Skocz do zawartości

gregotsw Pisze Jak Jest!

 • wpisów
  16
 • odpowiedzi
  167
 • wyświetlenia
  540531270

Monitor multimedialny na matrycy AMVA - Benq GW2760HM


gregotsw

35377582 wyświetleń

blog-0299045001378223926.jpgW dzisiejszej recenzji sprawdzimy jak sprawuje się monitor Benq na matrycy AMVA GW2760HM. Nie będę wmawiał Wam, że jest to wyczerpujący test... gdyż w warunkach domowych nie ma na takowy szans. Będzie to zwykła mini-recenzja, połączona z analizą informacji z zagranicznych testów tego monitora. Z tego względu będę posiłkował się testami z portali:Prad.de oraz TFTcentral.co.uk.

Dodam, też kilka świeżych informacji z rynku monitorów, abyście mięli rozeznanie z kim tytułowy Benq konkuruje. Od razu wyjaśniam - w mini recenzji raczej będę unikał profesjonalnych zwrotów, oraz skomplikowanych sformułowań - chcę aby recenzja była łatwa w odbiorze, także nie obejdzie się bez pewnych uproszczeń.

Z racji tego, że miałem pod ręką stary monitor na matrycy TN od LG - LG L225WT fragment poświęcę na różnice rzucające się w oczy po przesiadce na AMVA.

 

 

MONITORY MULTIMEDIALNE

 

Na wstępie zaznaczę, że skupię się na monitorach w proporcjach 16:9, który stety (bądź nie) jest bardzo szeroko forsowany. Na rynku spotykamy wiele monitorów określanych tym mianem, jednak nie każdy monitor na nie zasługuje. Do niedawna, gdy na rynku królowały TN właściwie każda TN'ka była tym mianem określana.

 

Obecnie należy trochę bardziej rozróżnić przeznaczenie monitorów, a więc:

- monitor multimedialny dla graczy:

Jeśli grasz w dynamiczne gry, zwłaszcza w rywalizacji sieciowej i jesteś w tym dobry - tutaj jedyną słuszną opcją są monitory na matrycach TN. Jeśli masz więcej gotówki i wydajny komputer - warto dopłacić do modeli ze 120Hz odświeżaniem. Z reguły do gier nie warto kupować ogromnego monitora, więc 22-24 cale będą odpowiednie. Pamiętajmy, że coś za coś. Szybkie matryce TN mają wąskie kąty widzenia, oraz słaby kontrast. Są za to bardzo szybkie i nie smużą.

 

 

http://www.benchmark.pl/uploads/image/AsusTN.jpghttp://www.benchmark.pl/uploads/image/BenqTn.jpg

Od lewej Asus VE228H kosztujący ok. 550zł, z prawej 120Hz BenQ XL2411T kosztujący ok. 1150zł.

 

- monitor multimedialny do wszystkiego:

Jeśli oczekujesz od monitora wszechstronności, oglądasz na nim sporo filmów, powinien nadać się także do gier - chociaż nie stawiasz tego za priorytet. Ważne stają się kąty widzenia, bo często oglądasz filmy w towarzystwie. W tej grupie wybór staje się dużo ciekawszy. Z popularnych matryc można wyróżnić matryce IPS(+ pokrewne), VA(+ pokrewne). Monitory na matrycach VA były do czasu wprowadzenia AMVA i cPVA zbyt wolne aby je tu polecić. IPS za to miały lepszy start, jednak pierwsze modele także nie były dobre pod względem responsywności. Konkurencja jest spora, a każda matryca wiąże się z innymi wadami. Warto przy takim zastosowaniu zastanowić się nad monitorami 24-27 cali. Poniżej przykładowe monitory do 1000zł, godne polecenia.

 

 

 

 

http://www.benchmark.pl/uploads/image/Dell-UltraSharp-U2312HM-23-Inch-1080p-LED-Monitor.jpghttp://www.benchmark.pl/uploads/image/BenQ-GW60-front.jpghttp://www.benchmark.pl/uploads/image/Philips_AMVA_LCD_273E3QHSB-bfde01898b11056c.jpg

Od lewej kosztujący ok 750zł Dell U2312HM na matrycy IPS, następnie wart ok. 700 Benq GW2460HM na matrycy AMVA, ostatni również na AMVA Philips 273E3QHSB wart 900zł.

 

IPS czy AMVA?

Obecnie wiele osób zadaje sobie to pytanie. Każda matryca ma swoje wady:

- IPS - największa wada to losowość matryc, z których sporo charakteryzuje się dokuczliwym tintingiem. Kolejna wada to słaby w porównaniu do AMVA kontrast, oraz kiepska czerń (zwłaszcza gdy monitor stoi w ciemnym pomieszczeniu). Do wad także trzeba zaliczyć fakt, że i tak już na wstępie kiepska czerń wraz ze zwiększeniem kąta jeszcze bardziej się pogarsza, czasem staje się wręcz szara - jednak pozostałe kolory nawet przy sporych kątach pozostają niezmienione.

- AMVA - tutaj mamy z kolei wadę związaną z kątami widzenia. Wraz ze zwiększaniem się kąta, obraz dalej jaśnieje, a bliżej ciemnieje. Podobnie jak przybliżymy się bardzo do środka ekranu, środek stanie się jaśniejszy niż obrzeże. Przy statycznym obrazie jest to zauważalne, jednak przy scenach ruchomych zmiany te są bardzo subtelne.

... i zalety:

+ IPS - szerokie kąty widzenia(poza czernią), odrobinę mniejsze smużenie(względem AMVA), jeśli funkcja overdrive jest w konkretnym modelu odpowiednio dopracowana.

+ AMVA - nieporównywalnie lepsza względem IPS czerń. Matryca AMVA ma także sporo wyższy kontrast, oraz przy zmianie kątów patrzenia czerń zazwyczaj także pozostaje czarna

 

Osobiście wybrałem AMVA, gdyż w mojej opinii zalety tej matrycy przykrywają jej wady w stopniu dużo większym niż jak to ma miejsce w IPS. Monitora używam do głównie do internetu, filmów i gier. Często gram w gry mroczne, podobnie jak i zdarza mi się oglądać film gdzie poprzez czerń budowane jest napięcie. Monitor IPS uwidacznia wtedy wszystkie swoje wady, psując wrażenia wizualne.

 

SPECYFIKACJA

Specyfikacja Benq GW2760HM:

 

http://www.benchmark.pl/uploads/image/Specyfikacja%20Matrycy.png

Specyfikacja LG L225WT w recenzji portalu Benchmark.pl

 

Mniej więcej tak prezentują się relację, między wielkością matrycy, proporcje itd. (z

http://www.displaywars.com/):

 

http://www.benchmark.pl/uploads/image/Matryce.png

 

Przesiadając się z 22" monitora w proporcjach 16:10 na 27" 16:9 zyskuję ok. 3 cm na wysokość i ok. 13cm na szerokość. Stary monitor pracował w rozdzielczości 1680x1050 więc zyskuję także na rozdzielczości, w podobnej relacji jak ma się to do centymetrów.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Monitor prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Obramowanie jest stosunkowo cienkie, ramka jest równej szerokości 20mm. Matryca jak widać jest matowa, jednak plastik obudowy już błyszczący(podstawka + front). Lakier jest podatny na zarysowania oraz "palcowanie". Monitor waży 5,3 kg. Nie wiem gdzie zostały ukryte głośniki, jednak te są i spisują się całkiem dobrze jak na "monitorowe" zabawki.

 

 

Tył wykończony na matowo, można zauważyć mocowanie VESA 100x100mm. Z prawej strony podstawki znajdują się złącza audio-video umieszczone równolegle do panelu, z lewej zaś gniazdo na kabel zasilający. Po lewej stronie, tuż przy krawędzi znajduje się przycisk ON/OFF oraz 5 przycisków sterujących menu OSD.

 

 

Ze złącz dostępne mamy wejście audio, wyjście audio, wejście HDMI, DVI-D oraz D-SUB.

 

 

Monitor pozwala jedynie na odchylenie do tyłu na 20st. oraz pochylenie do przodu o 5st. Nie ma funkcji pivot czy też przesuwania w pionie. Podstawka jest jednak stabilna i monitor się nie chwieje. Grubość obudowy to 25mm(ramka) i dodatkowe 15mm na wydaje się mocowanie podstawki, VESA i zasilacz.

 

 

 

22" calowy poprzednik, na wysokość niewiele ustępuje(ok. 3cm), na długość jedna różnica jest znaczna i wynosi ok. 13cm.

 

 

Jak widać stary LG, nie korzystający jeszcze z dobrodziejstw jest sporo grubszy niż nowy Benq.

 

Testy z zagranicznych portali do których odnoszę się w części testowej:

http://www.prad.de/new/monitore/test/2013/test-benq-gw2760hm.html

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2760hs.htm

 

Test z TFT Central dotyczy monitora który różni się jedynie sposobem sterowania jasnością podświetlenia - PWM free. Dlatego nie będę się odnosił do tego tekstu przy analizie jakości podświetlenia.

 

TEST

- kolory, odwzorowanie barw

 

1. W odniesieniu do testów profesjonalnych:

 

- Skala szarości przez Prad.de została oceniona na dobrym, także przy patrzeniu pod kątem.

 

- Pokrycie palety sRGB wynosi 88% co jest wynikiem słabym i monitor nie jest polecany do ewentualnej pracy w środowisku graficznym. Jednak jest to bolączka większości monitorów o multimedialnym przeznaczeniu i nie jest to spora wada.

 

 

TEST

- kąty widzenia, responsywność, Input Lag, podświetlenie, poziom czerni, kontrast

1. W odniesieniu do LG L225WT

- Kąty:

LG W225WT

Komentarz:

Jak widać obraz na LG gdy patrzymy pod kątem zmienia się drastycznie. Gdy spojrzymy od dołu cała scena staje się przesycona i nadmiernie kontrastowa, kolory stają się nienaturalne, obraz traci detale - można odnieść wrażenie że ciemnieje. Gdy zaś popatrzymy z góry scena staje się dużo jaśniejsza, kontrast spada, a kolory stają się przekłamane. Gdy patrzymy z boku jest trochę lepiej, lecz obraz także sporo różni się w stosunku do tego gdy patrzymy na wprost.

Subiektywnie oceniam użyteczność monitora przy dużych kątach na 3/10, gdzie 10/10 to sytuacja gdzie pod każdym kątem obraz jest idealny.

 

Benq GW2760HM

 

Komentarz:

Obraz gdy patrzymy pod średnio szerokim kątem charakteryzuje zmiana jasności, obraz dalej ciemnieje, bliżej jaśnieje. Gdy kąt jest już bardzo duży, zwłaszcza gdy patrzymy z góry scena traci trochę kontrastu oraz jaśnieje, przy widoku z boku nie jest to tak zauważalne.

Tutaj jeszcze prezentuję fotki tego jak zmienia się obraz wraz ze zwiększaniem kąta - wykonane lepszym aparatem:

 

 

 

Subiektywnie oceniam użyteczność monitora przy dużych kątach na 6/10, gdzie 10/10 to sytuacja gdzie pod każdym kątem obraz jest idealny.

 

- responsywność(przy zdjęciach czas naświetlania 1/600s i ISO 3200; obrazki pochodzą z programu PixPerAn - wykonane były po 3 zdjęcia dla każdej prędkości i ustawienia, potem zostało wybrane ujęcie gdzie smużenie było najmniej zauważalne i to ono zostaje tutaj zaprezentowane):

 

LG W225WT

PixPerAn z prędkością 16x:

http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20LG%2016x.jpg

 

Komentarz:

Z racji tego, że monitora pozbyłem się zanim trafił do mnie nowy aparat zdjęcie wykonałem aparatem z telefonu.(prędkość w PixPerAn 16x) Daje jednak ono jako taki podgląd na to jaka jest różnica między TN a AMVA. Jak widać przy TN nawet po skupieniu wzroku na obrazku, smużenie jest mało zauważalne.

Subiektywnie oceniam użyteczność monitora przy dynamicznych animacjach na 7/10, gdzie 10/10 to sytuacja gdzie smużenie zupełnie nie występuje.

 

Benq GW2760HM

 

AMA ustawienie OFF, PixPerAn 8x(góra) 16x(dół)

http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20OFF%208x.JPG

http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20OFF%2016x.JPG

 

AMA ustawienie High, PixPerAn PixPerAn 8x(góra) 16x(dół)

http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20HIG%208x.JPG http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20HIG%2016x(3).JPG

 

AMA ustawienie Premium, PixPerAn 8x(góra) 16x(dół)

http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20PRE%208x.JPG http://www.benchmark.pl/uploads/image/PixPerAn%20PRE%2016x.JPG

 

Komentarz:

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, bo monitor posiada 3 tryby mające bezpośredni wpływ na smużenie.(właściwie mające na celu redukcję smużenia funkcja ta nazywa się "AMA") Tryb OFF - AMA wyłączone; tryb High - AMA na poziomie wysokim; tryb Premium - AMA na poziomie premium. Trybu OFF nie polecam, bo smużenie wtedy potrafi dać znać o sobie, podobnie jak tryb Premium, który wprowadza często pewne artefakty i ma się wrażenie, że smuga jest zbyt ciemna i bardziej wyraźna niż w przypadku OFF. Najlepszym trybem jest tryb High, który jest na tyle wyważony, że smużenie jest zredukowane, bez jakichkolwiek artefaktów.

Subiektywnie oceniam użyteczność monitora przy dynamicznych animacjach na 5/10, gdzie 10/10 to sytuacja gdzie smużenie zupełnie nie występuje.

 

Dodatkowo poniżej przedstawiam nagranie, jak monitor sprawuje się podczas gry w FIFA 12.(ustawienie AMA HIGH). Jest całkiem dobrze, aby zauważyć smużenie trzeba naprawdę wytężyć wzrok i to w konkretnych momentach i miejscu.(np. przy długich piłkach gdy akcja szybko przesuwa się z jednej na drugą połowę, warto zwrócić wtedy uwagę na stojących w miejscu piłkarzy)

 

Można także, jako że nagrywałem obraz z bliska zauważyć spadek kontrastu bo bokach - wynika to ze specyfiki matryc AMVA i kątów widzenia.(dodatkowo wyolbrzymione przez kamerę) Bez obaw, przy 27" monitorze nie siedzi się aż tak blisko i przy odległości powyżej 40cm obraz jest jednolity na całym obszarze.(bliżej także, ale widać kamera wyolbrzymia pewne zmiany i nie należy oceniać jakości obrazu na podstawie powyższego filmu, który jedynie ma na celu zobrazowanie smużenia)

 

- Podświetlenie:

LG W225WT: brak testu

 

Benq GW2760HM

Komentarz:

Podświetlenie jest równomierne, oczywiście ma pewne niedoskonałości uwidoczniające się przy dłuższym naświetlaniu fotografii, jednak zupełnie niewidoczne gołym okiem. Kontrola jasności odbywa się poprzez sterowanie PWM. Część osób jest wrażliwa na tego typu sterowanie, gdyż obraz przyciemniany jest za sprawą zmniejszania częstotliwości migania diód led. Po obserwacjach wykonanych kamerą nagrywającą z prędkością 240 kl/s wnioskuję, że moduł PWM przy maksymalnej jasności pracuje z prędkością co najmniej równą 240Hz. Nie jestem wrażliwy na tego typu sterowanie, to też praca nawet na 0% ustawieniu jasności nie odczuwam żadnych dolegliwości.

 

PWM przy 0% ustawieniu jasności:

 

50% jasności:

 

100% jasności:

 

 

Powyżej równomierność podświetlenia przy jasności 100%, przy czasie naświetlania 1s. Jak widać właściwie nie da się zaobserwować by podświetlenie było nierównomierne, pomimo zastosowania stosunkowo długiego czasu naświetlania. Tak samo jest gdy patrzymy gołym okiem. Podświetlenie jest po prostu równomierne.

 

2. W odniesieniu do testów profesjonalnych.

Kąty:

TFT Central podkreśla, że kąty w nowej serii xx60 są trochę lepsze niż w przeciętnej matrycy AMVA - wynika to z zastosowania nowej technologii "Color Shift-free Technology". Ogólnie TFT Central ocenia kąty dobrze, na pewno ponad przeciętnie. Prad.de określi kąty jako satysfakcjonujące. Podkreśla fakt trochę słabszych kątów pionowych, w stosunku do całkiem dobrych poziomych.

Responsywność:

Prad.de w swoim teście podaje, że dla ustawienia High AMA najszybszy czas przejścia Czarny-Biały wynosi 13ms, podczas gdy Szary-Szary to 8,1ms. Są to całkiem przyzwoite czasy, sporo ustępujące jednak matrycom TN. Jednak na porównywalnym poziomie co monitory na matrycach IPS. W teście TFT Centralmonitor także wypada dobrze, w rezultaty osiąga na porównywalnym poziomie co w teście Prad.de.

Input Lag:

Według testu z prad.de opóźnienie jest bardzo krótkie i wynosi 3,5ms. Jest to doskonały wynik w kontekście gier. Bardzo podobnie monitor wypada w teście TFT Central.

Podświetlenie, czerń, kontrast:

Zmierzona przez prad.de jasność maksymalna białego obrazu wyniosła 335 cd/m2, najniższa zaś 116 cd/m2 co sugeruje że monitor jest projektowany do jasnych pomieszczeń. Kandela obrazu czarnego, była cytuję "fantastyczna" i w zależności od ustawienia jasności plasuje się w zakresie 0,024 do 0,069 cd/m2. Osiągnięte wartości kandeli dla czerni są nieosiągalne w przypadku matryc IPS. Zmierzony kontrast osiągną wartość 4800:1... Jest to wynik wybitny, konkurencyjne IPS serwują kontrast na poziomie nie przekraczającym 1000:1. Podświetlenie jest równomierne i średni poziom jasności w stosunku do obszaru w środku ekranu wynosi 96%. Największa różnica między środkiem a innym punktem matrycy wyniosła -9%, a najmniejsza +1%.

 

TEST

- wrażenia subiektywne z użytkowania

Pierwszym co rzuca się w oczy po przesiadce ze starej TN'ki jest fakt, że obraz nabrał kolorów. Patrząc na obraz w TN ma się wrażenie, że biel jest żółta, a czerń szara, a kolory kiepsko nasycone. Kolejnym na co zwracam uwagę to znacznie szersze kąty widzenia, w TN przy zmianie kąta obraz stawał się właściwie nieczytelny, a kolory przekłamane - w przypadku AMVA mamy jedynie zmianę jasności w poszczególnych obszarach zupełnie niedostrzegalną przy oglądaniu w większym gronie filmów.

Na minus to na pewno smużenie. Na TN nie byłem w stanie dostrzec jakiegokolwiek smużenia. Obecnie w niektórych grach jak np. FIFA, gdy kamera podąża za piłką za piłkarzami można dostrzec lekką smużkę. Podczas gry właściwie nie zauważam tego, tak więc w mojej ocenie problem jest na tyle subtelny że nie przeszkadza w rozrywce. W grach FPS np. Battlefield 3 smużenia nie dostrzegam zupełnie - zapewne przez masę efektów graficznych i celowy blur.

Oczywiście przesiadka z 22" 16:10 na 27" 16:9 daje także sporo plusów jeśli chodzi o odbiór filmów... to połączone z żywymi kolorami, oraz szerokimi kątami widzenia owocuje możliwością oglądania filmów w większym gronie bez jakiegokolwiek uszczerbku dla wrażeń wizualnych.

 

 

PODSUMOWANIE

Benq GW2760HM

blogentry-10287-0-42706600-1378469988.jpg

Plusy:

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Bardzo wysoki kontrast oraz głęboka czerń

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Zdecydowanie "atrakcyjniejszy" w odbiorze obraz i kolory niż przy matrycy TN

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Całkiem szerokie kąty widzenia

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Opłacalność

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Głośniki, oraz wejście i wyjście audio

http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Nieźle wygląda.

Minusy:

http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Mała możliwość regulacji położenia monitora(tylko przód/tył)

http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Podatna na zarysowania powłoka lakiernicza

http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Pokrycie palety sRGB wynosi 88%

http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Stosunkowo wysoka jasność minimalna(116cd/m2)

 

 

 

ALTERNATYWY AMVA

Na obecną chwilę główną alternatywą jest tańszy o ok. 60zł Philips 273E3QHSB/00. Ma tą zaletę, że zasadniczo niczym nie ustępuje testowanemu Benq, dodatkowo oferując możliwość zejścia z jasnością do niższego poziomu kandeli(ok. 100cd/m2 w przypadku Benq i ok. 70cd/m2 w przypadku Philipsa). O gustach sie nie dyskutuje, ale mnie osobiście bardziej podoba się Benq. Dla osób ceniących Design można polecić Samsunga S27C750P. Ma bardzo ładną aluminiową obudowę... jednak poza wyglądem nie oferuje nic więcej niż wcześniej wspomniani konkurenci, dodatkowo ma minimalnie węższe kąty widzenia, a i smuży odrobinę bardziej. W mojej ocenie nie jest wart 1300zł jakie życzą sobie za niego sklepy.

 • Popieram 8

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Warto jeszcze rozważyć Philips 273E3QHSB/00, chociaż muszę trochę sprostować to co napisałem w miniRecenzji. Philips 273E3QHSB/00 nie jest lepszy od GW2760HM. Jest trochę wolniejszy i bardziej smuży, oraz ma trochę węższe kąty. 

 

W związku z tym faktycznie na obecną chwilę nie ma alternatyw wśród 27" AMVA dla Benq GW2760HM / GW2760HS.

 

walker15130 - pamiętaj, że na początku 2014 Benq chyba wyda jakiś nowy model. Zobaczymy, może coś poprawią, zbytnio się nie zagłębiałem w ich plany ale logika podpowiada że coś nowego wydadzą.

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...