Skocz do zawartości

Karta graficzna nie wyświetla obrazu


Recommended Posts

Kupiłem Sapphire 6950 2GB podłączyłem ją i pograłem kilka godzin, żeby zobaczyć jak się sprawuje i wszystko było w porządku. Następnie włożyłem Asusa 6950 1GB DCII do pierwszego slotu PCI-E, a Sapphire przełożyłem do drugiego i połączyłem je taśmą crossfire i ustawiłem CF w CCC. W tym momencie od początku wszystko zaczęło się walić. Po dopaleniu gry wyskoczył komunikat sterownik graficzny przestał działać, żadna gra nie chciała się odpalić, albo komputer się zawieszał przy ich włączaniu (obraz gasł i nie dało się nic zrobić). Myślałem, że to wina sterowników do karty graficznej więc je odinstalowałem i przy tym procesie ekran zgasł i też nie dało się nic zrobić więc pozostał reset.

Od tego czasu jak podłączam Sapphire nie wyświetla się na niej obraz tylko czasami wskoczy coś takiego. Po podłączeniu Asusa (1 slot PCI-E) i Sapphire normalnie mi je obie wykrywa czy w GPU-Z czy w sterownikach CCC. Po połączeniu je w CF i odpaleniu jakieś gry tylko wyświetla się czarny ekran i pozostaje reset. Dodam, że karta od Asusa działa normalnie.

Czyli wychodzi na to że karta Sapphire jest uszkodzona i nie da się z tym nic zrobić?

 

CPU: i5 2500k @4,2

PSU: XFX XXX 650W

MOBO: Asus P867 PRO

Link to post
Share on other sites

Podłączyłeś w crossfire, w zasadzie dwie różne, karty jedna ma 2GB pamięci druga 1GB. Sterowniki nie potrafią reagować na taką sytuację i się wszystko sypie. Zrób dla resetu konfiguracji ClearCMOS płyty głównej może odpali ta feralna grafika. Karty do crossfire czy SLI mogą być różnych producentów ale najlepiej, żeby były jednakowe. Przynajmniej jeśli chodzi o pamięć ram. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Kupiłem ją na allegro nową, niby pozostałość po likwidacji sklepu komputerowego. Gościu na aukcji pisał o fakturze vat i gwarancji, ale nic nie dostałem. Jak go się pytałem o gwarancję to nic nie odpisał.

 

Wysyłane z mojego LG-E975 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Link to post
Share on other sites

No i będzie lipa bo dowodu zakupu brak. Gość się teraz może wyprzeć, że Ci wysłał i tak dalej. I zostaniesz na lodzie. No chyba, że nie upłynęło ustawowe 10 dni. Wtedy proś o zwrot kasy. Bo dostałeś niesprawny produkt. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

No to masz odpowiedź co jest z kartą. Można ją jeszcze sprawdzić na innym pc. Ale sądzę, że raczej nie wstanie. Ma nadzieje, że nie pisałeś szczegółów sprzedawcy tej, karty. Bo gość na pewno odrzuci twoją reklamację jeśli napisałeś mu co robiłeś z kartą. Ale skoro w opisie miałeś kartę 1GB a dostałeś 2GB możesz się powołać na niezgodność towaru z opisem(umową). Co gwarantuję Ci zwrot gotówki. Niestety usterka jak powstała w karcie jest efektem wyłącznie Twoich działań. Sterownik źle obsługiwał ram karty, więc doszło do jej awarii. Możliwe, że padł tylko bios feralnej karty, ale lepiej już nic sam nie kombinuj. Po kontakcie ze sprzedawcą odsyłaj uszkodzoną grafikę ale bez szczegółów. Po prostu padła i tyle. Albo jest nie taka jak chciałeś.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Nie posiadam crossfire ani sli. Ale zasady zawsze były jasne identyczne karty najlepiej co do joty. W konfiguracjach z innymi, rożnymi kartami, mogą pojawiać się problemy. Twój jest właśnie taki. To że, ktoś tam nie miał problemu, nie oznacza od razu, że będzie tak każdym przypadku. Twoja konfiguracja sprzętowa jest niepowtarzalna i raczej nie spotkasz drugiej takiej samej. Więc i usterka, może być specyficzna.     

Link to post
Share on other sites

miałem kiedyś sapphire 4870 i dostałem referenta 4870, połączyłem je mostkiem CF i stało się to samo, czarny ekran, reinstal sterów nic nie dał, w temacie na forum też mi nikt nie dał poprawnej odpowiedzi, a ten referent wylądował na złomie elektronicznym, bo już nie wstał po tej akcji


tylko taka różnica że nie wyświetlał tych artefaktów, a padł na amen

Link to post
Share on other sites

Dziwna usterka, bo teoretycznie nie powinno być problemu z działaniem obu kart w crossfire. Możliwe, że grafika po prostu była uszkodzona. Ale mam jeszcze jedną wątpliwość co do konfiguracji crossfire. Karty są podzielone umownie na Master i Slave. Co musi mieć odbicie w konfiguracji sterowników. A tym samym zarządzaniu, obróbce grafiki, wykorzystaniu pamięci ram. Jakoś te sterowniki muszą tym zarządzać. Podobno pamięć w konfiguracji crossfire nie jest sumowana. A tym samym karty obrabiają, tekstury osobno każda we własnej pamięci. Co w przypadku, kiedy karty różnią się wielkością pamięci ram? Możliwe, że taki przypadek w sterownikach producenta, nie był brany pod uwagę. Albo ta kwestia nie została dopracowana jak trzeba. Sterowniki źle zarządzał twoimi kartami. Co mogło spowodować awarie jednej z nich(teoria). Podejrzewam, że kartą Masterem zawsze musi być grafika z niższymi zegarami i rozmiarem pamięci(teoria). Wtedy problemu nie ma. W sytuacji kiedy jest odwrotnie, pojawia się problem. Jak karta z mniejszą pamięcią 1GB ma obrobić tekstury przesłane równolegle o rozmiarze 2GB.?Jak ma to zrobić skoro ma mniej pamięci niż potrzeba do obróbki tekstur. Musi obrabiać te tekstury na dwa razy. Co powoduje spadek wydajności ponieważ grafika z 1GB staje się wąskim gardłem takiej konfiguracji. W przypadku różnicy w wydajności kart(inne zegary obu kary, bądź różne modele kart) sytuacja jest myślę identyczna i również odbija się na wydajności. Konfiguracja crossfire jest wtedy tak wydajna jak jej najsłabszy element. I tracimy czasami w ten sposób sporą część potencjału konfiguracji crossfire bo jest ona nie wykorzystana z powodu różnic obu kart. Zysk z konfiguracji crossfire jest zawsze, ale nie taki jak być powinien w przypadku jednakowych kart graficznych.    

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...