to może trochę lepiej niż średni. Zwłaszcza jeśli nie chciałeś dopłacać do 800zł na P2414H. 

  • 0

@gregotsw

 

Jak ocenisz BenQ GW2250E oraz BenQ GW2255? Będą dobre do gier typu NFS, FarCry, ETS itp?

  • 0

Informacje

Rejestracja
14 gru 2008
Ostatnia wizyta
11 gru 2017 20:21 (offline)
Tytuł
The one who knocks
Urodziny
30.7.1990
Reputacja
790 pkt.

Październik 2020

N P W Ś C P S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25 262728293031