Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Wybieramy obudowę - porównanie 3-ech modeli.

Wybieramy obudowę - porównanie 3-ech modeli.
Każdy kto składał samemu blaszaka na pewno stanął przed wyborem obudowy. Część celuje w "odjechany" wygląd, inni w prostą "czarną skrzynkę" i bynajmniej nie chodzi o tą znaną z katastrof lotniczych. Niedawno stanąłem przed podobnym wyborem. Zawsze przed zakupem należy dokonać przeglądu rynku, aby sprawdzić co ma on nam do zaoferowania - napiszę o tym na samym początku. Następnie porównam ze sobą trzy obudowy które akurat "wpadły mi w ręce". Będą to Fractal Design Core 3000 USB 3.0, Zalman Z5 plus oraz SilentiumPC Gladius GD-600 Window, Każdy aspekt będę oceniał i na koniec wybiorę najlepszą w mojej ocenie obudowę. Dziękuję redakcji Benchmark.pl za wypożyczenie obudowy Zalman Z5 Plus. Muszę także na wstępie nadmienić, że Gladius znalazł się tutaj trochę na "doczepkę" gdyż dysponowałem mocno "wyeksploatowaną" sztuką, stąd też większość zdjęć pochodzić będzie ze strony producenta. Polecam także dla zainteresowanych Gladiusem mini-recenzję pt. "Tak, warto! SilentumPC Gladius GD-600" użytkownika Maksym Słomski.


Przegląd rynku obudów ATX

Czym kierujemy się przy wyborze obudowy? Zdecydowana większość kieruje się względami wizualnymi oraz ceną. Obecnie mamy trend na obudowy w kolorze czarnym. Ważne jest także czarne wnętrze.
Konsument zwraca także uwagę na umiejscowienie gniazd USB i audio, oraz na to czy korzystają one z najnowszych interfejsów(USB 3.0).Powyższe to właściwie wszystko czym kieruje się większość osób dobierających obudowę do PC.
W przedziale tanich obudów(do 200zł) ostatnio prym wiedzie polska firma SilentiumPC. Pozostali producenci skupiają się raczej na droższych segmentach. Oto przykładowe całkiem niezłe obudowy do 200zł:


Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Od góry: SilentiumPC Brutus 430, następnie Gladius M40 i Corsair 200R.


Coraz więcej jednak osób bardziej precyzuje swoje wymagania. Wtedy często pojawia się temat filtrów przeciwkurzowych, beznarzędziowego montażu napędów i dysków. Ważna staje się kwestia wentylacji obudowy, albo tego jak wysoki cooler CPU lub jak długą kartę graficzną można w niej zmieścić. Modne jest obecnie umiejscowienie zasilacza na spodzie.
Tak więc w przedziale do 300zł obudowy oprócz ładnego wyglądu posiadają wiele dodatkowych elementów które dla wielu wydają się nawet niezbędne. W tym przedziale mamy dużo większy wybór, wybrałem trzy chyba najpopularniejsze modele:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Od góry: SilentiumPC Regnum L50, Fractal Design Core 3000 i Corsair 300R.


Znacznie więcej wymagamy także pod względem wyciszenia obudowy. Wtedy ważne stają się elementy wyciszające takie jak antywibracyjne podkładki pod zasilacz, dyski twarde. Solidne i grube blachy także
pomagają uniknąć irytującego wibrowania obudowy. Ważna jest jakość dołączanych wentylatorów oraz fakt dołączenia do nich kontrolerów obrotów. Niektóre obudowy posiadają nawet maty wygłuszające.
Gdy zależy nam na ciszy i nie szczędzimy gotówki wybieramy modele z górnej półki takie jak:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Od góry: Fractal Design Define R4, Cooler Master Silencio 650 i Antec Performance One P280.


Specyfikacje:

Fractal Design Core 3000 USB 3.0
Załączona grafika

- rozmiar: Midi Tower
- wymiary: 200 x 444 x 480 mm
- waga: 7,9 kg
- obsługiwane płyty główne: mini-ITX, mATX, ATX, DTX
- panel I/O: 2x audio, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0
- miejsca dla kart rozszerzeń: 7
- zatoki zewnętrzne: 2x 5,25 cala (jedna konwertowalna na 3,5 cala)
- zatoki wewnętrzne: 6x 2,5/3,5 cala
- maksymalna długość kart rozszerzeń: 270/420 mm
- maksymalna wysokość coolera CPU: 160 mm
- maksymalna długość zasilacza: 160/250 mm
- wentylacja: 1x Silent Series R2 120 mm, 2x Silent Series R2 140 mm (+ 2x 120/140 mm opcjonalnie)


Zalman Z5 / Z5 Plus
Dołączona grafika

- rozmiar: Midi Tower
- wymiary: 205 x 460 x 490 mm
- waga: 6,5 kg
- materiały: stal, plastik
- obsługiwane płyty główne: mATX, ATX
- panel I/O: 2x USB 2.0, 2x audio / 2x USB 2.0, USB 3.0, audio, 2-kanałowy kontroler wentylatorów
- miejsca dla kart rozszerzeń: 7
- miejsca dla napędów: 3x 5,25", 3,5"
- miejsca dla dysków: 3x 3,5, 2x 2,5"
- maksymalna długość kart rozszerzeń: 330 mm
- wentylacja: 2x 120 mm (+ 2x 120 mm opcjonalnie)

SilentiumPC Gladius GD-600 Window
Dołączona grafika

- rozmiar: Midi Tower
- wymiary: 200 x 438 x 480 mm
- waga: 6 kg
- materiały: stal, plastik
- obsługiwane płyty główne: mATX, ATX
- panel I/O: 2x USB 2.0, 2x audio, 1x e-sata
- miejsca dla kart rozszerzeń: 7
- miejsca dla napędów: 4x 5,25", 3,5"
- miejsca dla dysków: 5x 3,5"
- maksymalna długość kart rozszerzeń: 285 mm
- wentylacja: 1x 120 mm (+ 3x 120 mm opcjonalnie)Pierwszy rzut oka:

Wszystkie obudowy otrzymujemy w podobnych kartonowych BOX-ach, oczywiście różniących się głównie nadrukiem z logo producenta.


Fractal Design Core 3000

Po wyjęciu z kartonu pierwsze co zauważamy to stonowane wzornictwo Core 3000.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Obudowa wykonana jest ze stalowej blachy pomalowanej na czarno. Przód wykończono siatką meshową, tak aby zapewnić dostęp powietrza do znajdujących się za nią wentylatorów. Jedynie boki frontowego panelu są wykonane z plastiku. Ogólnie obudowa może się podobać - zwłaszcza osobom które doceniają prostotę i klasyczny wygląd. Złącza i przyciski wyprowadzone są na top z przodu obudowy.


Zalman Z5 Plus

Gdy wyjmujemy Zalmana naszym oczom ukazuje się zgoła inne podejście do tematu estetyki obudów komputerowych. Zalman Z5 jest konstrukcją trochę bardziej futurystyczną, z niekonwencjonalnym topem oraz całkiem dobrze wykonanym oknem w panelu bocznym.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Na pierwszy rzut oka jednak Zalman uderza wszędobylskim plastikiem z którego wykonano cały panel górny i przedni. Złącza i przyciski wyprowadzono na top, a wraz z nimi kontroler obrotów wentylatora. Obok złącz znajduje się praktyczna półka na np. zewnętrzny dysk.


SilentiumPC Gladius GD600 Window

Stary Gladius GD600 na pierwszy rzut oka w niczym nie ustępuje młodszym rywalom. Jego wygląd jest bardziej konwencjonalny i bliżej mu do myśli projektantów Fractala.

Dołączona grafika

Wykonany z blachy stalowej pomalowanej na czarno. Front panel wykonano z siatki meshowej o bardzo małych oczkach oraz plastiku. To co wyróżnia recenzowany model to przyciemnione i estetycznie wykonane okno w bocznym panelu. Złącza wyprowadzono na przedni panel.


Podsumowanie:

W mojej opinii na tym etapie wygrywa Core 3000, który bardzo mi się spodobał, głównie ze względu na małą ilość plastików i stonowaną konstrukcję. Na drugim miejscu plasuje się Zalman Z5, głównie za
sprawą praktycznej półeczki oraz kontrolera obrotów. Gladius w tym wypadku musi pogodzić się z trzecim miejscem, nie podoba mi się umiejscowienie gniazd, wyróżnia się na plus oknem ale na nim aż tak
mi nie zależy.

Miejsca:
1. Fractal Design Core 3000
2. Zalman Z5 Plus
3. Gladius GD-600 Window


Bliższe spojrzenie z zewnątrz:

Fractal Design Core 3000

Fractal umieścił na górnym panelu dwa złącza USB 2.0 oraz dwa 3.0. Oczywiścnie nie mogło zabraknąć gniazd audio, mikrofonowego oraz słuchawkowego.

Dołączona grafika


Co do jakości gniazd i złączy nie mam żadnych zastrzeżeń. Blacha we Fractalu jest gruba i wydaje się wystarczająco sztywna. Cała konstrukcja także sprawia wrażenie solidnej i taka właśnie jest. Na bocznym panelu umieszczono otwór wentylacyjny(140mm), na górze umieścimy zaś dwa takie wentylatory. Użyta czarna powłoka jest lekko chropowata i jest dobra jakościowo.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Nie palcuje się, nie jest podatna na zarysowania. W obudowie Fractal zastosowano filtry typu gąbkowego na froncie, oraz z bardzo gęstej siatki na spodzie - niestety tylko na otwór przy zasilaczu. Filtry tego typu to sprawdzone elementy i dobrze wywiązują się ze swej roli. Szkoda, że zabrakło filtrów na boku oraz drugiego na spodzie.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Z dodatków otrzymujemy kontroler obrotów(na śledziu na tył obudowy), śrubki, instrukcję, zaślepkę która pozwala zmienić zatokę 5,25' na 3,5' oraz przejściówki molex --> 3pin to podłączenia wentylatorów.

Dołączona grafika


Zalman Z5 Plus

W zalmanie mamy dwa złącza USB 2.0 oraz jedno USB 3.0, oraz gniazdo mikrofonowe i słuchawkowe. Zalman na górnym panelu dołączył także dwustopniowy kontroler obrotów wentylatorów.

Dołączona grafika


Powłoka którą pokryto blachy jest matowa, jednak ma skłonność do pozostawania na niej odcisków. Jest też tylko średnio odporna na zarysowania. Sama konstrukcja jest całkiem solidna i stabilna, co może dziwić gdyż w oczy rzuca się plastikowe wykończenie. Z boku zaś rzuca się w oczy ładne okno.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Zalman zastosował w swojej obudowie tylko jeden rodzaj filtrów przeciwkurzowych - są to filtry typu mesh, o sporych oczkach. Niestety jest to bardzo kiepskie rozwiązanie i wątpliwe aby sprawdziło się w praktyce. Trzeba liczyć się z faktem częstego odkurzania wnętrza obudowy. Filtry zamontowano we wszystkich miejscach przez które kurz może wlatywać do obudowy.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Cały górny panel oraz przedni można zdemontować i odkryć stalowe, czarne wykończenie. Jak widać oczka zainstalowanych filtrów są naprawdę duże.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Wraz z obudową otrzymujemy taki oto zestaw dodatków:

Dołączona grafika


SilentiumPC Gladius GD600 Window

SilentiumPC umieściło na front panelu dwa złącza USB 2.0, jedno e-sata oraz gniazda mikrofonowe i słuchawkowe. Powłoka lakiernicza jest matowa, ze skłonnością do uwidaczniania się na niej odcisków. Jest podatna na zarysowania.

Dołączona grafika


Konstrukcja nie jest zbytnio stabilna, a obudowa ma tendencję do "wyginania się" pod naciskiem. Z boku znalazło się miejsce dla całkiem sporego przyciemnianego okna.

Dołączona grafika


Zastosowane filtry przeciwkurzowe to z przodu gąbkowe, oraz na dole
pod zasilaczem z bardzo gęstej siatki podobne do tych z Core 3000.


Podsumowanie:

Tutaj także wygrywa Fractal. Posiada najwięcej złącz USB 3.0, jakością lakieru przebija rywali. Drugi Zalman Z5 niewiele ustępuje Fractalowi, jednak lakier jest gorszy, podobnie jak filtry przeciwkurzowe. Jest jednak konkurencyjny pod względem stabilności, czego nie można powiedzieć o trzecim Gladiusie który właśnie za sprawą stabilności konstrukcji zajął trzecie miejsce. Jest to bardzo ważna cecha i Gladiusa nie ratuje nawet najlepsze z całej stawki ofiltrowanie. Brak złącz USB 3.0 także na dzisiaj dyskwalifikuje tą obudowę.

1. Fractal Design Core 3000
2. Zalman Z5 Plus
3. SilentiumPC Gladius GD-600 WindowBliższe spojrzenie na wnętrze:

Fractal Design Core 3000

Wnętrze Fractal Core 3000 jest wykończone na czarno. Producent do obudowy dołącza dwa wentylatory 140mm oraz jeden 120mm. Wentylatory pomalowano na biało, co w połączeniu z białymi kieszeniami na dyski HDD i czarnym tłem daje całkiem estetyczny rezultat. Wentylatory u góry i z tyłu są mocowane na śróbki, natomiast te na front panelu mocowane za pomocą solidnego systemu zatrzaskowego.

Dołączona grafika


Śledzie na karty rozszerzeń także są białe i tu także producent się wykazał gdyż nie są wyłamywalne i w każdej chwili możemy je zamontować z powrotem. W obudowie znajdują się dwa koszyki na dyski twarde oraz jeden na napędy 5,25 cala. Górny koszyk na HDD jest całkowicie demontowalny, a po jego demontażu zyskujemy przestrzeń na bardzo długie, nawet dwu procesorowe karty graficzne.

Dołączona grafika


Zamontujemy w obudowie coolery CPU o maksymalnej wysokości 16,5cm.Dyski twarde i SSD montujemy w specjalnych sankach, które wyposażono w gumowe podkładki antywibracyjne. Mamy tu miejsce na 6 dysków 3,5/2,5 cala(po demontażu koszyka górnego zostają 3 miejsca) i 2 zatoki 5,25 cala.
Zasilacz montujemy na dole, opiera się on także na gumowych dystansach. Z tyłu mamy około 14mm miejsca na poprowadzenie okablowania. W tacce na płytę główną także umieszczono odpowiednie otwory na kable oraz na backplate coolera CPU.

Dołączona grafika


A tak prezentuje się obudowa z zamontowaną płytą główną oraz coolerem CPU:

Dołączona grafika Dołączona grafika


Zalman Z5 Plus

Zalman także wykończył wnętrze na czarno, zastosowano wentylatory w rozmiarze 120mm jeden wentylator w kolorze białym oraz dwa podświetlane na niebiesko. Wszystkie montowane są za pomocą śrubek. Zaślepki na karty rozszerzeń są wyłamywalne, więc po demontażu zostaje dziura. W obudowie mamy jeden koszyk na dyski oraz jeden na napędy optyczne.

Dołączona grafika


Dyski montujemy za pomocą specjalnych "szyn", a napędy za pomocą systemu beznarzędziowych zatrzasków. Dysków 3,5 cala zmieścimy tu 3, tyle samo zmieścimy napędów 5,25. Między koszykiem na dyski a napędami optycznymi mamy przestrzeń, dzięki której do obudowy zmieścimy karty graficzne o długości ponad 33cm.

Dołączona grafika

W obudowie zmieścimy coolery o maksymalnej wysokości ok. 16cm. Zasilacz montujemy na dole na gumowych dystansach. Z tyłu dostępnego miejsca na okablowanie także mamy około 14mm. Rozmieszczono odpowiednie otwory na kable oraz backplate CPU.

Dołączona grafika


A tak obudowa prezentuje się po zamontowaniu płyty oraz coolera cpu:

Dołączona grafika Dołączona grafika

SilentiumPC Gladius GD600 Window

Wnętrze wykończone na czarno, dołączono także jeden wentylator 120mm w kolorze czarnym. Wentylator z przodu montujemy w specjalnym "koszyku" - jest to ciekawe rozwiązanie, które dobrze obrazuje poniższe zdjęcie.


Dołączona grafika


Producent zastosował wyłamywalne zaślepki na karty rozszerzeń. Dyski montujemy poprzecznie w specjalnych "szynach", napędy FDD oraz napędy optyczne za pomocą systemu zatrzaskowego. Dostępne mamy 4 zatoki 5,25 cala oraz 6 3,6 calowych.

Dołączona grafika


Niestety nie zmieścimy tu długich kart graficznych (na kartę graficzną mamy ok. 28,5cm) W obudowie zmieścimy coolery o maksymalnej wysokości ok. 16cm. (159mm deklaruje producent) Z tyłu na poprowadzenie kabli mamy trochę powyżej 12mm, oczywiście są otwory na kable i backplate CPU.


Podsumowanie

Lideruje Fractal, Core 3000 zdecydowanie deklasuje rywali. Posiada najlepszy system montażu HDD, oraz demontowalne zaślepki na karty rozszerzeń. Dodatkowo górny koszyk na dyski 3,5 cala jest demontowalny. Drugie miejsce zajmuje Gladius, ze względu na ilość zatok na napędy i dyski. Trzeci Zalman Z5 niczym wewnątrz się nie wyróżnia.

1. Fractal Design Core 3000
2. SilentiumPC Gladius GD-600 Window
3. Zalman Z5 Plus


Temperatury:

Konfiguracja testowa:
Intel Core i5 2500K 3,3-4,5 GHz
AMD HD 6950@6970 880/1375 MHz (Catalyst 13.1)
DDR3 2x4 GB 1600 MHz
Windows 7 SP1

Wszystkie obudowy pracowały w konfiguracji podstawowej, bez dodatkowych wentylatorów, jedynie Gladius na czas testów miał zamontowane wentylatory we wszystkich możliwych do obsadzenia miejscach. Podczas testu wentylatory pracowały z prędkością 1000rpm. Chłodzenie procesora to Alpenfohn Nordwand rev. A, obsadzony wentylatorem pracującym ze stałą prędkością 1400rpm, natomiast chłodzenie GPU to accelero S1 rev. 2 obsadzone 1x120mm 1400rpm. Wentylatory standardowe w obudowach Zalmana i Fractala pracowały z maksymalnymi prędkościami. Temperatura otoczenia wynosiła 22 st.C.
Procesor "wygrzewałem" modułem "CPU: Linpack" z obsługą AVX w programie OCCT. Wartość CPU stress to najwyższa temperatura jaką zarejestrował czujnik zainstalowany na środku pod IHS procesora w trakcie 15 minutowego testu. Wartość CPU idle to wartość z tego samego czujnika po 5min od zakończenia testu.
GPU wygrzewałem modułem "GPU: 3D" w programie OCCT. Wartość GPU stress to najwyższa temperatura zarejestrowana przez czujnik zainstalowany na GPU karty graficznej podczas 15 minutowego testu. Wartość GPU idle to wartość z tego samego czujnika po 5min od zakończenia testu.

Wykres temperatur (w st. C)

Dołączona grafikaPodsumowanie

Fractal Design Core 3000 USB 3.0

Plusy:
Dołączona grafika Solidna, stabilna i stonowana konstrukcja
Dołączona grafika Beznarzędziowy montaż oraz niewyłamywalne zaślepki kart rozszerzeń
Dołączona grafika Wysokiej jakości powłoka lakiernicza
Dołączona grafika Przewiewna, m.in. za sprawą dołączonych solidnych wentylatorów
Dołączona grafika Dwa złącza USB 3.0 podłączane bezpośrednio do płyty głównej(wewnętrzne)
Dołączona grafika Antywibracyjne podkładki pod zasilaczem oraz w sankach HDD

Minusy:
Dołączona grafika Brak filtrów na boku i spodzie (z wyjątkiem zasilacza)
Dołączona grafika Po zamontowaniu górnego koszyka HDD na kartę graficzną mamy tylko 27cm
Dołączona grafika Kontroler obrotów (na tył obudowy - montowany w miejsce zaślepek kart rozszerzeń)

Cena w dniu publikacji: ok. 265 zł


Zalman Z5 Plus

Plusy:
Dołączona grafika Stabilna konstrukcja
Dołączona grafika Beznarzędziowy montaż HDD i napędów opt.
Dołączona grafika Kompletne ofiltrowanie otworów wlotowych
Dołączona grafika Kontroler obrotów na górze obudowy

Minusy:
Dołączona grafika Jakość lakieru co najwyżej przeciętna
Dołączona grafika Konstrukcja stabilna, jednak rzuca się w oczy plastik
Dołączona grafika Filtry które kiepsko wywiązują się ze swojego zadania
Dołączona grafika USB 3.0 które musimy podłączyć na tył obudowy(zewnętrzne)

Cena w dniu publikacji: ok. 200 zł


SilentiumPC Gladius GD-600 Window

Plusy:
Dołączona grafika Obecnie niska cena(jednak tylko z drugiej ręki)
Dołączona grafika Beznarzędziowy montaż HDD i napędów
Dołączona grafika Ofiltrowane wszystkie otwory wlotowe - wysokiej jakości filtrami przeciwkurzowymi
Dołączona grafika Duże i dobrze wykonane okno

Minusy:
Dołączona grafika Mało miejsca na kartę graficzną
Dołączona grafika Kiepski lakier
Dołączona grafika Niezbyt przewiewna
Dołączona grafika Brak USB 3.0

Cena w dniu publikacji: towar wycofany ze sprzedaży (z drugiej ręki poniżej 100zł)

W teorii porównywanie ze sobą obudów z różnych przedziałów cenowych nie ma sensu... Jednak daje pewien obraz czy warto do droższego modelu dopłacić. Jestem zdania, że obudowa to produkt "na lata" i warto aby była solidna. Fractal Design Core 3000 USB 3.0 jest warty swojej ceny i jest w mojej opinii najlepszą obudową w cenie do 300zł.
  • 10

* * * * * 6 głosów


Skoro autor poleca ludziom sporo droższego Define R4, może wypadałoby napisać jaka różnica w hałasie między nim, a np. Core 3000? Wiadomo, Core 3000 to tzw. mesh, ale przy odpowiednio cichych komponentach może da się w nim uzyskać hałas na poziomie zbliżonym do R4?

    • 0

Fractal Design Define R4, Cooler Master Silencio 650 i Antec Performance One P280 - te obudowy polecam w kategorii "wyciszonych". Każda z nich jest droga, oraz posiada szereg elementów gwarantujących maksymalne wyciszenie obudowy.(maty itp.) Oczywiście mają też właściwie wszystko czego można oczekiwać od obudowy, beznarzędziowy montaż, filtry itd.

 

Napisałem o tym zaraz nad zdjęciami tych obudów.

    • 0

nie lepiej wźiąć jakąś  nowszą obudowe silentium PC ?

    • 0

Miałem akurat starego Gladiusa to dorzuciłem do porównania w myśl zasady "lepszy rydz jak nic". Niewątpliwie SPC ma w swojej ofercie obecnie lepsze budy.

    • 0

Informacje

Rejestracja
14 gru 2008
Ostatnia wizyta
11 gru 2017 20:21 (offline)
Tytuł
The one who knocks
Urodziny
30.7.1990
Reputacja
790 pkt.

Luty 2020

N P W Ś C P S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526 27 2829